• Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Sapņa turpinājums pret vēl nezaudējušo Vāciju

FIBA Pasaules kausa izcīņa uzņem apgriezienus un no 32 komandām 24 jau devušās mājās. Astoņas no tām ir palikušas, Manilā turpinot cīņu gan par medaļām, bet Eiropas izlasēm par automātisku ceļazīmi uz Parīzes olimpiskajām spēlēm. Latvijai pretiniekos 6. septembrī pulksten 11:45 pretī stāsies šajā turnīrā vēl nezaudējusī Vācijas valstsvienība. Kādas ir mūsējo izredzes uz uzvaru, un kādi ir veiksmīgākie scenāriji, ja sākam sapņot ar atvērtām acīm?

Vācija līdz šim neuzveikta, sastāvs sabalansēts

Vācijas izlases galvenais treneris Gordijs Herberts ir izvēlējies šajā turnīrā spēlēt ar plašu rotāciju. Deviņi spēlētāji vidēji mačā pavada laukumā no 14,3 līdz (nākamajam gan tās ir gandrīz 19) 26,3 minūtēm. Tiesa, jau kopš čempionāta pirmās dienas pēc mača ar Japānu laukumā nav devies viens no komandas potenciālajiem līderiem Franss Vāgners, kurš savainoja potīti. Šobrīd viņa dalība ¼ finālā ir uz jautājuma zīmes, bet Herberts sarunā ar medijiem izteicies, ka universiālais spēlētājs (var spēlēt vairākās pozīcijās) izskatoties labi. Par to gan katrs var pārliecināties zemāk redzamajā video.

Galvenais spēks uzbrukumā vāciešiem ir pārējie trīs spēlētāji ar NBA pierakstu. Līderis ir Deniss Šrēders ar vidēji gūtiem 19,8 punktiem un 6,8 rezultatīvām piespēlēm. Viņam seko Fransa vecākais brālis Mo ar 13 punktiem un sešām bumbām zem groziem ik maču. Tāpat tāds ir arī Daniels Taiss (11 punkti spēlē). Tiesa, Taisa un Šrēdera starpā pēdējā spēlē izcēlies konflikts, tostarp Šrēderam ar komandas galveno treneri, kurš aizsargam teicis, lai viņš dodas apsēsties, jo ir minūtes pārtraukums, bet viņš atcirtis: “Nekad vairs mani tā neaiztiec!”

Vēlāk gan Šrēders sacīja, ka ar Taisu ir pazīstams kopš agra vecuma un tā bijusi tikai spēles situācija, kura tālejošas sekas neatstās.

Svarīgu lomu komandā spēlē arī bijušais NBA vīrs Aizeks Bonga (9,8 punkti vidēji), kurš var spēlēt vairākās pozīcijās un ir labs aizsardzībā. Pilnu Vācijas izlases sastāvu var apskatīt šeit.

Vācija līdz šim ir aizvadījusi iespaidīgu turnīru, pat ņemo vērā, ka tai nepalīdz Franss. Otrajā kārtā tā sagrāva gan Gruziju (100:73), gan Slovēniju (100:71). Tā ir turnīra sestā rezultatīvākā komanda ar 93,4 punktiem mačā, kā arī labi cīnās par atlēkušajām bumbām – 36,4 vidēji. Pie vājām pusēm var minēt soda metienu realizāciju (73,2% un 21. vieta no 32).

Toties tā labi izpilda tālmetienus ar 39,1% precizitāti jeb 12,6 no 32,2. Un ja mūsu līdzjutējiem šķiet, ka Latvijas izlasei lieliski kustās bumba, tad vācieši vidēji izdara pat vairāk rezultatīvu piespēļu – 25,4. Protams, daudz kas ir uz grupu turnīrā un otrajā kārtā veiktajām sagrāvēm fona, kad pretinieks jau bija demoralizēts, tomēr arī šim aspektam ir jāpievērš uzmanību. “Play – off “ mačos sīkumu nav.

Arī Latvijai ir savi trumpji

Un tā ir komandas spēle + treneris Luka Banki. Itāļu speciālista vadībā nepārprotami esam spējuši izspiest maksimumu teju no katra spēlētāja. Galvenais spēks ir tāds, ka mūsējiem pieci spēlētāji gūst 10+ punktus vidēji. Protams, liela daļa no punktiem nāk no tālmetieniem, kurus šajā turnīrā Latvija iemetusi no visiem visvairāk – 66 no 164 jeb 40,2%. Tas summējas vidēji mačā gūtos 90 punktos, kas dod astoto vietu starp 32 izlasēm.

Izskatās, ka vāciešiem varētu būt pārākums cīņā par atlēkušajām bumbām, jo mūsējie tās izcīna par sešām mazāk – kopskaitā 30,4 aizvadītos piecos mačos. Arī rezultatīvo piespēļu ziņā mazliet iepaliekam – 23,2. Tomēr pēdējās spēlēs ir izdevies ievērojami uzlabot soda metienu precizitāti, kas tuvojas jau solīdai 80% robežai jeb šobrīd ta ir 77,1%.

Latvijas komandā ir vairāki potenciālie trauksmes cēlāji, skatoties no pretinieku pozīcijām. Neviena superspēle vēl nav sagaidīta no Dāvja Bertāna, kaut gan epizodiski viņš ir uzņēmies iniciatīvu īstajos brīžos un nav pievīlis. Tomēr kopumā no viņa šajā turnīrā gaidīts vairāk. Varbūt šoreiz?

Pie mīnusiem noteikti var minēt mazo rotāciju, kura palika vēl mazāka jau otrajā turnīra mačā, kad savainojumu guva komandas kapteinis guva Dairis Bertāns. Principā Banki izmanto astoņus spēlētājus, jo Dairis un Anžejs Pasečņiks devušies laukumā vien divos mačos. Un no atlikušajiem 10, seši spēlētāji spēlē 20+ minūtes, bet divi vēl ap 15-16, kamēr pārējie zem 10 minūtēm.

Labā ziņa ir tā, ka spēlētājiem pēc pēdējās spēles bija iespēja atpūsties un atgūt spēkus papildus vienu dienu kā šīs dienas ¼ fināla dalībniekiem. Bet taupīties vairāk nav kur! Pilns Latvijas izlases sastāvs un statistika pieejama šeit.

Kā nonākt Parīzē?

Ceturtdaļfinālam kvalificējušās sešas izlases no Eiropas un divas no FIBA Americas zonas. Tās (ASV un Kanāda) jau sev kā labākās no šī reģiona ir izcīnījušas ceļazīmi uz olimpiādi. Divas kvotas būs divām labākajām šī turnīra Eiropas izlasēm. Savukārt Latvijas vēlāmais scenārijs ir vienkāršs: ASV un Kanādas uzvaras savos pāros, un mūsu uzvara pret Vāciju. Tad neatkarīgi no tā – vai izcīnām medaļas vai nē – būsim automātiski tikuši uz Parīzes OS. Ja nē, tad vēl kāds mačs būs jāuzvar. Bet jāsāk ar šo!