• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Pārsteidzošā Maiami vai beidzot Denvera?

Pārsteidzošā Maiami vai beidzot Denvera?

Naktī uz 2. jūniju startēs Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) sezonas kulminācija, kur pārsteidzošā Maiami “Heat” spēkosies ar iespaidīgo (ar to domāts – snieguma ziņā) Denveras “Nuggets” vienību par godu sevi saukt par NBA čempioniem un iegūt gredzenu. Zināms, ka jau piekto gadu pēc kārtas līgai būs jauns čempions. Vai tiešām NBA ir kļuvusi garlaicīga, kā daudzviet tiek runāts? Diez vai.

Abu finālistu ceļš līdz šim sasniegumam ir bijis diametrāli atšķirīgs. Daudziem tas liek domāt, ka šoreiz intriga izpaliks. Citus atkal liek būt piesardzīgiem, jo ne vienu reizi vien šajā sezonā “Heat” tika norakstīti. Kamēr “Nuggets” virzienā tika mests akmentiņš par “mūžīgo regulārās sezonas komandu”, kas “play-off” nespēj neko izcīnīt. Ar visu šo smagu nastu, šobrīd abas komandas ir finālā un noskaidros spēcīgāko. Ko varam sagaidīt no šī fināla, un kā komandām klājies iepriekš?

welcome-offer

“Heat” kultūra un Railija efekts

Maiami bulvāra un ne tikai preses izdevumu virsrakstos un iespiestajās lappaspusēs figurē jau tik ilgu laiku, ka liela daļa NBA sekotāju gan jau ir aizmirsuši, ka “Heat” ir ne tikai otrā ar 8. numuru izsētā komanda NBA vēsturē, kas tikusi līdz finālam, bet šo “play-off” kampaņu tā sāka vēl no “play-in” stadijas, turklāt ar zaudējumu pirmajā mačā pret Atlantas “Hawks” 105:116 savā laukumā. Komanda bija uz izkrišanas robežas, bet izdzīvošanas spēlē ar Čikāgas “Bulls” uzvara 102:91 un sāka mirdzēt Džimija Batlera zvaigzne.

Viņa iedvesmoti pirmajā kārtā sērijā līdz četrām uzvarām ar 4-1 tika sakauta viena no Austrumu konferences regulārās sezonas labākajām komandām Milvokī “Bucks” ar Janni Adetokunbo ierindā. Nākamajā kārtā tika aprauts Ņujorkas “Knicks” svaigais elpas vilciens pēc ilgākiem laikiem 4-2, taču sērija ar Bostonas “Celtics” viennozīmīgi ir pelnījusi atsevišķu grāmatu, iespējams, filmas materiālu par to, kas notika septiņos mačos. 3-0 vadība, tad trīs secīgi zaudējumi ļāva “Celtics” nonākt soli no brīnuma paveikšanas – nevienā no 153 reizēm, kas bijušas, neviena komanda nav spējusi atspēlēt trīs uzvaru deficītu “play-off”. Arī Bostona to nespēja, kaut gan izšķirošais septītais mačs notika tieši viņu skatītāju prieksā. Beigās laimīga un godam nopelnīta “Heat” uzvara 4-3.

Kā panākumu atslēgu varam minēt ne tikai Batlera un pārējo komandas biedru sniegumu (vairāki nedraftētie spēlētāji, kuri šobrīd spēlē svarīgas lomas, kā Keilebs Mārtins, Geibs Vincents, Marks Struss un citi), bet “Heat” organizācijas kultūru kā tādu. Par to tiek runāts daudz. Par darba ētiku, attieksmi un disciplīnu. Ne velti savulaik tieši par labu Maiami krita līgas superzvaigznes Lebrona Džeimsa izvēle, pametot mājas Klīvlendā ņemot vērā šos faktorus. Bet galvenais faktors ir Peta Railija faktors. 

Viņš kā spēlētājs, treneris un funkcionārs ar šo gadu būs piedzīvojis 19 NBA finālus, iepriekš tiekot pie deviņiem tituliem dažādos ampluā. Vienu viņš izcīnīja kā spēlētājs 1972. gadā ar Losandželosas “Lakers”. Vēlāk, 1980. gadā kā šī paša kluba galvenā trenera asistents tika vēl pie viena gredzena, bet pēc tam sekoja viņa slavas stunda – četri tituli, tostarp “three – peat”,  laika posmā no 1982. līdz 1988. gadam kā “Lakers” galvenajam trenerim. 2006. gadā Railijs tika pie pirmā titula bez Losandželosas kluba dalības, triumfējot ar Dveinu Veidu un Šakilu Onīlu NBA finālā – piektais tituls. Vēl divus viņš pievienoja kā “Heat” kluba prezidents 2012. un 2013. gadā, izveidojot “lielo trijnieku” Bošs – Veids – Džeimss. Tiesa, visi gan cerēja uz uzvarām katrā no četriem gadiem. Bet tāds ir sports.

