• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Džokovičs ir labākais. Kurš iebilst?

Džokovičs ir labākais. Kurš iebilst?

Ar serbu tenisista Novāka Džokoviča triumfu “French Open” pārrakstītas vēstures grāmatas! Viņš ir tagad ne tikai vecākais čempions Parīzes turnīra vēsturē, bet tas bija viņa 23. “Grand Slam” raudzes tituls. Viņš ir pirmais vīrietis uz planētas, kam tas izdevies tik daudz reižu. Iepriekš viņš šajā sarakstā ar 22 tituliem dalīja pirmo vietu ar spāni Rafaelu Nadalu, kurš šogad gan nestartēja traumas dēļ. Un kas zina, kā viss būtu izvērties, ja Nadals tomēr būtu piedalījies. Kā nekā, spāņa kontā ir 14 “French Open” kausi. Bet pēc šī triumfa atkal tiek pacelts jautājums – vai uzvara Džokoviču padara par visu laiku labāko tenisistu? 

welcome-offer

Daudzuprāt, jā. Ir, kuriem domas dalās. Tomēr visiem būtu beidzot jāatzīst – šobrīd sacīkstē par godu tikt sauktam par tenisa G.O.A.T. (Greatest of all time) serbs ir izvirzījies līdera pozīcijā. Un par to runā viņa sasniegumi un rekordi, kuri noteikti turpinās augt, jo vēl vismaz pāris gadus viņš plāno būt aktīvajā tenisā. Bet kāds ir viņa sasniegumu saraksts?

Viņš ir ne tikai visvairāk “Grand Slam” titulus izcīnījušais vīrietis kopš atklātās ēras sākuma 1968. gadā, bet arī tenisā kopumā, jo arī leģendārajai Serēnai Viljamsai tādu ir 23. Ja ieskaitām vēl laiku pirms atklātās ēras (laiks, kad profesionāļiem “Grand Slam” turnīros ļāva startēt kopā ar amatieriem), tad 24 tituli ir Margarētai Kortai. Te gan jāņem vērā fakts, ka viņas laikā konkurences līmenis bija ievērojami zemāks. Džokovičam bijusi jāsadala skatuve ar Nadalu un Rodžeru Federeru, tagad arī “Next Gen” pārstāvjiem. Šādā konkurencē viņš ir izcīnījis 10 “Australian Open”, septiņus Vimbldonas un pa trīs “US Open” un “French Open” tituliem. Tas viņu padara kā vienīgo vīrieti, kurš katrā no četriem “Grand Slam” turnīriem spējis triumfēt vismaz trīs reizes!

Šajā kontekstā ir interesanti atskatīties uz izcīnīto titulu evolūciju. 2010. gadā Federeram bija 16, Nadalam deviņi un Džokovičam tikai viens. 2020. gadā aizvien līderos bija Federers un Nadals ar 20 kausiem, bet Džokovičs jau bija pietuvojies ar 17. Federers vairāk nav tādus izcīnījis un tagad karjeru ir noslēdzis, Nadalam ir 22 un tagad Džoko ir līderis.

Viņš savulaik kļuvis arī tikai par otro spēlētāju, kurš spējis uzvarēt četros “Grand Slam” turnīros pēc kārtas. Tiesa, tas notika divos kalendārajos gados 2015. un 2016. gadā. Šogad viņš triumfējis abos līdzšinējos turnīros. Turklāt viņš kopā ar Nadalu ir vienīgie, kas spējuši uzvarēt “Grand Slam” titulus uz trīs dažādiem segumiem – hard, zālāja un māla vienā sezonā. Nadals to paveica 2010., bet Džokovičs 2021. gadā. Tāpat tikai divi vīri ir spējuši triumfēt “Grand Slam” turnīrā, būdami vecāki par Džokoviču – tas bija Rodžers Federers (36 gadi un pieci mēneši 2018. gadā Austrālijā) un Kens Rūzvels (1972. gadā arī Austrālijā būdams 37 gadus un divus mēnešus vecs). Džokovičs ir kā labs vīns, jo 11 no viņa 23 tituliem izcīnīti pēc 30 gadu sliekšņa sasniegšanas. Viņš ir arī sasniedzis visvairāk lielo turnīru finālus – kopskaitā 34 un tikai viņš ir spējis katrā no četriem “Grand Slam” iekļūt finālā vismaz septiņas reizes.

