• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Rīgas PČ ar pandēmijas pieskaņu – vēsturiskā uzvara pār Kanādu bez skatītājiem

Rīgas PČ ar pandēmijas pieskaņu – vēsturiskā uzvara pār Kanādu bez skatītājiem

Līdz IIHF (International Ice Hockey Federation) rīkotā ikgadējā pasaules čempionāta hokejā sākumam, kas šogad no 12. līdz 28. maijam norisināsies divās valstīs – Latvijā, Rīgā un Somijā, Tamperē, spēles par medaļām aizvadot pie skandināviem, palikusi viena diena. Par godu tik lielam notikumam, ka Latvijai atkal ir radusies iespēja rīkot tik liela mēroga sacensības, piedāvājam katru dienu līdz pat čempionāta sākumam īsu rakstu sēriju: “25 pasaules čempionāti elitē”. Kur tiks apkopots svarīgākais par katru no 25 aizvadītajiem turnīriem, kamēr Latvijas izlase spēlē spēcīgākajā divīzijā.

Ir pienācis laiks atskatīties uz 2021. gada pasaules čempionātu, kas norisinājās Rīgā. Tas bija ļoti interesants laiks, skatoties no visām pusēm. Pirmkārt, pasaulē plosījās covid19 pandēmija. Otrkārt, šo turnīru oriģināli bija paredzēts rīkot divām valstīm – Latvijai (Rīga) un Baltkrievijai (Minska), kur arī notiktu spēles par medaļām. Tomēr Baltkrievijā tobrīd bija izcēlušies masu protesti pret safabricētajiem prezidenta vēlēšanu rezultātiem, kurus pastāvošā politiskā vara apspieda ar nežēlīgām metodēm. Pēc ilgām diskusijām un hokeja sabiedrības spiediena Baltkrievijas diktatoram Aleksandram Lukašenko turnīrs tika atņemts, visām cīņām norisinoties Rīgā. Tiesa, bez skatītāju klātbūtnes, kuri tribīnēs parādījās vien uz turnīra beigām un arī ierobežotā skaitā (atļautais skaits bija viens tūkstotis). Kas zina – varbūt medaļas būtu atnākušas jau tad, ja sēdvietas būtu aizņemtas. Jo iesākām ļoti labi…

Kivlenieka zvaigzne uzmirdz, citas ne…

Par šo čempionātu ir grūti runāt, jo tajā uzspīdēja Matīsa Edmunda Kivlenieka zvaigzne. Tieši ar viņu vārtos turnīrs tika sākts ar vēsturisko uzvaru 2:0 pret Kanādu – pirmo, kas jebkad notikusi PČ ietvaros. Kopumā šajā turnīrā laukumā devās visi trīs pieteiktie vārtsargi, no kuriem visvairāk tieši Kivlenieks (četras spēles), bet čempionātu noslēdza kā pirmais numurs Jānis Kalniņš. Žēl, ka tajā pašā vasarā Kivlenieka dzīves gājums tika pārtraukts pēc pirotehnikas incidenta kādā no pasākumiem kopā ar komandas biedriem ASV… Šis bija arī pēdējais PČ Latvijas hokeja leģendai Laurim Dārziņam un tādiem pazīstamiem vīriem kā Kristaps Sotnieks un Mārtiņš Karsums. Pilns Latvijas izlases sastāvs:

latvijas-hokeja-izlase-2021-gads

Latvijas hokeja izlase, 2021. gads.

Pēc veiksmīgā sākuma, kā jau tas nereti bija pierasts (aicinu iepazīties ar pārējo PČ vēsturi), turpinājums bija smagnējs. Lai arī nākamajā spēlē pretinieki bija Kazahstānas hokejisti, tomēr beigās varējām būt priecīgi par izcīnītu punktu pamatlaikā, bet vispār tika piedzīvots zaudējums “bullīšos” – 2:3. Tad droši ar 3:0 tika pieveikta Itālija, bet sekoja sliktākais. Vispirms, lai gan spējām no 0:2 panākt 2:2 pret ASV, beigās zaudējām ar 2:4. Pēc tam atkal pēc spēles metienu sērijas zaudējums, tikai šoreiz Norvēģijai ar 3:4. Latvija gan pārsteidza, cīnoties līdz pagarinājumam ar Somiju, kur izšķirošie vārti ielaisti četras sekundes līdz tā beigām un 2:3. Tas gan nenozīmēja, ka Latvijai viss ir beidzies. Sekoja “būt vai nebūt” cīņa ar Vāciju jau 1000 skatītaju klātbūtnē. Likme – uzvarētājs iekļūst ¼ finālā. Šoreiz tie bija vācieši, kuri guva divus ātrus vārtus pirmajā periodā, bet atspēlēties tā arī nespējām – 1:2 un gala rezultāts pagalam neiepriecinošs – 11.vieta…

