Leģendu cīņas turpināsies – kurš būs “Grand Slam” tituliem bagātākais?
Ar Novāka Džokoviča uzvaru noslēdzies pirmais tenisa sezonas “Grand Slam” līmeņa turnīrs “Australian Open” , kurā serbs trīs setos ar 6:3,7:6 (7:5), 7:6 (7:4) pieveica Grieķijas pārstāvi Stefanu Cicipu. Tas Džokovičam bija 22. “Grand Slam” tituls, visu laiku labāko sarakstā nostājoties atkal blakus Rafaelam Nadalam. Abi paziņojuši, ka vēl nav gatavi kārt kedas uz nagliņām un pārstāt stīgot raketes, tāpēc paliek aktuāls jautājums – kurš kuru jeb kurš noslēgs karjeru kā visu laiku titulētākais “Grand Slam” čempions? Un vismaz pārskatāmā nākotnē par tādu paliks.
Katram iecienītākie turnīri
Interesanti, ka Džokovičs savu pirmo “Grand Slam” titulu izcīnīja pirms 15 gadiem un tas notika tieši Austrālijā. Emocijas pēc 22. šāda līmeņa triumfa bija tikpat neviltotas kā pirmajā reizē, sportistam izplūstot asarās… Ar šo panākumu viņš atkal panācis Nadalu – abiem ir 22 “Grand Slam” kausi.
Te gan jāizceļ viens fakts – katram no tenisistiem ir savi vairāk iecienītie “Grand Slam” turnīri par citiem, kaut gan, protams, sirdī visi četri ir īpaši. Bet tomēr, ja ielūkojamies statistiskas ailēs, tad abiem sportistiem lauvas tiesa šādi tituli nākuši no viena turnīra. Vienlaikus Džokoviča panākumi ir vienmērīgāki.
Kopumā Džokoviča kontā ir 10 “Australian Open” tituli, septiņi Vimbldonā, divi “French Open” un trīs “US Open”. Tikmēr Nadalam 14 (!) tituli nākuši no Parīzes, četras reizes izdevies triumfēt gada noslēdzošajā “Grand Slam” “US Open”, bet vēl pa divām reizēm Austrālijā un Vimbldonā.
Šajā skrējienā par visvairāk “Grand Slam” tituliem ilgu laiku arī turējās Rodžers Federers, kura kontā ir 20 tāda līmeņa trofejas, bet nesen leģendārais šveicietis paziņoja par aiziešanu no lielā tenisa. Ja paskatāmies sadalījumu starp šiem 20 tituliem, tad astoņi bija Vimbldonā, seši Austrālijā, pieci ASV un viens Parīzē. Visvienmērīgākais grafiks. Tiesa, pēdējais “Grand Slam” izcīnīts 2018. gadā, šai Džoko & Rafas neklātienes cīņai īstenība notiekot jau pāris pēdējos gadus.
No malas kāds konspirāciju teoriju piekritējs noteikti steigs apgalvot, ka tas ir “Big Three” kartelis tenisā – puiši sadalījuši katrs sev prioritāro “Grand Slam” turnīru, bet noskaidrot, kurš pavisam labākais, varēsim tad katru gadu noslēgumā “US Open”. Tas, protams, ar humora piegaršu, tomēr nevar noliegt, ka statistika uz to norāda, ka tieši “US Open” visu trīs ēras laikā bijis visatvērtākais turnīrs čempiona noskaidrošanai. Federers tajā uzvarējis piecas, Nadals četras, bet Džokovičs trīs reizes.
Sacensība turpinās. Kurš ņems virsroku?
Gan Džokovičs, gan Nadals sasnieguši jau solīdu vecuma robežu – attiecīgi 35 un 36 gadi un pāris mēnešu laikā abi svinēs savas nākamās dzimšanas dienas. Džokovičs paziņojis, ka ir gatavs spēlēt šādā līmenī vēl divus vai trīs gadus, Nadals vairākās intervijās minējis līdzīgus skaitļus. Bet savstarpējais duelis nav vienīgais šķērslis – lielajiem meistariem strauji tuvojas vairāki gados jaunāki kadri, kuri var izjaukt abu plānus katrā turnīrā.
Kā piemēram, spānis Karloss Alkazars, kurš šobrīd ir ATP ranga pirmā rakete, bet Austrālijā nespēlēja savainojuma dēļ, Daņīls Medvedevs, Cicipass, kā arī daži citi.
Nadala “Grand Slam” titulu skaits varēja būt lielāks, ja ne pāris traumas pēdējos gados, tostarp šī gada “Australian Open”. Teorētiski arī Džokovičs varēja savu kolekciju papildināt ar vienu vai diviem tituliem, bet viņš pēdējos divus gadus nebija redzams “Australian Open”, jo ir nevakcinēts, bet Austrālijas valdības izdotie noteikumi tāpēc viņam liedza tajos piedalīties.
Nadals arī pēdējos gados piekopis leģendām piedienošu stratēģiju – spēlēt mazāk, bet augstāka līmeņa turnīros (“Grand Slam”, “Masters” un dažos elites), kur arī pienākas vairāk reitinga punktu, kas ļauj turēties arī labā vietā rangā. Līdz nākamajam “Grand Slam” turnīram gan vēl nedaudz jāpagaida. Tas no maija beigām līdz jūnija vidum norisināsies Parīzē, kur Nadals ieguva savu iesauku “māla karalis” (spēle notiek uz māla seguma). Laika sagatavoties būs pietiekami, arī Džokovičam.
Runājot šī gada perspektīvā, Nadals noteikti būs viens no “Roland Garros” favorītiem, Džokovičs noteikti tāds būs Vimbldonā, bet “US Open” izredzes varētu tikt vērtētas kā 50 pret 50, ar to domājot – kuram ir reālākas izredzes tajā uzvarēt. Bet nedrīkst aizmirst arī par citiem sāncenšiem.
Un te, Nadalam ir jādomā par vietu rangā. Pēc neveiksmes Austrālijā spānim draud izkrišana no top 10 pirmo reizi kopš 2005. gada. Un mūsdienu pieaugošās konkurences apstākļos izlozes zars pat tādam meistaram, kā Nadalam sāk spēlēt aizvien lielāku lomu nekā pāris gadus atpakaļ.