• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Gulbja nospiedums Latvijas un pasaules tenisā

Gulbja nospiedums Latvijas un pasaules tenisā

Jau šajā nedēļas nogalē (sestdien un svētdien) “Arēna Rīga” norisināsies tenisa turnīrs izlasēm, Deivisa kausa Pasaules pirmās grupas duelis starp Latvijas un Izraēlas vīriešu valstsvienībām. Vienlaikus tās būs atvadas no spēlēšanas izlasē Ernestam Gulbim, kurš nesen kā kļuva par Latvijas Tenisa savienības (LTS) prezidentu, bet vēl nav noslēdzis profesionāla sportista karjeru.

Rakstā piedāvāsim atskatīties uz dažiem spilgtākajiem Gulbja sasniegumiem, kā arī ieskatu aktuālajā duelī, kas norisināsies šajā nedēļas nogalē.

Gulbja labākie sasniegumi

Ernests pēc ATP (Association of Tennis Players) mājas lapā datētās informācijas profesionālajā tūrē debitēja 2004. gadā, par ko tiek uzskatītas arī ITF (International Tennis Federtion) sērijas sacensības (Future un Challenger turnīri). Savukārt debiju ATP līmenī Gulbis sagaidīja 2006. gadā Sanktpēterburgā, iegūstot wild card jeb īpašo ielūgumu. Ko viņš arī veiksmīgi izmantoja, aizkļūstot līdz pusfinālam.

Viņš ir līdz šim vienīgais vīriešu kārtas pārstāvis Latvijā, kurš spējis ielauzties ATP pasaules ranga labāko desmitniekā, to paveicot 2014. gadā. Pēc tam, kad “French Open” ietvaros bija aizkļuvis līdz pusfinālam.

Tāpat Gulbis kopā izcīnījis sešus ATP līmeņa titulus ar tikai vienu zaudējumu fināla mačos. Kādu laiku Gulbis bija arī rekordists šajā rādītājā – seši fināli un nulle sakāves. Uzskaitīsim arī citus sportista vērā ņemamos panākumus.

Izcīnītie tituli ATP līmenī

Vienspēles:

  • 2010. gads – Delrejbīča, (Outdoor, hard)
  • 2011. gads – Losandželosa (Outdoor, hard)
  • 2013. gads – Sanktpēterburga (Indoor, hard) & Delrejbīča (Outdoor, hard)
  • 2014. gads – Nica (Outdoor, clay) & Marseļa (Outdoor, hard)

Dubultspēles:

  • 2008. gads – kopā ar Raineru Štuleru, Hjūstona (Outcoord, clay)
  • 2009 gads – kopā ar Dmitriju Tursunovu, Indianapolisa (Outdoor, hard)

Jāpiezīmē, ka Gulbim ir arī pieci Challenger un trīs Future līmeņa tituli.

Labākie rezultāti Grand Slam turnīros

Runājot par tādiem, noteikti jāmin Grand Slam turnīra “French Open” (saukts arī par “Roland Garros”) pusfināla sasniegšana, 4. kārtā pieveicot leģendāro šveicieti, pašu Rodžeru seru Federeru!

Labākie rezultāti katrā no četriem sezonas galvenajiem turnīriem:

  • “Australian Open” – trešā kārta (2020)
  • “French Open” – pusfināls (2014) un ceturtdaļfināls (2008)
  • Vimbldona – ceturtā kārta (2018)
  • “US Open” – ceturtā kārta (2007)

Šādu un vēl citu augstvērtīgu rezultātu sasniegšana Gulbim arī karjeras laikā nodrošināja gandrīz 7,7 miljonu ASV dolāru ieņēmumus no turnīru balvu fondiem.

Vēl Gulbis jāuzteic par to, ka Latviju pārstāvēja 2008. gada Pekinas Vasaras olimpiskajās spēlēs, kur gan pirmajā kārtā atzina krieva Nikolaja Davidenko pārākumu, kurš tobrīd bija viens no vadošajiem pasaules tenisistiem.

Gulbja karjeras bilance Latvijas izlases sastāvā Deivisa kausa izcīņā ir iespaidīga. Debija piedzīvota 2005. gadā un pa šo laiku aizvadīti 32 dueļi, bet uzvaru un zaudējumu bilance ir iespaidīga: 26 uzvaras pret tikai sešām neveiksmēm…

Tikmēr ATP tūres ietvaros Ernests aizvadījis gandrīz 500 spēles, tiekot pie bilances 247-239. Iespēja to uzlabot viņam būs jau šajā nedēļas nogalē savā atvadu turnīrā Latvijas skatītājiem.

Latvija pret Izraēlu – cīņa par uzvaru, nevis Gulbja skaistās atvadas

Kā izteicās pats šī pasākuma galvenais “vaininieks” Gulbis, viņam skaistākās atvadas no izlases būtu izcīnot uzvu savu atbalstītāju priekšā! Notikusi jau izloze, kurā noskaidroti arī spēļu pāri. Tie ir sekojoši:

Pirmā diena

  1. Kārlis Ozoliņš (ATP 1215.) vs Edams Lešems (ATP 359.)
  2. Ernests Gulbis (ATP 289.) vs Daniels Cukermans (ATP 387.)

Otrā diena

  • Dubultspēle: Gulbis / Roberts Štrombahs (ATP 486.) vs Sahars Simons (ATP 661.) / Išai Oliels (ATP 476.)
  • 4. un 5. duelis, ja nepieciešams, mainītām vietām kā ir minēts pirmajā dienā

Pēcvārds

Lai arī pēdējos gados Gulbis nav bijis biežs dalībnieks Deivisa kausa sastāvā, tomēr līdz ar šo nedēļas nogali iezīmēsies jauns, neizbēgami pienākušais laikmets – bez Ernesta Gulbja. Tagad tas būs oficiāli. 

Lai arī Gulbim ir “tikai” 34 gadi, (ir vairāki piemēri, kad vīriešu tenisā augstākās karjeras vietas atlēti sasniedz tieši 32,33 un 34 gados, tiesa, ne vairumā) arī viņa laiks lielajā tenisā tuvojas uz beigām. Viņš gan vēl nav uzkāris apavus uz nagliņas pavisam, jo turpina startēt dažādos “Challenger” līmeņa turnīros, reizēm arī tiekot spēlēt kvalifikācijā kādā no ATP mēroga sacensībām.

Ja vēl laikos, kad Gulbis visus priecēja ar regulāru atrašanos top 100, un izstāšanās pirmajā, otrajā kārtā no Latvijas līdzjutēju puses tika uztverta ar neizpratni, tad pēdējie gadi bijuši cīnoties starp otro un ceturto simtnieku. Tas lika daudziem attīt laiku atpakaļ un no jauna novērtēt Gulbja sasniegto uz pasaules fona, nākot no tik mazas valsts kā Latvijas.

Skaidrs ir viens – Latvijas skatītājiem tā būs pēdējā iespēja Gulbi vērot klātienē darbībā kā sportistam kādā no Rīgā pieejamajām sacensību ārēnām un pateikt viņam siltu paldies par ieguldīto laiku, darbu, asarām un sviedriem, pārstāvot Latvijas izlasi un nesot valsts vārdu tālāk pasaulē. Tostarp, ar savām ekstravagantajām, atklātajām un vienlaikus jautrajām intervijām ar reportieriem.

Kā minēts arī reklāmas sauklī: “Atnāc paskatīties uz Gulbi. Būs ko pastāstīt mazbērniem!”