• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Vai Džokovičs atgūsies? Beidzot Grand Slam bez “lielā trijnieka” uzvaras

Vai Džokovičs atgūsies? Beidzot Grand Slam bez “lielā trijnieka” uzvaras

Noslēdzošais no četriem tenisa sezonas Grand Slam raudzes turnīriem “US Open” vēl gaida savu šī gada čempionu, bet viens ir kļuvis skaidrs – tā būs pirmā reize kopš 2003. gada, kad titulu nebūs izcīnījis neviens no tā sauktā “lielā trijnieka”, kurā ietilpa Rodžers Federers, Rafaels Nadals un Novāks Džokovičs. Vai esam beidzot sagaidījuši jaunu ēru vīriešu tenisā?

welcome-offer

Grand Slam karaļi – statistika nemelo

Lai noņemtu drāmas plīvuru, taisnības labad jāsaka, ka Federers karjeru noslēdza 2022. gadā, kad jau ilgstoši mocījās ar savainojumiem. 2022. gads arī ir pēdējais, kad kādā no Grand Slam triumfēja Rafaels Nadals, kurš gan par karjeras noslēgumu vēl nav paziņojis. Palicis pēdējais mohikānis Džokovičs, kurš vēl pērn 36 gadu vecumā (šobrīd 37) bija tuvu visiem četriem Grand Slam tituliem vienā gadā. Nesanāca. Jo paklupa Vimbldonas finālā pret Alkarasu piecu setu mačā, kas ilga gandrīz piecas stundas. Serbs bija tik tuvu…

Un šogad Džokovičam neizdevās triumfēt nevienā. Pirmo reizi kopš 2017. gada. Tiesa, viņš beidzot šovasar izcīnīja olimpisko zeltu Parīzē, ko nosauca par savu karjeras lielāko sasniegumu. Zīmīgs arī ir fakts, ka vienspēlēs savās spožajās karjeras zeltu nespēja izcīnīt ne Federers, ne Nadals, bet abiem tas reizi izdevās dubultspēlēs.

Bet cik dominējošs savulaik bija “lielais trijnieks”? Nebūtu korekti par atskaites punktu ņemt ievadā minēto 2003. gadu, kad pie pirmā šāda līmeņa titula tika Federers, jo Nadals savu pirmo izcīnīja divus gadus vēlāk, bet Džokovičs 2008. gadā. Sāksim ar šo laiku.

Kopš 2008. gada, neskaitot nosaukto trio, par Grand Slam čempioniem spējuši kļūt vēl tikai astoņi tenisisti:

  • Karloss Alkarass (4)
  • Stens Vavrinka (3)
  • Endijs Murejs (3)
  • Huans Martins Del Potro (1)
  • Marians Ciličs (1)
  • Dominiks Tīms (1)
  • Daņils Medvedevs (1)
  • Janiks Sinners (1)

Respektīvi, no 67 Grand Slam turnīriem (viens izlaists pandēmijas dēļ) kopš 2008. gada 51 reizi uzvaru svinēja kāds no “lielā trijnieka”. Svarīgi arī atzīmēt, ka Federers laika posmā no 2003. līdz 2007. gadam ieskaitot izcīnīja 12 no 20 saviem tituliem, pēdējam nākot 2018. gadā. Bet Nadals šajā posmā trīs no saviem 22.

Salīdzinājumam – sieviešu konkurencē kopš 2008. gada bijušas 30 (!) dažādas Grand Slam čempiones…

Ievērības cienīgs ir arī fakts, ka katram no trio bija savs iecienītākais Grand Slam. Nadalam pieder teju vājprātīgais “French Open” rekords ar 14 tituliem, Džokovičam ir 10 “Australian Open”, bet Federeram astoņi izcīnīti tituli Vimbldonā. Eksperti un fani jau savulaik mēdza smiet, ka šo kungu ērā ierasti katrs no viņiem paņēma savu mīļāko Grand Slam, bet “US Open” tika atstāts kā vienīgais nezināmais un ar intrigu. 

Par to liecina arī vēstures fakti, proti, atklātajā ērā, kas aizsākās 1968. gadā, nevienam tenisistam nav izdevies izcīnīt vairāk par pieciem “US Open” kausiem – Federeram, Džimijam Konorsam un Pītam Samprasam ir tieši tik daudz, Džokovičam ar Nadalu un Džonu Makinroju ir četri.

Ja ar Grand Slam tituliem nepietiek, ir arī Masters

Masters turnīri ir nākamie aiz Grand Slam līmeņa un nozīmes ziņā. Tajos ir gan nākamie lielākie balvu fondi, gan tiek piešķirti visvairāk reitinga punkti. Un arī tur visiem priekšā dominē “lielais trijnieks”. Statistika nemelo.

Džokovičam ir 40 šādi tituli, Nadalam 36, bet Federeram 28. Arī visvairāk sasniegto Masters finālu trijnieks ir ar šiem trīs vīriem, tāpat kā ar pusfināliem un ceturtdaļfināliem. Tāda pati aina ir arī ar visvairāk izcīnītajām uzvarām, tikai mainoties ar vietām katrā no šiem rādītājiem. Bet fakts paliek fakts.

Jaunā ēra ir klāt!

Ja skatāmies arī aktuālo ATP pasaules rangu, tad pirmais ir Janiks Sinners, Džokovičs otrais, bet trešais Alkarass. Džokovičam gan pret abiem šiem jaunajiem tenisistiem (attiecīgi 23 gadi un 21) vēl ir pozitīva savstarpējo spēļu bilance. Pret Sineru 5-3 un Alkarasu 4-3. Taču izskatās, ka drīzumā tas varētu mainīties. Džokovičs gan publiski nav izteicies, ka grasās beigt karjeru un domājams, ka vismaz šo un nākamo sezonu aizvien būs uzskatāms par katra turnīra, kurā viņš piedalīsies, vienu no favorītiem.

Ja skatāmies plašākā tvērienā, tad ranga top 30 atrodas tikai divi sportisti, kuru vecums pārsniedz 30 gadu slieksni. Tas ir Džokovičs un devītajā vietā esošais bulgārs Grigors Dimitrovs (33). Vidējais pasaules 30 labāko tenisistu vecums uz doto brīdi ir 25,4 gadi. Tomēr eksperti paredz, ka drīzumā gaidāma Sinera un Alkarasa dominance ATP tūrē. Abi vēl nav sasnieguši labākos tenisa gadus, bet jau ir spējuši izcīnīt nopietnus titulus.

Visam reiz pienāk beigas un tas noticis arī ar “lielo trijnieku”. Viņu atstātais nospiedums vēstures grāmatās, visticamāk, būs grūti pārspējams mantojums, tomēr, ņemot vērā Sinera un Alkarasa gadus, tas vairs nešķiet tik nereāli. Taču patiesi grūti izdarāms. Nav arī tā, ka savu pēdējo vārdu teicis Džokovičs, un vēl pāris lielos turnīros vēlas aizvadīt arī Nadals. Baudīsim šos vīrus, kamēr vēl tas ir iespējams, un gaidīsim jaunu karaļu dzimšanu.

welcome-offer