Kopā ar Nadalu abi arī ir vienīgie vēsturē, kuri spējuši uzvarēt vismaz 10 titulus vienā atsevišķā “Grand Slam” – Džokovičam ir 10 kausi Austrālijā, Nadalam 14 Parīzē. Kas interesanti – ja serbs ir spējis uzveikt Nadalu divas reizes “French Open”, tad Nadals Džoko “Australian Open” nekad! Abi ir abu spēcīgāko (iecienītako) korta segumu turnīri. Tomēr tas vēl nav viss. Šobrīd pieskārāmies tikai “Grand Slam” raudzes turnīriem, bet Džokovičs ir arī labākais, ja skatāmies uz kategoriju zemākas nozīmes sacensībām jeb “Masters” sēriju. Arī tur viņam ir visvairāk titulu – 38 (Nadalam ir 36). Turklāt viņš ir vienīgais, kurš spējis uzvarēt visos deviņos šāda līmeņa pasākumos! Protams, ja skaita kopā arī visu augstāko līmeņa turnīru uzvaras (“Grand Slam”, “Masters”, sezonas noslēguma turnīrs un olimpiāde), arī tur viņš ir labākais ar 67 tituliem.

Liekas, ka viņa panākumu saraksts tūlīt beigsies? Ne tik strauji. Runājot par uzvarām visos ATP līmeņa turnīros (arī ATP 500 un 250), viņš ir labāko trijniekā ar 94 trofejām. Priekšā ir Federers (103) un Džimijs Konors (109). Šosezon viņš jau ir piedalījies 16 turnīros, un ja Džoko aizvada vēl, piemēram, divas pilnas sezonas šādā līmenī, arī šis rekords var krist. Paskatīsimies arī no citas prizmas. Proti, izcīnītās uzvaras pret ATP ranga top 10 spēlētājiem. Uzvara Parīzē fināla mačā pret dāni Kasperu Rūdu bija 245., kas ir rekords, bet uzvaru procents ir gandrīz 70% – vairāk ir tikai Bjornam Borgam (71,1%). Arī kopējais aizvadīto maču skaits ir iespaidīgs – 1268, no kuriem korti kā uzvarētājam pamesti 1058 reizes jeb 83,4% gadījumu. Arī rekords starp tiem, kuri nospēlējuši vismaz 500 dueļus.

Triumfs Parīzē ļaus atgriezties Džokovičam ranga pirmajā vietā. Iepriekš tur viņš ir kopumā atradies 387 nedēļas, kas ir rekords ņemot vērā abas tūres (sieviešu un vīriešu). Šādos tempos serbs varētu kļūt par pirmo cilvēku uz zemes, kas bijis šajā godā vismaz 400 nedēļas. Bet kā pirmā pasaules rakete viņš gadu noslēdzis septiņas reizes – nevienam citam vairāk tas nav izdevies. Tiesa, runājot par pavadīto laiku no vietas ranga pirmajā vietā, tur Džokovičs pie rekorda netiks. Savulaik 287 nedēļas pēc kārtas pirmais bija Federers.

Un noteikti ir vēl daži vēstures grāmatu ieraksti, kurus serbu tenisistam nebūs pa spēkam pārspēt. Bet tāda ir dzīve. Tas nemaina faktu, ka daudzi viņa esošie rekordi jau šķiet tuvākā nākotnē nesasniedzami, bet Džokovičs vēl ir gatavs aizvadīt labā līmenī dažas sezonas.

Sacensībā par tenisa G.O.A.T. statusu argumenti ir dažādi. Daudzu acīs aizvien tas ir Federers, pat neskatoties uz to, ka kopš 2010. līdz 2022. gadam, kad viņš noslēdza karjeru, šveicietis spēja izcīnīt tikai četrus “Grand Slam” titulus 12 gados. Daudzi izslēdz arī Nadalu no šīs konkurences, jo viņam lauvas tiesa šādi tituli ir nākuši no viena turnīra (14 “French Open”). 

Kas var palīdzēt Džokovičam ekspertus mainīt domas? Noteikti Nadala un sava veselība. Pēdējā laikā spānis regulāri cīnās ar dažādiem savainojumiem, kamēr Džoko tieši pēc 30 uzņem apgriezienus. Statistikas ailes runā par labu serbam no visa lielā trijnieka. Jā, daudziem arī nepatīk vienmēr viņa attieksme uz korta un ārpus tā. Serbs arī iekļuvis dažādos skandālos. Bet, mērot sportistu sasniegumus, šī mēraukla netiek ņemta vērā. Tie ir uzvarētie mači un tituli. Un tur Džokovičs ir grandu grands! Laiks atzīt – Džokovičs ļoti nopietni ir pieteicies cīņai par iespēju tikt sauktam par visu laiku labāko. Šosezon vēl priekšā divi lielie turnīri un arī Džokovičam nav nekad izdevies paņemt visus četrus “Grand Slam” turnīrus. 

Vai šogad viņš nosmels visu krējumu? Redzēsim. Izredzes to paveikt ir labas. Džokovičs ir arī visu laiku visvairāk nopelnījušais tenisists, tūrē no turnīru balvu fondiem vien iekasējot 167,3 miljonus ASV dolāru, tuvāko sekotāju Nadalu šajā rādītājā apsteidzot par 33 miljoniem.

welcome-offer