• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Tenisa sezonas īstais sākums – ko nesīs “Australian Open”?

Tenisa sezonas īstais sākums – ko nesīs “Australian Open”?

Naktī uz 14. janvāri startējis 2024. gada sezonas pirmais no četriem Grand Slam raudzes turnīriem tenisā “Australian Open”. Divu nedēļu garumā kā dāmu, tā vīru, kā arī pāru konkurencēs tiks noskaidroti čempioni. Kā ierasts, Latvijas līdzjutējiem interesē kādas izredzes un kāds izlozes (potenciālo pretinieču) zars solās mūsu labākajai tenisistei Aļonai Ostapenko, kura atgriezusies “WTA Tour” pasaules ranga labāko desmitniekā, kā arī aktuāls ir pēdējo gadu vīriešu tenisa saistošākais duelis Novāks Džokovičs pret Karlosu Alkarasu jeb jautājums – vai to atkal pieredzēsim? Ieskatīsimies arī mazā turnīra vēsturē.

welcome-offer

Interesanti fakti par “Australian Open”

Šī būs jau 56. reize, kad norisināsies šis turnīrs. Piedāvājam dažus interesantus faktus par turnīru un zīmīgākos rekordus vīriešu konkurencē.

Ēras beigas

Kad neilgi pirms turnīra sākuma par izstāšanos no tā kājas muskuļa sastiepuma dēļ paziņoja spānis Rafaels Nadals, kurš kortā bija tikai tikko atgriezies pēc 11 mēnešu pauzes, kļuva zināms, ka pienāks beigas kādai sērijai. Proti, šis būs pirmais “Australian Open” kopš 1999. gada, kad pamatturnīrā nespēlēs vai Nadals vai Rodžers Federers.

Uzvaru rekords

Visvairāk uzvaru tieši “Australian Open” kortos pieder Federeram, kurš karjeru noslēdza 2022. gadā 41 vecumā. Bilance – 105 uzvaras un tikai 15 zaudējumi – ir vairāk nekā iespaidīga. Otrajā vietā šajā radītājā ir Džokovičs, kura kontā ir 89 uzvaras. Serba iespējas pārspēt Federeru nav sliktas. Lai to paveiktu, viņam būtu jāuzvar gan šogad, gan nākamgad (2 x 7 mači) un 38 gadu vecumā (šobrīd ir 36, maijā esot dzimšanas dienai) jāsasniedz vismaz astotdaļfināls. Neizklausās nemaz tik nereāli!

Visvairāk titulu Austrālijas atklātā čempionāta kortos

Džokovičs ir arī rekordists visvairāk izcīnīto titulu ziņā – ar sešiem Federeram ir par maz pret serba 10. Viņš ir arī galvenais favorīts uz uzvaru šogad. 

Teju nepārspējamais Džokovičs

Ja Federeram (pagaidām) pieder visvairāk uzvaru turnīra vēsturē, tad uzvaru procents vislabākais ir tieši Džokovičam. Viņš ir uzvarējis 91,8% spēļu, kurās piedalījies. Vēl 90%+ robežu ir sasniegušas tādas tenisa leģendas kā Džimmijs Konors (91,7%) un Andre Agasi (90,6%).

Lielā trijnieka dominance

Kopš piedzīvojam “Lielā trijnieka” ēru tenisā, kur valdīja Federers, Nadals un Džokovičs, reti kāds cits no nosauktās kompānijas spēja izcīnīt kādu major līmeņa titulu. Tas izpaudās arī Austrālijas kortos, jo, neskaitot nosaukto trio, kopš 2005. gada, kad “Australian Open” uzvarēja Marats Safins, vienīgais, kurš spēja izcīnīt šeit titulu, bija Stans Vavrinka 2014. gadā.

Punkti un naudas balvas

Grand Slam turnīri ir īpaši arī ar to, ka tajos ir iespējams tikt ne tikai pie vairāk reitinga punktiem, bet arī lielākām naudas balvām. Piemēra, Aļona Ostapenko par nule kā izcīnīto uzvaru “WTA Tour 500” līmeņa turnīrā saņēma 500 reitinga punktus un 142 tūkstošus ASV dolāru, bet par “Australian Open” trešās kārtas sasniegšanu balva ir 170 tūkstoši. 

Gan sieviešu, gan vīriešu vienspēļu čempioni saņems 2000 punktu, finālistiem ir 1300. Tikmēr naudas balva mērama 3,15 miljonu apmērā, bet otrās vietas ieguvēji / as saņems 1,72 miljonus. Pilnu balvu fondu izmaksas kārtību var iepazīties šeit. Tikai jāpiebilst – kopš 2015. gada, kad kopējais “katls” bija 40 miljoni, līdz šodienai tas ir gandrīz dubultojies!

Vai atkal Džokovičs?

Lai arī “ATP Tour” ranga pirmais numurs Džokovičs sezonu iesācis nepārliecinoši savai meistarības auklai, “United Cup” izlašu turnīra ietvaros trijos mačos vienā zaudējot, viņš to skaidroja ar sāpēm plaukstas locītavā. Preses konferencē pirms starta Austrālijā serbs gan sacīja, ka sāpes vairāk nejūt un ir optimālā formā. Ekspertu ieskatā Džokovičs ir galvenais favorīts uz uzvaru turnīrā, bet viņa potenciāli grūtākie pretinieki ceļā uz titulu var būt Endijs Murejs (ATP #44, viņš gan nav izsēto starpā, bet lielajos turnīros ir bīstams drauds), Bens Šeltons (ATP #16), pērnā gada finālists Stefanos Cicipas (ATP #7) un Janiks Siners (ATP #4), kuram pēdējā abu tikšanās reizē pērnajā novembrī izlašu turnīrā Džokovičs kapitulēja. 

