• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Džošua un Nganū – cīņa par pirmo vietu aiz titula strīpas

Džošua un Nganū – cīņa par pirmo vietu aiz titula strīpas

Kamēr boksa pasaule aizvien gaida, kad beidzot notiks gadsimta duelis par jostu apvienošanu supersmagajā svarā starp Taisonu Fjūriju un Oleksandru Usiku, tikmēr savas ambīcijas turpināt pieteikt / atgūt centīsies 8. marta vakara topošie varoņi. Entonijs Džošua pēc diviem zaudējumiem Usikam nav atmetis vēlmi atgūt reiz sev piederošos titulus, savukārt Frensis Nganū, pārnākot no UFC, savas pirmās divas cīņas būs aizvadījis pret elites bokseriem (iepriekš ar Fjūriju, zaudējot kontriversiālā cīņā pēc punktiem).

Cik nopietna ir šī cīņa un kāds ir tās finansiālais mērogs? Par to turpinājumā.

welcome-offer

Džošua uzņem tempu. Bet pret ko?

Džošua, būdams WBA (World Boxing Association), WBO (World Boxing Organization), IBF (International Boxing Federation), arī mazāk prestižās IBO (International Boxing Organization) čempions. 2021. gada septembris un 2022. augusts britu bokserim bija neveiksmīgs, jo abās cīņās Usiks nodemonstrēja neapstrīdamu pārākumu boksa mākslā ringā, atņemot viņam jostas.

Džošua gan “it kā” ir atguvies, 2023. gadā aizvadot trīs cīņas un katrā no tām uzvarot. Pēdējās divas uzvaras nāca priekšlaicīgi pret Oto Valinu un Robertu Heleniusu. Ja paskatāmies pēdējo piecu gadu periodā, tad Džošua bilance tāpat nav pārāk glaimojošoja – 5-3, ieskaitot zaudējumu Endijam Ruisam.

Arī no pieciem uzvarētajiem pretiniekiem nevarētu teikt, ka kāds būtu reāls titula pretendents brīdī, kad notikusi cīņa. Vai tā būtu pienācīga mēraukla 2012. gada Londonas OS zelta medaļas ieguvējam? Un vai tāda būs arī Nganū uzveikšana?

Nevar nenovērtēt paveikto MMA

Lai arī tēze “bokss ir pavisam cits sporta veids kā jauktā cīņas māksla” ir leģitīma, Nganū gadījumā, kad profesionāla boksa pieredze ir viena cīņa, tomēr ir vērts atskatīties uz paveiktu pirms pārkvalificēšanos no oktagona uz boksa ringu. 2018. gads kamerūnietim bija smags, piedzīvojot divus zaudējumus, tostarp Stepam Miočičam pēc punktiem. 

Kopš tā brīža Nganū piedzīvoja sešu uzvaru sēriju, ieskaitot revanšu pret Miočicu. Piecas uzvaras tika izcīnītas ar nokautu (punches), izņemot pēdējā, kur viņš bija savainojis celi un bija jācīnās parterī. Jau UFC bija redzams, ka viens no spēcīgākajiem Nganū ieročiem ir dūres. Arī cīņā pret Fjūriju viņš to apliecināja, nosūtot WBC (World Boxing Council) čempionu uz dēļiem.

Finansiālais mērogs – jauni personīgie rekordi

Pirmais, kas jāatceras – cīņa notiek Saūda Arābijā, Rijādā, kas ir uzmetusi acis uz boksa pasauli, pērkot pie sevis svarīgākos notikumus. Tādējādi arī lielāki ir bokseru honorāri un arī šoreiz abi sāncenši ringu pametīs ievērojami bagātāki, kā tajā kāpa.

Neskatoties uz ne pārāk veiksmīgo sniegumu ringā, Džošua ir pēdējo gadu viens no apmaksātākajiem (ja ne pats) smagsvariem pasaulē. 2022. gadā viņš iekļuva respektablā žurnāla “Forbes” topā, tomēr titulu zaudēšana darījusi savu. Tiek lēsts, ka pēdējās trīs cīņās garantētais izmaksas honorārs nav pārsniedzis 10 miljonus ASV dolāru katrā, tiesa, nevaram aizmirst par procentu pay per view pārdošanas, kā arī sponsoru līgumus. Realitātē šī summa varētu pieaugt pat par divām reizēm.

