RFS Eiropas līgas pamatturnīra debija pret Rumānijā neviennozīmīgi vērtēto FSCB
Aktuālie “Tonybet Virslīgas” čempioni RFS 26. septembra vakarā piedzīvos debiju otrajā spēcīgākajā Eiropas klubu pamatturnīrā UEFA Eiropas līgā, tiekoties ar Rumānijas komandu FCSB. Jauna izspēle līgas fāzes formātā un astoņi dažādi pretinieki cīņā par izslēgšanas spēlēm. Sāksim ar pirmo – kas ir FCSB? Un kāda ir situācija abu vienību nometnēs?
Vai FCSB ir leģendārās “Steau” turpinājums?
Par to Rumānijā notiek diskusijas. Bukarestes “Steau” ir šīs valsts titulētākais klubs, kas dibināts 1947. gadā. “Steau” bija armijas paspārnē esošs veidojums līdz 1998. gadā tas nolēma sākt patstāvīgu dzīvi, kļuva par bezpeļņas organizāciju, par prezidentu kļūstot uzņēmējam Viorelam Paunesku. Tāpat tas tika pārsaukts uz “AFC Steau Bucuresti” pilnā formā.
Pēc pāris gadiem organizāciju piemeklēja finansiāla rakstura problēmas un 2003. gadā to juridiski pārņēma cits biznesmenis Džordžs ar iesauku Džidži Bekali. Tad arī sākās lielā sāga…Tika uzskatīts, ka jaunajam veidojumam nav tiesības izmantot esošo kluba nosaukumu, logo un brendu kopumā, kaut gan jaunā vadība turpināja to darīt. Vēlāk Rumānijas Aizsardzības ministrija iesniedza tiesā prasību, kas pēc vairāku gadu epopejas rezultējās faktā, ka 2017. gadā tomēr klubs tika pārsaukts par FCSB.
Kopš tā vadības grožus pārņēma Bekali, to piedzīvojuši vairāki skandāli. Apsūdzības nodokļu nemaksāšanā un daudzas citas peripētijas. Tomēr šī uzņēmēja vadībā FCSB piecas reizes tikuši pie Rumānijas čempionu goda. Pēdējo reizi aizvadītajā sezonā, kas notika pirmo reizi kopš 2015. gada. Zīmīgi, ka UEFA oficiāli atzīst FCSB kā “Steau” mantinieci un tās izcīnīto Eiropas čempionu kausa titulu (šobrīd zināma kā Čempionu līga) 1986. gadā.
De facto Bekali ar klubu vairs nav saistīts, bet de jure vairāki Rumānijas eksperti un mediji uzskata, ka viņš aizvien ir “mūzikas pasūtītājs” jeb organizācijas vadītājs. Tomēr tas ir cits stāsts. Neskatoties uz peripētijām, FCSB ir lielākais un atpazīstamākais klubs Rumānijā – pēc vietējo mediju aplēsēm to atbalsta vairāk nekā 40% visu šīs valsts futbola fanu. Tas mājas spēles aizvada 55,6 tūkstošu ietilpīgā stadionā “Arena Nationala”, tomēr aizpildīt visas vietas izdodas reti. Tiesa, skatītākie mači šosezon bijuši tieši eirokausos un tādos apmēros, kas Latvijā aizvien ir sapņošanas līmenī – trīs spēles ar 20+ tūkstošiem skatītāju.
National Arena , Bucharest -Romania
“Colosseum style” pic.twitter.com/84NmE4Vdtu— Laurentiu B . 🇪🇺 (@laurbjn) February 12, 2023
Ėiropas līgā grupu turnīrā FCSB pēdējo reizi spēlēja 2017./18. gada sezonā, kad iekļuva arī astotdaļfinālā, kur divu spēļu summā kapitulēja pazīstamajam Romas “Lazio” (1:0 un 1:5 viesos). Pēdējais Čempionu līgas grupu turnīrs sasniegts 2013./14. g. sezonā, bet Konferences līgas pamatturnīra pieredze ir svaigākā – 2022./23. gada sezona.
