• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
NBA izglābj ierasti neinteresanto sezonas sākumu

NBA izglābj ierasti neinteresanto sezonas sākumu

Nesen kā noslēdzies Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) eksperiments “NBA In – Season Tournament”, par kuru jau teju 10 gadus atpakaļ pirmo reizi ieminējās līgas komisārs Ādams Silvers. Tolaik viņa ideja par turnīru regulārās sezonas vidū, kur izšķirošie mači tiek aizvadīti Lasvegasā, šķita kā utopija. Tagad tie ir materializējušies. Pirms jaunā produkta iepazīšanai dzīvē tam netrūka skeptiķu. Pirmais iespaids pēc notikušā gan norāda, ka ideja sevi atpelnījusi ar uzviju, bet ar vietām, kur progresēt. 

Vai tiešām jaunievedums bijis veiksmes stāsts? Un kādas ir nākotnes perspektīvas šādam turnīram, jo jau šobrīd publiskajā izskanējušas dažādas idejas, tostarp neviennozīmīgas, kurā virzienā tam būtu jāiet nākotnē. Rakstā aplūkosim arī komerciālo pusi un auditorijas interesi.

welcome-offer

Aizraujošs formāts un citāds vizuālais noformējums

Komandas tika iedalītas sešas grupās par piecām vienībām un aizvadīja vienu apli, izslēgšanas spēlēm jeb knockout stage kvalificējoties katrai tās uzvarētājai un divām labākajām otro vietu ieguvējām, kuras ieguva, tā saucamo, wild card. Tālāk viena spēle – uzvari vai dodies mājās.Par čempioniem kļuva “Los Angeles Lakers”, kura šī “NBA In – Season Tournament” ietvaros nezaudēja ne maču, finišējot ar perfektu bilanci 8-0, bet finālā iekļuva pārsteidzošā “Indiana Pacers” vienība ar līgas uzlecošo zvaigzni Tairīsu Haliburtonu ierindā.

Kas piedeva šim turnīram odziņu? Izspēles formāts, lai mačus sezonas sākumā padarītu aizraujošākus skatītājiem, jo nereti vairums komandu tikai “ieskrienas” tās gaitā. Tikmēr jaunā formāta iespaidā bija iespējams vērot daudz aizraujošu maču ar augstu spēles intensitāti nekā ierasts iepriekšējos gados šajā gada laikā. Bija vēromaja agresīvāka spēle aizsardzībā, netrūka arī nokaitētu saķeršanos. Tāpat izcēlās arī atšķirīgais laukumu noformējums, bet komandām uz mačiem bija jāvelk alternatīvā tipa spēles formas.

Līgas vadība bija paredzējusi arī uzvarētāju komandas spēlētājiem un treneriem 500 tūkstošu ASV dolāru naudas balvu, kas gan pēc nodokļu nomaksas saruka teju uz pusi. Saprotams, ka līgas superzvaigznēm Entonijam Deivisam un Džeimsam, kā arī vēl dažiem multimiljonu līguma īpašniekiem “Lakers” rindās šāda summa noteikti nav pietiekami liels motivācijas avots, tomēr tālākiem rezervistiem noteikti šāds pasākums vērtējams pozitīvi. Cits jautājums par kopējo efektu, jo no tā iegūst vien daži cilvēki, nevis visi līgas “otrā, trešā ešalona” spēlētāji.

Galvenais mērķis šim turnīram ir piedot patosa garšu, cik var noprast no NBA komisāra Ādama Silvera paustajiem izteicieniem publiskajā telpā. Tas, šķiet, organizētājiem būs izdevies, jo arī knockout stage pēdējie divi posmi norisinājās neitrālā laukumā, Lasvegasas “T – Mobile Arena”. Arī tas piedeva savu šarmu.

Reitingi uzrunā

Galvenais un noteicošais faktors produkta novērtēšanā ir skatītāju interese. Tā kā NBA klubu arēnu ietilpība svārstās no 17 tūkstošiem mazākajā līdz 21 tūkstotim lielakajā, tad loģiski visu diktē TV reitingi. jo visiem gribētājiem vietu, lai vērotu notikumu klātienē, nav. Tieši līgums ar mediju gigantiem ESPN / ABC un “Warner Bros Discovery’s TNT”, kas kopš 2014. gada līgas kasē ik gadu ienesa 2,67 miljardus ASV dolāru, nodrošina astronomiskās algas līgas zvaigznēm un šobrīd pat ne tikai tām. Tāpēc to, cik cilvēku skatās šo pasākumu, ir noteicošais faktors. Labā ziņā – reitingi šoreiz esot bijuši iepriecienoši. Tomēr ar iespējām augt.

Fināla spēli starp “Los Angeles “Lakers” un “Indiana Pacers” kanālos ABC un ESPN2 vidēji skatījās 4,58 miljoni cilvēku. Tā ir skatītākā NBA regulārās sezonas spēle jebkurā no pārraidīšanas vai straumēšanas platformām gandrīz pēdējo sešu gadu laikā kopš 2018. gada februāra. Te gan jāpiebilst, ka netiek ņemti vērā īpašie Ziemassvētku dienas mači, kuriem arī ir liela nozīme no mārketinga viedokļa līgas dzīvē.

