• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
17 miljardi līdz 2030. gadam – Sauda Arābijas futbols atver maciņu

17 miljardi līdz 2030. gadam – Sauda Arābijas futbols atver maciņu

Viena no karstākajām tēmām sporta pasaulē noteikti ir Sauda Arābijas futbola kluba “Al – Hilal” izteiktais piedāvājums Eiropas grandam Parīzes “Saint – Germain” par tā superzvaigzni francūzi Kiliānu Mbapē. Arābu šeihi ir gatavi šķirties no prāvas un līdz šim nepieredzētas summas – kopā 1,1 miljardu ASV dolāru. 776 miljoni sastādītu uzbrucēja atalgojumu par vienu sezonu, kamēr atlikusī summa nonāktu Parīzes kluba kasē kā transfērs. 

welcome-offer

Zīmīgi, ka tieši PSG šobrīd pieder pasaules futbola pāreju rekords. 2017. gadā brazīliešu uzbrucējs Neimārs no “Barcelona” tika iegādāts par 222 miljoniem eiro. Pārdodot Mbapē, Kataras šeihi (PSG īpašnieki) atgūtu vismaz daļu savu investīciju, ja runājam par spēlētāju pirkšanu un pārdošanu. Skaidrs, ka naudas mašīna griežas tāpat – dažādi publiskie pasākumi, uz kuriem tiek tirgotas arī biļetes (ne tikai uz mačiem tas notiek!), reklāmas līgumi, spēļu krekli un fanu atribūtika ienes miljoniem eiro. Tomēr kāpēc Saudu Arābijā ir gatavi tērēt tik lielu summu tikai par vienu sezonu?

Pirms ķerties pie skaidrojuma, sākumā jāatceras kā arābi lenca Lionelu Mesi, un kā tiem izdevās savā pusē iegūt Krištianu Ronaldu. Portugālis šobrīd spēlē Rijādas “Al – Nassr” vienībā, bet viņa atalgojums par sezonu sastāda 200 miljonus ASV dolāru. Tikpat viņš nopelnīs, pildot FIFA Pasaules kausa izcīņas 2030. finālturnīra Saudu Arābijas kandidatūras vēstnieka lomu. Uz Mbapē piedāvājuma fona Ronaldu piešķirtā summa vairs neliekas tik liela, bet tomēr – dienā viņš saņem 548, bet stundā 22 tūkstošus ASV dolāru. Šķiet, lieki būt vilkt paralēles ar citu līgu iespējām. Tāpat jāatzīmē, ka “Al – Nassr” ieguvuši horvātu Marselo Brozoviču (sezonas alga 30 miljoni USD, pārejot no Milānas “Inter”) un Seko Fontanu (transfērs no Francijas “Lens” par 28 miljoniem USD).

Turklāt Saudu Arābijas Sporta ministrija izdevusi atļauju vietējās augstākās līgas klubiem tērēt 17 miljardus ASV dolāru līdz 2030. gadam spēlētāju pārejās, lai tādējādi popularizētu futbolu valstī, kā arī piesaistītu aizvien vairāk zvaigžņu savam čempionātam. Un aktīvs darbs pie dolāru dalīšanas jau notiek. 

Neskaitot Ronaldu, uz Saudu Arābijas profesionālo līgu pārcēlies arī Karims Benzema, kurš no Madrides “Real” pievienojies “Al – Ittihad”. Arī viņam ir noslēgts līgums uz divām sezonām par algu 200 miljoniem ASV dolāru katrā. Pierunāts arī nu jau bijušais Londonas “Chelsea” franču pussargs Ngolo Kantē, kura līgums arī ir no treknajiem – četri gadi un katrā no tiem alga 110 miljoni USD. Un šo sarakstu varētu turpināt vēl un vēl… Nemaz nerunājot, ja mēs sāktu uzskaitīt pārejas, kurās nav paši skaļākie vārdi, bet aktīva Eiropas top 5 līgu spēlētāju kustība notiek paralēli. Ja kaut vienu no šāda līmeņa futbolistiem mēs redzētu Latvijas Virslīgā, tas būtu vēsturē lielākais transfērs!

Tiesa, ne visus izdodas pierunāt. Tā piemēram, arī Lionelam Mesi tika izteikts piedāvājums pārcelties uz šo dolāru printēšanas rūpnīcu. Tas bija tieši “Al – Hilal” klubs, kas šobrīd aktīvi medī Mpabē, bet publiskajā telpā jau nonākušas runas, ka acis ir uzmestas arī uz cita PSG uzbrucēja Neimāra potenciālo pierunāšanu. Gadījumā, ja neizdodas nozvejot Mbapē. Tiesa, pēdējā pieejamā informācija liecina, ka uzbrucējs nolēmis netikties ar “Al – Hilal” vadību, jo neizskata kā reālu variantu pievienoties šim klubam. Pat neskatoties uz to, ka tas ir apsolījis nākamajā vasarā bez pārejas maksas palaist uz “Real”. “Al – Hilal” medīja arī treneri Žuzē Mouriņu. Viņš pat tikās ar kluba vadību, tomēr beigās nolēma aizvadīt vēl vismaz vienu sezonu “AS Roma” rindās.

