• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Mesi ierašanās MLS – jauna nodaļa Ziemeļamerikas futbolā

Mesi ierašanās MLS – jauna nodaļa Ziemeļamerikas futbolā

Šī vasara futbola transfēros ir bijusi karsta. Kārtīgu ar amerikāņu dolāriem piepildītu rungu atvēzējusi Saudu Arābijas profesionālā līga, kur valsts Sporta ministrija devusi zaļo gaismu (lasi – finansējumu) 17 miljardu ASV dolāru apmērā līdz 2030. gadam klubiem, lai tie piesaistītu pasaules līmeņa zvaigznes. Tas darīts ar mērķi, lai popularizētu futbolu gan valstī, gan lai Saudu Arābija iegūtu starptautisku atpazīstamību. Jo valsts ir pieteikusies 2030. gada FIFA Pasaules kausa rīkošanai un tiek uzlūkota šobrīd kā viena no kandidātvalstīm.

welcome-offer

Nesnauž arī ASV, MLS, kur vasarā notika skaļākā pārēja futbola pasaulē – Lionels Mesi pameta Eiropu (Parīzes “Saint – Germain”) un pievienojās Deividam Bekhemam daļēji piederošajam klubam “Inter Miami”, kur viņš ir arī tā prezidents. Tiek lēsts, ka argentīnietim piedāvāti 500 miljoni par sezonu pie arābiem, ko viņš gan noraidīja. MLS viņa alga ir 300 miljoni USD par sezonu. Tāpat klubam piesaistīti Mesi agrākie cīņu biedri “Barcelona” rindās Serhio Buskets un Džordi Alba. Tā teikt, lai nav garlaicīgi. 

Te arī jāmin fakts, ka ASV (līdzās ar Kanādu un Meksiku) būs viena no trīs valstīm, kur norisināsies 2026. gada FIFA Pasaules kausa izcīņa. Vai Mesi tajā piedalīsies, skaidrs nav, taču viņa piesaiste vietējā futbola čempionātā noteikti var vairot iedzīvotāju interesi par šo sporta veidu, kura popularitāte gan pēdējā desmitgadē ir augusi. Neskatoties uz to, izaugsmes iespējas 340 miljonu cilvēku pilnā valstī nav pat tuvu tām, kādas varētu būt.

Jāteic, ka argentīnietis jau no pirmās sekundes, kad spēra kāju uz ASV zemes, radīja milzīgu ažiotāžu. Venlaikus spējot nodemonstrēt sekojošo: katrs iztērētais dolārs par viņu būs (jau ir) tā vērts. Lai gan MLS ietvaros Mesi laukumā vēl nav devies, jo visas trīs spēles aizvadītas Ziemeļu un Centrālamerikas kausa izcīņā, tomēr bilane ir iespaidīga – trīs uzvaras komandai un pieci vārti uzbrucējam. Turklāt kādās manierēs! 

Mesi ierašanās Amerikā patiesi bijusi kā no īsta Holivudas filmu žanra ar pozitīvākajām tā izpausmēm. Pavisam žēl kļūst, kad saproti, ka MLS kausu argentīnietis nespēs pacelt jau savā pirmajā sezonā, jo “Inter Miami” MLS kopvērtējumā ieņem pēdējo vietu savā konferencē un “play-off” nekvalificēsies.

Viņa debiju klātienē vēroja arī vairākas zvaigznes – NBA spīdeklis Lebrons Džeimss, bulvāra preses karaliene Kima Kardašijana, kā arī NFL superzvaigzne Toms Breidijs un daudzi citi.

Mesi popularitāte ir milzīga. Krekli ar viņa uzvārdu uz muguras tika izpārdoti momentāli, bet šobrīd tos ir iespējams iegūt tikai iepriekš pasūtīšanā. Biļetes uz mačiem ar viņa līdzdalību tika izpirktas uzreiz, bet pati “Inter Miami” nolēma, ka tas ir jāizmanto. Pirms bija zināms par Mesi debiju, lētākā biļete uz maču maksāja 29 dolārus. Pēc paziņojuma, ka viņš spēlēs, tā uzlēca līdz 459 dolāriem. Un līdzīga tendence ir arī pārējos mājas mačos. Vidējais cenu pieaugums sasniedz pat 500% sadārdzinājumu! Gluži kā tas vērojams Latvijas pārtikas veikalos, tikai Mesi gadījumā tam ir kāds loģisks pamatojums.

