• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Cīņa par labākām izejas pozīcijām –  basketbola izlase noslēgs PK kvalifikāciju

Cīņa par labākām izejas pozīcijām – basketbola izlase noslēgs PK kvalifikāciju

Latvijas vīriešu basketbola jau iepriekšējā logā spēja pārrakstīt vēsturi, pirmo reizi kvalificējoties FIBA Pasaules kausa izcīņai, kas no 25. augusta līdz 10. septembrim norisināsies trīs Āzijas valstīs – Indonēzijā, Japānā un Filipīnās. Tā būs pirmā reize 19. finālturnīru laikā, kad to rīkos vairāk nekā viena valsts, kā arī pirmā ar Latvijas dalību. Vēsturisks turnīrs solās būt!

Tomēr kvalifikācijas ciklā atlikušas vēl divas spēles – 24.02. ar Turciju viesos, bet 27.02. “Arēnā Rīga” ar Grieķijas valstsvienību.

Kāpēc šīs spēles ir svarīgas, pat ja Latvija ir jau nodrošinājusi dalību PK finālturnīrā? Un kādu sastāvu atlikušajiem diviem mačiem gatavo komandas galvenais treneris Luka Banki? Kā arī kādi būs galveni akcenti un uzdevumi šajā sasaukumā? Atbildes meklēsim šajā rakstā.

Pirmā vieta grupā – labāks grozs pirms izlozes

Reizēm FIBA izvirzītie kritēriji uz dažādām lielo turnīru atlasēm ir neizprotami un tiek paziņoti pēdējā brīdī. Labs piemērs, kad Latvija to izjuta uz savas ādas, bija pirms 2020. gada Olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīriem. Tad vietu piešķiršanas kārtība neilgi pirms spēļu sākuma tika mainīta. 

Ja iepriekš tās tika piešķirtas kvalifikācijas turnīru rīkotājiem un attiecīgā kontinenta galveno sacensību labākajām komandām pēc vietu sadalījuma, tad toreiz pēkšņi tika paziņots, ka galvenais kritērijs būs FIBA pasaules rangs.

Tajā par Latviju augstāk bija Horvātija, kura 2017. gada Eiropas čempionātā bija aiz mums, bet, pateicoties šai kārtībai, horvāti tika pie iespējas pacīnīties par OS ceļazīmi. Tā gan palika neizmantota.

Finālturnīra formāts ir sekojošs – tajā piedalās 32 komandas, kuras sadalītas astoņās grupās pa četrām vienībām. Labākās divas komandas turpinās cīņu otrās kārtas grupu turnīrā, pēc kā sekos izslēgšanas spēles.

Ņemot vērā, ka Pasaules kausa izcīņas viens no galvenajiem principiem dalībnieku atlasē ir fakts, lai tiktu aptverta visas pasaules ģeogrāfija, tas paver iespējas kvalificēties izlasēm no reģioniem, kuros nav tik attīstīta basketbola kultūra un tradīcijas. 

Kas automātiski nozīmēviespēju iegūt kādu potenciāli vieglāku pretinieku un vieglāku ceļu pretī “play-off”. Tam būtu jābūt arī Latvijas izlases komandtiltiņa un spēlētāju galvenajam mērķim atlikušajos divos mačos, nevis tikai jaunu kadru iespēlēšanai. Varbūt Banki spēs apvienot abus?

Potenciālais grozs šobrīd

Šobrīd ir zināmas 17 no 32 finālturnīra dalībvalstīm. Starp šīm izlasēm Latvija FIBA Pasaules rangā šobrīd apsteidz vien četras.

Eiropas kontinentā tās ir FIBA Pasaules ranga līdere Spānija (#1), Francija (#5), Slovēnija (#7), Lietuva (#8), Grieķija (#9), Itālija (#10), Vācija (#11), Somija (#24) un Latvija, kura rangā ierindojas 29. vietā. Kā redzams, šobrīd visiem potenciālajiem pretiniekiem rangā esam aiz muguras. Vēl četras no citiem kontinentiem ir priekšā.

No Eiropas zonas par atlikušajām vietām, visticamāk, jārēķinās ar Serbiju, Melnkalni un Gruziju kā finālturnīra dalībniecēm. Tāpat oficiāli iekļuvušas vēl nav ASV un Argentīna un Brazīlija. No šīm sešām izlasēm Latvija rangā apsteidz tikai Gruziju.

Ko tas nozīmē praktiskā matemātikā? To, ka šobrīd Latvijas izejas pozīcijas, vadoties pēc ranga un potenciālajiem Pasaules kausa dalībniekiem, ir piektais grozs. Uzvarot kādā no mačiem, ideālajā variantā abos, Latvija noteikti var uzlabot savas pozīcijas, un mēģināt iekļūt pat 4. grozā. Bet kā minimālais uzdevums ir pirmā vieta grupā + kāda uzvara.

Kā izcīnīt pirmo vietu grupā?

Pēc astoņiem mačiem, kuri ir ieskaitīti kopvērtējuma tabulā, Latvija ir pirmajā vietā ar uzvaru un zaudējumu bilanci 7-1, bet Serbijas un Grieķijas valstsvienībām tā ir 5-3. Ja Latvija zaudē abos nākamajos mačos, bet serbi tos uzvar, divu spēļu summā priekšā būs latvieši (+6), bet ar Grieķiju vēl jāspēlē noslēdzošajā cikla mačā mājās, pirmo spēli uzvarot ar +20 (80:60 viesos).

