• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Pasaules kauss izdzīvots. Kā dzīvosim tālāk?

Pasaules kauss izdzīvots. Kā dzīvosim tālāk?

Ar krāšņu sagaidīšanu pie Brīvības pieminekļa vairāku tūkstošu līdzjutēju pavadībā mājās no FIBA Pasaules kausa izcīņas atgriezusies Latvijas vīriešu basketbola izlase, kura savā debijas reizē finišēja pasaules piektajā vietā. Lai arī medaļas netika izcīnītas, šis vērtējams kā liels panākums, vadoties arī pēc mūsu valsts sporta vēstures grāmatu standartiem. 

Lai arī emocijas sit augstu vilni, jāsaprot, ka noturēties šajā līmenī būs grūti. Ko sasniegtā 5. vieta pasaulē dos taustāmā labumā, un kā noturēt augsti uzlikto latiņu?

welcome-offer

Vēlreiz ieelpot. Kādus pretiniekus mēs uzvarējām?

Latvija šajā turnīrā spēlēja ar ļoti spēcīgām izlasēm. Lai saprastu, ko mūsu puiši paveikuši, vēlreiz atskatīsimies uz uzveikto komandu CV un aktuālajām ekspektācijām šajā turnīrā.

  • 109:70 pret Libānu 4. – kārtēji FIBA Asia Games sudraba medaļas ieguvēji – pēdējā reize 2022., 43. vieta FIBA pasaules rangā
  • 88:86 pret Franciju – pēdējo OS un EČ vicečempioni un top 3 iekļuvuši  sešos no pēdējiem septiņiem lielajiem forumiem, kas ir OS, EČ un PK. Tāpat 5. vieta FIBA pasaules rangā
  • 74:69 pret Spāniju – pēdējo EČ un PK uzvarētāji, 1. vieta FIBA Pasaules rangā
  • 104:84 pret Brazīliju 13. vieta FIBA rangā, FIBA AmeriCup sudrabs 2022. gadā, savulaik arī divi zelti. 20. gadsimta vidū bijusi pat pasaules čempione
  • 87:82 pret Itāliju – nezaudēja nevienā pārbaudes spēlē pirms turnīra, PK uzveica serbus. Bijusi Eiropas čempione (1983. un 1999. gadā), kā arī divkārtēja sudraba medaļās ieguvēja OS – 2004. pēdējo reizi. Pašlaik FIBA rangā 10. vieta
  • 98:63 pret Lietuvu – šajā PK uzveica ASV, 8. vieta FIBA rangā, pilns medaļu komplekts EČ un trīs OS bronzas kopš neatkarības atgūšanas

Redzam, ka, izņemot Libānu, Latvija cīnījusies ar top 15 pasaules spēcīgākajām komandām! Arī zaudējumi piedzīvoti pret spēcīgām izlasēm. Aktuālajiem čempioniem Vāciju un bronzas medaļas ieguvēju Kanādu. Tas tiešām ir iespaidīgs uzvarētu pretinieku saraksts, turklāt viena turnīra ietvaros. Pat neticas, ka Latvija beigās izcīnījusi “vien” 5. vietu…

Rokot statistiskā – kas bija mūsu ieroči?

Skaidrs, ka visi kā viens, kuri sekoja līdzi Latvijas gaitām šajā FIBA Pasaules kausa izcīņā, uzreiz sacīs, ka panākumu atslēga bijusi komandas spēle un trenera Lukas Banki paveiktais darbs. Taču kuros komponentos mūsējie bija priekšā pārējām izlasēm, un kuros iepalika?

Gūto punktu ziņā ar 89,3 bijām 7. vietā turnīrā. Vienalikus ielaidām par gandrīz 10 mazāk – 79,5. Realizēto metienu no spēles ziņā ar 51,5% Latvija bija trešā, bet tālmetienu procenta ziņā otrā aiz lietuviešiem ar 42,1%. Tālmetienu kontekstā jāmin arī fakts, ka ar vidēji mačā trāpītiem 13,8 mūsējie bija pirmie un tikai trešā izlase kopš 1994. gada, kura astoņās spēlēs pratusi iemest 100 vai vairāk tālmetienus.

