• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
RFS Eiropas iznāciens – kā izskatīsies jaunā izspēle

RFS Eiropas iznāciens – kā izskatīsies jaunā izspēle

Aktuālie “Tonybet Virslīgas” čempioni RFS sasnieguši vēl vienu vēsturisku panākumu, kvalificējoties UEFA Eiropas līgas pamatturnīram. Tas noticis tikai otro reizi Latvijas futbola klubu vēsturē, bet kopumā divos no trīs gadījumiem, kad kāds mūsu klubs spējis iekļūt UEFA turnīru pamata fāzē, ir noticis ar RFS dalību. Kāds solās būt rudens – ziemas laiks Rīgas klubam, un ko šis panākums nozīmē tā budžetam? Un cik titulēti klubi mūsējiem stāsies pretī?

Noietais ceļš un kvalifikācijas īpatnības

RFS starptautisko sezonu kā Latvijas čempioni uzsāka UEFA Čempionu līgā, divu spēļu summā svinot uzvaru pār Ziemeļīrijas klubu “Larne” ar 7:0 (3:0 un 4:0 viesos). Jau šis panākums bija īpašs, jo nevienam no mūsu klubiem nebija izdevies pārvarēt pirmo ČL kvalifikācijas kārtu kopš 2009./10. gada jeb 14 gadiem, kad to paveica vairs nepastāvošais FK “Ventspils”. Vēlāk arī tas iekļuva Eiropas līgas grupu turnīrā, jo arī pēc zaudējuma Šveices “Zurich” (0:3, 1:2) ČL “play-off” kārtā tam pienācās vieta otrajā spēcīgākajā Eiropas klubu turnīrā.

Nāca ČL otrā kārta, kur pretī stājās spēcīgais norvēģu klubs “Bodo/Glimt”, ar kuru tā īsti paspēkoties nesanāca – sērijā 1:7 (0:4 viesos un 1:3). “Bodo/Glimt” uzskatāms par vienu no spēcīgākajiem klubiem, ar ko RFS bija nācies spēlēt, jo kopš 2021. gada tas allaž spēlējis vai Eiropas vai Konferences līgas grupu turnīrā. Ar to gan nekas nebeidzās, jo eirokausu sezona turpinājās, tikai Eiropas līgā. 

Pretiniekos Andoras “UE Santa Coloma”, kas pretestību nespēja izrādīt – divu spēļu summā 9:0 (2:0 viesos un 7:0). Tas bija Latvijas klubu 21. gadsimta iespaidīgākais sniegums šādā sērijā, arī otrā vieta šajā laika nogrieznī pieder RFS ar spēlēm pret “Larne”. Līdz “Skonto” visu laiku rekordam (10:0 jeb 8:0 mājās un 2:0) 1999. gadā pret Luksemburgas klubu “Jeunesse Esch” gan mazliet pietrūka…

Ja RFS galvenais treneris Viktors Morozs pirms mača ar norvēģiem (un tur tiešām 90% spēlētāju ir tieši šīs valsts pilsoņi) sacīja, ka šis klubs ir spēcīgākais, pret ko RFS jebkad ir nācies spēlēt kvalfikācijās, tad Kipras APOEL nāca kā nākamie. APOEL kopš 2009./10. gada sezonas var saukt par regulāru UEFA rīkoto sacensību grupu turnīru dalībnieci. 2011./12. gada sezonā tā pat uzvarēja savā ČL grupā, kur bija “Zenit St. Petersbourg”, “Shaktar Donetsk” un “Porto”. Arī astotdaļfināls tika pārvarēts, kur uzveikta franču “Lyon” (1:0 un 0:1, bet 11 metru sitienu serijā 4:3). Ceturtdaļfinālā gan stājās pretī titulētākais Eiropas klubs “Real Madrid” (0:3 un 2:5).

Kopš tā laika APOEL četras reizes spēlējis UEFA Eiropas līgas (divreiz izkļūts no grupas un zaudēts astotdaļfinālā) un divas reizes UEFA Čempionu līgas grupu turnīrā (abos gadījumos pēdējā vieta grupā). Pēdējos gados gan iestājies neliels klusums. Pēdējo reizi APOEL Eiropas līgas grupu turnīrā spēlēja 2019./20. gada sezonā

“LNK Sporta parks” stadionā RFS svinēja uzvaru ar 2:1, bet viesos, nespējot noturēt minimālu pārsvaru pēc pirmā puslaika, pēc 90 minūtēm rezultāts uz tablo vēstīja 1:2, tātad – 3:3 divu spēļu summā

Papildlaiks noritēja bez gūtiem vārtiem, bet 11 metru sitienu sērijā RFS bija pārāki ar 4:2. Un šampanieti varēja atkorķēt!

Jaunais formāts un izlozes kārtība

Iepriekš bija pierasts, ka pēc kvalifikācijas komandas nonāk grupu turnīrā, kur komandas ielozētas astoņās grupā katrā par četrām vienībām. Šajā sezonā formāts mainīts uz līgas fāzi, kā arī komandu skaits palielināts no 32 uz 36.

Arī garantēto spēļu skaits audzis – no sešām uz astoņām, kā arī pretinieki būs vairāk. Kopskaitā astoņi, četrus mačus aizvadot mājās un tikpat viesos.

