• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Noslēdzošais sezonas “Grand Slam” ir klāt – vai atkal gaidāms Džokoviča vs Alkazara fināls?

Noslēdzošais sezonas “Grand Slam” ir klāt – vai atkal gaidāms Džokoviča vs Alkazara fināls?

ASV, Ņujorkā startējis pēdējais no četriem šīs sezonas “Grand Slam” raudzes turnīriem “US Open”. Vīru konkurencē galvenais jautājums pēdējo lielo turnīru kontekstā ir – vai kāds patraucēs Novāka Džokoviča – Karlosa Alkarasa finālam? Savukārt dāmu sacensībās – vai atkal dzims jauna zvaigzne? Un Latvijas līdzjutējiem, protams, lielākā interese būs par Aļonas Ostapenko sniegumu.

welcome-offer

Vai vērosim jaunizcepto vīru tenisa klasiku?

Džokovičs ir uzvarējis divos no trīs šīs sezonas “Grand Slam” (“Australian Open” un “Roland Garros”), kamēr jaunais spānis triumfēja Vimbldonā piecu setu mačā (1:6, 7:6(8), 6:1, 3:6, 6:4) teju piecu stundu mačā (4 stundas un 43 minūtes). Turklāt Alkarass ir arī pasaules ranga pirmā rakete, kamēr Džokovičs ir otrais. Tieši abu tikšanās finālā tiek gaidīta kā no lielākās daļas fanu, tā arī ekspertu ieskatā.

Abi līdz šim tikušies četras reizes. Svaigākā tikšanās notika Sinsinati “Masters” līmeņa sacensībās, kur finālā atkal pārāks bija Džokovičs ar 2:1 (5:7, 7:6 (9), 7:6 (7). Tas atkal bija īstens trilleris, jo trīs seti tika spēlēti teju četras stundas (3 stundas un 42 minūtes).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ATP Tour (@atptour)

Vēl šosezon abi tikās “Roland Garros” kortos, kad samēroja spēkus pusfinālā. Tur pārāks bija pieredzējušais serbs ar 3:1 setos (6:3, 5:7, 6:1, 6:1). Savukārt pirmā abu tikšanās bija pērnajā sezonā Madridē, kad Alkarass pārsteidza savu leģendāro sāncensi ar 2:1 (6:7 (7), 7:5, 7:6 (7). Arī šis mačs bija īstens trilleris, tā garumam esot 3 stundām un 38 minūtēm. Nav brīnums, ka visi vēlas finālu tieši tādu! Bet kuri kadri varētu patraucēt tā realizācijai?

Loģiski, ka pirms turnīra “Tonybet.lv” ekspertu prognozēs par galveno favorītu tiek uzskatīts Džokovičs, bet uzreiz ar viņa ir Alkarass. Kā nākamie minēti Daņils Medvedevs, Janiks Sinners un, šķiet, savu spozmi atguvušais Aleksandrs Zverevs. Tāpēc ielūkosimies izlozes zaros.

Pirmās kārtas mači jau aizvadīti, bet turpinājumā minēsim potenciāli visaugstāk izsētos vai pēc ranga esošos tenisistus. Alkarasam pirmā kārta tika aizvadīta treniņu režīmā, jo viņa pretinieks Dominiks Kopfers (ATP #78) no cīņas izstājās traumas dēļ, neaizvadot pat kortā stundu. Kamēr Džokovičam bija viegla pastaiga pret Aleksandru Mulleru (ATP #84). Bet kas tālāk?

Alkarasam 1/32 finālā jātiekas ar Loidu Herisu (ATP #177, tiesa, tika zema vieta rangā ir tāpēc, ka sportists iepriekš bija savainots un kādu laiku ārpus tūres aprites). Savukārt 1/16 finālā viņa pretinieks pēc prognozēm varētu būt Dems Evanss (ATP #28), ⅛ finālā Kamerons Norrijs (ATP #16), bet ceturtdaļfinālā solās būt vēl bīstamāki spēlētāji. 

Pēc izlozes un augstāk izsētajiem tas potenciāli var būt vai nu Sinners (ATP #6) vai Zverevs (ATP #12), kuri abi ir top 5 favorītu vidū šajā turnīrā. Pusfinālā kāds no krievu tenisistiem (nespēlē gan zem sava karoga), vadoties pēc šī principa, Andrejs Rubļevs (ATP #8) vai Daņils Medvedevs (ATP #3).

