• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
NBA regulārās sezonas noslēgums ar vairākām intrigām

NBA regulārās sezonas noslēgums ar vairākām intrigām

Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) sācies regulārās sezonas finiša spurts, kad komandas sadala vietas turnīra tabulā. Katras konferences sešas labākās vienības automātiski kvalificēsies “play – off” turnīram, kamēr 7. – 10. vietas cīnīsies “play – in” spēlēs. Līgas vadība šo sistēmu ieviesa 2019./20. gada sezonā ar vienu galveno mērķi – samazināt to klubu skaitu, kuri laicīgi vēl pirms 82 spēļu aizvadīšanas apzināti necīnās par sportiskajiem panākumiem, lai iegūtu labāku pozīciju draftā. Un, lai tiktu saasināta cīņa par “play – off” vietām. 

Kā šī iecere konvertējusies dzīvē, un vai ir panākts vēlamais efekts? Par to nākamajās rindkopās.

Austrumi – vien daži nezināmie

Kopvērtējums uz raksta iznākšanas brīdi (27.03.) vēsta, ka Austrumu konferencē top 10 principā ir skaidrs, kur pirmie aiz strīpas ir “Brooklyn Nets” ar bilanci 27-45, atpaliekot no “Atlanta Hawks” (32-39) par piecu uzvaru tiesu, turklāt aizvadīta arī viena spēle vairāk nekā konkurentiem. Atlikušais spēļu kalendārs izskatās parocīgāks “Nets” vienībai, jo no 10 mačiem seši ir mājās un kopumā pretī stāsies vēl sešas komandas ar uzvaru – zaudējumu bilanci pāri 50%. Tikmēr “Hawks” atlicis nospēlēt tikpat maču savā laukumā, bet no 11 gadījumiem septiņos pretī būs 50%+ uzvaru klubi.

Jāteic, ka piecu uzvaru tiesa pie principā vienlīdzīga atlikušā kalendāra liekas grūti atgūstama, turklāt “Nets” par labu nerunā fakts, ka pēdējo 10 spēļu nogrieznī uzvarēts tikai divas reizes… Jā, Atlanta spēlē bez sava līdera Treja Janga (savainojums, nav skaidrības par atgriešanās laiku), bet tomēr – piecas uzvaras ir piecas uzvaras un Bruklinai tādā gadījumā būtu jāpaveic mazs brīnums.

Cīņa par garantēto “play – off” vietu ir nopietnāka. Šobrīd kā pēdējie tam kvalificējas “Indiana Pacers” ar bilanci 41-32, kamēr 7. vietā esošā “Miami Heat” ir ar 39-33 un spēli mazāk. Nākamie rindā ir “Philadelphia 76ers” ar 39-33, tiesa, komanda spēlē bez sava līdera Džoela Embīda un atšķirība ar vai bez pērnās sezonas MVP ierindā ir jūtama. Bez viņa bilance ir 13-25, bet ar 26-8…

“Heat” no 10 atlikušajiem mačiem seši būs savā arēnā, tiesa, tur nav veicies kā vēlētos (18-16). Arī vairāk nekā puse pretinieku būs ar 50% vai vairāk uzvarām no aizvadītajām spēlēm. Tikmēr “Sixers” 10 mačos puse mājās un četri ar top 6 abu konferenču vienībām. Būs arī savstarpējais duelis ar Maiami, kur uzvaras likme būs dubulta.

“Pacers” palikuši deviņi dueļi, no kuriem trešdaļa būs pret līgas pastarītēm (“Nets” x2 un “Toronto Raptors”), bet pieci būs savā laukumā. Svarīgākais no tiem – 8. aprīlī pret nevienu citu kā tiešajiem konkurentiem “Heat”.

   Standings provided by Sofascore 

Rietumi – aizvien vairāk traki

Pēdējā desmitgadē un pat ilgāk pastāv uzskats, ka Rietumu konference ir ievērojami spēcīgāka vidējā līmenī nekā Austrumu. Aplūkojot kopvērtējuma tabulu, var nonākt pie secinājuma, ka arī šogad konkurence Rietumos ir lielāka. 11 no 16 komandām ir pozitīva bilance.

Intriga ir lielāka, sākot jau ar cīņu par 10. vietu. Šobrīd to ieņem “Goldenstate Warriors” (37-34), bez uz papēžiem min “Houston Rockets” (36-35), kas, neskatoties uz viena no līderiem Alperina Šenguna zaudēšanu (kopš 11.03.), ir uzņēmusi varenu tempu. Komandai šobrīd ir deviņu uzvaru sērija.

