• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Hokeja svētki jāturpina; pretī neērtā Šveice

Hokeja svētki jāturpina; pretī neērtā Šveice

Ar spēli pret Šveices valstsvienību Latvijas hokeja izlase noslēgs 2023. gada pasaules čempionāta, kurš norisinās Latvijā, Rīgā un Somijā, Tamperē, grupu turnīru. Mača sākums 20:20. Spēles likme? Ja Latvija iegūst vismaz vienu punktu (to piešķir par zaudējumu papildlaikā vai “bullīšos”), tad pirmo reizi kopš 2018. gada mūsējie iekļūs ceturtdaļfinālā. Tiesa, palīdzīgu roku mūsējiem var sniegt Norvēģija, ja tā šodien pēcpusdienā neļauj Slovākijai uzvarēt pamatlaikā. Vakardien jau norvēģi pārsteidza hokeja pasauli, “bullīšos” ar 3:2 uzveico Kanādu. Tomēr ir jāpaļaujas pašiem uz sevi un jāizcīna punkts pret Šveici. Bet cik grūts ir šis uzdevums?

welcome-offer

Šveice bez zaudējumiem, mūsējiem cīņā arī par garāko uzvaru sēriju PČ vēsturē

Šveice šobrīd ir uz uzvaru takas un līdzšinējās sešās spēlēs tā arī nav sajutusi zaudējumu rūgtumu. Vēl iespaidīgāk ir tas, ka visas uzvaras izcīnītas pamatlaikā, tostarp arī pret Kanādu (3:2) un Čehiju (4:2). Turnīru tā iesāka ar trīs “sausajām” uzvarām pār Slovēniju (7:0), Norvēģiju (3:0) un Slovēniju (5:0). Vēl ir uzveikta Slovākija (4:2), kura bija pirmā izlase šajā turnīrā, kas spēja “atslēgt” Šveices vārtus. Šī sērija ilga vairāk nekā 205 minūtes, šveiciešiem pārspējot savu nacionālo rekordu vēl pirms Otrā Pasaules kara spēlētā čempionātā 1939. gadā. Iespaidīgi!

Tikmēr Latvija iesāka ar bezzobainu zaudējumu Kanādai ar 0:6, tad tiešo konkurentu cīņā par ceturtdaļfinālu atzina slovāku pārākumu ar 1:2, bet kopš tā brīža viss ir mainījies – Latvija nav piedzīvojusi nevienu zaudējumu, svinot pirmo uzvaru visu PČ vēsturē pret Čehiju ar 4:3 papildlaikā. Bet tālāk divās grūtās spēlēs tomēr spējot izcīnīt divas trīs punktu uzvaras pret Norvēģiju (2:1) un Slovēniju (3:2), bet pirms pāris dienām tika sagrauta Kazahstāna ar 7:0, kas bija rezultatīvākais sniegums kopš 2009. gada PČ, kad at 7:1 sagrauta Francija. Šim čempionātam vēl nākamajās nodaļās pieskārsimies.

Kas interesanti – Latvija nekad PČ augstākās divīzijas ietvaros vēl nav tikusi pie piecām uzvarām, kur nu vēl secīgām. Tikmēr Šveice turpina pagājušajā čempionātā iesākto, kad grupu turnīrā nezaudēja nevienā mačā, turklāt tikai vienā uzvarot pēc spēles metienu sērijā. Tiesa, vēlāk ceturtdaļfinālā ar 0:3 tika atzīts ASV hokejistu pārākums un sapnis par medaļām palika tikai par sapni. Tikmēr mūsējie pērn ierindojās 10. vietā.

