• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Multimiljoni pagaidīs. Prioritāte – čempiona gredzens

Multimiljoni pagaidīs. Prioritāte – čempiona gredzens

Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) sācies karstais vasaras maiņu un spēlētāju jaunu līgumu slēgšanas periods arī nav aiz kalniem. Maiņas darījumu tirgus bija aktuāls arī Latvijas līdzjutējiem, jo nepilna pusotra gada laikā otro reizi klubu nomainīja arī Kristaps Porziņģis. Ja pēc sezonas indikācijas norādīja, ka slaidais latvietis varētu nobāzēties ASV galvaspilsētā Vašingtonā un noslēgt ilgtermiņa līgumu ar “Wizards”, tad pēc komandas līdera Bredlija Bīla maiņas bija skaidrs – organizācija vēlas lielas pārmaiņas ar pārbūves procesu. Jāteic, ka Kristapam paveicās, jo viņš nonāca nevis kādā tabulas lejasgala vai maza tirgus komandā, bet gan vienas no titula pretendentēm un ikoniskākajām frančīzēm NBA vēsturē Bostonas “Celtics” rindas. Ko tas nozīmē Porziņģim un arī organizācijai?

welcome-offer

Aiz muguras labākā sezona NBA?

Par maiņu un tās potenciālo ietekmi uz nākotni iesaistītajām komandām parunāsim nākamajā nodaļā. Jāiesāk ir ar to, ka jāpaslavē Kristaps. Viņa apmēriem viņš aizvadīja salīdzinoši veselīgu sezonu, izejot laukumā 65 mačos. Tika uzstādīti vairāki individuālie rekordi – vidēji spēlē gūto punktu ziņā (23,2), kā arī “true shooting percentage” rādītājā (ietilpst realizēto metienu no spēles, tālmetienu un soda metienu līnijas procents) – 63%. Jāatzīmē, ka šajā komponentā Porziņģis ir otrajā vietā Vašingtonas kluba vēsturē. Tāpat viņš ir pirmais spēlētājs no Baltijas reģiona, kurš sezonu noslēdzis ar vidēji gūtiem vismaz 23 punktiem.

Porziņģis arī iekļuvis īpašā klubiņā, kurā pagaidām kopā ar viņu ir tikai četri spēlētāji. Runa ir par gūtajiem punktiem, izcīnītajām atlēkušajām bumbām, bloķētajiem metieniem un realizētajiem trīspunktniekiem. Vidēji 20 punktus, astoņas bumbas zem groziem, 1,5 bloķētus metienus un trāpītus vismaz 100 trejačus vienas sezonas ietvaros spējuši vēl tikai Kevins Durants, Karls Entonijs Taunss un Demarkuss Kazinss. Iespaidīgi.

Taču arī aizsardzībā viņš ir bijis līmenī. Protams, varam runāt par faktu, ka šosezon viņam bija karjeras sliktākais rādītājs ielaistajos punktos, kamēr viņš atrodas laukumā, uz 100 pozīcijām – 114,8. Te gan jāmin fakts, ka kopējā līgas rezultativitāte ir krietni augusi un “Wizards” bija starp visām līgas komandām 17. vietā ielaisto punktu ziņā, ielaižot 114,4 punktus ik maču. Ne labi, ne slikti. Vidēji. Tomēr ar 1,5 bloķētiem metieniem Kristaps bija septītais līgā, bet citā rādītājā bija vēl labāk – latvietis ik maču iztraucējis gūt pretiniekiem grozu 11,4 reizes, kas dod ceturto vietu līgā. Tāpat viņš bija trešajā vietā līgā vēl vienā svarīgā elementā – pretinieki mačos ar Kristapa dalību vidēji meta ar 5,4% sliktāku precizitāti nekā sezonā vidēji. Tas tikai apliecina, ka latvietis ir noderīgs abos laukuma galos.

Protams, ka pēc šādas sezonas, kas tiek uzskatīta par labāko viņa karjerā, spēlētāji, kuriem līgumā ir palicis viens gads ar spēlētāja opciju, ierasti viņi to neaktivizē, lai izmantotu iespēju un parakstītu jaunu, ienesīgu ilgtermiņa līgumu. Kā jau Ziemeļamerikas mediju kultūrā ierasts, spekulācijas par dolāru piešķiršanu vienam vai otram kadram ir regulāras un nereti arī izzīstas no pirksta. Tomēr respektabli apskatnieki pēc sezonas vēstīja, ka “Wizards” apsver iespēju latvietim piedāvāt vairāku gadu līgumu līdz pat 180 miljonu ASV dolāru apmērā. Tas nenotika, jo viņš tika aizmainīts. Lai maiņa notiktu, Porziņģim bija jāaktivizē spēlētāja opcija uz nākamo sezonu 36 miljonu vērtībā. Arī nav slikti.