“Rockets” sagaida sarežģītas regulārās sezonas beigas, jo no 10 mačiem septiņi ir pret “play-off” vai “play-in” zonā esošajām komandām, bet tikai četri vēl palikuši savu skatītāju priekšā. Un mājās komanda spēlē patiesi labi, esot viena no labākajām līgā (6. vieta) ar bilanci 26-11.

Savukārt “Warriors” ir līdzīgā situācijā. Palikuši seši mači pret 50%+ uzvarošām komandām un tikai piecas mājas spēles, turklāt šosezon savā laukumā kareivjiem nav veicies īpaši labi, zaudējot pat biežāk nekā uzvarot (18-19)… Viens no “atslēgas datumiem” būs 5. aprīlis, kad abas “play-in” vietas kārotājas tiksies savā starpā Hjūstonā.

Cīņa par “play-off” būs vēl nopietnāka, jo no 4. līdz 8. vietas šī brīža īpašniekiem ir divu uzvaru diapazons. 4. vietā ir “Los Angeles Clippers” (44-27), kas pēdējā laikā demonstrē vāju sniegumu tieši pret “play-off” vietu komandām. Ja 6. februārī “Clippers” vēl bija Rietumu līdere, tad kopš tā brīža bilance pret top 6 vienībām no katras konferences ir 1-9…

Tālāk seko pārsteidzošā “New Orleans Pelicans” (44-28), “Dallas Mavericks” (43-29) un “Phoenix Suns” ar “Sacramento Kings” ar vienādu bilanci 42-30. 9. vietā ir “Los Angeles Lakers” (40-32). “Pelicans” būs piecu mājas spēļu sērija, tiesa, četri no pretiniekiem ir top 6 pozīcijās savās konferencēs, bet bilance savā laukumā ir vidēja (20-14 un 10. vieta Rietumos mājas spēļu uzvaru procentā).

Labu tempu ir uzņēmuši “Mavs” basketbolisti, kuriem pēdējās 10 spēlēs ir deviņas uzvaras, bet sliktā ziņa ir tā, ka no atlikušajiem 10 pretiniekiem, deviņi šobrīd ir vismaz no “play – in” zonas, turklāt savā laukumā palikuši tikai trīs mači.

Tiesa, teorijā vēl sarežģītāka situācija ir “Suns”. Atlikušajās 10 spēlēs deviņas reizes pretī stāsies top 6 vienības no savām konferencēm. Konkurentiem “Kings” palikuši tikpat mači, bet mazliet vieglāks kalendārs. Tikmēr “Lakers” pietrūkst trīs uzvaras līdz sešiniekam un ir relatīvi visvieglākais no kompānijas atlikušo pretinieku saraksts – tikai divas stabilas potenciālās “play-off” dalībnieces.

Standings provided by Sofascore

Sausais atlikums – “play-in strādā vai tomēr nē?

Ja runājam šīs sezonas kontekstā, tad Rietumos situācija ir nokaitētāka. Pavisam droši par tikšanu “play-of” var būt trīs , savukārt no 4. līdz 9. vieta potenciāli var notikt vairākas rokādes, kas nozīmē vienu – atlikušajā sezonas daļā katrs mačs būs no svara. Tāpat iepriekš minētā “Warriors” un “Rockets” cīņa par pēdējo “play-in” biļeti solās būt aizraujoša, īpaši ar faktu, ka komandām vēl reizi jātiekas savā starpā. Austrumi ir mērenāki.

Bet kā nesen ieviestā sistēma ir funkcionējusi kopš tās pirmsākumiem, un vai tā ir panākusi vajadzīgo efektu? Atskatoties vēsturē, tad aizvadītajā sezonā Rietumos 7. no 6. vietas šķīra viena uzvara, bet nākamās divas vietas bija divu attālumā, kamēr 11. vietu no 10. divu panākumu atstatums. Austrumos sīva cīņa bija tikai par 6. vietu, kur “Nets” bija labāka par vienu uzvaru pār “Heat”, bet reāla cīņa sezonas izskaņā par “play-in” nenotika, jo 11. vieta bija piecu uzvaru attālumā.

Savukārt 2021./22. gada sezonā 10. vietā esošā “Sanantonio Spurs” apsteidza “Lakers” par vienu uzvaru. Te gan jāmin, ka otrajiem, lai iekļūtu “play-in”, bija jāuzvar sezonas pēdējās trīs spēles, no kurām pirmā zaudēta un divas kārtas pirms noslēguma bija zināmi visi 10 dalībnieki. Austrumos “play-in” zonā atšķirība bija sešas uzvaras, bet “play-off” divas.

