• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Sliktākās komandu sezonas NBA

Sliktākās komandu sezonas NBA

Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) tuvojas regulārās sezonas izskaņa un kā ierasts laicīgi pirms tās noslēguma ir zināmas komandas, kuras ne par kādiem sportiskajiem mērķiem vairs necīnās. Tādas ir vairākas, bet acīs krīt Austrumu konferences pastarītes “Detroit Pistons” un “Washington Wizards”, kurām uz 13. martu bija vien 11 uzvaras katrai.

Vai šīs komandas iet uz vēsturiskiem antirekordiem, un kuras līgas vēsturē ir bijušas neveiksmīgākās? Par to raksta turpinājumā.

welcome-offer

Kad uzvaras galīgi nenāk…

NBA uz 82 spēļu kalendāru pārgāja 1967./68. gada sezonā. Šajā topā apskatīsimies sliktākās komandas vienas sezonas ietvaros kopš šī laika perioda. Ir arī organizācijas, kas šajā necilajā sarakstā parādīsies vairāk par vienu reizi. Kuras tā ir?

10. “Houston Rockets”, bilance 14-68 (1982./83.)

Lai tiktu pie pirmās uzvaras sezonā, bija jāpiedzīvo 10 zaudējumi. Tobrīd šķita, ka Hjūstonas komanda spēs savākties un aizvadīt kaut cik pieņemamu sezonu, taču turpinājums sekoja vēl drausmīgāks. Astoņas reizes tika piedzīvoti vismaz pieci zaudējumi, turklāt tikai vienu reizi sezonā izdevās uzvarēt divus mačus pēc kārtas. Tāpat vidējā zaudējuma punktu starpība -11,6 ir viena no lielākajām NBA vēsturē.

“Rockets” rezultatīvākais spēlētājs togad bija Alens Lavīls, kurš vidēji meta 14,8 punktus, bet komandas vidētājs rādītājs bija 99,3 punkti, kamēr ielaisti 110,9. Tā laika NBA tas bija daudz. Organizācijas vadībai arī nākamā sezona nebija viegla, tomēr pēc tās caur draftu tā spēja atjaunot sastāvu. Zināmākais vārds – Hakīms Oladžuvons.

9. “Vancouver Grizzlies”, bilance 14-68 (1996./97.)

Šī sezona ir ļoti līdzīga augstāk minētajam. Pirmā uzvara nāca ātrāk, proti, pēc astoņiem mačiem, savukārt garākā zaudējumu sērija sasniedza 15 spēļu atzīmi. Interesantākais fakts ir tas, ka “Grizzlies” nebija nemaz tik slikta komanda aizsardzībā – ielaižot zem 100 punktiem vidēji un esot 21. vietā līgā šajā radītājā. 

Eksperti gan savos tā laika rakstos min, ka tolaik Vankūverā bāzētais klubs realitātē tāpat ir sliktākais aizsardzībā, darbojoties ļoti pasīvi. Uzbrukums bija vēl traģiskāks – vidēji gūti 89,2 punkti.

8. “Dallas Mavericks”, bilance 13-69 (1993./1994.)

Lai arī bilance ir vēl sliktāka nekā iepriekš minētajām komandām, tomēr šo “Mavericks” modeli par tik bezpalīdzīgu apskatnieki nesauca. Turklāt tika piedzīvotas vairākas garākas zaudējumu sērijas, no kurām bija grūti atgūties. Garākā no tām bija 20 zaudējumi no vietas. Šīs sezonas “Mavericks” iegāja NBA vēsturē ar to, ka tika reģistrēta visu laiku garākā zaudējumu sērija savā laukumā, par ko organizācijā labprāt aizmirsu – 19 mači. Antirekords turas vēl līdz šai dienai.

Nav ļaunuma bez labuma un nākamajā vasarā iegūta otrā izvēle draftā, ar kuru tika izvēlēts Džeisons Kids (astoņas no 19 karjeras sezonām šajā klubā), kurš šobrīd ir arī Dalasas kluba galvenais treneris. Tiesa, sezona iepriekš klubam bija vēl sliktāka, tāpēc savā ziņā šī pat šķita kā mazs uzlabojums.

7. “Atlanta Hawks”, bilance 13-69 (2004./2005.)

Sezona, kuru Atlantā noteikti visi vēlas aizmirst. Līdztekus sliktajam sniegumam, eļļu ugunij pielēja pastāvīgās sastāva izmaiņas un kosekventas uzvedības trūkums ārpus laukuma gan spēlētājiem, gan kluba vadības lēmumu pieņemšanas mehānismā. “Hawks” katastrofiskās sezonas recepte? Vidēji gūt 92,7 punktus, bet ielaist 102,5. Ar tādu sniegumu tiešām grūti krāt uzvaras.

