
FIFA klubu Pasaules kauss – naudas izmešana vai revolucionārs produkts?


Vēl vienas pārmaiņas
Futbola pasaule pēdējās desmitgadēs piedzīvo pārmaiņu laikus. Vispirms 2016. gadā tika palielināts komandu skaits UEFA rīkotajā Eiropas čempionātā no 16 uz 24 vienībām. Divus gadus vēlāk UEFA izveidoja Nāciju līgas turnīru, aizstājot klasiskās draudzības spēles pret spēlēm ar sportisko nozīmi (caur šo turnīru ir iespēja izcīnīt ceļazīmes uz lielajiem forumiem). Un, protams, UEFA rīkotās klubu sacensības (Čempionu līga, Eiropas līga un Konferences līga) šogad piedzīvoja jaunu formātu līgas fāzes izskatā.
UEFA piemēram veikt izmaiņas nesen sekoja arī FIFA, kas rezultējās Pasaules kausa izcīņas izlasēm izspēles formāta evolūcijā – 32 valstu vietā tagad tajā piedalīsies 48, sākot ar 2026. gadu. Futbola menedžēšanas dzīves smagsvari nu ķērušies klāt arī klubiem daudz nopietnākā līmenī, izveidojot paplašinātu “FIFA Club World Cup” turnīru.
Tas ilgs no 14. jūnija līdz 13. jūlijam, komandām aizvadot pilnvērtīgu grupu turnīru, bet dalībnieču skaits palielināts līdz 32, katrai no sešām FIFA paspārnē esošajām konfederācijām deleģējot savus labākos klubus, balstoties uz pēdējo gadu sportiskajiem rezultātiem. Lai kļūtu par čempioniem, jāizkļūst no grupas un jāuzvar vēl četros “play-off” mačos.
Bažas par jauno turnīru izteikušas vairākas spēlētāju arodbiedrības un profesionālo līgu vadības. Ņemot vērā futbolistu pieaugušo slodzi gan klubos, gan izlasēs, vēl viens turnīrs mēneša garumā laikā, kad teorijā spēlētājiem ir iespēja atpūsties, var palielināt veselības pasliktināšanās riskus. FIFA gan šos ieteikumus vērā nav ņēmusi.
Lielākā pretesība nāca no Eiropas kontinenta, Spānijas “La Liga” vadībai pat vēršoties Eiropas Komisijā. Uzstādījums idejas pretiniekiem ir vienkāršs – spēļu ir daudz par daudz un tā ir nežēlīga slodze spēlētāju organismiem. Vai līdz ar šo turnīru piedzīvosim vēl pieaugošāku augšupejošu progresiju traumēto skaita ziņā? Vai tomēr klubi tam pieies kā otrās šķiras sacensībām, ne vienmēr noslogojot tajā savas lielākās zvaigznes? Dzīve rādīs. Riski pastāv vienmēr.
FIFA prezidents Džanni Infantīno gan ir nelokāms attiecībā uz izskanējušo kritiku, viena no intervijām sakot: “FIFA Klubu Pasaules kauss būs sākums kam vēsturiskam, kas pozitīvi izmainīs šo sporta veidu nākotnes paaudzēm, kuras turpinās mīlēt futbolu tik pat ļoti, kā to mīlam mēs. Kritika būs vienmēr, bet, ja mēs tajā vienmēr ieklausīsimies, mēs neattīstīsim futbolu tādā līmenī, kādā tas ir to pelnījis.”
Multimiljonu projekts. Bet vai dzīvotspējīgs?
Kur klāt ir FIFA un / vai UEFA, tur klātesošs ir liels naudas apjoms. “FIFA Club World Cup” nebūs izņēmums. Kopējais balvu fonds mērāms ap 1 miljarda robežās. Tas veidojas no vairākām pozīcijām.
- Neizšķirts grupu turnīra spēlē – 1 miljons
- Uzvara grupu turnīra spēlē – 2 miljoni
- Iekļūšana ⅛ finālā – 7,5 miljoni
- Iekļūšana ¼ finālā – 13,1 miljons
- Pusfināls – 21 miljons
- Fināls – 30 miljoni
- Čempioni – 40 miljoni
*Visas summas norādītas ASV dolāros.
Salīdzinājumam ar UEFA Čempionu līgu, atsevišķās pozīcijās “FIFA Club World Cup” pat ir dāsnāki, tomēr visu izšķir kopējais balvu fonds, kas Eiropā rīkotajā turnīrā pārsniedz divus miljardus eiro, kas ir divas reizes vairāk nekā tagad. Tiesa, arī spēļu daudz vairāk tiek aizvadīts UEFA sacensībās, tur arī starpība rodas.
- Uzvaras līgas fāzes mačā – 2,1 miljoni eiro
- Neizšķirts līgas fāzes mačā – 700 tūkstūši eiro
- Knockout round playoff – 1 miljons eiro
- Round of 16 – 11 miljoni eiro
- Ceturtdaļfinālisti – 12,5 miljoni eiro
- Pusfinālisti – 15 miljoni eiro
- Finālisti – 18,5 miljoni eiro
- Čempioni – 25 miljoni eiro
Kāpēc sekot līdzi FIFA klubu Pasaules kausa izcīņai jeb septiņi mači, kuri neatstās vienaldzīgu nevienu futbola fanu
Ņemot vērā, ka klubi ikdienā sacenšas vietējos čempionātos vai starptautiskajās sacensībās, kas tiek rīkoties viena kontinenta ietvaros, futbola faniem nav bijusi iespēja piedzīvot, tā sauktos, sapņu dueļis starp dažādu kontinentu vadošajiem klubiem. “FIFA Club World Cup” grupu turnīrā piedāvās vismaz septiņus tādus dueļis, kuri varētu ierakstīties minētajā kategorijā
“Manchester City” vs “Juventus”
Mačs, kurš mierīgi varētu kvalificēties kā Čempionu līgas fināls. “City” ar Pepu Gvardiolu priekšgalā piedzīvo zelta ēru, divus gadus atpakaļ arī beidzot triumfējot Čempionu līgā. Savukārt “Juventus”, vismaz uz Eiropas skatuves, devies pretējā virzienā, savu agrāko spozmi vairs neizstarojot tik spožā līmenī. Tas gan netraucē Turīnas klubam būt par sarežģītu pretinieku jebkurai komandai. Domājams, tā būs arī šajā duelī.
