• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Vai Saūda Arābija pieteiks sevi arī uz globālās tenisa skatuves?

Vai Saūda Arābija pieteiks sevi arī uz globālās tenisa skatuves?

Sporta līdzjutējiem, kuri seko līdzi globālajām aktualitātēm, noteikti nav paslīdējusi garām bagātās Persijas līča valsts Saūda Arābijas aktivitāte dažādu sporta pasākumu rīkošanā un naudas tērēšanā arī ārpus tās robežām. Cik tas ir ētiski sadarboties šādā līmenī, raugoties no šajā valstī pastāvošajiem cilvēktiesību pārkāpumiem, un kādu globālu iespaidu tas var atstāt? Šoreiz aplūkosim arābu ambīcijas attiecībā uz tenisa pasauli.

welcome-offer

Arābiem ir par maz. Nākamais mērķis – teniss

Kurš gan nav dzirdējis par Krištianu Ronaldu un citu Eiropas un pasaules līmeņa futbola zvaigžņu pārcelšanos uz šo valsts čempionātu? Turklāt par solīdām transfēru summām un astronomiskiem algas čekiem – top 10 noslēdzošā alga sastāda aptuveni 25 miljonus eiro par sezonu. Tāpat naftas dolāri netiek žēloti, lai šeihi savās mājās sarīkotu “Formula – 1” posmu, golfa “Masters” turnīru, kā arī iespaidīgākās boksa cīņas. Viens no spilgtākajiem piemēriem būs gaidāmais gadsimta duelis starp Taisonu Fjūriju un Oleksandru Usiku maijā (cerams, ka beidzot piepildīsies!). Ar to gan šai bagātajai valstij ir par maz un tagad acis tiek mestas arī uz tenisa pasauli.

Svaigākie jaunumi ir par exhibition tipa (paraugturnīrs, kurā netiek piešķirti reitinga punkti, bet spēlētājiem ir iespēja tikt pie iespaidīgām valūtas transakcijām) turnīru “Six Kings Slam”, kurā piedalīsies šī brīža pasaules pirmā rakete Novāks Džokovičs, arī Rafaels Nadals, kā arī Karloss Alkarass, Janiks Siners, Daņils Medvedevs un Holgers Rūne. “Six Kings Slam”  būs daļa no Saūda Arābijas kultūras un izklaides festivāla “Riyadh Season” programmas un norisināsies oktobrī. Iespaidīgi ir arī plānotie spēlētāju honorāri. Par piedalīšanos vien katrs saņems 1,5 miljonus ASV dolāru, bet turnīra uzvarētājs iekasēs vēl sešus miljonus!

Lai arī paraugturnīri Persijas līča reģionā nav nekas jauns, tomēr ierasts, ka tie notiek pirms vai pēc aktīvās tūres sezonas. Oktobrī paredzēti pat divi “Masters” līmeņa turnīri – mēneša sākumā Ķīnā, Šanhajā un beigās Francijā, Parīzē. Tas raisa diskusijas – kādu ietekmi tas atstās uz tūres kalendāru, un cik daudz būs cietēju? Noteikti tie būs zemāka līmeņa turnīri kā “ATP 250” un “ATP 500”, tas pats arī sieviešu tūrē. Bet ieguvēji finansiāli būs spēlētāji/as, kā arī ATP un WTA organizācijas, kas iekasēs papildus miljonus.

Esošās vienošanās un topošās

ATP jau ir panākusi vienošanos par “Next Gen” (U21 vecuma grupā) finālturnīra aizvadīšanu Saūda Arābijas pilsētā Džidā no 2023. līdz 2027. gadam ar kopējo balvu fondu diviem miljoniem ASV dolāru. Tāpat “WTA Finals” aizvadītajā gadā pirms izvēle krita par labu Meksikai, Kankūnai, bija ļoti tuvu tam, lai norisinātos Rijādā. Šobrīd notiek darbs pie tā, lai šis turnīrs norisinātos tur šogad.

Tāpat tiek ziņots, ka ATP tūres vadībai notiek pārrunas ar Saūda Arābiju, lai šajā valstī norisinātos arī “Masters” līmeņa turnīrs. Kā raksta bijušais dubultspēļu zvaigzne, šobrīd Austrālijas Tenisa federācijas vecākais padomnieks starptautisko attiecību jautājumos Pols Maknamē, tad “Saūda Arābija redz iespēju rīkot lielu ATP un WTA kombinēto turnīru un ir ticamas spekulācijas, ka tā piedāvā simtiem miljonu dolāru ATP un WTA, lai rīkotu šādu notikumu.