Labās iezīmes – Entuains Vokers togad izcēlās ar 20,4 punktiem un 9,4 bumbām zem groziem, bet pirmgadnieki Džošs Čildress un Džošs Smits ieguva lieliskas iespējas individuālajai izaugsmei, kuras arī izmantoja. Vismaz karjeras sākuma posmā.

6. “Los Angeles Clippers”, bilance 12-70 (1986./87.)

Tā bija ne tikai visu laiku sliktākā sezona organizācijas vēsturē, bet arī lika tai veikt plašas izmaiņas personāla sastāvā. Viens no “upuriem” bija treneris Donalds Čeinijs, kura trīs gadu trenēšanas laiks tika noslēgts. Lai arī iesākās viss ne pēc sliktākā scenārija, pirmajos mačos iekrājot bilanci 3-3, turpinājums izvērtās katastrofā – tikai trīs uzvaras 18 mačos un sezonu varēja saukt par izgāztu.

Slikto rezultātu veicināja daudzie savainojumi un komandas saliedētības trūkums. Tas ir tiešs trenera pienākums, ar kuru viņš netika galā. Pēc sezonas organizācijas vadība veica vēsturiskas pārmaiņas un kopš tā brīža “Clippers” tādam kaunam nav pietuvojušies. Tiesa, arī titula izcīnīšanai ir pietrūcis, kaut gan pēdējos gados ir piesaistītas līgas mēroga zvaigznes.

Interesants fakts – no 1981./82. – 1990./91. sezonām “Clippers” bija 10 sezonas, kurās uzvaru – zaudējumu attiecība bija 39% vai mazāk.

5. “New Jersey Nets”, bilance:12-70 (2009./10.)

Šī ir “Nets” sliktākā sezona, ko organizācija jebkad piedzīvojusi. Tās laikā sākās runas par kluba pārdošanu krievu miljardierim Mihailam Prohorovam. Vēlāk šī bauma materializējās dzīvē un klubs piedzīvoja mazu augšupeju. Tomēr konkrētā sezona bija slikta – tik slikta, cik var būt, mazliet pietrūkstot.

Sākums bija vājš, lai neteiktu vairāk – 18 zaudējumi pēc kārtas, bet “uzlabot” situāciju izdevās sezonas izskaņā, uzvarot piecos no 12 mačiem.

Uzbrukumā komanda vidēji mača spēja tikt pie 92,4 punktiem, pretī ielaižot 101,5 punktus. Tiesa, arī sastāva komplektācijā bija daudz nepilnību, kuras izmantoja Brūks Lopess – viņa kontā 18,8 punkti un 8,6 atlēkušās bumbas, bet dažus gadus vēlāk tas konvertējās multimiljonu līguma noslēgšanā.

4. “Dallas Mavericks”, bilance 11-71 (1992./1993.)

Ieņemt divas pozīcijas šajā topā noteikti nav lieta, ar ko lepoties. “Mavericks” organizācijai gan tas ir izdevies. Vienīgais pieminēšanas vērtais spēlētājs bija saspēles vadītājs Dereks Hārpers (18,2 punkti un 5,4 piespēles partneriem), kurš izlaida 20 spēles, kas arī atstāja iespaidu uz komandas sniegumu.

Pieredzes un līderības trūkums – tās ir galvenās lietas, kas raksturo “Mavericks” sliktāko sezonu tās vēsturē. No otras puses, tas bija saprotams, jo komanda bija veidota pārsvarā no jauniem un nepieredzējušiem spēlētājiem. Labā lieta bija drafts pēc sezonas, kurā tika izvēlēts Džamāls Mašburns, kas kļuva par līderi. Viņa uzturēšanās Dalasā gan ilga tika trīs ar pusi sezonas.

3. “Denver Nuggets”, bilance 11-71 (1997./98.)

Aktuālo NBA čempionu pārstāvētā organizācija piedzīvojusi pagātnē arī smagus brīžus. Attiecīgās sezonas kontekstā atkal jāizceļ tam laikam vāja aizsardzība, ielaižot 100,8 punktus ik spēli, bet atbildot vien ar 89. Pirmie neveiksmes signāli bija dzirdami pirms sezonas, kad vadībai neizdevās noslēgt jaunu līgumu ar Dikembi Mutombo, kurš bija lielisks aizsardzības speciālists.

