• Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Pietiks zaudēt čehiem – Latvijai svarīga cīņa pasaules čempionātā

Pasaules čempionāts hokejā turpinās! Šodien Latvijas izlasei priekšā ļoti nopietns pārbaudījums Čehijas hokejistu izskatā. Ja Latvija vēlas uzlabot savas pozīcijas cīņā par ceturtdaļfinālu, šajā spēlē jāņem punkti. Tiesa, uzdevums ir no grūti paveicamo kategorijas. Kādas ir mūsējo izredzes šajā mačā un turnīra turpinājumā?

welcome-offer

Divas spēles katrai komandai un divi diametrāli pretēji iznākumi

Latvija iesākusi čempionātu ar “sauso” zaudējumu Kanādai 0:6, bet dienu vēlāk sīvā cīņā ar 1:2 atzina Slovākijas pārākumu. Abām šīm spēlēm kopīgs ir fakts, ka mūsējie vārtus ielaida jau pirmajā minūtē, kas, protams, pret tāda līmeņa pretiniekiem uzreiz ievērojami sarežģī izredzes pacīnīties par uzvaru. Tikmēr Čehijai ir uzvara pār kaimiņiem Slovākiju 3:2 (visi pieci vārti gūti pirmajā periodā), bet otrais panākums nāca pret Kazahstānu ar 5:1. Tātad – Latvijai ir nulle punkti, bet čehiem seši.

View this post on Instagram

A post shared by @latvijashokejafederacija

Spēles likme

Tiesa, Čehija nemaz netika “plānota” kā tiešā konkurente cīņā par ¼ finālu. Tā noteikti bija Slovākija. Taču arī traģēdija vēl nav notikusi. Latvijai, neskaitot šīs dienas maču, pretī vēl nāks Norvēģija (17.05.), Slovēnija, (19.05.), Kazahstāna (20.05.) un Šveice (23.05.). Teorijā uzvarot visas spēles, izņemot šo, iespējas vēl ir. Taču uz tām paļauties nevajadzētu, jo arī slovākiem ir atlikuši mači ar šīm nosauktajām izlasēm, bet savstarpējā cīņā viņi mums jau ir priekšā. Tāpēc svētīgi būtu paņemt kādu punktu no čehiem.

Tas gan bieži mūsējiem nav izdevies. Neizšķirti 1:1 ir spēlēts 2006. gadā Rīgā, kad vēl bija vecais formāts bez pagarinājumiem, bet 2016. gada PČ sāpīgi zaudēts 3:4 pēc spēles metienu sērijā, kaut gan mača gaitā esam atradušies vadībā ar 2:0, tad atkal pārņemta vadība, bet izšķirošie vārti ielaisti vien pusotru minūti pirms pamatlaika beigām. Pārējās 10 spēlēs piedzīvoti zaudējumi, no kuriem puse ar 1:3. Tātad – uzvarējuši čehus PČ vēl neesam nekad… Lielisks laiks, lai to paveiktu pirmo reizi!

Līderi un spēcīgās puses

Latvijai šobrīd ir ļoti grūti izcelt kādu spēlētāju, jo uzvaras vēl nav izcīnītas un gūti ir tikai vieni vārti Rodrigo Ābola izpildījumā. Tikmēr čehiem rezultatīvākais vīrs ir Lukašs Sedlāks, kurš sezonu iesāka Nacionālajā hokeja līgā (NHL), bet noslēdza vietējā čempionātā Pardubicē. Viņam 30 gadu vecumā šī ir debija PČ, bet divos mačos viņš jau paspējis iekrāt 5 (2+3) punktus. Otrs rezultatīvākais spēlētājs ir Dominiks Kubaliks (Detroitas “Red Wings”) ar 4 (2+2) punktiem. Ierindā ir arī lielisku sezonu Šveices NLA līgā aizvadījušais (16+43 punkti) komandas kapteinis Romāns Červenka, kurš aizvadītā gada PČ izcēlās ar 17 punktiem! Čehijai gan ir arī savi sastāva zaudējumi jau pirmajos divos mačos. Pirmo nepabeidza Filips Hlapiks, bet pēc otrā mača slikta pašsajūta ir Ņujorkas “Rangers” uzbrucējam Hitilam, kura dalība ir uz jautājuma zīmes, bet ar birku “drīzāk nespēlēs”. Pilns Čehijas izlases sastāvs:

cehijas-hokeja-izlases-sastavs-2023-gads

Jāatzīmē arī, ka Čehija četrus no saviem astoņiem gūtajiem vārtiem ir guvusi vairākumā (trīs pret kazahiem), bet vienus pat mazākumā (pret slovākiem). Kamēr par Latviju šobrīd grūti runāt viena iemesla dēļ – tikai vieni vārti.. Tiesa, tiek ziņots, ka treneru korpuss ir pamainījis vairākuma brigādes un arī virknējumu izkārtojumu. Vai tas dos cerēto rezultātu? Gaidīsim. Labā ziņa ir tā, ka mazākumā no pieciem noraidījumiem esam ielaiduši tikai vienreiz un kanādiešiem. Spēlē pret Čehiju spēle nevienādos sastāvos būs viens no izšķirošajiem faktoriem. Pilns Latvijas izlases sastāvs:

latvijas-hokeja-izlases-sastavs-2023-gads

Daudz kas būs atkarīgs arī no vārtsargu spēles. Latvijas izlases galvenais treneris Harijs Vītoliņš jau vakar paziņoja, ka vārtus sargās Artūrs Šilovs. Kas zīmīgi, viņš PČ debitēja pērn tieši mačā ar čehiem, kad pēc pirmā perioda tika nomainīts Elvis Merzļikins. Šilovs atvairīja visus 11 metienus un beigās pērn aizvadīja lielisku turnīru, kopā četros mačos atvairot 95,24% pretinieku metienus un ielaižot 1,22 vārtus! Tikmēr Čehijas pusē, šķiet, treneris vēl nav izšķīries par to, kurš būs pirmais numurs šajā turnīrā.

Galvenais – nesēt paniku. Arī zaudējuma gadījumā Latvijai vēl paliks teorētiskas iespējas kvalificēties tik ļoti kārotajam ¼ finālam, taču uzdevums būs ļoti sarežģīts. Kā jau katru gadu. Situācija turnīra tabulā: