Vai Lerija Obraiena trofeja šogad nokļūs pirmā latvieša apskāvienos?
Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) aprīlis pēdējos gados ierasti ir mēnesis, kad sagaidām sezonas kulmināciju. 17. aprīlī startēs nesen ieviestais “play-in” turnīrs, bet 20. datumā būs zināmi 16 klubi, kuri cīnīsies par Lerija Obraiena trofeju “play-off” skrējienā. Čempionus kronēs jūnijā.
Vai to vidū būs arī pirmais latvietis Kristaps Porziņģis, un vai viņš piedalīsies zīmīga NBA rekorda sasniegšanā? Šķetinām izredzes “Boston Celtics” kļūt par NBA čempioniem 2023./24. gada sezonā!
Kas notiek “play-in” zonā?
Šis formāts ieviests kopš 2019. gada un, šķiet, sevi ir attaisnojis. Ja ne no tā rakursa, ka ievērojami ir samazinājies to komandu skaits, kuras laicīgi pirms sezonas noslēguma ne par ko necīnās, lai iegūtu labāku pozīciju draftā vasarā, tad vismaz tas devis potenciālu glābšanas riņķi daudziem “lielajiem”. Par to vairāk var lasīt zemāk redzamajā materiālā.
Bet kāds izskatās 7. – 10. vietu sadalījums, un kāds ir izspēles formāts?
Formāts
Matemātika ir vienkārša. Katras konferences sešas labākās vienības pēc 82 regulārās sezonas spēlēm automātiski kvalificējas izslēgšanas spēļu turnīram, kur tālāk norisināsies sērijas līdz vienas komandas četrām uzvarām. “Play-in” ir viltīgāks piegājiens.
Sākotnēji savā starpā spēlēs 7. un 8. vietu (pirmais mačs) ieguvēji un 9. pret 10. (otrais mačs) no katras konferences. Pirmā mača uzvarētāji nodrošina sev 7. vietu tabulā, kamēr tā zaudētāji cīnīsies ar otrā mača uzvarētāju. Kurš uzvar, tas paliek astotais.
Pāri – vai lielie klubi turpinās sezonu?
“Play-in Tournament” pirmsākumi datējami ar 2019./20. gada sezonu, kad pasaulē spēkā pieņēmās covid19 pandēmija. Sākotnēji eksperimentālais jaunievedums iepaticies līgas vadībai un arī TV reitingi runā tiem par labu, tāpēc nolemts to atstāt. Arī šoreiz neiztiks bez, tā sauktajiem, lielā tirgus klubiem jeb no lielākajām pilsētām, kuriem šī būs iespēja saglābt sezonu. Kuri tie ir, paši noteikti saprotiet, uzmetot aci uz pāru iedalījumu:
THE BRACKET IS SET 🍿 pic.twitter.com/guxcNaGEFf
— NBA (@NBA) April 14, 2024
Uzvari vai dodies mājās! Bet kādas komandas sagaida “play-in” fāzi izdzīvojušos?
Latvija cer uz “Celtics” un Porziņģi
Protams, uz ko gan citu? Vasarā Bostonas kluba vadība pastrādāja labi, piesaistot ne tikai slaido latvieti, bet arī aizsardzības speciālistu ar labām uzbrukuma prasmēm Drū Holideju. “Celtics” šosezon viennozīmīgi demonstrējuši stabilāko sniegumu un arī pārliecinoši tika triumfēts regulārajā sezonā, tuvākos sekotājus apsteidzot par septiņu uzvaru tiesu (ķeltu bilance 64-18).
Kā vēsture rāda, tas gan panākumus automātiski negarantē. Ja par atskaites punktu ņemam 21. gadsimtu. 18 reizēs regulārās sezonas uzvarētāji nav spējuši iegūt čempionu kausu, bet reizi zaudējuši finālā un kādā manierē – jā, tā ir “Golden State Warriors”, kas zaudēja “Cleavland Cavaliers” no vadības sērijā 3-1. Tikai piecas reizes regulārās sezonas uzvarētāju komandas ir ieguvušas titulu.
Tās ir “Miami Heat” (2013), “Sanantonio Spurs” (2014), “Warrriors” (2015 & 2017) un, protams… “Celtics” (2008)! Un to Bostonas fani atcerās un pieprasa to atkal! Jāatzīst, ka tam ir arī pamatojums un ne tikai šovasar veikto maiņu dēļ. Pēdējo sezonu “play-off” statistika daudziem citiem līgas klubiem liek skaust. Izņemot tos, kuri ir tikuši pie kausa.