Šī cīņa Džošua sola lielāko algas dienu. Dažviet izskanējusi summa pat 50 miljoni dolāru, neņemot vērā papildus ienākumu pozīcijas. Tikpat esot samaksāts arī Fjūrijam par cīņu ar Nganū. Zīmīgi arī, ka Džošua ir populārākais smagsvars, ja skatāmies pēc pay per view un citiem svarīgiem rādītajiem (vairāk var iepazīties rakstā).

Džošua bez čempiona jostām, bet milzīgu popularitāti. Kā tas nākas?

Nganū aiziešana no UFC un publiskais strīds ar organizācijas šefu Dana Vaitu raisīja jautājumus – vai tiešām kamerūnietis pieņēmis labāko lēmumu? Viens no iemesliem, kāpēc UFC nevēlējās piekāpties cīkstoņa prasībām, bija tāds – Nganū nespēj tirgot PPV, bet tas ir UFC jājamzirdziņš. Interesanta situācija: lai arī viņš zaudēja Fjūrijam, WBC iekļāva Nganū tās rangā (pat to 10!) un ambīcijas viņam kā bokserim auga. Pieaugs arī honorārs un divkārt. Ja pret Fjūriju kontā ieripoja 10+ miljoni, tad pēc pasākuma ar Džošua tie būšot 20 vai vairāk…

Izredzes – būs solīda cīņa?

Džošua būs šīs cīņas favorīts, taču ne tik lielā mērogā kā bija Fjūrijs Nganū debijas reizē. Tomēr boksa eksperti droši prognozē viņa uzvaru. Nganū gan varētu būt apmēram 10 kilogramu priekšrocība, ja par atskaites punktu ņemam abu pēdējo dueļu svaru (123 pret 113). Džošua gan ir garāks (198 cm pret 193) un ar plašāku roku izvērsienu (208 cm).

Cīņai paredzēti 10 raundi, kas savā ziņā mazliet par labu ir Nganū, ja tā nonāks “distancē” jeb uzvarētāja noskaidrošanai būs nepieciešams tiesnešu lēmums. Maz gan ir to, kuri tic, ka Nganū, ja uzvarēs, tad to izdarīs pēc punktiem. Pārāk maza pieredze, bet spēcīgākais ierocis ir finišējošs sitiens.

Tikmēr Džošua pēc sakāvēm pret Usiku ir mainījis trenerus un šobrīd izskatās uz pareizā ceļa. Arī mentālajā ziņā viņš, šķiet, ir atguvies. Tomēr to viegli var aizslaucīt kāds trāpīgs un nepieskatīts Nganū sitiens. Lai arī Džošua ir aktīva uzvaru sērija, Nganū izskatās bīstamākais no visiem, kas pieveikti.

Oriģināli Džošua ringā bija jātiekas ar Deonteju Vailderu, tomēr viņš savu darbiņu neizdarīja un zaudēja Džosefam Pārkeram. Vailderam zaudējot aktualitāti, bija jāmeklē alternatīva. Nganū, lai arī zaudējis debijā, tomēr cieņu boksa pasaulē sāka iekarot. Daudzi ticēja, ka tieši viņam bija jāpiešķir uzvara.

Runā, ka šī pāra uzvarētājs varētu pieteikt sevi kādam no topošajiem neapstrīdamajiem čempioniem Usikam vai Fjūrijam. Otrais jau paziņojis, ka viņa plānā ir divas cīņas pret Usiku (paredzēts revanšs abu līgumos), tad uzveikt Džošua un atspēlēties ar Nganū, viņu nokautējot. Savukārt Nganū var ieiet boksa vēsturē kā pirmais, kurš ticis pie titula cīņas pēc tikai divām cīņām. Potenciāli… Dzīvosim, redzēsim!

welcome-offer