Negaidīta maiņa un lielie miljoni pagaidīs

Lai arī NBA pamatu pamatos ir bizness, kas nozīmē, ka principā 95% spēlētāju (jo līgā ir arī neaizskaramās superzvaigznes, kaut gan arī šis mīts lēnām tiek kliedēts) nevienā brīdī nevar būt droši par savu palikšanu kādā komandā, tomēr Porziņģa maiņa nāca mazliet negaidīti. Tādā kontekstā, ka viņš nonāca tieši Bostonā. Tajā tika iesaistītas trīs komandas – “Wizards” pret KP saņēma Tajusu Džounsu no Memfisas “Grizzlies”, kā arī Danīlo Galinari un Maiku Muskalu un drafta otrās kārtas 35. izvēli  no “Celtics”, kamēr Memfisā no Bostonas nonāca 2021./22. gada sezonas aizsardzības spēlētājs Markuss Smārts. Tikmēr “Celtics” rīcībā bez Porziņga nonāca arī 2024. gada aizsargātā top 4 drafta izvēle no Goldensteitas “Warriors” (maiņa ar “Wizards”) un šī gada drafta 25. kārtas izvēle no “Grizzlies”. Kā šādās situācijās ierasts, apskatnieki steidza šķetināt, kuri tad ir lielākie ieguvēji no šī darījuma? Un kā lai uz to skatās.

Vašingtonā pēc Bīla aizmainīšanas tapa skaidrs, uz ko komanda iet – tas ir pārbūves process, jo ierindā nav palikuši neviens no iepriekšējās sezonas līderiem. Arī Kails Kuzma neizmantoja spēlētāja opciju un, visticamāk, nākamsezon spēlēs kaut kur citur. “Grizzlies” nometnē šobrīd ir neskaidrība par Dža Moranta nākotni nākamajā sezonā, proti, vai tās komisārs Ādams Silvers perspektīvajam saspēles vadītājam piešķirs lielu diskvalifikāciju par viņa izgājieniem ārpus basketbola korta vai nē. Zināms arī, ka komandā nepaliks viens no pēdējo gadu balstiem aizsardzībā Dilons Brukss, tāpēc Smārta piesaite ir tieši laikā! Savukārt Bostonai pietrūka laba top līmeņa garā spēlētāja. Protams, pieredzējušais Als Horfords aizvien ir spējīgs spēlētājs, tāpat kā Roberts Viljamss, tomēr abu uzbrukuma arsenāls ir krietni ierobežots. Ko gan nevar teikt par Porziņģi.

Kā raksta NBA mājas lapā, kas seko līdzi tieši Bostonas klubam, citējot: “Bostona ieguvusi trešo zvaigzni, kura ieiet savā karjeras pīķī (no angļu valodas prime – red.).” Atzinīgus vārdus latvietim veltījis arī “Celtics” prezidents basketbola operāciju jautājumos Breds Stīvens: “Kristaps var spēlēt kombinācijā ar jebkuru mūsu komandas spēlētāju. Gan ar Robu [Viljamsu], gan Alu [Horfordu]. Viņš var spēlēt arī kā vienīgais garais spēlētājs laukumā. Ar katru gadu viņš ir palicis tikai labāks un labāks. Jūs paši redzējāt, ko viņš iespēja šosezon. Mačos pret mums, un mačos pret citām komandām, kurus vēroju, es redzēju, ka viņš ir veicis soli uz priekšu. Vienlaikus viņš var spēlēt aizsardzībā tā kā mēs to vēlamies. Viņš lieliski spēj aizsargāt grozu un ir ļoti meistarīgs spēlētājs arī uzbrukumā.”