Tikmēr maksimālais skatītāju skaits, kuri vienlaicīgi vēroja fināla spēli, bija 5,68 miljoni interesentu. Vidējā auditorija bija par 46% vairāk nekā pagājušā gada NBA sestdienas “Primetime ABC’ sezonas atklāšanas spēlē starp “Boston Celtics” pret “Goldenstate Warriors”, kas ierasti ir viena no mērauklām. Tāpat “NBA In – Season Tournament” spēles vidēji skatītās par 64% vairāk skatītāju nekā tas bija pērn vidēji NBA sestdienas mačos, kas ierasti tiek uzskatīts par elitāru raidlaiku un vienu no pīķa punktiem nedēļas programmā. 9. decembra fināls bija skatītākā pārraide ASV tajā vakarā.

Daži vadošie Ziemeļamerikas sporta kanāli novembra mēnesī, kad norisinājās vairāki “NBA In – Season Tournament” logi, piedzīvoja no 15% – 20% skatītāju pieaugumu vidēji vienai NBA spēlei. Vairāki izslēgšanas mači radīja arī lielu interesi lielajos tirgos, un pastiprinātu mazāku pilsētu vidē. Ieguvumu ir daudz, produkts ir izreklamēts godam, par ko liecina arī statistika. Skaidrs, ka interese ir radīta. Jauns produkts, jauns noformējums. Bet kā turnīru plānots attīstīt nākotnē?

Nākotne

Uzreiz pēc tam, kad tika svilpta fināla mača beigu svilpe, publiskā telpa tika aizņemta ar idejām par uzlabojumiem šī turnīra nākotnē. Viena no idejām, kas izskanējusi, bija, ka “NBA In – Season Tournament” čempioni varētu garantēt sev vietu “play – off” vai “play – in”. Tas raisīja kritikas vilni un var saprast kāpēc. Jau “play – in” ideja daļai līgas dalībnieku nešķiet pievilcīga viena iemesla dēļ. Regulārajā sezonā tiek aizvadītas 82 spēles un var rasties situācija, kad kārotais sešinieks, kas garantē tikšanu “play – off” pa taisno, paliek vienas, divu uzvaru attālumā, bet “play – in” izspēles zarā pie lielas neveiksmes nākas zaudēt 10. vietai, kura ievērojami atpalikusi visas sezonas gaitā. 

Tiesa, šīs bažas nav tā arī apstiprinājušās dzīvē, jo dažu gadu ilgajā “play – in” vēsturē 90% gadījumu izslēgšanas spēlēm kvalificējas favorīti jeb tabulā augstāk stāvošās komandas. Tāpēc iespēja, ka līgas vadība varētu izšķirties par tādu soli vērtējama kā zema, ņemot vērā, ka tā noteikti sastaptos ar ne viena vien kluba pretenzijām šajā jautājumā. Protams, būtu arī piekritēji, piemēram, mazo tirgu klubi vai tie, kuriem nav lielu ambīciju uz titulu.

Izspēles formātu pagaidām plānots atstāt iepriekšjo, tomēr tiek spriests arī par knockout stage dalībnieku skaita palielināsanu. Tāpat tiek runāts par potenciālu prēmiju palielināšanu. Bet lielākie plāni NBA ir tieši mārketinga jomā, ko atklāti un tieši komentājis arī Silvers. Ņemot vērā kortu izteikti spilgto noformējumu, līgas komisārs neslēpa, ka nākotnē ir mērķis aizvien vairāk komercializēt šo pasākumu un atļaut atsevišķos mačos kortus noformēt kāda sponsora logo un krāsās. Skaidrs, ka tas maksātu milzu naudu, taču ASV ir visu iespēju zeme, un arī tādu naudu noteikti kāda gigantiska korporācija būtu gatava likt galdā.

Saprotams, ka turnīrs nebija tik super liela sensācija, kā varbūt NBA vadība cerēja pēc tik ievērojamiem ieguldījumiem produkta mārketingā. Netika apsteigiti visi nacionāla mēroga spēļu rādītāji no iepriekšējām sezonām, kas liecina, ka ir pie tā vēl jāstrādā. Tomēr savs efekts ir panākts – aktivizēta NBA regulārā auditorija, kura līgai seko līdzi pēc ieraduma, tomēr netika pievilināti tik daudz neitrālie fani, kā tas ierasti notiek “play – off” cīņu laikā. Tas bija viens no NBA mērķiem, kurš netika sasniegts. 

Līgas vadībā darbojas biznesa cilvēki un viņu motivācija ir skaidra – līgas translēšanas tiesību pārdošanas paketē tā vēlas “NBA In – Season Tournament” pataisīt kā spilgtu bonusu un blakus produktu, no kura arī pēcāk iekasēt vairāk ASV dolārus. Ja interese par šo pasākumu pieaugs vēl straujāk, līgas kase papildināsies vēl vairāk. Kā katrā stāsta sākumā, vienmēr var atrast vietas, kur augt. Šis nav izņēmums, tomēr galvenais, ko panākusi NBA, ir – tā parādījusi, ka ir gatava mainīties un iet līdzi laikam. Ka tā ir gatava jaunām inovācijām un skatītāju izklaidei. Iespējams, šim turnīram patiesi ir liels potenciāls. To redzēsim jau nākamajā gadā – vai tas bija mirkļa bums vai tomēr produkts, kas var ieinteresēt ļaudis ilgtermiņā.

welcome-offer