Arī pašam futbolistam fakts, ka viņš Saudu Arābijas vietā izvēlējās ASV, nāk par labu. Par arābu naudu līgā pārsvarā spēlē (un spēlēs) daudzi nemotivēti futbolisti (runa ir par dārgajiem importiem), kuri jau ir saņēmuši savu treknā valūtas pīrāga daļu, un principā var atļauties vairāk nenodarboties ar futbolu profesionāli. Turklāt vietējie spēlētāji ir daudz zemāka līmeņa. 

MLS situācija ir citāda. Kopējais vidējais spēlētāju līmenis ir ievērojami augstāks, turklāt pēc pieturas ASV vidēja / laba kalibra spēlētājiem vēl ir iespējas atgriezties Eiropā nopietnā līmenī un saņemt solīdu naudu. Vai arī pierādot sevi, tikt pie lielā kumosa arī ASV. Tāpat, pateicoties algu griestiem, spēlētāji spēlēšanai pieiet ļoti nopietni, jo vienā brīdī viņu vietu var ieņemt kāds cits. Mesi situācijā spēlēt pret pretiniekiem, kuriem ir motivācija, ir pluss. Ja ņemam vērā faktu, ka viņš vēl nav pateicis ardievas nacionālajai izlasei. No otras puses Krištianu Ronaldu ir pierādījis, ka, spēlējot Saudu Arābijā un esot solīdā vecumā (38 gadi), viņš aizvien var būt izlases līderis. Četrās Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlēs viņa kontā pieci gūti vārti.

Vēl viens faktors, kādēļ Mesi izvēlējās tieši Maiami, ir valoda. Zināms, ka argentīnietis nespēj sarunāties raitā angļu valodā. Savukārt Maiami 70% no visas nepilna pusmiljona populācijas ir ar spāņu saknēm, tiesa, 54% ir, tā sauktie, native americans (viņu priekšgājēji dzimuši ASV vismaz trīs paaudzēs). Bet fakts ir fakts – lai iepirktos veikalā ļoti viegli var iztikt ar spāņu valodu vai vienkārši nozibinot savas platīna kartes. Saudu Arābijā tomēr valda pavisam cita kultūra un pielāgoties dzīvei tur būtu sarežģītāk. Un Mesi tiekot raksturots kā diezgan cimperlīgs personāžs. Vienkārši medijiem tik daudz nav izdevies to postulēt, jo Mesi vienkārši neliekas tik interesants, jo nerunā angļu valodā.

Mesi ēra ASV ir sākusies, bet nav skaidrs, cik tā ilgi noritēs. Līgums ir parakstīts uz divām sezonām. Mesi šobrīd ir 36 gadi (izpildījās pirms mēneša). Viņam pietuvināti avoti vairākās anonīmās intervijās sacījuši, ka pēc FIFA Pasaules kausa izcīnīšanas Mesi esot nopietni apsvēris domu karjeru noslēgt, jo tā bija vienīgā lielā trofeja, kura līdz šim pietrūkusi. Tomēr Bekhema piesolītie miljoni šo domu aizdzinuši. Ne galvenokārt, bet palīdzējuši. Mesi pievienošanās MLS noteikti pavērs plašāku spēlētāju rotāciju no Eiropas uz ASV, kas nāks komplektā ar līmeņa augšanu. Amerikāņiem to tikai vajag! Atminēsimies kaut Zlatana Ibrahimoviča pieturu ASV. Lai arī viņš ir zvaigzne, tomēr nav ieliekams Mesi un Ronaldu kategorijā. Tomēr interese par futbolu amerikāņiem pieauga strauji pēc viņa ierašanās. Ar Mesi tā būs vēl straujāka!

Līdz tam futbola fani var tikai priecāties, ka šī sporta veida maestro vēl aizvien turpinās viņus priecēt vismaz vēl divus gadus. Laiks ir nepielūdzams, tāpēc jāizbauda katrs brīdis, spēle, sitiens un vārti…

welcome-offer