Tas arī iezīmēja Boba Hārtlija beigu periodu Latvijas izlasē. Lai arī bija cerības vienoties ar viņa tā laika klubu Omskas “Avangard”, ka treneris būs klāt olimpiskajā kvalifikācijā, kas togad vasarā norisinājās Rīgā, tomēr tā nepiepildījās. Hārtlijs vēlāk atklāja, ka teorijā varējis būt klāt divos no trim OS kvalifikācijas mačiem, izlaižot arī sagatavošanās posmu, taču ar to īsti nebija mierā Latvijas Hokeja federācija. Pats speciālists vēlāk vienā no intervijām atzina, ka arī viņam tas nešķita gluži veselīgs formāts. Un tā abu pušu ceļi šķīrās. Boba sapnis ar Latvijas izlasi uzspēlēt olimpiādē palika neizsapņots. Un vasarā par galveno treneri tika iecelts Harijs Vītoliņš. Sākās viņa ēra.

Turnīra zvaigznes un pārsteigumi

Diemžēl, bet par pārsteiguma autoriem kļuva nevis latvieši, bet viņu pēdējais pretinieks Vācija, kura beigās ieņēma trešo vietu grupā un pretī dabūja Šveici, kura tika uzveikta pēc spēles metienu sērijā. Īsts trilleris. Par čempioniem tik kronēti turnīru vāji uzsākušie kanādieši, kas finālā papildlaikā ar 3:2 uzveica Somiju, bet bronza tika ASV. Taisnības labad jāteic, ka gan ASV, gan Kanāda bija tālu no saviem optimālajiem sastāviem pat tādā kontekstā runājot par PČ. Tomēr abas Ziemeļamerikas izlases tika pie godalgām. Arī bez lielu zvaigžņu klātbūtnes.

iihf-2021-kanada

Kanādas hokeja izlase, 2021. gads.

Rakstu sērija: “25 gadi pasaules čempionātu elitē”:

  1. raksts – “Latvijas debija spēcīgāko sabiedrībā. Piesakāmies skaļi
  2. raksts – “1998. gads Šveicē – jauns formāts un pirmā sagrāve, sāpinām arī ASV”
  3. raksts – “1999. gada PČ – viens no rezultatīvākajiem, bet bez eiforijas”
  4. raksts – “PČ 2000. – vēsturiskā uzvara pār Krieviju un pirmā “play-off” spēle”
  5. raksts – “No varoņiem līdz peltajiem – augstais lidojums Sanktpēterburgā pēc gada piedzīvo smagu piezemēšanos”
  6. raksts – “Pirmo reizi imports – kāds bija 2002. gada pasaules čempionāts”
  7. raksts – Viens solis aiz play-off” – Lindstrēms sāk sevi pierādīt
  8. raksts – Atkārtots visu laiku labākais sasniegums. Ar to bija par maz, lai paturētu Lindstrēmu
  9. raksts – Beresņeva atgriešanās atlikums: cerība par “play-off” beidzas ar kaunu
  10.  raksts – 2006. gads Rīgā – nepiepildītās cerības, trenera pasūtīšana un nekārtības pret Kanādu
  11. raksts – Znaroka laiks pie izlases stūres varēja sākties. Sākums vājš
  12. raksts – Notikumi Kanādā: Masaļskis kļūst par pirmo numuru un Ivanāna vienīgais PČ
  13.  raksts – Vēsturiskās uzvaras pār Zviedriju un Šveici Znaroku ieceļ varoņa kārtā
  14. raksts – Mērenais 2010. gads Znarokam tuvajā Vācijā
  15. raksts – Znaroka ēra noslēdzas ar kaunu Slovākijā
  16. raksts – Nolana laiks pie izlases stūres sākas ar Indraša atrašanu un PČ formāta maiņu
  17. raksts – PČ 2013: Nolans atkal dod iespēju jaunajiem – šoreiz Girgensonam un Gudļevskim
  18. raksts – Minskā tiesneši pavelk “aiz ausīm” mājiniekus – atskats uz 2014. gada PČ
  19. raksts – Meistars Beļavskis kā treneris izlasi saulītē neieceļ: atskats uz 2015. gada PČ
  20. raksts – Beresņeva trešā atgriešanās rezultātu nedod: 2016. gada PČ atskaņas
  21. raksts – Hārtlija cikls sācies. Sākumā visi viņu vēlas iecelt teju dieva kārtā
  22. raksts – Izlases augstākais punkts ar Hārtliju sasniegts jau otrajā piegājienā
  23. raksts – Uzņemtais temps netiek noturēts: 2019. gada PČ atmiņas