Šveices hokeja izlase – ieeļļots mehānisms kā izslavētajiem šveiciešu pulksteņiem

Latvijas šīs dienas pretiniekiem ikdienā ir 12 pārstāvji Nacionālajā hokeja līgā (NHL), bet šajā turnīrā palīgā devušies puse no tiem, no kuriem daži pievienojās tikai turnīra gaitā. Rezultatīvākais šobrīd notiekošajā PČ Rīgā ir uzbrucējs Denis Malgins (Kolorādo “Avalanche”), kuram ir 6 (2+4) punkti. Tikpat ir arī vietējās NLA līgas kluba “Biel” uzbrucējam Gaetanam Hāsam (1+5), bet vēl uzreiz četriem spēlētājiem ir pieci punkti. Kas interesanti – Šveices izlases sastāvā ir vai nu vietējā čempionāta, vai NHL spēlētāji. Kas vien liecina par kvalitāti un sastāva dziļumu. Šveices izlases sastāvs:

sveices-hokeja-izlase

Šveices 2023. gada hokeja izlase.

Tikmēr Latvijas izlasei, tiesa gan, pateicoties superspēlei ar kazahiem, rezultatīvākie vīri nāk no pirmās maiņas Ābols (4+1), Daugaviņš (2+3) un Balcers (0+5). Kas interesanti – pēdējais piedalījies trīs čempionātos un vienmēr bijis rezultatīvākais spēlētājs komandā. Vai tā notiks arī šoreiz?

Latvijas nometnē arī korekcijas ieviesuši savainojumi. Turnīrs priekšlaicīgi noslēdzies Andrim Džeriņam, kurš šogad izcēlies ar trīs rezultatīvām piespēlēm, kā arī aizsargam Robertam Mamčičam. Viņa vietā gan vakar Rīgā ielidoja AHL spēlējošais Kristiāns Rubīns, kurš šoovakar būs ierindā. Sastāvam pieteikts arī Georgs Golovkovs, kurš ilgu laiku pirms čempionāta strādāja kopā ar izlasi, līdz neigi pirms turnīra sākuma tika atskaitīts. Latvijas izlases sastāvs:

latvijas-hokeja-izlases-sastavs-2023-gads

Latvijas hokeja 2023. gada izlases sastāvs.

Spēles likme un atmiņas par 2009. gadu

Nevienam, škiet, nav jāatgādina, ka Šveice allaž bijusi neērts pretinieks Latvijai. Par to liecināja fakts, ka pēdējo astoņu gadu laikā bijām zaudējuši šai komandai 14 reizes, beidzot to pieveicot vienā no divām pārbaudes spēlēm šajā pavasarī. Taču vēl iespaidīgāka uzvara pār Šveici Latvijai bijusi pavisam cita. Proti, 2009. gada PČ, kas norisinājās tieši… Šveicē! Arī tolaik uz izlases komandtiltiņa bija Harijs Vītoliņš, tikai toreiz vēl Oļega Znaroka asistenta kārtā.

Šis turnīrs bija iespaidīgs no daudziem rakursiem. Pirmkārt, mums pirmo reizi kopš dalības PČ elites divīzijā uzvarējām ne tikai šveiciešus, bet arī zviedrus. Un tā arī bijusi viena no divām reizēm, kad sesam palikuši septītie. Teorētiski tur varam palikt arī šogad, ja uzvarām šo spēli, bet otrajā grupā mums sakrīt labvēlīgi rezultāti. Tad arī potenciāla ¼ fināla zaudējuma gadījumā varam pat tikt sešiniekā! Taču visu pēc kārtas!

Latvija noteikti nav šīs spēles favorīte, neskatoties uz to, ka Šveice jau ir nodrošinājusi sev pirmo vietu grupā un teorijā tai neko nevajag no sportiskā viedokļa. Taču par dzinuli noteikti var kalpot 2009. gada PČ, kur tieši mūsējie sabojāja Šveicei hokeja svētkus. Spēles sākums 20:20 un to translēs Latvijas Televīzijas 7. kanāls! Tāpat fanu teltis pie “Arēna Rīga” ir ar bezmaksas ieeju! Par Latvijas uzvaru un “play-off” hokeju Rīgā!

welcome-offer