• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Gandrīz labākā sezona līdz šim un skats nākotnē

Gandrīz labākā sezona līdz šim un skats nākotnē

Latvijas labākā tenisiste Aļona Ostapenko nesen kā noslēgusi aktīvo tenisa sezonu, pēdējo maču aizvadot oktobra izskaņā, bet šobrīd viņa WTA pasaules rangā ieņem 13. vietu. Kas bija Aļonas panākumu atslēga šogad, un kāda bijusi šī sezona, salīdzinot ar citām?

welcome-offer

Stabils gads, turpinot iesākto

Ostapenko pēc 2017. gadā izcīnītā “Grand Slam” raudzes titula “French Open” turnīrā to gadu noslēdza savā rekorda vietā – 7. Nākamajos divos zaudējot pozīcijas rangā, bet kopš 2020. gada visu laiku piedzīvots progress, šobrīd esot 13. planētas raketes godā. Aļona šogad aizvadīja 59 dueļus, no kuriem 37 gadījumos kortu pameta kā uzvarētāja. Pieci panākumi bija pret tā brīža top 10 tenisistēm un vēl par četriem pret attiecīgi top 20 un top 30 WTA ranga numuriem. Tas nozīmē, ka trešdaļa uzvaru bijusi pret elites līmeņa pretiniecēm. Ja pieskaita vēl klāt top 50 esošās pretinieces, rezultāts ir krietni virs 50% robežai, tuvojoties pat 70%.

Kā vēl viens stabilitātes apliecinājums ir tas, ka no gada otrā turnīra, kas notika Austrālijā, Adelaidā janvāra sākumā, Ostapenko sasniedza lielisku sēriju. Proti, viņa uzvarēja vismaz vienā mačā 13 (!) turnīros pēc kārtas! Arī “Grand Slam” ieskaitē latvietei gāja solīdi. Pirmajā un pēdējā sezonas GS attiecīgi “Australian Open” un “US Open” sasniegts ¼ fināls, savukārt “French Open” un Vimbldonā otrā kārta. Labāk “Grand Slam” turnīros (sezonā tādu ir tikai četri) viena kalendārā gada ietvaros Ostapenko veicies vien 2017. gadā, kad izcīnīts tituls Parīzē, Vimbldonā iekļūts labāko astoņu dalībnieču vidū, bet pārējos divos sasniegta trešā kārta. Bet kāda bijusi aina piedzīvotajos zaudējumos?

Negaidīto zaudējumu – gandrīz nemaz

Ostapenko ir pazīstama kā strauja rakstura, kas nereti izpaužas arī kortos. Ja ir “viņas diena”, tad Aļona var apspēlēt jebkuru pretinieci. Par to liecina kaut vai fakts, ka latvietei individuālā bilance pret šī brīža WTA ranga pirmo raketi polieti Igu Švjateku ir 4-0 un viņa tika pieveikta arī šajā sezonā. Skaļu uzvaru Aļonai netrūkst. Par tādām var saukt visas piecas top 10 uzvaras šosezon pret Koko Gaufu (ASV, WTA #7 tobrīd) “Australian Open” ar 7-5, 6-3, Darju Kasatkinu (WTA #9 tobrīd) ar 6-4, 4-6, 6-0 Romā, vēlāk ar 3-6, 6-3, 6-1 “US Open” ⅛ finālā pret Švjateku, Ķīnā 6-4, 6-2 pret amerikānieti Džesiku Pegulu (tobrīd WTA #4) un 4-6, 6-4, 6-1 “Elite Trophy” ietvaros sezonas noslēgumā.

Ja nav Ostapenko diena, tad mēdz notikt arī pa kādam zaudējumam no “negaidīto” kategorijas. Tiesa, pēdējo gadu tendence ir pozitīva un aizvien mazāk tiek piedzīvotas tāda veida neveiksmes. Šogad gan vēl dažas trāpījās – Dienvidkorejā pret vietējo sportisti Dajonu Baku (6:3, 1:6, 6:7, neizmantojot mačbumbu), kura tobrīd WTA rangā ieņēma 569. vietu un turnīrā piedalījās ar wild card palīdzību. Baka iepriekš kortā nebija ne reizi tikusies pat ar top 200 spēlētāju. Vēl viena situācija bija ar ASV pārstāvi Dženiferu Breidiju, kura tobrīd bija 584. rakete. Te arī jāpiebilst, ka viņa cīnās ar savainojumiem un pirms tam bijusi elites līmeņa spēlētāja. 

Un šie bija arī vienīgi zaudējumi pret spēlētājām, kuras bijušas ārpus top 100. Vēl jo vairāk – mača dienā nākamā rangā viszemāk esošā pretiniece, kurai zaudēts, atradusies 67. vietā, bet kopumā Ostapenko no 22 zaudējumiem tikai piecas sāncenses bijušas ārpus pasaules 50 labāko tenisistu vidus.

Daži fakti: sportiskie un ķecerīgie

Tenisa tūrē vadošās sportistes, kāda ir arī Aļona, par augstu rezultātu sasniegumiem pelna solīdas naudas balvas. Ņemot vērā, ka Ostapenko šosezon ievērojami vairāk uzvarēja nekā zaudēja, loģiski, ka arī iekasētā prēmiju summa attiecīgi no tā ir lielāka. 2023. gadā pēc WTA mājas lapā pieejamiem datiem par sezonu latviete nopelnījusi 2,158,610 ASV dolāru jeb 1,97 miljonus eiro pirms nodokļu nomaksas, piedaloties 23 turnīros.