“CR Flamingo” (Brazīlija) vs “Chelsea” (Anglija)
“Flamingo” tiek uzskatīts par klubu ar vienu no lielākajām fanu bāzēm ne tikai Dienvidamerikā, bet visā pasaulē. Kluba kontā ir ne tikai vietējā mēroga tituli, bet arī seši kontinentālo turnīru triumfi. Savukārt Anglijas Premjerlīgas klubi paši par sevi ir ar iespaidīgiem sastāviem un “Chelsea” nav izņēmums. Lai arī zaudējis savu Eiropas līmeņa granda statusu, tomēr aizvien iespaidīgs pretinieks.
“SE Palmeiras” (Brazīlija) vs “Inter Miami” (ASV)
“SE Palmeiras” ir titulētākais Brazīlijas futbola klubs, kurš vietējā čempionātā triumfējis 12 reizes. Pretī stāsies viens no ambiciozākajiem ASV klubiem ar Lionelu Mesi un vairākiem viņa tautiešiem un bijušajiem cīņas biedriem Eiropā priekšgalā. Brazīlijas klubam gan ir ko likt pretī – 17 gadīgo brīnumbērnu Estevao. Dienvidamerika pret Ziemeļameriku – kurš kuru?
“Paris Saint – Germain” vs “Botafogo”
Parīzes klubam ambīcijas ir augstākajā līmenī jau vairāk nekā desmitgadi, bet līdz galvenajam mērķim – UEFA ČL čempionu godam tam vēl nav izdevies aizķerties. Savukārt “Botafogo” savējo sasniedza, triumfējot “Copa Libertadores” (analogs Čempionu līgai). PSG kapteinis ir brazīlis, kas šo maču padarīs vēl principiālāku.
“CA River Plate” (Argentīna) vs “Inter Milan” (Itālija)
“River Plate” tiek uzskatīts par nākamo lielāko klubu Argentīnā aiz “Boca Juniors”. Un kā nu ne, ja tā kontā ir 18 Argentīnas tituli un četri “Libertadores” kausi. Tikmēr “Inter” spozme uz Eiropas skatuves pēdējos gados ir mazliet samazinājusies, bet šo klubu pretstāve noteikti sola aizraujošas 90 minūtes. Zīmīgi, ka Milānas kluba uzbrukuma līderis ir argentīnietis Martiness.
“Real Madrid” (Spānija) vs “Al Hilal” (Saūda Arābija)
Madrides klubs komentārus neprasa – titulētākais Eiropas kontinenta klubs ar 15 UEFA Čempionu līgas kausiem, tostarp esot arī aktuālajiem čempioniem. Savukārt “Al Hilal” ir viens no tiem Persijas līča valstu klubiem, kurš nežēlo simtiem miljonu dolāru, lai piesaistītu Eiropas līmenī pierādījušus futbolistus. Vai viņiem vēl ir palicis sauss pulveris, to varēs pārbaudīt pret vienu no šī brīža pasaules spēcīgākajiem klubiem.
“Bayern Munich” vs “CA Boca Juniors” (Argentīna)
Seškārtējie UEFA ČL uzvarētāji no Vācijas cīnīsies ar Argentīnas slavenāko klubu, kura kontā ir 35 vietējā čempionāta un seši “Copa Libertadores” tituli. Kas interesanti – abiem gaidāmajiem pretiniekiem jau ir attiecību vēsture. Tas notika šī paša turnīra ietvaros 2001. gadā, kad papildlaikā uzvaru svinēja “Bayern”. Vēl viens svarīgs duelis laukumā – Harijs Keins pret Edisonu Kavani Argentīnas kluba rindās.
🔹 The 2026 FIFA World Cup will the first one to include 48 nations.
🔸 12 groups of 4 nations, with the Top 2 and the eight best third-placed nations securing a spot in the Round of 32.
🔹 Below are projected pots for the Group Stage Draw. Which group would you like to see? pic.twitter.com/iPdqOy2RvK
— Football Rankings (@FootRankings) March 29, 2025
Iespaidīgi stadioni, kuros tiks aizvadītas spēles
Tā kā 2026. gada FIFA Pasaules kausa izcīņa norisināsies arī ASV, tad šis turnīrs uzskatāms kā daļa no ģenerālmēģinājuma pirms gadu vēlāk gaidāmā turnīra. ASV ir veikuši lielas investīcijas futbola infrastruktūrā, dažiem no stadioniem esot īstiem šedevriem.
🏆 Staging the #FIFACWC final…
MetLife Stadium – New York New Jersey#TakeItToTheWorld pic.twitter.com/K18vp0YDOG
— FIFA Club World Cup (@FIFACWC) September 28, 2024
Bet kādos stadionos komandas aizvadīs spēles? Iepazīsties ar spēļu arēnu ceļvedi šeit. Savukārt visu spēļu kalendārs aplūkojams šeit.