Aktuālā forma un līderi
Šī sezona FCSB nav iesākusies spīdoši, vismaz vietējā līmenī. Deviņos Rumānijas čempionāta mačos izcīnītas tikai divas uzvaras, kā arī četri neizšķirti un trīs zaudējumi. Tas kopvērtējumā dod 13. vietu 16. komandu konkurencē. Eirokausu kampaņu FCSB aizvada daudz pārliecinošāk. Vispirms Čempionu līgas kvalifikācijā divu spēļu summā ar 11:1 (7:1 viesos un 4:0) sakauta Sanmarīno vienība “Virtus”, nākamajā kārtā ar 2:1 (1:1 un 1:0 viesos) uzveikta “Maccabi Telaviv” komanda, ar ko tiksies RFS.
Čempionu līgas sapnis tika izsapņots pret Prāgas “Sparta” – 1:1 viesos, bet mājās ļoti neveiksmīgs pirmais puslaiks 0:3, beigās divi vārti atgūti, bet līdz izlīdzinājumam pietrūkta, un 2:3. Savukārt Eiropas līgas “play-off” kārtā ar 2:1 (1:1 viesos un 1:0) uzveikta Austrijas “Lask” komanda.
FCSB Līderis ir Rumānijas izlases spēlētājs Darius Olaru (čempionātā trīs vārti, bet eirokausos pieci, vienā mačā iekrājot arī “hat – trick”). Interesants fakts – pārstāvot FCSB kreklu, mačos, kuros viņš guvis vārtus, bilance ir iespaidīga: 36 uzvaras, seši neizšķirti un tikai viens zaudējums!
View this post on Instagram
Vēl par līderiem var uzskatīt divus citus rumāņus: Dāvidu Mikulesku (pieci vārti visos turnīros) un Aleksandru Balutu (četri vārti šosezon). Ar trīs vārtiem un divām rezultatīvām piespēlēm izcēlies francūzis Edžuma Malkoms. Komanda izmanto maz ārzemju spēlētājus – tādi ir tikai astoņi, no kuriem ne visi ir līderu lomās.
Situācija RFS nometnē
RFS spēļu grafiks ar veiksmīgo startu uz starptautiskās skatuves ir nežēlīgs – sākot ar maiju tam tikai vienu reizi spēles notikušas pēc sešu dienu pārtraukuma, lielākoties starp tām esot trīs, četru dienu pauzei. Tas diemžēl prasījis arī savu cenu, jo no ierindas izkrituši vairāki vadošie spēlētāji. Īpaši grūta situācija ir uzbrukuma grupā. Un arī turpmākajos divos mēnešos spēļu grafiks būs saspringts.
Sāksim ar savainotajiem. Viens no tiem ir komandas dalīti rezultatīvākais spēlētājs “Tonybet Virslīgā” Ismaels Diomande (11 vārti), kuram ir krustenisko saišu plīsums. Arī Darko Lemajičs (10 vārti Virslīgā un vārti eirokausos) un Viktors Osuagvu (divi goli četros starptautiskos mačos). Tāpāt uz jautājuma zīmes ir Emersons (septiņi vārti + sešas rezultatīvas piespēles Virslīgā un VIENI vārti eirokausu kampaņā). Aizsardzības līnijā iztrūkst Petrs Marešs.
Kā intervijā “Sporta Studijai” izteicās Verpakovskis, tad dīvains ir arī UEFA nolikums par jaunu spēlētāju pieteikšanu līgas fāzē. “Tas ir mazliet jocīgi. Tomēr laika periods, līdz kuram jāpiesaka sastāvs [un jāspēlē – red. piez.], ir ļoti ilgs – līdz janvāra beigām, principā pusgads. Protams, pusgada laikā daudz kas var mainīties. Nav arī tā, ka var pieteikt 30 spēlētājus. Ja nemaldos, var 23. Tā ir problēma. Loģiskāk būtu, ja to varētu darīt septiņas, 10 dienas līdz konkrētai spēlei. Tagad jau līdz 6. septembrim bija jāpiesaka tie spēlētāji, kuri spēlēs turpmāko pusgadu.”