Ostapenko arī visa kalendārā gada ieskaitē starp visām tenisistēm ierindojās 13. vietā ar iekrātiem 2720 reitinga punktiem un piedalījās otrā līmeņa sezonas noslēguma turnīrā “Huafa Technology WTA Elite Trophy”, kur tiek iesaistītas nākamās labākās spēlētājas pēc top 8. Tur gan viņa apstājās grupu turnīrā (bilance 1-1).

Tāpat latviete trešo gadu pēc kārtas tika pie vismaz viena titula WTA tūrē, šoreiz triumfējot Birmingemas “WTA 500” turnīrā, kas notiek uz zālāja seguma. 

Kuros elementos Ostapenko bija starp tūres līderēm?

59 aizvadītās spēles bija devītais rādītājs starp visām tūres dalībniecem. Izpildīto eisu jeb neatvairāmo servju elementā Osptaneko palika uzreiz ārpus labāko desmitnieka ar 223 eisiem. Kas interesanti – kategorijā pie 1. serves uzvarēto izspēļu procenta Aļona atrodas krietni tālāk – ar 67,7% 35. vietā starp visām tūrē esošajām tenisistēm. Tikmēr 2. serves uzvarēto punktu skaita ziņā viņas vārds atrodams 146. vietā ar 44,3%. 

Matemātika skaidra – ja Aļonai neiet pirmā serve, viņa kļūst krietni ievainojamāka uz korta. Tomēr pozitīvā uzvaru – zaudējumu bilance un progress rangā norāda, ka latvietes arsenālā ir elementi, kas spēj to kompensēt, ja ir tāda nepieciešamība. Un viens no tiem ir winners jeb “tīri” uzvarētas izspēles. Visas “WTA Tour” ietvaros Ostapenko bija otrajā vietā ar 1832 tādām izspēlēm, paliekot tikai aiz Arinas Sabalenkas.

Tuvākā nākotne. Plānā arī dubultspēles

Šobrīd jau zināms, ka Aļonai jaunās sezonas pirmais turnīrs būs “Brisben International”, kas notiks no 1. līdz 7. janvārim. Tajā piedalīsies kopā deviņas (!) bijušās “Grand Slam” čempiones, latvieti ieskaitot. Sacensības solās būt ļoti interesantas spēcīgo dalībnieču sastāva dēļ, kā arī tāpēc, ka tā ir gatavošanās jaunā gada pirmajam lielajam turnīram jeb “Australian Open”, kas norisināsies no 14. – 28. janvārim. Ar Brisbenas turnīra aktualitātēm var iepazīties šeit.

Tāpat portāls sportacentrs.com ziņoja, ka Ostapenko panākusi vienošanos turpināt sadarbību ar Ukrainas treneri Stasu Hmarski, kurš savulaik strādājis ar viņa tautieti un valsts labāko tenisistu Sergeju Dolgopolovu (labākā vieta ATP 13.). Arī dubultspēlēs pāriniece mainīta netiks un tā paliks ukrainiete Ludmila Kičenoka, vēsta portāls.

Runājot par dubultspēlēm, tad pēc lieliska 2022. gada, kur pārinieces pabeidza 14. vietā rangā un izcīnīja divus titulus un iekrāja bilanci 35-18, turpinājums nav bijis tik skaļš, lai gan pietiekami labs – pasaules līmeņa. 

Nedrīkst aizmirst arī par olimpisko atlasi. 2024. gada vasarā Parīzē norisināsies četrgades sporta lielākais forums, kur Ostapenko piedalījusies jau divas iepriekšējās reizes. Tiesa, pagaidām bez panākumiem, abās reizēs nepārvarot pirmo kārtu. Zīmīgi, ka Tokijā Aļona atklāšanas ceremonijā bija Latvijas delegācijas karoga nesēja. Uz olimpiādi tiek atlasītas 64 tenisistes, bet, lai būtu droša par dalību, Ostapenko uz 2024. gada 10. jūniju jāatrodas WTA ranga top 56 vidū. Atskaites punkts būs 52 nedēļas. Šobrīd Ostapenko izredzes kvalificēties un ar augstu numuru izskatās kā pozitīvas. 

Ostapenko sezonu apkopojot, nāk prātā viens vārds – stabilitāte. Ja iepriekš viņas sniegums ir bijis svārstīgs, tad šosezon tas beidzot visas sezonas gaitā bija vienmērīgs un pozitīvā nozīmē ar atsevišķiem nogriežņiem, protams, kas ir normāli profesionālajā sportā. Tagad, ja tā varētu teikt, nestabilitāte samazināta uz 50% jeb tagad tā izpaužās setu, nevis maču zaudēšanā. No 59 spēlēm 31. bija nepieciešami visi trīs seti, bet Aļonas kontā 19 uzvaras tādas uzvaras. Tātad – spriedze tiek turēta. Nākamās sezonas aktuālais jautājums ir, vai tiks turpināts uzvaru gājiens un piedzīvosim Ostapenko atgriešanos top 10? Šobrīd līdz kārotajam desmitniekam atstarpe ir 160 punkti. Lai izdodas!

welcome-offer