Kopš 2016./17. gada sezonas jeb septiņos gadījumos “Celtics” piecas reizes ir iekļuvusi Austrumu konferences finālā, bet reizi tika arī līdz finālam, kur gan atzina “Warriors” pārākumu. Pieci konferences fināli šādā laika periodā ir patiesi iespaidīgs rādītājs.
Tāpat kopš iepriekš minētā gada “Celtics” ir otrajā vietā starp visām līgas komandam gan uzvarētajos “play – off” (61, aiz “Warriors”), gan regulārās sezonas (349, aiz “Bucks”) mačos. Tomēr kluba mērķi ir augstāki – iegūt titulu pirmo reizi kopš 2008. gada.
“Celtics” kontā ir 17 NBA tituli, dalot līgas līderu godu ar “Lakers”. Tikai leikeri ir bijuši vēl 15 reizes finālā, kamēr bostonieši piecas. Kā ir labāk – lai katrs spriež pats.
Arī galvenajos statistikas rādītājos “Celtics” ir starp līgas vadošajām komandām, kas būtu vidēji gūtie punkti (120,6 un 2. vieta), atlēkušajās bumbās (46,3 un arī 2. vieta līgā), blokos (pirmie līgā ar 6,6), realizētājos tālmetienos (1. vieta ar 1351) un arī to realizācijā (2. vieta un 38,8%). Vai ar to pietiks?
Citi izsalkušie meža zvēri
Lai arī “Celtics” tiek uzskatīti par galvenajiem favorītiem pēc ekspertu domām, tomēr rindā uz titulu sastājušies arī citi tīkotāji. Kā galvenie pretinieki tiek minēti esošie čempioni “Denver Nuggets”, kam seko “Los Angeles Clippers” un nepārliecinošie “Milwaukee Bucks”. Zīmīgi, ka “Bucks” pēdējo piecu sezonu laikā trīs reizes bijusi regulārās sezonas uzvarētāja, taču pie vienīgā titula tā tika, kad nebija šādās izejas pozīcijās.
Kopumā aina ir tāda, ka no mūsu ekspertu top 10 favorītu komandām, astoņi nāk no Rietumu konferences. Teorijā “Celtics” ceļš uz finālu ir vieglāks caur Austrumiem ar vienu “bet”. Arī pirmajā kārtā var nebūt nekāda medusmaize, ņemot vērā faktu, ka 7. un 8. vietu ieņem “Miami Heat” un “Philadelphia 76ers” komandas, kas šobrīd ir veselas un uzņem “play-off” formu. Varbūt radītais troksnis ir pārāk liels un apsīks jau nesagaidot pat hokeja čempionātu maija pirmajā trešdaļā?
Katrā ziņā Porziņģim un “Celtics” ir reālas izredzes iegūt 18. titulu, kas būtu NBA rekords. Līdz šim vistālāk NBA izslēgšanas spēlēs no latviešiem ticis Dāvis Bertāns, kurš iekļuva Rietumu konferences finālā 2016./17. gada sezonā. Porziņģim kārta šo rezultātu atkārtot un uzlabot vēl par divām reizēm – iekļūt un uzvarēt finālā!
Vai tā būs viena no pēdējām šī “Celtics” modeļa iespējām tikt pie titula? Noteikti nē. Līguma pagarinājums ir kabatā Porziņģim, iepriekš Džeilenam Braunam, turklāt viens no līgas vēsturē lielākajiem jeb supermax par 304 miljoniem ASV dolāru uz piecām sezonām. Nule kā tas izdarīts arī ar Holideju un nav šaubu, ka kluba vadība atvērs maciņu arī Džeisonam Teitumam vasarā, kad tas būs nepieciešams!
Atslēgas spēlētāji ir iepriekš nosauktie un vecākais no tiem ir Holidejs (34 gadi). Palīdzība, lai arī ne tik liela, ir arī no soliņa (piemēram, Horforda pieredze un citi). Eksperti piesauc soliņa īsumu kā potenciālo problēmu Bostonas klubam, ja kāds no pamatsastāva iedzīvosies savainojumā. Ar pirkstiem jau tiek rādīts uz Porziņģi, zinot viņa trai,i vēsturi…
Bet ir viena sulīga atbilde ekspertiem par soliņa garumu / īsumu – jau regulārajā sezonā redzam, ka komandas spēlē principā ar nopietnu astoņu, deviņu spēlētāju rotāciju un “play-off” laikā ir klubi, kas operē ar vēl šaurāku loku. Dzīvosim – redzēsim!