
Džokovičs aizvien gaida vēl vienu “Grand Slam” titulu. Varbūt šoreiz?


Ostapenko sāpīgs reitinga punktu zaudējums
Ostapenko WTA pasaules rangā šobrīd ieņem 21. vietu, bet viņai pretī stājās vietējā tenisiste Sonaja Kartala, kas ir 51. vietā. Zīmīgi, ka abas pretinieces kortā tikās Jāņu dienas vakarā, toreiz ar 2-0 (6:3; 7:6(2) ) triumfējot Ostapenko. Šoreiz bija citādāk, lai gan Aļonai sākotnēji piederēja iniciatīva un bija iespējas servēt par uzvaru setā.
Pie spēles pašas pirmās serves to nespēja noturēt Kartala. Tas gan nemaksāja setu, jo Ostapenko to nespēja paveikt divas reizes pēc kārtas, esot vadībā 5:4 un ar iespēju “paņemt” setu. Noslēgumā 7:5 par labu britu tenisistei. Otrajā setā Aļona atguvās, sagraujot pretinieci ar 6:2. Diemžēl izšķirošā seta ievadā latviete nespēja uzvarēt trīs serves geimus, noslēgumā kapitulējot ar 2:6 un 1-2 setos.
Pērn Ostapenko spēlēja ceturtdaļfinālā, par ko viņa saņēma 430 reitinga punktus. Par zaudējumu 1. kārtā pienākas vien 10… Tas nozīmē, ka rangā nāksies zaudēt pāris pozīcijas – cik daudz, kļūs atkarīgs no konkurentēm.
Ostapenko labākie sasniegumi Vimbldonas kortos ir trīs ceturtdaļfināli (pērn un 2017. & 2018.) un pusfināls 2018. gadā vienspēlēs, kā arī fināls jauktajās dubultspēlēs 2019. gadā un pusfināls sieviešu dubultspēļu turnīrā 2022. gadā.
Sieviešu turnīrā favorīte – kā pēdējā laikā pierasts
Par galveno favorīti tiek uzskatīta pasaules pirmā rakete Arina Sabalenka, kura WTA pasaules rangā ar atrāvienu apsteidz otrajā vietā esošo Koko Gaufu – par nepilniem 3800 punktiem un ir katra turnīra, kurā piedalās, galvenā favorīte. Arī Gaufa ir vairāku ekspertu top 4 prognozēs kopā ar Jeļenu Ribakinu, kas nav pat pasaules ranga top 10 vidū (ieņem 11. vietu) un Igu Švjateku (WTA #4).
Zīmīgi, ka šīs sezonas pirmajos divos “Grand Slam” sievietēm uzvarējušas amerikāņu tenisistes – Austrālijā tā bija Medisona Kīsa (WTA #8 un šeit top 5 favorīšu pulkā) un Francijā Gaufa. Jautājums – vai pērn divos “Grand Slam” uzvarējusī Sabalenka paliks bez “lielā” titula arī šoreiz? Vimbldonā viņai triumfēt nav vēl izdevies ne reizi.
Vai redzēsim vēl vienu vēsturisku tenisa vakaru?
“French Open” bija otrais no četriem sezonas “Grand Slam” turnīriem, kas tenisa līdzjutējiem visā pasaulē palicis vēl pavisam svaigā atmiņā. Tajā finālā tikās ATP ranga līderis Janiks Siners un vicelīderis Karloss Arkarass. Aizvadītajā sezonā tieši viņi sadalīja visus četruas “Grand Slam” čempionu kausus, katram izcīnot par diviem. Un šī tendence turpinās arī šosezon.
Atgriežoties pie minētā “French Open” fināla, kas ilga piecas ar pusi stunda, tajā vienubrīd šķita, ka Sinners noformēs otro sezonas “Grand Slam” un trešo pēc kārtas, skaitot ar pērno gadu, kad uzvarēja “US Open”, titulu. Bet tā vietā Alkarass sagādāja neaizmirstamu atspēlēšanos.
Pirmajos divos setos Sinners bija uzvarējis 6:4 un 7:6(4), trešajā esot vadībā ar breiku. Vēlāk viņš neizmantojot trīs mačbumbas, kas nozīmēja, ka 3. setu nācās zaudēt ar 4:6. Tālāk atlikušajos divos setos pārāks taibreikos bija spānis, kurš tika kronēts par čempionu. Tieši Alkarass ir neliels favorīts prognozēs par visa Vimbldonas turnīra uzvarētāju, līdzās esot arī Sineram.