Tas nozīmētu dramatiskas izmaiņas tenisa sezonas kalendārā, jo veiksmīgu sarunu rezultātā tā norises laiks būtu nedēļu pirms sezonas pirmā no četriem Grand Slam turnīriem “Australian Open”. Lielākie zaudētāji būtu, tā sauktie, “iesildošie” turnīri Adelaidā un Ouklendā, kuru iespējas piesaistīt elites līmeņa spēlētājus un līdz ar to arī līdzjutējus ievērojami saruktu.

Cik tas ir ētiski?

Tomēr ne visi ir sajūsmā par arābu šeihu vēlmi organizēt svarīgākos tenisa sezonas pasākumus savā paspārnē. Publiski savu viedokli izteicis bijušais pasaules pirmais numurs un tenisa leģenda Džons Makinrojs.

Mana personīgā nostāja ir tāda, ka es kategoriski iebilstu pret šādu turnīru rīkošanu tenisā un golfā. Dāmas aizvadīs tur “WTA Finals” turnīru? Jūs jokojat? Tas notiks tur, jo tajā valstī labi izturas pret sievietēm? Tas manī izraisa smieklus,” sacīja Makinrojs, kurš piebilda: “Tajā pašā laikā, kas arī man liekas smieklīgi, ir cilvēki, kuri var kritizēt tenisistus un golfa spēlētājus par to, ka viņi dara ko tādu, ko dara gandrīz katrs lielais uzņēmums vai valdība. Proti – sadarbojas ar Saūda Arābiju.

Tāpat publiskajā telpā izskanējušas baumas, ka šeihi vēlas pārpirkt arī divus jau esošos “Masters” turnīrus, kas norisinās Maiami un Madridē. “Lai cik tas dīvaini neliktos, būšu pārsteigts, ja viņi tos nepārpirks,” piebilda Makinrojs. Viņa viedoklim pievienojušās daudzas tenisa pasaules bijušās zvaigznes, kā piemēram, Martina Navratilova un Kriss Everts.

Šī ne tikai ir valsts, kurā sievietes netiek uzskatītas par vienlīdzīgām personām kā vīrieši. Tā ir valsts, kurā pašreizējā likumdošana būtībā padara sievietes par vīriešu īpašumu. Tā ir valsts, kurā LGBTQ+ kopienas dalībnieki ir krimināli sodāmi līdz pat iespējamam nāvessodam. Tā ir valsts, kuras ilgtermiņā piekoptā politika attiecībā uz cilvēktiesībām un pamatbrīvību jomām jau vairākus gadu desmitus ir radījusi starptautiska mēroga bažas un šobrīd neizskatās, ka situācija tur uzlabotos,” sacīts abu kopējā publiskajā paziņojumā.

Navratilova arī piebildusi: “Sports nedrīkst kalpot kā propogandas ierocis, lai aizmiglotu acis par notiekošajiem procesiem valsts iekšienē. Ir skaidri redzams, uz ko viss šis šobrīd iet.

Savukārt aktīvo spēlētāju vidū tāds nosodījums ir reti sastopams. Vēl jo vairāk – Nadals ir parakstījis līgumu ar Saūda Arābiju, kas viņu iecēlusi tenisa vēstnieka lomā. Arī citi klusē. Un var saprast – tā ir iespēja nopelnīt kaudzi naudas. Kā savulaik populārajā detektīvā “Dubultslazds vienā no dialogiem sacīja viens no galvenajiem tēliem Laimonis: “Gudrs cilvēks starp morāli un biznesu, izvēlas biznesu. Tas gan skan amorāli, bet tā nu tas ir.” Jūsu domas?

Kā pieiet šai situācijai, un vai šo ideju opozīcijai būs pietiekami skaļa balss? Domājams, ka nē. Kamēr ne tikai spēlētāji, bet arī vadošās tenisa organizācijas no šīs sadarbības ģenerēs simtiem miljonu, maz ticams, ka kaut kas mainīsies. Drīzāk sagaidāms, ka arābu naudas ekspansija tenisā tikai pieaugs. Vai tas būs uz labu? Un vai sports no tā necietīs? Tāds ir jautājums, uz kuru atbildes sniegs laiks…

welcome-offer