Kopš Federers aizgājis no lielās skatuves, jebkurš paziņojums uz Grand Slam turnīru norisi, kurā tiek teikts par Nadala vai Džokoviča nepiedalīšanos, ierasti uztverts ar bēdīgu nopūtu. Tomēr pēdējo sezonu laikā ir dzimusi jauna sāncensība tenisa kortos – Džokovičs vs jaunais spāņu talants Karloss Alkarass. Viņš šobrīd ir pasaules otrā rakete un tiek minēts kā galvenais konkurents serba triumfam. Džokoviča kontā šobrīd ir 24 Grand Slam kausi, viņš noteikti lūkos savu kolekciju palielināt. Tikpat ir arī Margarētai Kortai, kas ļautu Džokovičam nostāties vienatnē čempionu kausa ziņā. Zīmīgi, ka arī “Australian Open” pirmajā kārtā Džokovičam viegli neklājās, horvātu jaunieti (18 gadi) Dino Prizmiču uzveicot vien trīs setos (6:2, 6:7 (7), 6:3, 6:4). Vai tas būtu trauksmes zvanu turpinājums?

Alkarasa potenciālais ceļš uz finālu izskatās no vienas puses ar mazāk bīstamiem pretiniekiem kvantitātes ziņā, tomēr ar lielākā drauda no pārējiem klātbūtni, proti, pēdējo divu sezonu Melnburnas kortos fināla mačos piedalījušais Daņils Medvedevs (ATP #3), kuram ir arī pieredze uzvarēt Alkarasu Grand Slam finālā (2021. gada “US Open”).

Sieviešu konkurencē izkristalizējas līderes

Laiki, kad kortos dominēja viena dāma, proti Serēna Viljamsa, pēdējos gados ir aizgājuši. Viņa ir 7. – kārtēja AO čempione. Tagad sieviešu teniss ir kluvis vairāk neparedzams un par to liecina kaut vai fakts, ka pēdējos četrus gadus “Australian Open” ietvaros bijušas četras dažādas čempiones – Sofija Kenina (2020.), Naomi Osaka (2021. un uzvarējusi arī 2019. gadā), Ešlija Bārtija (2022.) un Arina Sabalenka pērn. 

Neskatoties uz to, pēdējos pāris gados galveno favorītu lokā aizvien biežāk tiek minēti tikai daži uzvārdi, nevis kā ierasts – desmitos. Serēnas Viljamsas vietu mēģinās turpināt iekarot poliete Iga Švjateka, kura ir galvenā titula pretendente. Savu troni noteikti nevēlēsies atdot arī Sabalenka, bet turpat blakus ir arī eisu karaliene Jeļena Ribakina (pērn Austrālijā vien 53 eisi, bet rekords 2023. gada sezonā piederēja tieši viņai Maiami turnīrā ar 69).

Kas interesanti, ka kortos atgriezusies Osaka, kura iepriekš vairākas reizes bija paziņojusi par aiziešanu no “lielā” tenisa vai atlika savu atgriešanos dažādu problēmu dēļ. Tagad viņa ir ierindā un divkārtējā čempione pirmajā kārtā tiksies jau ar top 20 spēlētāju Karolīnu Garsiju. Bet kādas izredzes ir Ostapenko?

Ostapenko – pamatotas cerības uz spēcīgu sniegumu

Pagājušo sezonu Ostapenko aizvadīja stabili, pietuvojoties WTA pasaules ranga labāko desmit spēlētāju skaitam (vairāk par šo tēmu var lasīt zemāk redzemajā materiālā).

Gandrīz labākā sezona līdz šim un skats nākotnē

Lai arī aktīvā sezona ir tikai sākusies, Aļona spējusi  iespraukties top 10 jau tās pašā sākumā. Tā viņai būs atgriešanās (rangu atjaunos 15. 01.) labāko pasaules desmit tenisistu vidū pirmo reizi kopš 2018. gada 23. septembra. Izcīnītais tituls Adelaidā noteikti būs nesis pārliecību, kura latvietei būs nepieciešama arī kortos. Pērn viņa aizkļuva līdz savam labākajam rezultātam “Australian Open” kortos – ceturtdaļfinālam. Tas nozīmē, ka šogad jāaizstāv 430 reitinga punkti. 

Izlozes zars ir sekojošs: pirmajā kārtā pretī stāsies turnīra rīkotāju piešķirto wild card startējošā vietējā tenisiste Kimberlija Birela (WTA #117) un mača sākums paredzēts naktī (ap diviem, trijiem) uz 16. janvāri. Ostapenko ir izsēta ar 11. numuru, kas nozīmē, ka top 32 pretinieces viņa var iegūt vien sākot ar trešo kārtu. Tā pēc pirms turnīra prognozēm varētu būt arī divkārtējā čempione Viktorija Azarenka (WTA #18), bet ¼ finālā un ½ finālā attiecīgi Ribakina un Sabalenka. 

Ostapenko labākie sasniegumi Grand Slam turnīros ir “French Open” tituls (2017. gads) un pusfināls Vimbldonā (2018. gads). Vai jaudīgais sezonas sākums turpināsies un Aļona spēs cīnīties par titulu? Seko līdzi “Australian Open” turnīra aktualitātēm šeit.

welcome-offer