Džokoviča zars izskatās vieglāks. Otrajā kārtā pretī stāsies Bernabe Zapata – Miraless (ATP #76), trešajā visaugstāk izsētais var būt Laslo Djere (ATP #38, bet izsēts turnīrā kā 32. citu sportistu traumu dēļ), tālāk Francisko Serundolo (ATP #20), tad vai nu Stefans Cicipas (ATP #7) vai Teilors Frics (ATP #9), bet pusfinālā Holgers Rūne (ATP #4) vai Kaspers Rūds (ATP #5).

Tas viss, protams, ar nosacījumu, ja teorijā rangā augstāk stāvošie sportisti apliecina savu favorītu statusu. Tomēr – kā zināms, tad vīru konkurencē tas notiek biežāk nekā dāmu. Tāpēc ielūkosimies dāmu turnīrā.

Ostapenko – neveiksmīgākais “Grand Slam” ar labām izredzēm labāko rezultātu uzlabot

Ostapenko ir izsēta ar 20. numuru un pirmajā kārtā viņu jau sagaidīja nopietns pārbaudījums itālietes Jasmīnas Paolīni (WTA #38) izskatā. Uzvara tika izcīnīta trīs setos ar 6:2, 4:6 un 6:1. Nākamā pretiniece būs Eļina Avanesnaja (WTA #66), bet uzvaras gadījumā trešajā kārtā vēl aizvien būs jācīnās ar neizsētām pretiniecēm vai nu Vanu Hiju (WTA #95) vai Bernardu Peru (WTA #73). 

Ceturtajā kārtā gan (ja tajā tiks nokļūts) pretī var stāties pasaules pirmā rakete un šī turnīra galvenā favorīte Iga Švjateka. Interesants fakts – Ostapenko pēdējos piecos dueļos allaž bijuši nepieciešami trīs seti, pat neskatoties uz to, ka spēlējusi pārliecinošas favorītes lomā. 

Ostapenko “US Open” ir neveiksmīgākais no četriem “Grand Slam” turnīriem. Labākais rezultāts Ņujrokā ir trīs reizes sasniegta trešā kārta, kamēr pārējos trīs ir tikts vismaz līdz ¼ finālam. Labā ziņa ir arī tā, ka vēl pāris uzvaru gadījumā latviete ievērojami papildinās reitinga punktu skaitu, jo pērn viņa turnīrā izstājās jau pirmajā kārtā. Šis rezultāts jau ir uzlabots. Arī ekspertu prognozēs Ostapenko tiek pielīdzinātas kā top 16 reālākās izredzes pacelt čempiones kausu Ņujorkā un tiek prognozēts, ka viņa sasniegt ceturto kārtu. Lai izdodas!

Un favorītes dāmu vidū

Kā jau minēts, tā ir Švjateka. Ja vīriešu konkurencē “Grand Slam” turnīros ilgus gadus bija vērojama, tā sauktā, lielā trijnieka dominance (Džoko, Nadals un Federers), tad dāmām ir pavisam cita aina. Ne velti pastāv uzskats (bez seksisma – tā izteikušies daudzi sporta eksperti, tostarp pašas spēlētājas), ka sieviešu teniss ir atsevišķs sporta veids.

Pēdējo reizi vienas sezonas laikā trīs “Grand Slam” titulus spējusi izcīnīt Serēna Viljamsa. Tas notika 2015. gadā. Un ziniet, kas ir vēl interesantāk? Ka vēl pirms tam šāds fakts konstatēts ir… tikai 2002. gadā, to paveicot arī Serēnai.

Pēc tam, kad 2020. gadā pie sava pirmā “Grand Slam” kausa tika Švjateka, viņai tika iedota iesauka “jaunā Serēna”. Kopš tā laika viņa spējusi kopā izcīnīt vēl trīs titulus un kopā tādu viņai ir četri. Pa diviem ir Naomi Osakai un Ešlijai Bārtijai, bet abas vairāk nepiedalās sacensību apritē.

Tomēr ierindā būs Arina Sabalenka (WTA #2), Koko Gaufa (WTA #6), kā arī Jeļena Ribakina (WTA #4). Tieši šīs visas tenisistes tiek minētas kā galvenās titula favorītes. Tomēr šeit der atcerēties – kopš 2020. gada sieviešu “Grand Slam” turnīros ir bijušas deviņas dažādas čempiones!

welcome-offer