• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Latvija un Parīzes OS. Nokavētā iespēja atgriežas

Latvija un Parīzes OS. Nokavētā iespēja atgriežas

Latvijas basketbols nule kā nosvinējis savu simtgadi, bet šis gads beidzot nesis arī prieku šajā saimē pēc ilgiem tumsas gadiem. Vīriešu nacionālā izlase elegantā itāļa Lukas Banki vadībā ne tikai pirmo reizi valsts pastāvēšanas vēsturē kvalificējās FIBA Pasaules kausa izcīņas finālturnīram, bet arī pārspēja visas prognozes bez Kristapa Porziņģa ierindā un ieņēma piekto vietu, paliekot viena precīza tālmetiena attālumā no pusfināla un iekļūšanai pa taisno Parīzes olimpiskajās spēlēs, kas notiks 2024. gada vasarā. 

Iespējas atkal pārrakstīt Latvijas sporta vēsturi gan paliek atklātas, jo mūsējie piedalīsies arī OS kvalifikācijas turnīrā, kas norisināsies Rīgā. Zināmi arī pretinieki. Kā pirmšķietami vērtējamas Latvijas izlases izredzes aizbraukt uz Parīzi un iekļūt kārotajā 12 valstu skaitā? Reakcija sociālajos tīklos pēc izlozes bijusi ļoti pacilāta, bet vai nebūtu par agru pūst triumfa taurēs?

welcome-offer

OS kvalifikācijas turnīra formāts

Pa taisno no FIBA Pasaules kausa Parīzes OS iekļuva divas labākās Eiropas izlases (FIBA Europa reģions), kas vienlaikus bija arī finālistes čempione Vācija un sudraba vietas ieguvēja Serbija. Tikpat tika arī no FIBA Americas zonas, kas bija Kanāda ar ASV (FIBA WC attiecīgi 3. un 4. vieta). Tikmēr no FIBA Africa tā negaidīti bija Dienvidsudānas Republika, no FIBA Asia vieni no finālturnīra rīkotājiem japāņi, savukārt no FIBA Oceania zonas tā bija Austrālija, un, protams, vieta garantēta ir spēļu rīkotājai Francijai. Olimpiādē piedalīsies 12 komandas, no kurām zināmas šobrīd astoņas.

Vēl četras dalībnieces tiks noskaidrotas četros kvalifikācijas turnīros, kuri norisināsies Spānijā (Valensija), Grieķijā (Atēnas), Puertoriko (Sanhuanu) un Rīgā.

Formāts ir vienkāršs – katrā no turnīriem piedalās sešas vienības, kuras sākotnēji iedalītas divās grupās par trīs komandām. Divas labākās no katras izspēlē pusfnālu un pēc tam uzvarētāji fināla spēlē iegūs arī ceļazīmi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tonybet Fan (@tonybet_fan)

Turnīrs Rīgā, palīdzīgu roku sniegs valsts

Olimpiskās atlases turnīra rīkošana nav lēts prieks. Pēc publiskajā telpā izskanējušās informācijas kopējās izmaksas, kur lauvas tiesu paņem licences iegūšana, lēšamas 2,7 miljonu eiro apmērā. Saprotams, ka tādu līdzekļu Latvijas Basketbola savienības (LBS) kasē nav. Bija skaidrs – jāiet pie politiskās valsts vadības, kur tika atrastas dzirdīgas ausis. Atvēlēto naudas summu paredzēts tērēt pieteikšanās maksai, drošības naudai un licences iegādei. Jāatzīmē gan, ka Latvija arī par 5. vietu pasaulē saņems 800 tūkstošu eiro maksājumu no FIBA. 

Cerams, ka šī nauda tiks novirzīta tālākai sporta veida attītībai, nevis izsaimniekota. Jo atcerēsimies – LBS ir sabiedriskā labuma organizācija, kur visam jābūt caurspīdīgam, bet vēl pirms PK izcīņas izlasi pavadīja atsevišķos brīžos nepatīkams fons no LBS funkcionāru rīcībām. Sekosim tālāk. Bet kādas ir mūsu sportiskās izredzes teorijā iekļūt pirmo reizi olimpiādē?

Vai ieguvām labāko iespējamo grupu “uz papīra”?

Pēc veiksmīgā snieguma FIBA Pasaules kausa finālturnīrā Latvija piedzīvoja augstu lidojumu FIBA rangā, pēc kura kvalifikācijas turnīru izlases tika sadalītas sešos grozos. Latvija iekļuva pirmajā, kas nozīmēja, ka tā varēja būt ielozēta apakšgrupā ar Jaunzēlandi, Meksiku, Libānu vai Gruziju no 4. groza, bet 5. grozā bija Horvātija, Angola, Filipīnas vai Kotdivuāra. Un attiecīgi otrajā trīs komandu grupā varēja būt kāda izlase no atlikušajiem trīs groziem.

