• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Vai pienācis jau Alkarasa laiks?

Vai pienācis jau Alkarasa laiks?

Šobrīd pasaules tenisa tūrē iestājies salīdzinošs klusums, ja skatāmies no lielo turnīru norises viedokļa. Augusta mēnesī gan atkal būs sastopama viena no sezonas pēdējām kulminācijām – pēdējais no četriem Grand Slam raudzes turnīriem “US Open”, kas norisinās Ņujorkas pilsētā. Neilgi pirms tā būs Sinsinati “Masters” līmeņa sacensības.

Tenisa pasaule jau atkal bija viena soļa attālumā no vēstures pārrakstīšanas gaidām ASV. Proti, pirmajos divos sezonas Grand Slam turnīros uzvaru svinēja serbs Novāks Džokovičs. Arī sezonas trešajā gājienā pēc major balvas viņš iekļuva finālā. Tomēr iespaidīgā piecu setu mačā jūlija vidū par Vimbldonas čempionu tika kronēts 20 gadus jaunais spānis Karlos Alkarass. 

Kā tas ierasts pēdējos desmit un vairāk gados, ja uzvaru kādā no lielajiem turnīriem izcīna kāds cits, kurš nav vārdā Džokovičs vai Rafaels Nadals, iepriekš Rodžers Federers (karjeru jau noslēdzis), tad publiskajā telpā raisās tēma – vai ir pienācis laiks “veco zvaigžņu” norietam? Un tieši Alkarass šobrīd tiek uzlūkots kā nākamais tenisa karalis. Un ir par ko – viņš ir pasaules pirmā rakete, viņam jau ir divi Grand Slam tituli (2022. gadā uzvarot arī “US Open”), no kuriem pēdējais izcīnīts tiešā cīņā ar šī sporta veida leģendu Džokoviču.

atp-tennis-ranking

Lai saprastu, cik nozīmīgs bija Alkarasa panākums, jāielūkojas nedaudz vēsturē. Džokovičs šobrīd ir visu laiku titulētākais Grand Slam čempions ar 23 šādām trofejām. Turklāt, uz zemeslodes ir tikai seši cilvēki, kuri ir spējuši viņu uzveikt kādā no Grand Slam fināliem. Neskaitot Alkarasu, tikai vienu reizi to iespēja leģendārais Rodžers Federers. Tas notika tālajā 2007. gadā ASV, “US Open” kortos. Pārējos četros fināla dueļos Džokovičs bija pārāks. 2021. gadā, turpat Ņujorkā, Džokovičs arī nenoformēja vēsturisku panākumu. Viņš bija uzvarējis visos trīs tās sezonas Grand Slam, bet noslēdzošajā piekāpās Danilam Medvedam.

Divos finālos Džokovičs ir zaudējis Endijam Mjurejam (“US Open” 2012. un Vimbldonā 2013.) un Stanam Vavrinkam (“French Open” 2015. un “US Open” 2016.). Vislielākais pāridarītājs bijis spānis Rafaels Nadals, kurš Džokoviču pieveicis piecos Grand Slam finālos: trīs reizes “French Open” (2012., 2014. un 2020.), kā arī divas reizes “US Open” (2010. un 2013. gadā). Te gan jāpiebilst, ka Džokovičs sagādājis divus no vienīgajiem trīs Nadala zaudējumiem Parīzes māla seguma kortos. Tikai neviens no tiem nav bijis finālā…

Eksperti jau steidz vilkt paralēles starp Nadalu un Alkarasu un ir pārliecināti, ka Grand Slam fināla cīņu ieskaitē, Džokovičs var noslēgt karjeru būdams iedzinējos individuālajā ieskaitē ar uzlēcošo zvaigzni Alkarasu. Ja salīdzinām ar viņa priekšgājējiem no lielā trijnieka, tad Federers pie pirmā major titula tika 21 gada vecumā, Nadals 19, bet Džokovičs 20. Šajā ziņā grafiks iet līdzīgi. Turklāt Alkarasam nebūs jātiek galā ar labākājos gados esošu big three, kā arī cerētais uzlēcošo zvaigžņu bums līdz galam tā arī nav piedzīvots.

Tomēr Alkarass ir aizsteidzies tālu priekšā leģendārajam trio citā svarīgā rādītājā. Proti, viņš ir visu laiku jaunākais tenisists, kurš spējis nonākt ATP ranga virsotnē. Pirmo reizi viņš to paveica 2022. gada septembrī, kad bija 19 gadus un četrus mēnešus jauns. Šajā rādītājā top 10 noslēdz Nadals (22 gadi un divi mēneši), Federers to paveica 22 ar pusi gadu vecumā, bet Džokovičs vien 24 gados (un viens mēnesis).