Tikmēr vecmeistars Džokovičs “Grand Slam” raudzes sacensībās nav triumfējis kopš 2023. gada “US Open” jeb šobrīd tā ir pusotra tenisa sezona. Šajā Vimbldonas turnīrā viņš noslēdz top 3 prognožu listi. Jāatgadina, ka Džokovičs ir visu laiku titulētākais tenisists ar 24 “Grand Slam” vienspēļu uzvarētāja kausiem, no kuriem septiņi izcīnīti Vimbldonas kortos. Pēdējo reizi viņam tas izdevās 2022. gadā.
The beautiful moment the Djokovic family graced Centre Court after @DjokerNole was crowned #Wimbledon champion for a seventh time in 2022 ✨pic.twitter.com/qnfNAMi1b4
— Wimbledon (@Wimbledon) December 11, 2023
Runājot par Džokoviču, tad “pulveris viņam vēl ir sauss”. Pāris mēnešus atpakaļ viņš kļuva par pirmo spēlētāju tenisa vēsturē, kurs izcīnījis 100. ATP līmeņa titulus. Serbu tenisistam šobrīd ir 38 gadi, bet viņš aizvien ir konkurētspējīgs. Par to liecina viņa vieta pasaules rangā – 6. – kā arī nesenie panākumi, piemēram, pusfināla sasniegšana “French Open” kortos. Tur vairāk nekā trīs stundu ilgā mačā setos 0-3 atzīts Sinera pārākums.
Pastiprināta uzmanība arī turnīra reklāmas nolūkos, tiesa, ne tikai, tiek pievērsta arī mājinieku fanu cerībai, ATP ranga 4. numuram Džekam Dreiperam. Pēdējā laikā viņš apliecinājis savu bīstamību, marta beigās pārspējot arī Alkarasu. Viņš tiek minēts arī kā pirmais reālākais kandidāts uz titula iegūšanu ārpus iepriekš nosauktā trijnieka.
Pēdējos divus gadus Vimbldonā triumfējis Alkarass, bet iepriekš četrus no vietas to spēja Džokovičs. Zīmīgi, ka pēdējo piecu sezonu laikā (sākot ar 2021. gadu ieskaitot) līdz šim 18 “Grand Slam” turnīros spējuši uzvarēt tikai daži tenisisti – Džokovičs (7), Alkarass (5), Sinners (3), Rafaēls Nadals (2 un vairs nespēlē) un Daņils Medvedevs (1).
Tātad – bijuši tikai pieci dažādi čempioni. Vēl nesen daudz tika runāts par absolūto “lielā trijnieka” Federers – Nadals – Džokovičs dominanci un, ka, viņiem aizejot, situācija mainīsies. Šobrīd tas nav novērojams – ja pirmie divi ir noslēguši profesionālās tenisa gaitas, pēdējo piecu gadu nogrieznī Nadalam paspējot atstāt vēl savas pēdas ar diviem GS tituliem, tad Džokovičs sagādājis vēl septiņus jeb kopā abu vecmeistaru veikums ir puse no visiem “Grand Slam” turnīriem.
Otro pusi par 90% nosedz Alkarass un Sinners, un izskatās, ka viņi uzņemto tempu turēs. Ja ne ārkārtēji apstākļi. Eksperti spriež un šobrīd sliecās domāt, ka vīriešu tenisā gaidāma šī dueta dominance. Vimbldona būs lieliska iespēja abiem to turpināt apliecināt.
Balvu fondi
Sieviešu un vīriešu vienspēļu turnīros būs vienāds naudas balvu fonds. Čempions un čempione saņems 3,52 miljonus eiro, bet finālisti 1,78 miljonus. Solīda summiņa pienāksies arī par pusfināla un ceturtdaļfināla sasniegšanu – attiecīgi 910 un 469 tūkstoši. Par piedalīšanos tikai pirmās kārtas mačā spēlētājiem/ām vien kontā ienāk gandrīz 80 tūkstoši eiro. Ar pilnu balvu izmaksu tabulu var iepazīties šeit.
Kopējais balvu fonds šogad pārsniedza 60 miljonus eiro, kas bija 7% pieaugums salīdzinājumā ar pagājušo gadu.