Ņemot vērā visus šos faktus, sanāk, ka vidēji Railijs ir piedalījies gandrīz 25% no visiem NBA fināliem. Iespaidīgs vīrs. Starp citu, Ziemeļamerikas vadošie basketbola apskatnieki vairākkārt signalizējuši, ka Railijs viennozīmīgi piedalās spēles taktikas zīmējuma plānošanā. Viņa siltās jūtas pret Ēriku Spoelstru ir grūti nepamanāmas, savukārt treneris tās ir atalgojis ar diviem tituliem un vienu finālsēriju (“burbulī”). Vai pienāks kārta trešajam gredzenam?

“Nuggets” – vesels duets, gredzens pirkstā”?

Denveras komanda ir pazīstama kā ļoti spēcīga savā laukumā. Par to liecina bilance 34-7 regulārajā sezonā un fakts, ka “play-off” zaudējumi savu fanu priekšā nav piedzīvoti. Ne tikai fani, bet arī eksperti, un pat paši spēlētāji, jau paspējuši izcelt faktu, ka “Nuggets” spēļu arēna atrodas 1608 metrus virs jūras līmeņa, kas ir patiesais priekšrocību iemesls. Sak’, vietējā kluba spēlētāji jau pieraduši tur ikdienā trenējoties. Vēl vienā no nesenajām intervijām Losandželosas “Clippers” zvaigzne Pols Džordžs izteicās par spēlēm Denverā: “Teikšu godīgi – tas ir sasodīti sūri. Pirmās piecas minūtes ir tīrākā elle – lūpas zilas, mute paliek sausa, jāķer pēc elpas. Taču tā ir tikai pirmās minūtes. Vēlāk ķermenis adaptējās. Ja nopietni, es domāju tā reāli ir priekšrocība. Arī Jūtā ir līdzīgi.”

Un skaitļi runā paši par sevi. Tāpat arī tie runā par Nikolā Jokiča sniegumu. Daudzuprāt tieši serbs bija pelnījis trešo secīgo līgas vērtīgākā spēlētāju balvu, taču šoreiz to ieguva Džoels Embīds no Filadelfijas “76ers”. Kā ierasts šādās reizēs, tika gaidīta abu pretstāve finālā un Filadelfija bija tikpat tuvu, cik tālu no tā. Savukārt Jokičs, šķiet, “sadusmots”, šobrīd 13 “play-off” mačos izcēlies ar fantastisku statistisku jeb “triple double” – 30,4 gūtiem punktiem, 13,8 atlēkušajām bumbām un 10,2 rezultatīvām piespēlēm!

Neatpaliek arī viņa partneris Džamāls Murejs, kurš šogad atgriezās laukumā pēc krustenisko saišu plīsuma sadziedēšanas. Viņš ir uzņēmis to formu, kāda bija iepriekš. Visprecīzāk – “burbuļa” turnīrā Orlando. Šobrīd Murejam viss iet no rokas un arī veselība izskatās ir vietā, kā arī atgūta fiziskā forma. Par to liecina vidēji iemesti 27,9 punkti, atdotas 6,2 piespēles partneriem un arī zem groziem viņš cīnās atzīstami – 5,6 atlēkušās bumbas.

Tāpat sevi lieliski pierāda Ārons Gordons (13 punkti un 5,5 bumbas zem groziem), kā arī Maikls Porters (14,6 punkti un 7,7, atlēkušās bumbas). Tas rezultējies uzvarās sērijās 4-1 pret Minesotas “Timberwolves”, 4-2 pret Kevina Durenta un Devina Bukera Fīniksas “Suns”, bet Rietumu konferences finālā 4-0 tika pazemota “Lakers” ar Lebronu Džeimsu priekšgalā… Pēdējie divi pretinieki un veids, kā “Nuggets” tika ar viņiem galā, ir ievērības cienīgs.

Pirmās spēles sākums pulksten 3:30. Interesants fakts: komanda, kura izcīnījusi uzvaru pirmanā finālsērijas mačā, 70 procentos gadījumu (53-23) kļuvusi arī par čempioni. Vai šī tradīcija tiks turpināta, uzlabojot šo rādītāju, vai tomēr atkal piedzīvosim brīnumus? Bukmeikeri gan liek uz to, ka “Nuggets” tiks pie sava pirmā titula organizācijas vēsturē. Iespaidīgi būtu, ja pie tāda tiktu arī Batlers. Stāstu, ar kuriem izkrāšņot šo sēriju, netrūkst. Tomēr viss izšķirsies laukumā!

welcome-offer