• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Porziņģis zvaigžņu spēlē nebūs. Viss godīgi?

Porziņģis zvaigžņu spēlē nebūs. Viss godīgi?

welcome-offer

Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) aiz kalniem nav viens no sezonas gaidītākajiem notikumiem “NBA All – Star Game” jeb vesela nedēļas nogale no 16. – 18. februārim Indianapolisā, kurā satiksies līgas spožākās zvaigznes. Kā ierasts, tad pirmajās divās dienās norisināsies uzlēcošo zvaigžņu mačs un dažādi meistarības konkursi, kulminācijai esot pašai Visu zvaigžņu spēlei noslēdzošajā dienā. Zināms arī dalībnieku sastāvs tajā, kurā par nožēlu Latvijas faniem nebija atrodams Kristapa Porziņģa vārds. Vai tiešām Porziņģis ir “apzagts”, netiekot izraudzīts dalībai tajā?

Būsim godīgi, pavisam godīgi – Porziņģis nebija pirmais aiz strīpas

Saprotams bija Latvijas fanu sašutums, ka Porziņģis netika Austrumu konferences 12niekā pa taisno. Aizvada solīdu sezonu (19,6 punkti ar 52% precizitāti, 6,9 atlēkušās bumbas un 1,9 bloķēti metieni), bet viņa pārstāvētā “Boston Celtics” ir pirmajā vietā līgā. Starta pieciniekā tika iebalsots Džeisons Teitums. Skaidrs bija arī tas, ka iekļauts tiks arī Džeilens Brauns, bet vairāki respektabli Ziemeļamerikas apskatnieki neizslēdza iespēju, ka rezervistos varētu būt vēl kāds no “Celtics” rindām – vai nu Dilans Vaits vai Porziņģis vai pat abi!

No sākotnēji nosauktajiem 12 spēlētājiem pavisam drošs bija fakts, ka nespēlēs Džūliuss Rendls (pleca trauma, ārā vēl vismaz divas, trīs nedēļas) un Džoels Embīds (meniska operācija, ārā līdz diviem mēnešiem). Ja starta pieciniekos un atlikušajās septiņas rezerves pozīcijās ierasts pieturēties pie spēlētāju pozīciju paritātes, tad tikpat ierasti pēdējos gados ir arī redzēt, kad aizvietotāju izvēlē šis faktors vairs netiek tik stingri ieturēts.

Kuri tad bija galvenie favorīti uz aizvietošanas pozīcijām? Pirmais noteikti bija Trejs Jangs no “Atlanta Hawks”. Viņa statistika šajā sezonā bijusi vairāk nekā iespaidīga – 27,3 punkti un 10,9 rezultatīvas piespēles partneriem. Jau pēc sākotnējā 12nieka nosaukšanas pēc daudzu ekspertu domām viņam vieta tika nozagta, piemēram, vietā ieliekot Tairīsu Maksiju. Jā, arī Maksijam ir laba statistika (25,9 punkti un 6,4 rezultatīvas piespēles), tomēr pirmā vijole Filadelfijā ir Embīds un Janga sniegums viennozīmīgi vērtējams kā iespaidīgāks.

Kā otrs aizstājējs izvēlēts “Toronto Raptors” uzbrucējs Skotijs Bārnss. Viņa individuāli iespētais šosezon ir 20,8 punkti, 8,1 atlēkusī bumba un 5,8 rezultatīvas piespēles, turklāt arī 1,2 pārtvertas piespēles un 1,5 bloķēti metieni – principā viņš dara visu, jo realizē arī divus tālmetienus ik maču un no spēles metienus ar 48%! Būsim godīgi – kuram no šiem spēlētājiem Porziņģis ir priekšā individuālajā statistikā un sniegumā? Vienīgais viņa arguments ir komandas spēle, kurā, protams, Porziņģis ir liels faktors. Par ko liecina arī tas, ka viņš Bostonas kluba rindās ir līderis PER (Player Efficiency Rating) rādītājā. Bet… ar to ir par maz, dāmas un kungi, diemžēl.