Ja skatāmies no 4. groza perspektīvas, tad spēcīgākie pretinieki noteikti ir tie paši gruzīni, ar kuriem jāspēlē, vai Jaunzēlande. Tikmēr izvairīšanās no Horvātijas uzskatāma kā labs variants, ņemot vērā, ka pilnā sastāvā šī izlase var būt īpaši bīstama.

Iegūtā iespēja rīkot kvalifikāciju ievērojami atviegloja potenciālo Latvijas ceļu pretī ceļazīmei. Ar spāņiem mēs jebkurā gadījumā nevarējām tikties, jo abas izlases atradās pirmajā grozā. Savukārt, ja netiktu piešķirtas tiesības rīkot šo pasākumu, varējām nokļūt kompānijā ar Grieķiju un, ļoti iespejams, Janni Adetokunbo. Taču viens turnīrs notiks Atēnās, tāpēc šāda iespējamība atkrita. Savukārt mūsu turnīra otrā apakšgrupā Brazīlijas, kas arī ir ļoti spēcīga izlase, vietā varēja būt poļi (teorijā “vieglāks” variants) vai itāļi. Te gan jāsaka, ka izlozē tika ievērots arī ģeogrāfiskais princips, kas nozīmēja, ka vienā turnīrā nevar būt vairāk par divām viena reģiona valstīm.

Brazīlija vai Itālija uzskatāmas abas par spēcīgām sāncensēm, tāpēc šobrīd grūti spriest, kurš pretinieks būtu “vieglāks”. Tomēr arī Gruziju, ar kuru būs jācīnās jau apakšgrupā, nedrīkst novērtēt par zemu. Aizvadītajā PK tika ieņemta 16. vieta un arī sastāvs ir gana solīds – Goga Bitadze un Sandro Mamukelašvili abi ikdienā spēlē NBA (attiecīgi Orlando “Magic” un Sanantonio “Spurs”), ierindā var būt arī Eirolīgas stabilā vērtība Tornike Šengelija (Boloņas “Virtus”), kā arī ir daži Spānijas ACB līgas pārstāvji, tostarp naturalizētais amerikānis Tads Makfadens (UAC “Murcia”).

Tikmēr brazīļi komentārus neprasa. Ar viņiem tikāmies jau pasaules kausā un salauzām pretestību tikai mača otrajā pusē. Tomēr jāatceras viens – mums ierindā nebija nedz Rihards Lomažs, nedz Jānis Strēlnieks, kā arī Kristaps Porziņģis. Ja visi būs veseli, Latvijas izlases potenciāls ir vēl lielāks nekā sasniegtā piektā vieta! Bet jāsāk ar iekļūšanu Parīzes braucēju sarakstā.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kristaps Porzingis (@kporzee)

Atcerēsimies, ka vēl desmitgadi atpakaļ LBS pēc revīzijas spēlētāju vidū uzstādīja mērķi “Misija Rio” jeb tikšanu uz vasaras olimpiādi 2016. gadā Brazīlijā. Nesanāca, tad nākamais mērķis bija Tokija, kur atkal dažadi FIBA sānsoļi un neveiksmīgas epizodes, izveidotas pašu rokām, šo mērķi sasniegt patraucēja. Šobrīd pēc Banki atnākšanas vīriešu nacionālā izlase piedzīvo teju sirreālu periodu, kura loģisks turpinājums būtu arī iekļūšana Parīzē, bet gadu vēlāk mājas čempionāts savu skatītāju priekšā vienu no favorītu lomā. Kas ilgi nāk, labi nāk – cerams šis teiciens būs par Latvijas basketbolu.

Liela daļa fanu jau ir “iecēluši” Latviju OS dalībnieku vidū. No vienas puses, nevajadzētu “strebt karstu”, no otras, statistika runā pati par sevi – Latvija savā laukumā nav zaudējusi kopš 2021. gada februāra, kad vēl tas notika necilajā Eiropas čempionāta kvalifikācijas ciklā, kur netikām uz finālturnīru. Kopš tā laika vienalga, oficiāla spēle vai pārbaudes spēle, esam savu laukumu allaž pametuši kā uzvarētaji. Lai mājas sienas un sestais spēlētājs palīdz palīdz arī šoreiz! Taču līdz tam jāturpina kultivēt augošo līdzjušanas kultūru arī gaidāmajā “Eurobasket” atlasē. Lai arī Latvija kā viena no rīkotājām jau ir kvalificējusies tam, tomēr jāturpina turēt uzvaru latiņa. To arī novēlam!

welcome-offer