Tikmēr pirmajā eksperimenta gadā “Lakers” bija vienāda bilance ar “Portland Trail Blazers”, bet nācās pirmajiem palikt aiz strīpas cīņā par top 6, kamēr nākamie tuvākie sekotāji atpalika par četriem “W” burtiem. Austrumos togad “play-off” sešinieks bija zināms laicīgāk (četru uzvaru starpība). Ko varam no tā secināt?

Ja salīdzina ar pāris iepriekšējiem gadiem, kad tika ieviesta jaunā sistēma, un kā bija iepriekš ar astoņu vienību “play-off” turnīru bez pārspēlēm, tad zīmīgi, ka Covid19 dēļ pārtrauktajā 2019./20. gada sezonā potenciāli Rietumos veidojās īpaši sīva

situācija tabulā, jo 13. vietu no astotās šķīra tikai četras uzvaras, turklāt “Pelicans” bija divas spēles rezervē. Austrumos gan cīņa par “play-off” īsti nenotika 10 – 15 kārtas pirms regulārās sezonas beigām.

Ielūkojoties vēl tālākā vēsturē (piecas sezonas), situācija īpaši citādāka kā kopš “play-in” ēras nav bijusi. Jā, ir bijušas situācijas, kur 8. vietu no 9. šķir viena uzvara, lai teorijā būtu interesanta pēdējā nedēļa cīņā par “play-in” vietām. Tomēr kopumā klubu skaits, kuriem neinteresē regulārās sezonas beigas, principā nav mainījies. Aizvien ir komandas, kas laicīgi ar sastāva komplektāciju un sniegumu laukumā uzreiz demonstrē attieksmi – mēs pārbūvējamies un uz neko šogad neceram.

San Antonio "Spurs" un Detroit "Pistons".

San Antonio Spurs un Detroit Pistons.

Prātā uzreiz nāk “Charlotte Hornets”, “Spurs”, sezonas beigām tuvojoties arī “Washington Wizards” un, protams, “Detroitas Pistons”. Zemāk redzemajā materiālā var iepazīties ar vēsturiski sliktākajām klubu sezonām, bet dažas šīs sezonas dalībnieces draud vai tām draudēja kādā brīdī nonākt šajā necilajā topā.

Sliktākās komandu sezonas NBA

Reitingi uzlabojas

Teikt, ka “play-in” būtu jāuztver kā instruments, kas izglābis neinteresantas sezonas beigas, būtu par spēcīgu. Ko saka reitingi? Tie runā par labu līgas lēmumam, jo “play-in” spēļu skatījumu pieaugums televīzijā attiecībā pret laiku, kad tajos datumos tika aizvadītas noslēdzošās regulārās sezonas spēles, ir īsts. Vietām tie ir 15%, citviet pat rezultāti bijuši par 60 un vairāk procentiem. Te gan jāizceļ, ka galvenais iemesls tāpat ir bijis, ka šajos mačos piedalās lielāku tirgu klubi, kas loģiski sev līdzi nes arī lielāku ažiotāžu.

Saprotams, ka NBA nevar piespiest visus klubu cīnīties par titulu vai kaut vai “play-in”. Tomēr  bija kas jādara lietas labā. Reitingi pēdējos gados kritās un uz beigām iet iepriekš noslēgtais TV sponsorēšanas līgums. Skaidrs, ka televīzijām neinteresē translēt mačus, kuriem nav pieprasījums, tāpēc centieni atdzīvināt un atgriezt interesi par NBA spēlēm, kas nav pirmās nozīmes, bija neizbēgami. Tāpēc arī šogad ieviests tika turnīrs sezonas sākumā (“In Season Tournament”).

NBA izglābj ierasti neinteresanto sezonas sākumu

Vai sportiski kas mainījās? Nē! Drīzāk “play-in” kalpo kā glābšanas riņķis lielāko tirgu komandām saglābt potenciāli izgāztas vai neveiksmīgas sezonas. Tiesa, no šīs stadijas līdz finālam aizkļuvusi tikai “Heat” vienība, kamēr “Lakers” pērn tika līdz Austrumu konferences finālam. Ņemot vērā, ka šāda izspēles kārtība ir tikai pāris gadus, varētu teikt, ka tas nav slikts rādītājs. 

Tomēr līgai aizvien jādomā, kā samazināt nemotivēto komandu skaitu katru sezonu cīnīties par sportiskajiem mērķiem un pagaidām neizskatās, ka “play-in” būtu īstā atbilde. Bet kā jauns produkts, ko pārdot, un papildus intriga faniem, solis ir attaisnojies.