Bāzes uzdevums – nezaudēt grieķiem ar 20 vai vairāk punktu starpību. Vai tas ir izdarāms? Pavisam noteikti, pat ņemot vērā, ka Latvijai nebūs optimālais sastāvs no potenciāli pieejamā (neskaitot Eirolīgas un NBA spēlētājus).

Pirmo vietu grupā ir iespējams izcīnīt arī, ja netiek gūta vairāk neviena uzvara. Viss, kam jānotiek, Serbijai jāuzvar Grieķija un pārējās spēles ir formalitātes arī par galīgo vietu izvietojumu kvalifikācijas cikla noslēgumā. Teorijā serbi gan vēl nav kvalificējušies, jo cikla gaitā zaudēja abos mačos Beļģijai.

Beļģijai savukārt atlikuši mači ar Lielbritāniju mājās un Turciju viesos. Serbijai, neskaitot maču ar grieķiem, vēl mājās pretī stāsies Lielbritānija. Par iespējām, ka Serbija nekvalificēsies, eksperti izsakās mazticami.

Sastāvs – ar iztrūkumiem un jaunajiem spēlētājiem

Sākotnējā 20 cilvēku paplašināto sarakstu var aplūkot te:

Jau šobrīd zināms, ka komandai dažādu iemeslu dēļ nevarēs palīdzēt vismaz četri spēlētāji – Jānis Strēlnieks, Rodions Kurucs, Kārlis Šiliņš un Kristers Zoriks. Pēdējā gadījumā viņa ikdienas kluba “VEF Rīga” galvenais treneris Jānis Gailītis vienā no intervijām atklāja, ka Zoriks jau visu sezonu cīnās ar hronisku savainojumu, tāpēc viņam ir nepieciešama atpūta pirms sezonas izšķirošajiem mačiem. Arī pārējo spēlētāju neesamību spēlēs ir saistīta ar traumām.

Tāpat palīgā tiek gaidīts Jānis Timma, kurš iepriekšējā logā pēc tam, kad visu sezonu pārsvarā bijis bez kluba, izšķirošajos brīžos komandai bija liels palīgs. Šobrīd viņa ierašanās apdraudēta birokrātisku iemeslu dēļ, jo ikdienā uzbrucējs uzturās ASV. Novēlam laikā tikt lidmašīnā!

Komandai nevarēs palīdzēt arī Mareks Mejeris un Rihards Lomažs, kurš pārrāvis ceļgala krusteniskās saites un diemžēl arī pasaules kauss viņam ies secen… Žēl, ņemot vērā, ka tieši Lomažs NBA un Eirolīgas džeku prombūtnē šajā ciklā ir bijis pārliecinošs uzbrukuma līderis (15,6 punkti) un noteikti būtu pelnījis debitēt tik lielā pasākumā, kāds ir Pasaules kauss.

Tas potenciāli paver iespēju vairākiem jaunajiem spēlētājiem apliecināt sevi šajā logā un nopelnīt plusiņus Banki pierakstu blociņā. Un tādi ir vairāki – Ričards Daniels Vanags un Renārs Birkāns (abi no BK “Liepāja”), Krišs Helmanis (Vācijas 2. Bundeslīga) un Roberts Blumbergs (Rumānijas līga).

Iespējas sevi apliecināt saspēles vadītāja postenī būs Artūram Žagaram un Tomam Leimanim. Vēl aizsarga pozīcijā izsaukts Aigars Šķēle, kurš iepriekšējos ciklos spēlēja svarīgu lomu, taču tagad Banki uzmanību izpelnās neregulāri.

Galvenie ieroči un favorītu statuss

Skaidrs, ka pievērst uzmanību pirms gaidāmajām divām spēlēm statistikas rādītājiem, kuros Latvijas izlase ir bijusi veiksmīga visa cikla gaitā, pie esošās situācijas nav jēgas. Jau minēts, ka no potenciāli pieejamajiem spēlētājiem ierindā nebūs aptuveni puse, neskaitot NBA un Eirolīgas censoņus. Tāpat arī pretinieki ir ļoti spēcīgi un motivēti.

Kā Latvijas Basketbola savienības (LBS) publikācijā izteicās Banki, tad: “Misija ir izpildīta, finālturnīrs jau sasniegts, bet šī būs lieliska iespēja turpināt attīstīt komandas uzvarētāju mentalitāti un identitāti, iesaistot dažus jaunus spēlētājus. Jauni spēlētāji dod svaigus impulsus. Mēs esam iekļaujoša komanda – katrs var būt drošs, ka partneri viņam palīdzēs parādīt labāko sniegumu.”

Kā norādījis arī treneris, tad viņš vēlas, lai izlase iegūtu rokrakstu ne tikai kā ātra spēles tempa un biežu tālmetienu izpildītāja, bet arī kā komanda, kas spēj lauzt spēles gaitu arī brīžos, kad metieni no distances nesokas. Atskatoties uz līdz šim ciklā aizvadītajām spēlēm, tas ir izdevies. Zem 70 punktu robežas divas reizes izdevās atstāt Beļģiju (65 un 63), vienreiz Serbiju (59 Rīgas spēlē), kā arī grieķus viesos (60).

Ja skatāmies uz šo rādītāju, Banki tas ir izdevies. Vienlaikus nepazaudējot latviešiem gluži pūrā ielikto ieroci – tālmetienu lādēšanu. Kā tas izdosies krietni “atsvaidzinātākā” sastāvā šajā logā? To jau varēsim sākt vērot 24. februāra vakarā, kad viesos Latvijai jātiekas ar Turciju.