Bet ar to uzslavas nebeidzās: “Viņš spēj būt efektīvs uzbrukumā dažādos veidos. Realizēt tālmetienus, atbrīvojot vietu soda laukumā. Tāpat viņš var veiksmīgi iet caurgājienos, kā arī spēlēt ar muguru pret grozu. Pagājušajā sezonā mēs to daudz nedarījām. Viņa piesaiste daudzveidos mūsu spēli un dos daudz vairāk brīvu trīspunktnieku mūsu ārējās līnijas spēlētājiem.” Ar šo vien jāpiebilst, ka Porziņģis pērn vidēji spēlē realizēja 2,1 trejaci ar 38,5% precizitāti, no kuriem tikai 44% bija tikai pavisam brīvi izpildīti. Tas apliecina Stīvensa teikto. Bet vai Porziņģis uzskatāms par izstrūkstošo elementu, lai “Celtics” atkal kļūtu par čempioniem?

Ekspertu prognzoes – Bostona starp favorītēm

Kā ierasts, viedokļi par Porziņģa nonākšanu “Celtics” rindās dalās. Ietekmīgais NBA apskatnieks Stīvens A. Smits par to izsakās šādi: “Es domāju, ka šī maiņa padara “Celtics” par vieniem no galvenajiem favorītiem uz titula izcīnīšanu. Skatos uz visām līgas komandām un domāju – kuru Bostona nav spējīga uzvarēt? Protams, Smārta aiziešana ir zaudējums, ja runājam no morālā viedokļa. Viņš bija līderis ģērbtuvē, tomēr statistikas rādītājos Porziņģis ir uzlabojums. Un arī praktiski – viņš spēj atkāpties no groza un realizēt tālmetienus, viņš var aiziet garām saviem pretspēlētājiem, par kuriem viņš ir izveicīgāks, un viņš var spēlēt groza tuvumā. Smārts bija viena no komandas galvenajām figūrām, tomēr es nevaru vainot “Celtics” par šo darījumu. Porziņģis lieliski iederās spēles zīmējumā.”

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tonybet Fan (@tonybet_fan)

Arī citi ievērojami apskatnieki norāda, ka Bostonas organizācija ar šo soli sastāvu ir uzlabojusi. Tiesa, atklāts paliek jautājums par to, vai komandai nav nepieciešama vēl kāda maiņa, lai favorītu statusu nostiprinātu vēl vairāk. Runa ir par to, ka visu trīs garo spēlētāju (Porziņģis, Horfords un Viljamss) kopējā algu summa ir 57 miljoni – neviena no līgas komandām īsti nevar atļauties maksāt tik lielu naudu tikai centriem / spēka uzbrucējiem. Turklāt Porziņģis pērn vidēji laukumā pavadīja gandrīz 33 minūtes un paredzams, ka īpaši spēles laikam sarukt nevajadzētu. Tāpēc tiek uzskatīts, ka Stīvenss varētu veikt vēl kādu maiņu. Vai nu tas būtu Horfords, kuram gan maiņas vērtība ir zemāka nekā Viljamsam, kuru aizmainot būtu lielāka iespēja iegūt augstākas klases spēlētāju. Jo brīvo aģentu tirgū Bostonai rocība ir maza – būs jāmeklē lomu spēlētāji ar minimālajiem līgumiem. Un, ja vēl ņemam vērā spekulācijas, ka “Celtics” varētu piedāvāt Kristapam jaunu divu gadu līgumu par 77 miljoniem, un ja tas piepildās, ir skaidrs – kāds darījums tiks veikts. Bet par to uzzināsim sākot ar 30. jūniju, kad atvērsies brīvo aģentu tirgus.

Tas gan netraucē lielākajiem Ziemeļamerikas bukmeikeriem no respektablākajiem kantoriem pirms sezonas topiem “Celtics” ierindot regulāri starp trīs labākajām komandām. Līdzās kā galvenie favorīti ir arī esošie čempioni Denveras “Nuggets” un Milvokī “Bucks”. Bostona jau bez Porziņģa ir apliecinājusi, ka pēdējos gados ar šo komandu ir jārēķinās, lai iegūtu titulu. Rezultāti saka savu – pēdējās piecās sezonās komanda četros gadījumos tikusi konferences finālā un 2021./22. gada sezonā arī finālā. “Celtics” ir arī visu laiku visvairāk izcīnījušo NBA titulu organizāciju dalītā pirmajā vietā ar Losandželosas “Lakers”, kas uzliek arī papildus slogu. Bet progess iespējams tikai grūtībās! Visa Latvija nākamo sezonu gaidīs ar aizrautu elpu. Vai Latvijai būs pirmais NBA čempions? Laiks rādīs. Bet izredzes ir labas!

welcome-offer