Ostapenko ceļa karte prestižajam “Miami Open”
No pirmdienas ar kvalifikācijas cīņām jau startējis prestižais “Miami Open”, kurš ierindojas “Masters” turnīru kategorijā, bet tā kulminācija tiks sasniegta aprīļa pirmajās dienās. Sieviešu vienspēlēs vienīgā Latvijas pārstāve vietas rangā dēļ (šobrīd WTA #24, izlozes brīdī būdama tuvāk top 10) varēs startēt no otrās kārtas.
Kāpēc “Masters” turnīrus sauc par “mazajiem” “Grand Slam” (tādi sezonas laikā ir tikai četri), ar ko tie atšķiras savā nozīmē, kā arī kādas pirms turnīra prognozes ir par potenciālo Ostapenko sniegumu – par to visu turpinājumā.
“Masters” – “lielo” titulu kategorija
Tenisa tūrēs gan WTA, gan ATP turnīri tiek iedalīti līmeņos. Sākot no zemākajiem, kur reitinga punkti tiek piešķirti vien izšķirošo kārtu sasniegušajiem, augot visos parametros un sarindojot tos attiecīgā tūres hierarhijā.
Tā sauktie, ikdienas turnīri, kurus precīzāk būtu saukt par komerciālajiem, iedalās punktu kategorijās 250, 500, ko saņem turnīra uzvarētājs, kamēr nākamais līmenis gan prestiža, gan līmeņa, ir “Masters”. Aktīvajā tenisa sezonā tādi ir deviņi, un “Grand Slam” priecē ar četriem turnīriem gadā. Pie “lielajiem” tituliem pieskaita arī triumfu sezonas noslēguma sacensībās, kā arī olimpiskajās spēlēs.
Runājot par “Masters” turnīru nozīmi, tie ir gan vairāk reitinga punkti, gan lielākas naudas balvas spēlētājiem. Salīdzinājumam – “ATP 250” turnīrā pie 90 punktiem tiek pusfinālisti, bet “Masters” astotdaļfinālā iekļuvušie. Tikmēr sacensību čempioniem punktu bagāža reizinās ar četri.
“Miami Open” – vīriešiem bez galvenā favorīta
Lai arī koronavīrusa radītā pandēmija un no tā izrietošās sekas lielākajā daļā pasaules, vismaz lielas daļas cilvēku un sporta līdzjutēju acīs, vairs šķiet sekundāras, tomēr ir valstis, kuras ar šo vēl ir piesardzīgas. Viena no tādām ir ASV, kur nevakcinētas personas statusa dēļ valstī netika ielaists serbs Novāks Džokovičs. Tā nav pirmā reize, kad viņam ir problēmas iekļūt ASV uz kādu svarīgu turnīru.
Tas, savukārt, paver iespējas atgūt savu jaunā prinča satusu spānim Karlosam Alkarazam, kurš izlaida pēdējos lielos turnīrus savainojuma dēļ. Tiesa, tehniski viņš jau atkal atguvis pasaules labākā tenisista statusu, jo atgriezās ATP ranga galvgalī.
Bez viņa par citiem reālākajiem favorītiem tiek uzskatīti Danīls Medvedevs (ATP #5) un Janiks Siners (ATP #11), kuram sezonas bilance šobrīd 17-5.
Arī sievietēm bez galvenās favorītes
Kā ierasts pēdējo divu, trīs gadu laikā, teju ik katrā turnīrā, kurā piedalās poliete Iga Švjateka, viņa tiek iecelta galvenās favorītes uz titulu godā. Un pamatoti. Viņa ir ranga līdere un šosezon 20 mačos tikai četros gadījumos pametusi laukumu kā zaudētāja. Diemžēl viņa gan pēdējā brīdī izstājusies no turnīra ribu sasituma dēļ, kuru ieguvusi treniņā.
Kāpēc to svarīgi pieminēt? Ne tikai nākamo divu potenciālo favorīšu kontekstā. Tās ir Arina Sabalenka un Jeļena Ribakina, kuras savā starpā sadalīja “pretenzijas” pagājušajā nedēļā uz Indianvelsas turnīra kausu. Tajā veiksmīgāka izrādījās otrā.
Tikmēr Ostapenko izlozes zarā situācija ir sekojoša. Pēc brīvas pirmās kārtas Aļonai pretī stāsies kvalifikācijas viena no uzvarētājām Zviedrijas pārstāve Mirjama Bjorklunda, kura WTA rangā ieņem vien 149. vietu. Latviete šajā duelī tiek virzīta kā droša favorīte.
Pavisam grūtāka situācija izskatās sākot ar trešo kārtu, ja tāda tiks sasniegta. Ar lielu iespējamību tur pretī gaidīs ranga 14. rakete brazīliete Beatriza Maija Hadada. Vēl tālāk bija plānota Švjateka. Tagad, pēc divām uzvarām, ceļš uz turnīra noslēdzošajām dienām ir atklāts.
Ostapenko sekmes kopš “Australian Open”, kur viņa sasniedza ceturtdaļfinālu, ir bijušas mērenas. Četros turnīros trīs reizes pārvarēta pirmā kārta, bet vienā divas. Te gan jāņem vērā fakts, ka Aļona spēlē augsta līmeņa turnīros, kas dod arī vairāk reitinga punktu (kā skaidrots materiāla ievadā), tāpēc liels kritiens rangā nav gaidāms.
Tieši pretēji – iespēja tajā kāpties atpakaļ tuvāk labāko desmitniekam. Kāpēc nesākt jau Maiami?