Noteikti svarīgs aspekts ir arī pieļautās kļūdas, kuras mūsējiem šoreiz vidēji bija 9,8, kas bija otrais mazākāis rādītājs turnīrā. Tomēr viens komponents kliboja ļoti – tā bija cīņa par atlēkušajām bumbām, ko īpaši izjutām ¼ fināla mačā ar Vāciju, kur grozs zaudēts varbūt ne tik izteikti (35 pre 42 bumbām), tomēr pretinieki mūsu laukuma pusē savāca 14 bumbas uzbrukumā! Kopumā ar 32,3 atlēkušajām ik maču Latvija ierindojās 29. no 32. vietām šajā aspektā.

Uzbrukuma līderis punktu ziņā bija Andrejs Gražulis (14,4), kas gan rezultatīvāko sarakstā nedod vietu tuvumā labākajiem. Toties Artūrs Žagars ne tikai ar 7,4 rezultatīvām piespēlēm spēlē iekļuva turnīra top 5 šajā rādītājā, bet pēdējā spēlē arī uzstādīja FIBA Pasaules kausa rekordu vienā mača atdoto piespēļu skaita ziņā – 17! Tāpat saspēles vadītājs tika iekļauts turnīra otrajā simboliskajā pieciniekā. Apsveicami!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tet (@tet.lv)

Taustāmais pienesums Latvijas basketbolam

Uzvarot Vāciju, Latvija būtu nošāvusi divus zaķus ar vienu šāvienu. Proti, turpinātu cīņu par medaļām, kā arī automātiski kvalificētos 2024. gada Parīzes olimpiskajām spēlēm. Tas neizdevās un neilgi pirms to sākuma mūsējie piedalīsies kvalifikācijas turnīrā. Tas norit sekojoši – tiek izspēlētas vēl četras ceļazīmes četros turnīros, kur katrā ir pa sešām vienībām. Tur savukārt ir divas grupas pa trim komandām, pusfināls – fināls un biļete rokā!

Atjaunotajā FIBA pasaules rangā Latvija pēc piektās vietas izcīnīšanas pakāpusies par 22 pozīcijām un šobrīd ir astotajā vietā. No potenciālajām olimpisko spēļu kvalifikācijas pretiniekiem rangā šobrīd augstāk ir tikai Spānija (2. vieta), Austrālija (4. vieta) un Argentīna (7. vieta). Zem mums ir Lietuva (10.), Slovēnija (11.), Brazīlija (12.), Itālija (13.) un Grieķija. Runa ir par spēcīgākajiem.

No vienas puses var šķist, ka lielais kāpums rangā ievērojami uzlabos mūsu izredzes izcīnīt ceļazīmi, tomēr – uz olimpisko atlasi komandas noteikti būs fokusējušas visus potenciāli labākos spēkus, kas nozīmē, ka Latvijai, lai tiktu uz Parīzi nākamajā vasarā, jebkurā gadījumā nāksies uzveikt kādu, tā saukto, grandu jeb sliktākā scenārijā pat divus. Bet Banki vadībā izlase ir pierādījusi, ka to spēj. Un regulāri.

Tāpat arī Latvijas Basketbola savienībai (LBS) būs iespēja papildināt savu kasi. Tiešā maksājumā no FIBA 5. – 8. vietas ieguvejas saņems 800 tūkstošus ASV dolāru prēmiju. Arī Latvijas politiskā valdība nolēma piešķirt papildus aptuveni 212 tūkstošus eiro. Puse paredzēta ceļojumu izmaksu segšanai, kuras pieauga iekļūstot top 8, bet otra – spēlētāju prēmēšanai.

Šāds finansiāls atbalsts LBS nav mazsvarīgs. Vēl nesen pandēmijas apstākļos piedzīvotā dēļ un faktā, ka nebijām spēlējuši nevienā galvenajā forumā kopš 2017. gada, organizācijas kase bija diezgan patukša. Tāpat sagaidāms, ka arī tiks piesaistīti vēl kādi jauni sponsori, ja LBS spēs izmantot šī brīža ažiotāžu.

Tā kā Latvijai jau ir piešķirtas tiesības rīkot 2025. gada Eiropas čempionātu ar spēlēm par medaļām Rīgā, tad gaidāmais kvalifikācijas cikls uz šo turnīru ir vairāk Latvijas vārda noturēšana uz kartes tikpat spilgtās krāsās. Esam vienā grupā ar Spāniju, Beļģiju un Slovākiju. Tā būs lieliska iespēja uzturēt radušos interesi par šo sporta veidu. Vienlaikus tiks gaidītas arī uzvaras. Līdz tam gan nedaudz jāpagaida, jo pirmais spēļu logs paredzēts vien februārī.

welcome-offer