Punkti tiks skaitīti vienā tabulā un kopvērtējuma astoņi labākie klubi pa tiešo iekļūs astotdaļfinālā. Klubi, kas finišēs no devītās līdz 24. vietai, cīnīsies izslēgšanas spēļu kārtā, uzvarētājiem iekļūstot “last 16” fāzē. Un tālāk attiecīgi ierastajā formātā tiks noskaidrots čempions, proti, divu spēļu summā, klāt nākot arī klubiem no Čempionu līgas. Fināls kā ierasts kopš 1997./98. gada – viens mačs. Šoreiz to paredzēts aizvadīt 21. maijā Spānijas pilsēta Bilbao “San Mamés Stadium” ar 53 tūkstošu skatītaju vietām.

Un kā ar naudām?

Sarēķinot visu kopā, līdz šim RFS ir nopelnījuši nepilnu 5,1 miljonu, lauvas tiesu saņemot par tikšanu Eiropas līgas līgas fāzē, kas ir 4,31 miljoni eiro. Kopā līdz šim nopelnītais tiek lēsts kā kopējais kluba budžets šajā sezonā, pluss – mīnus. Bet ar kādām summām vēl ir iespējams papildināt kluba kasi?

Par uzvaru līgas fāzes spēlē komandas iekasēs vēl 450 tūkstošus, bet par neizšķirtu 150 tūkstošus eiro. Top 8 vienības saņems papildus 600 tūkstošus, savukārt 9. – 16. vieta 300 tūkstošus eiro. Tālāk jau summas aiziet miljonos…

Pretinieki un cik lielas auditorijas priekšā spēlēs RFS?

Izloze lēma, ka RFS spēlēs pret šādiem klubiem:

  • “FCSB Bucharest” (26.09.)
  • “Galatasaray Istanbul” (3.10.) mājās
  • “Eintracht Frankfurt” (24.10.)
  • “Anderlecht Brussels” (7.11.) mājās
  • “PAOK Thessaloniki” (28.11.) mājās
  • “Maccabi Telaviv” (12.12.)
  • “Amsterdam Ajax” (23.01.) mājās
  • “Kyiv Dynamo” (30.01.)

Interesants fakts – četri no astoņiem pretiniekiem savulaik triumfējuši Eiropas līgā – “Eintracht” (2022. un 1980.), “Galatasaray” (2000.), “Ajax” (1993.) un “Anderlecht” (1983.). Saprotams, ka tas noticis diezgan sen, tomēr tas arī norāda, ar cik tradīcijām bagātiem klubiem RFS būs jātiekas. Turklāt “Ajax” savos laikos (visi tituli 20. gadsimtā) ir arī četras reizes triumfējis Čempionu līgās, tāpat kā vienreiz to paveica FSCB (1986.), kas agrāk startēja zem nosaukuma “Steau”.

Kā raidījumā “Sporta Studija” ar smaidu sejā sacīja RFS ģenerāldirektors Māris Verpakovskis, tad “visi izlozē pretī gribēja redzēt divus klubus – Mančestras “United” un mūs. “United”, jo tas ir viens no pazīstamākajiem Eiropā, bet mūs – jo esam viszemāk izsētie.” Pilnu raidījumu ar Verpakovska komentāriem par aktuālo eirokausu sezonu var noskatīties šeit.

Savukārt citā intervijā portālam sportacentrs.com funkcionārs sacīja: “Par izlozes rezultātiem esam apmierināti. Kaut ko ļoti labāku jau nemaz nevarēja sagaidīt, jau iepriekš bija skaidrs, ka pretim nāks grandi. Varbūt teorētiski varēja mums ielozēt nedaudz vājākus pretiniekus, bet nu grēks būtu šobrīd sūdzēties par izlozi. Skaidrs, ka tik un tā klāsies grūti.”

Verpakovskis arī atklāja, ka mači ar Izraēlas “Maccabi” un Ukrainas “Dynamo” karadarbības šo valstu teritorijā dēļ notiks neitrālos laukumos. Šobrīd tie tiek plānoti attiecīgi Vācijā un Serbijā vai Ungārijā. Tas gan vēl nav līdz galam apstiprināts.

“Sausais atlikums” ir šāds – RFS “tīri” izbraukumu mači būs vien divi – Bukarestē un Frankfurtē, kur stadionu ietilpība ir attiecīgi 55 634 un 58 tūkstoši skatītāju. Par maču ar FSCB var droši teikt, ka stadionam vajadzētu būt pilnam, ņemot vērā fanošanas kultūru Rumānijā. Bet vai Bundeslīgas kluba faniem, būs saistošs duelis ar viņiem nezināmu latviešu klubu, vēl paliek aktuāls jautājums.

RFS mājas spēles aizvadīs “Daugavas stadionā”, jo tas ir tikai viens no diviem Latvijā, kas atbilst UEFA prasībām, lai aizvadītu šāda līmeņa spēles. Otrs ir “Skonto”, taču tur saimnieko nesamierināmie pretinikie “Riga FC”. Verpakovskis arī atklāja, ka vismaz “Galatasaray” un “Ajax” pārstāvji izlozē neformālās sarunās izteikušies, ka būtu ieinteresēti, lai viesu fanu zonā būtu pieejamas 2500 biļetes un, visticamāk, tās visas tiks arī izpārdotas. Kopējā ietilpība “Daugavas stadionā” ir aptuveni 10 tūkstoši vietu. Verpakovskis cer, ka uz visiem mājas mačiem stadions būs pilns. Un tur tiešām būs ko redzēt!