• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Lielais Dainis – latviešu handbola zvaigzne pasaules mērogā

Lielais Dainis – latviešu handbola zvaigzne pasaules mērogā

Ja dzirdam Latvijas vārdu pasaules sporta mērogā, tad visbiežāk tas ir saistīts ar basketbolu, hokeju vai futbolu. Šajos sporta veidos tiktiešām varam lepoties ar tādiem sportistiem kā Sandis Ozoliņš, Uļjana Semjonova, Kristaps Porziņģis un daudziem citiem. Tomēr pēdējos gados sporta pasaulē, arvien vairāk tiek pieminēts tāds vārds kā Dainis Krištopāns.

Jau izdzirdot auguma parametrus, tā vien šķiet, ka runa ir par kādu svarcēlāju vai bobslejistu. Divus metrus un piecpadsmit centrimetrus garais augums, un 135kg svars ierindo Daini starp lielākajiem handbola spēlētājiem visā pasaulē. Aizvadot lielisku karjeras sākumu Slovākijas klubā “Tatran Prešov” un Baltkrievijas handbola klubā “Meshkov”, Krištopāns kopš 2020. gada ir neatņemama Parīzes kluba “Saint Germain” komandas sastāvdaļa. 

Viens no labākajiem labās ārējās malas spēlētājiem pasaulē

Ja runājam par Latvijas handbolu, tad ir tikai divas Latvijas pilsētas, kurās šis sporta veids ir izaudzinājis labākos spēlētājus – Ludza un Dobele. Kaut arī Daiņa vecāki ar sportu nodarbojās vien hobija līmenī, jau no bērnības vecākiem bija skaidrs, ka dēla lielais, sportiskais augums var palīdzēt aizcīnīties līdz nopietnam, profesionālam sportistam. 

Dažādās intervijās sportists ir minējis, ka bērnībā izmēģinājis ne tikai lodes grūšanu, bet arī basketbolu. Taču, par cik savā dzimtajā pilsētā vispopulārākais sporta veids bija handbols, ilgi nebija jālauza galvu, lai uzsāktu treniņus. Un tā savas handbolista gaitas Krištopāns uzsāka Ludzas handbola klubā SK “Latgols”. Vienā no intervijām handbolists atzīst, ka bijis viens no pēdējiem puikām draugu lokā no savas pilsētas, kurš pieteicies handbola treniņiem. Tas noticis trešajā klasē, desmit gadu vecumā. Un pārējais jau ir vēsture.

Garais augums un spēcīgais metiens – divi izcili trumpji

Handbola laukumā Dainim ir divi lieliski trumpji – spēcīgs metiens un garš augums. Tā, piemēram, 2020. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēlē, Krištopāna raidītā bumba lidoja ar 130 km/h lielu ātrumu. Tas, savukārt, bija konkrētās sezonas ātrākā metiena rekords. Saprotams, ka šādi metieni Krištopāna pretiniekus un it īpaši vārtsargus, dzen izmisumā, jo tos ir praktiski neiespējami nobloķēt, kur nu vēl atvairīt. 

Jau uzsākot handbolista gaitas, sportistam esot bijis manāmi spēcīgāks metiens kā pārējiem kluba biedriem. “Esmu kreilis un ar stipru metienu. Par pozīciju laukumā diskusijas nebija jau kopš pirmās dienas. Visvājākā tomēr bija ķermeņa koordinācija, kas ir saprotams, pie tik liela auguma kā man. Tad nu vairāk treniņos mācījos pareizi izmantot to, kas man no dabas dots” saka Dainis.

Karjeras augstākais punkts – pievienošanās Parīzes “Saint-Germain”

Dainis nenoliedzami ir viens no atslēgas spēlētājiem “Saint”Germain” klubā. Patlaban notiekošajā Čempionu līgas sezonā, mačā pret “Porto” hanbolistiem, Krištopāns guva savus 500. vārtus šajā turnīrā. Kaut arī Parīzes handbolisti nav aizcīnījušies līdz Čempionu līgas finālam, klubs rāda stabilu sniegumu un tas ir tikai laika jautājums, kad redzēsim Daini spēlējam tajā. Pēdējos astoņus gadus Parīzes klubs ir dominējis pašmāju handbola čempionātā, kļūstot par tā uzvarētājiem astoņus gadus pēc kārtas. Ar Krištopānu sastāvā, klubs uzvarējis 2020. gada, 2021. gada un 2022. gada sezonā. Jāpiemin, ka Dainis ir arī Slovākijas, Baltkrievijas un Maķedonijas čempions. 

Par karjeras turpmākajiem plāniem Krištopāns izsakās izvairīgi. Patlaban visa uzmanība ir Čempionu līgai un atlikušajām spēlēm, jo šī gada Francijas handbola čempionātā, jau piecas spēles pirms sezonas beigām, parīzieši nodrošināja sev astoto čempiontitulu pēc kārtas.