RFS ģenerāldirektors arī minēja, ka “paņemt paņemšanas pēc arī negribējām” un arī ierobežotās kluba finansiālās iespējas neļauj piesaistīt, īpaši šajā laika periodā, kad transfēru logs Eiropā ir aizvēries, visus vēlamos spēlētājus. Būs jāiztiek ar esošo resursu, kas arī nav slikts. To pierādīja nesenā Latvijas kausa izcīņa, kur pusfinālā uzveikta spēcīgā “Riga FC”.
Aktuālā forma un galvenie ieroči
Neskatoties uz saspringto grafiku un daudzajām traumām, RFS sezonu turpina veiksmīgi, šobrīd esot “Tonybet Virslīgas” līderu pozīcijā, kā arī pirms dažām dienām ar “otro sastāvu” Latvijas kausa izcīņas pusfinālā uzveikti niknākie konkurenti “Riga FC” (2:1). Komandai ir aktīva četru uzvaru sērija, bet kopumā šosezon visos turnīros piedzīvoti tikai pieci zaudējumi – divi Virslīgā pret “Valmiera FC” (0:1 15.03. un 0:2 05.05. viesos), kā arī abas reizes vēl Čempionu līgas kvalifikācijā zaudēts Norvēģijas “Bodo/Glimt (0:4 viesos un 1:3), kā arī Eiropas līgas “play-off” kārtā Nikosijas APEOL 1:2 viesos, kur gan 11 metru sitienu sērijā beigās iegūta ceļazīme uz līgas fāzi.
Fantastisku sezonu aizvada Jānis Ikaunieks, kurš tajā iesaistījās vien 11. jūnijā, jo iepriekš ārstēja savainojumu. Šajā laika posmā viņš izcēlies ar astoņiem vārtiem tikpat eirokausu mačos līdz šim, bet “Tonybet Virslīgā” viņa kontā 11 vārti. Pārējie trīs uzbrukuma līderi, kā augstāk minēts, diemžēl šobrīd ir izkrituši no ierindas, bet ar cerībām dažiem no viņiem atgūties šajā Eiropas līgas kampaņā. Tā būs lielā iespēja tiem, kuri šosezon vēl nav tikuši pie tik daudz iespējām sevi pierādīt. Īstais laiks un skatuve to izdarīt tagad!
View this post on Instagram
Visticamāk, RFS nevienā no astoņiem mačiem ekspertu ieskatā pirms tā sākuma netiks uzskatīti par favorītiem. Kas ir loģiski – klubam ir mazākais budžets no visām 36 līgas fāzes vienībām. Arī salīdzinājumā ar FCSB vienību, RFS izskatās pieticīgi. Gan budžeta, gan spēlētāju vērtības izteiksmē, par atskaites punktu ņemot respektablā portāla transfermarkt.com pieejamos datus – FCSB tie ir nepilni 37 miljoni, savukārt RFS visu spēlētāju kopējā vērtība tiek lēsta ap 9,3 miljoniem.
Tomēr katra spēle sākās ar rezultātu 0:0 un arī sērijā pret APOEL RFS bija nefavorīu lomā.
Spēļu kalendārs līgas fāzē
- FCSB – 26.09. pulksten 22:00 (viesos)
- “Galatasaray Istanbul” – 3.10. pulksten 19:45 (mājās)
- “Eintracht Frankfurt” – 24.10. pulksten 19:45 (viesos)
- “ R.S.C. Anderlecht Brussels” – 7.11. pulksten 22:00 (mājās)
- “PAOK Thessaloniki” – 28.11. pulksten 19:45 (mājās)
- “Maccabi Telaviv” – 12.12. pulksten 22:00 (formāli viesos – realitātē neitrāls laukums)
- “Ajax Amsterdam” – 23.01. pulksten 22:00 (mājās)
- “Dynamo Kyiv” – 30.01. pulksten 22:00 (formāli viesos – reālitātē neitrāls laukums)
Biļetes un abonementus uz mājas spēlēm “Daugavas” stadionā var iegādāties šeit.
Kāda būs jaunā līgas fāze izspēle, un kā RFS klājies šajā starptautiskajā kampaņā var lasīt rakstā: