• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Hālanda reālā iespēja labot senu Premjerlīgas rekordu

Hālanda reālā iespēja labot senu Premjerlīgas rekordu

Anglijas futbola Premjerlīga sasniegusi ekvatoru, pirmās vietas godā šobrīd gozējoties Londonas “Arsenal” vienībai. Kopvērtējuma līderi tuvākos sekotājus apsteidz par piecu punktu tiesu, esot vēl spēlei rezervē. Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc otrajā vietā šobrīd atrodas Mančestras “City” ir tās uzbrucējs Ērlings Hālands. Šosezon 19 (no iespējamiem 20) mačos viņš izcēlies jau ar precīziem 25 raidījumiem vārtu tīklā!

Tāpēc loģisks rodas jautājums – vai talantīgajam norvēģim ir pa spēkam lauzt gandrīz 30 gadus veco Alana Šīrera (tolaik pārstāvēja Blekburnas “Rovers”) un Endija Kola (Mančestras “United” leģenda) kopā turēto rekordu par visvairāk gūtajiem vārtiem vienā sezonā. 1994./95. gada sezonā Šīrers izcēlās ar 34 vārtiem, savukārt Kols šo robežu sasniedza gadu iepriekš, tiesa, tobrīd pārstāvot Ņūkāslas komandu. Līdz šai dienai tā arī neviens futbolists nav spējis gūt vairāk vārtu. Taču mums ir kandidāts!

Un tas ir norvēģu brīnumbērns Hālands. Šobrīd viņš noteikti ir uzņēmis labu tempu, lai ierakstītu savu vārdu Premjerlīgas rekordu grāmatās jau savā pirmajā sezonā! Uz doto brīdi “City” snaiperim pietrūkst deviņu golu, lai atkārtotu, bet 10, lai pārspētu rekordu. Kādas ir tendences?

Sezonu Hālands iesāka saviem šī brīža standartiem mierīgi – četros mačos trīs vārti, divos paliekot uz nullītes. Bet turpināja perfekti – nākamajās divās spēlēs divi “hat-trick” jeb trīs gūti vārti. Kopumā tādi viņam ir četri šajā sezonā. Arī atlikušajās 18 spēlēs, ja pieņemam, ka Hālands spēlēs teju visās, pietiek izcelties katrā otrajā spēlē un kādā no tām noformēt dubli un lieta darīta.

Četri iemesli, kāpēc Hālands var sasniegt rekordu

Kāds ir pamatojums šādām cerībām? Tie ir vairāki:

  1. Spēļu kalendārs
  2. “City” taktika
  3. Hālanda veselība
  4. “City” pakaļdzīšanās titulam

Aplūkosim atlikušo kalendāru, lai izanalizētu gaidāmos pretiniekus. No 18 mačiem “City” četri jāaizvada pret šī brīža top 4 komandām – divas reizes pret “Arsenal”, reizi pret “Newcastle” un “Tottenham”. Tāpat nedrīkstam aizmirst divus dueļus pret guļošiem, bet tomēr Anglijas līmeņa grandiem – “Liverpool” un “Chelsea”. Teorijā – kalendārs labs.

Vēl viens arguments – “City” spēles stils. Tas nav koncentrēts tikai uz sadarbībām uz raženo Norvēģijas izlases līderi, kaut gan partneri, protams, regulāri meklē laukumā tieši Halāndu, bet komandas spēles zīmējums pats par sevi ir agresīva un uzbrūkoša tipa, kas paver lieliskas vārtu gūšanas iespējas snaiperiem. To apliecina arī statistiska – komanda ir pirmajā vietā starp visām līgas komandām gūto vārtu skaita ziņā ar 53, tuvākos sekotājus apsteidzot par astoņiem guvumiem.

Vēl viena lieta, par ko liecina arī patīkama tendence – Hālandam ir izlaists tikai viens mačs veselības problēmu dēļ. Arī aplūkojot viņa traumu vēstures ierakstus, nekas ārkārtējs no tās nelec ārā. Iespējams, bažas var radīt pērn izlaistās sešas un aizpērn astoņas spēles, vēl spēlējot Bundeslīgā. Traumas var gadīties, bet Hālands ir pieradījis, ka arī pēc maču izlaišanas uzreiz spēj aizvadīt vairākus īsākus un garākus rezultatīvus nogriezņus un kopumā ir stabils un regulārs vārtu guvējs, nevis savāc kopējo statistiku kampaņveidīgi.

Mazsvarīgs noteikti nav arī fakts, ka pēdējo divu gadu un kopumā četru no piecu sezonu uzvarētāji “City” vēl aizvien vēlas nosargāt savu titulu un ierakstīt skaistu “three – peat”, kas pēdējiem Premjerlīgā padevās “City” niknākajiem konkurentiem “United” (sasniegts 2009. gadā). Un, lai arī šobrīd atstarpe no “Arsenal” ir piecu – astoņu punktu robežās, tomēr komandām priekšā vēl gaidāmi veseli divi savstarpējie dueļi jeb tā sauktās “sešu punktu spēles”. Lielisks laiks lai spīdētu!

Hālanda sasniegums – vēl iespaidīgāks nekā līdzšinējais

Kāpēc Hālanda rekords, ja tāds tiks sasniegts, būs iespaidīgāks par vēl pagājušajā gadsimtā sasniegto? Tāpēc, ka laikā, kad 34 gūto vārtu atzīmi sasniedza Šīrers un Kols, Premjerlīgā spēlēja 22 klubi, kas nozīmēja par četrām spēlēm vairāk nekā tas ir mūsdienās. 

Tikmēr 1995./96. gada sezonā līgas vadība komandu skaitu samazināja līdz 20 (mūsdienu formātā), bet Šīrers izcēlās ar 31 golu. Ja skaitām kā atsevišķu rekordu, tad Šīrers ir arī 38 spēļu kalendāra vienas sezonas ietvaros labākais bombardieris Premjerlīgas vēsturē. Hālands var nošaut divus zaķus ar vienu šāvienu. Zinām, cik medijiem un faniem mūsdienās patīk spēlēties ar statistisku. Bet nevar nopelt arī sasniegto – ne par velti šo rekordu neviens nav varējis labot jau gandrīz trīs desmitgades!

“TonyBet” ekspertu ieskatā Hālands ir pārliecinošs favorīts uz rezulatīvākā snaipera godu arī sezonai beidzoties, taču ir arī vēl viens faktors – “City” koeficients uz uzvaru visā sezonā ir 2,19, kamēr “Arsenal” 1,72. Atstarpe nav liela, kas nozīmē – visticamāk, Hālandam vajadzētu šo rekordu gāzt…