Arī pirmā uzvara nāca ilgi un tikai pēc 13 mačiem. Arī 23 zaudējumu sērija lika iekļūt necilajā vēstures grāmatas ierakstā kā garākā, kas jebkad pieredzēta uz to brīdi. Tomēr par “Nuggets” ir bijušas arī sliktākas sezonas. Un topa pirmajās divās vietās ir tikai viena organizācija.

2. “Philadelphia 76ers”, bilance 10-72 (2015./16.)

Šim “Sixers” modelim, lai tiktu pie pirmās uzvaras, bija vajadzīgas 19 spēles un pie šī kauna tika “Los Angeles Lakers”, kuri par to tika apsmieti – sociālo tīklo uzplaukuma laikmets. Filadelfijas klubu vajāja savainojumu sērga, tostarp arī sezonu izlaida svaigi draftētais Džoels Embīds. 

Zīmīgi, ka uzbrukums komandai nebija tik slikts ar 97,4 punktiem ik maču, ja salīdzinām ar citām vienībām topā. Tiesa, šis ir laiks, kad līgā jau sācis dominēt trīspunktu metiens un augusi rezultativitāte. Garākā zaudējumu sērija bija 28 spēles pēc kārtas, kas tagad ir antirekords.

1.Philadelphia 76ers”, bilance 9-73 (1972./1973.)

Kas bija šīs komandas lielākā problēma? Noteikti ne uzbrukums, jo tika gūti 104,2 punkti spēlē. Problēma bija tajā, ka pretinieki guva ievērojami vairāk jeb 116,2. Tas ir solīds rādītājs (ja esi uzbrukuma komanda) pat mūsu ērā. Tāpat četras dažādas zaudējumu sērijas – 13, 14, 15 un 20 mači.

Tolaik NBA piedalījās 17 komandas, bet līdz 16. vietai “76ers” šķīra 12 uzvaru tiesa. Grūti noticēt, ka tā bija tā pati organizācija, kura tikai sešus gadus iepriekš ieguva 68-13 bilanci (tolaik bija 81 mačs). Bet jāsaprot svarīgs fakts – Filadelfijai vairs nebija leģendārā Vilta Čemberleina ierindā..

Pieminēšanas vērta komanda

Izvēloties 10 sliktākās komandas, par atskaites punktu tika ņemtas 82 spēļu sezonas. Saīsinātajā 2011./2012. lokauta dēļ tika aizvadītas 66 spēles, bet “Bobcats” paguvās izcīnīt tikai septiņas uzvaras. No priekšpēdējās vietas līgā viņi atpalika par 12 uzvarām.

23 zaudējumu sērija, noslēdzot sezonu, lika noformēt sliktāko uzvaru zaudējumu procentu NBA vēsturē (10,6%). Neveiksmes turpinājās arī drafta loterijā, kurā neizdevās uzvarēt. Iegūta otrā izvēle un palaisti garām tādi spēlētāji kā Damjēns Lilards un Bredlijs Bīls, paņemot Maiklu Kidu – Džilkristu, kurš jau ir ārpus līgas. Šobrīd komanda jau pārsaukta par “Hornets”.

Jaunie anti – topa dalībnieki

Diskusijas par to, vai piedzīvosim vēsturiski sliktu sezonu no kāda kluba šoreiz, pieņēmās spēkā jau sezonas pirmajā pusē. Uzmanību jāpievērš Austrumu konferences pastarītēm. Viena no tām ir “Wizards”, kas piedzīvojusi ievērojamu kritumu tieši pēdējā laikā – 16 zaudējumu sērija, kura tikai nesen pārtraukta.

Otra ir “Pistons”, kam sezona iesākās smagnēji. Abām ir atlikuši mazāk par 20 mačiem (uz 13.03. attiecīgi 17 un 18). Teorijā, aizvadot tikpat sliktu sezonas izskaņu, kāda tā ir bijusi līdz šim, kāda no vienībām var ielauzties anti topa 10niekā.

“Wizards” situācija ir pateicīgāka, jo 11 mači ir savu skatītaju priekšā, bet no 17 nākamajiem pretiniekiem piecas ir “play – off” zonas komandas un tikpat ir “play – in”. Kamēr “Pistons” ir tikai astoņi mājas mači un kalendārs ir mazliet grūtāks: septiņi “play-off” un seši “play-in” dalībnieki nāks vēl pretī. Ir arī jāaizvada savstarpējais mačs. Tāpēc cīņa par neiekļūšanu top 10 sliktāko komandu līgas vēsturē sarakstā aizvien ir aktuāla!

Sekot līdzi NBA kopvērtejuma tabulai var šeit.

welcome-offer