Turpinot par jauno paaudzi, kas nomaina veterānus, no top 50 spēlētājiem ATP rangā tikai septiņi ir 22 vai mazāk gadus jaunāki. Tas nozīmē, ka, tā sauktā, “Next Gen” jeb nākamā paaudze pilnībā vēl nav nomainījusi veterānu maiņu. Jā, var apelēt pie tā, ka trīs no septiņiem jauniešiem atrodas labāko 10 vidū  – Alkarass (20) ir pirmā rakete, Holgers Rūne (20) sestā, bet Janiks Siners (21) devītā. Bet kādi faktori varētu patraucēt Alkarasam sasniegt viņam piešūtās virsotnes?

Pirmkārt, tie noteikti ir savainojumi. Un viņam savā agrā vecumā jau ir nepatīkama vēsture ar tiem. Atcerēsimies, ka pagājušajā sezonā viņš tās beigu daļā nepiedalījās, jo bija problēmas ar vēderu. Tikmēr šīs sezonas sākumu viņš izlaida gurna traumas dēļ. Tas ir nepatīkams signāls, ja 20 gados ir jāizlaiž ilgāki laika periodi. No otras puses, arī Nadals cauri savam karjeras gājumam regulāri ir cīnījies ar dažādiem savainojumiem, arī tās sākuma stadijā, tomēr spējis sakrāt 23 Grand Slam trofejas.

Otrkārt, Alkarasa spēlei ir pretzāles. Ne vienmēr, bet tomēr ir. To 2021. gada Vimbldonā pierādīja Daņils Medvedevs, uzvarot trīs setos (3-0). Pēc šī zaudējuma spānis piedzīvoja vēl vairākus zaudējumus un bieži arī agrās turnīru stadijās, kā rezultātā viņam sezona padevās samocīta komplektā ar dažādām traumām. Tiesa, Alkarass atgriezās spēcīgāks un ātri vien iekaroja ranga pirmo vietu un vēlāk arī sāka smelt krējumu arī augstvērtīgākajās tūres sacensībās. Tāpat arī jaunajam spānim gadās ik pa laikam pa kādam “ne obligātam” klupienam ātrās turnīru stadijās, taču tas tomēr nav tik izteikti.

Treškārt, motivācijas zudums. Tā noteikti ir viena no mūsdienu sporta lielākajām problēmām jauno atlētu vidū. Patiešām pasaules mēroga zvaigznes par multimiljonāriem kļūst agrā vecumā. Jau šobrīd balvu fondos vien Alkarass ir nopelnījis nepilnus 20 miljonus ASV dolāru, līdzīgas summas iekasējot arī no dažādiem sponsoru līgumiem.

Šobrīd par karjeras noslēgumu nav paziņojis arī Nadals, kurš, lai arī pēdējos gados aizvien retāk ir redzams sacensību apritē, lielākoties startējot tikai lielajos turnīros, vienmēr ir drauds jebkurā duelī jebkuram pretiniekam un tāds būtu arī 40 gados, ja vien līdz tādam vecumam spēlētu. Lai oficiāli paziņotu par Alkarasa ēras sākumu, ir jānogaida ne vien šī, bet arī nākamā sezona. Tomēr potenciāls tam ir. Nākamais turnīrs, kur jaunais spānis varēs samērot spēkus ar tenisa leģendu Džokoviču, būs Sinsinati “Masters”, jo serbs atpūtas nolūkos nolēmis nepiedalīties Toronto notiekošajā turnīrā, kur savukārt spēlēs Alkarazs. Pēc tam uzreiz norisināsies “US Open”. Augusta izskaņa tenisā solās būt patiesi karsta! 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Roland-Garros (@rolandgarros)

Tāpat notiek arī neklātienes cīņa par godu būt pasaules pirmajai raketei. Jaunajam spānim priekšrocība ir tā, ka pērn Toronto viņš zaudēja jau otrajā kārtā, bet Sinsinati ¼ finālā. Tas nozīmē, ka viņam ir labas iespējas papildināt punktu klāstu. No otras puses – viņš ir pērnā gada “US Open” čempions, kas nozīmē, ka viņam jāaizstāv 2000 punktu. Džokovičam nav jāaizstāv punkti līdz oktobrim. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Wimbledon (@wimbledon)

Teorijā pieredzējušais serbs var Sinsinati, kas ir nākamais turnīrs, kurā viņš piedalīsies, finālā satikt Alkarazu un uzvarēt, sadeldējot 400 punktu starpību (uzvarētājam ir 1000, bet otrajai vietai 600 punkti). Vienlaikus, arī ja Alkarazs aizvada solīdu turnīru Kanādā, visas iespējas viņu apsteigt ir Ņujorkā, “US Open”. 

Tomēr cīņa šobrīd ir ar daudz augstāku likmi. Džokovičs vēlas atrauties Grand Slam titulu ieskaitē no Nadala, jo spānis vēl nav beidzis spēlēt. Tikmēr cits spānis Alkarass ir nopietni noskatījis tenisa karaļa troni un var sabojāt Džokoviča un Nadala atvadas no lielā tenisa. Tāpēc katrs turnīrs, kur potenciāli iespējams šāda veida duelis, noteikti pievērsīs aizvien lielāku un lielāku mediju un fanu uzmanību.