Turpinot par Mesi, tad viņam tika piedāvāti 436 miljoni dolāri par sezonu. Argentīnietis tā vietā nolēma pārcelties uz ASV, MLS, kur jau paspējis iekarot popularitāti ar savām darbībā laukumā un ārpus tā. Izskatās, ka Ronaldu būs pasteidzies ar savu piekrišanu – 200 miljoni uz pārējo lielo piedāvājumu fona sāk jau izskatīties kā “tikai” 200 miljoni…

Rietumu vadošo mediju avoti vēsta, ka Saudu Arābijā pieiet pēc principa “fani seko spēlētājam, nevis klubam”. Viens no galvenajiem rādītājiem noteikti ir popularitāte sociālajos tīklos. Un tam ir apstiprinājums, par piemēru ņemot kaut vai Instagram platformu. Mbapē vienatnē ir 106 miljoni sekotāju, kamēr “Saint – Germain” 67. Ronaldu ir 600 miljoni, kas ir četras vairāk nekā populārākajam klubam Madrides “Real”. Pēc portugāļa pievienošanās ievērojami auga arī “Al – Nassr” sekotāju skaits, kas šobrīd sasniedz jau 16 miljonus, bet pirms tam skaitļiem esot zem miljona…

Protams, ne jau Instagram tiek ņemts par galveno atskaites punktu, kad tiek lemts par multimiljonu piešķiršanu vienam vai otram spēlētājam. Vai varbūt tomēr tiek? Pasaulē zināmu futbolistu piesaistes galvenais mērķis esot likt faniem visā pasaulē sekot savam elkam, tādējādi arī sekot līdzi Saudu Arābijas čempionātam. Jūtamais pienesums ir izmērams ne tikai sociālo tīklu patērētāju skaita pieaugumā, bet galvenais uzsvars tiek likts uz popularitātes celšanu. Jo pat ne lielākajam pasaules finanšu optimistam ienāktu prātā kaut vai mazākā cerībā, ka šāda mēroga investīcijas atmaksāsies. Izgrūstās naudas summas tomēr ir pārāk milzīgas. Valstī ar 36 miljoniem iedzīvotāju ar iekšējo popularitātes līmeņa celšanu tādi izdevumi sporta klubiem neatmaksāsies paļaujoties uz vietējo tirgu. Visas cerības uz globālu interesi par tiešsaistē pieejamajiem produktiem, kā arī cerība veicināt tūrisma attīstību. Bet tāpat – tas ir ļoti grūti sasniedzams uzdevums kaut mazliet pietuvoties iztērētās naudas atgūšanai.

Savulaik līdzīgu ceļu centās iet Ķīnas Superlīga, uz kuru pārcēlās vairāki Eiropas augstākajā līmenī sevi pierādījuši futbolisti. Taču vidējo līmeni tā arī neizdevās ievērojami celt. Vēl jo vairāk – publiskajā telpā tika vēstīts par vairākiem gadījumiem, kad spēlētāji, brutāli sakot, vienkārši “izlaidušies”. Neesot sevi uzturējusi formā un kārtīgi tā arī nespējot atstrādāj sev piešķirtās valūtu kaudzes. Spilgts piemērs ir argentīnietis Karloss Tevess, kurš pamanījās pieņemties svarā līdz nepazīšanai, esot profesionāla klubā. Toreiz pat Ķīnā pacietības mērs pazuda…

Vienu lietu Saudu Arābijā gan ir uztvēruši pareizi – tik tiešām šobrīd fanu miljoni seko līdzi zvaigznēm vairāk nekā klubiem. Vai arābi būs pioneri un patiesībā pirmie, kas atvēruši pandoras lādi, lai Tālo Austrumu un citu naudīgo valstu profesionālās līgas pievērstu sev globālu uzmanību, no kuras būs iespējams arī finansiāls labums? Visticamāk, ka nē. Vēsture ar Ķīnas piemēru rāda, ka bez stabilas bērnu un jauniešu sistēmas un sakārtotas piramīdas neesamības agresīva leģionāru iegāde vietējā čempionāta līmeni ilgtermiņā pacelt nevar. 

Bet varbūt pēc gadiem būs vietā teiciens “ko nevar nopirkt par naudu, to var nopirkt par lielu naudu”? Eksperti gan uz to raugās skeptiski, taču līdz tam mediju telpā noteikti izskanes vēl vairāki, iespējams, pat desmiti skaļu pārēju uz šo Saudu Arābijas un iespējams citām Tālo Austrumu futbola līgām. Kā saka, daudzi sevi Eiropā apliecinājuši augstas klases spēlētāji noteikti šo izmantos savā labā – apmaksātu pus – atvaļinājumu multimiljonu līguma savā karjeras norietā izskatā, vienlaikus izklaidējot vietējo publiku. Cik šāds modelis var būt ilgtspējīgs…

Tomēr izskaidrojums ir pavisam vienkāršs – tā ir mega kampaņa Saudu Arābijas kandidatūrai 2030. gada Pasaules kausa rīkošanai. Iepriekšējā pieredze ar Katru, kad turnīrs norisinājās ziemas periodā, nevis kā ierasts vasara, neattaisnoja uz sevi liktās cerības. Taču Saudu Arābija negrasās apstāties. Agresīvu transfēru politiku noteikti manīsim arī turpmākajos gados. Cits jautājums – kad tiks paziņota nosauktā gada turnīra rīkotajā un tā nebūs Saudu Arābija, situācija var mainīties vienā acu mirklī.

welcome-offer