Lai arī kā mēs atbalstītu Kristapu, šoreiz laikam jāpiekrīt līgas vadībai. Nav “Celtics” 2016. gada “Golden State Warriors” ar trīs zvaigznēm Stefanu Kariju, Kleju Tompsonu un Dreimondu Grīnu, kur komandai pirms “All – Star” pārtraukuma bilance bija 48-4 (72-10 bilances rekorda sezona) vai gadu vēlāk, kad trio pievienojās Kevins Durants.

Tad jau drīzāk apdalītāks varētu justies cits Baltijas tornis Domants Sabonis, kurš šobrīd ir pirmais spēlētājs līgas vēsturē (līdz šim sezonā) ar vismaz 19+ punktiem, 13+ bumbām zem groziem un 8+ rezultatīvām piespēlēm un 60% metienos no spēles, bet nav ticis zvaigžņu rindās. Vēl interesantāks ir fakts, ka dažādās sezonas MVP prognozēs viņš ierindojas top 5, bet zvaigžņu spēles 24 labāko pulkā (ņemot vērā abas konferences) viņš netiek…

Atšķirīgā izpratne par kritērijiem

Vēl viena svarīga lieta, runājot par Visu zvaigžņu spēles sastāvu izvēles kritērijiem. Kas būtu jāņem vērā, tos izvēloties? Individuālais vai komandas sniegums? Primāri tam noteikti jābūt par individuāli iespēto, jo pati zvaigžņu spēle ir šovs un individuālo kvalitāšu atrādīšana. Atkal no otras puses – izcili vājā komandā savas prasmes ir daudz vieglāk nodemonstrēt nekā tas ir tur, kur blakus ir vēl vairāki meistarīgi spēlētāji. Jāatrod balanss. 

It kā jau tas iet roku rokā, no otras puses – ja ir situācijas, kad jāizšķiras, ko tad? Balsojuma formula ir sekojoša: kad izvēlas starta pieciniekus, tad 50% sastāda fanu balsojums, bet par 25% mediju pārstāvji un līgas spēlētāji katrs. Tikmēr atlikušos septiņus rezervistus katrā komandā izvēlas galvenie treneri. Attiecīgi līgas klubu treneru skatījumā Porziņģis neatrodas starp pašiem – pašiem labākajiem.

Līdzjutēju balsojumā latvietis ieguva 778 tūkstošus balsu, kas ir septītais rādītājs tikai starp frontcourt spēlētājiem jeb garā gala. 26 basis Porziņģis saņēma no spēlētājiem, kas bija devītais labākais rādītājs, bet no medijiem saņemta tikai viena balss. Te gan jāatzīmē, ka tajā brīdī balsošana notika par starting five izvēli.

Vai Porziņģis bija pelnījis būt Zvaigžņu spēlē? Bija! Vai viņa neiekļūšana tajā ir liels pārsteigums vai “zādzība”? Arī nē. Katru gadu aiz strīpas paliek kāds, kurš teorētiski būtu pelnījis tur būt. Vai Porziņģis ir pieskaitāms pie līgas elites spēlētājiem? Pavisam droši. Bet “Celtics” nav 2016. un nākamo divu gadu ar Durantu “Warriors” modelis, kas pārliecinoši gāja pāri visiem. Tas arī uzskatāms par ticamāko iemeslu, kāpēc svaru kausi tomēr nenokrita viņam par labu. 

Domājams, ka arī pats Kristaps īpaši nepārdzīvo, bet, ja spēlē tiktu, priecātos. Atcerēsimies, ka viņš savulaik jau tika izvēlēts dalībai “All – Star Game”, kad 2017./18. gada sezonā spēlēja vēl “New York Knicks” rindās, tikai toreiz piedalīties patraucēja trauma. Vilciens noteikti nav aizgājis, bet galvenais uzdevums izcīnīt titulu gan vēl aizvien ir aktuāls un reāli paveicams, viņam esot vienam no svarīgākajiem ķēdes posmiem, lai tas notiktu. To arī novēlam!

welcome-offer