• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
“Australian Open” intrigas – vai Džokovičs panāks Nadalu, un Ostapenko izmantos veiksmīgo izlozi?

“Australian Open” intrigas – vai Džokovičs panāks Nadalu, un Ostapenko izmantos veiksmīgo izlozi?

Naktī uz 16. janvāri startējis pirmais no četriem tenisa sezonas „Grand Slam” raudzes turnīrs ”Australian Open”. Tas būs īpašs vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, no vīriešu „lielā trijnieka” sacensības par visvairāk „Grand Slam” tituliem oficiāli izstājies šī sporta veida leģenda Rodžers Federers. Otrkārt, dāmu konkurencē kā vienmēr favorītes ir vairākas, citām nedaudz priekšā esot Igai Švjatekai.

Ko sagaidīt no 2023. gada „Australian Open” turnīra? Vai titulu savā starpā sadalīs Rafaels Nadals un Novāks Džokovičs, vai tomēr šajā cīņā iesaistīsies arī uzlecošās zvaigznes? Un vai dāmu konkurencē Serēnas Viljamsas vietu (vismaz sāks) ieņemt Švjateka, kuras pēdējā laikā demonstrētais sniegums ir vairāk nekā iespaidīgs? Atklāts ir arī jautājums – kā veiksies Latvijas pārstāvei Aļonai Ostapenko?

Vīriešu vienspēles – vai Džokovičs panāks Nadalu “Grand Slam” titulu skaitā?

Lai arī par aiziešanu no lielā tenisa nesen kā paziņoja Federers, vīru vienspēļu turnīrs solās būt viens no aizraujošākajiem pēdējā desmitgadē. Nevarētu teikt, ka arī iepriekšējie bijuši garlaicīgi. Tomēr vēstures liecības ir nepielūdzamas, ja runājam par „krējuma” nosmelšanu lielajos turnīros.

Ja par atskaites punktu ņemam visus „Grand Slam” turnīrus kopš 2010. gada, tad, izņemot „lielo trijnieku” Džokoviču – Nadalu – Federeru, tajos spējuši uzvarēt tikai vēl seši tenisisti – Stens Vavrinka un Endijs Murejs (abi pa trīs reizēm), kā arī Marians Ciličs, Dominiks Tīms, Danīls Medvedevs un Karloss Alkazars pa reizei. Ja ielūkojamies vēl tālākā laikā kopš 2004. līdz 2009. gadam, tad no 24 turnīriem 14 gadījumos triumfēja Federers, sešos Nadals (lauvas tiesa jeb četri no sešiem tituliem iegūti Parīzē uz māla, spānim iegūstot iesauku „māla karalis”), reizi Džokovičs un vēl trīs citi tenisisti. Neapstrīdama dominance!

Visu laiku titulētāko „Grand Slam” turnīru galvgalī šobrīd atrodas Nadals ar 22 tituliem, kamēr Džokovičs ir otrajā vietā ar 21. šāda līmeņa trofeju. Federera kontā ir 20 un viņš savu kolekciju vairs nepapildinās. Tas nozīmē, ka, skatoties no vēstures grāmatu pārrakstīšanas viedokļa, katram nākamajam „Grand Slam” ir dubulta likme abu šo vīru starpā. Arī izloze lēma, ka viņi var tikties tikai finālā.

Bet ko par izredzēm šajā turnīrā saka „Tonybet” eksperti? To, ka pirms tā sākuma galvenais favorīts uz uzvaru visā turnīrā ir deviņkārtējais tā čempions Džokovičs. Turklāt, Nadals nemaz nav pirms turnīra favorītu labāko trijniekā, esot ceturtais, palaižot prognozēs priekšā Medvedevu un Stefanosu Cicipu. Netika aizmirsts arī par odiozo mājinieku Niku Kirgijosu, kurš kā pats apgalvoja vienā no intervijām, tad beidzot jūtas tā, ka ir spējīgs uzvarēt arī šādā līmenī. Taču beigās dienu pirms viņam paredzētās spēles viņš savu dalību atsauca ceļgala savainojuma dēļ. 

Par Nadala vietu prognožu rangos var saprast, jo viņš sezonu iesācis sev netipiski vāji – ar diviem zaudējumiem pēc kārtas. Ja par atskaites punktu ņem vēl pērnā gada novembri, tad kopējā bilance ir gaužām bēdīga leģendas standartiem, proti, 3-4. Tomēr šajā situācijā svarīgi atcerēties iepriekš minēto statistisku par „Grand Slam” uzvarām. „Lielie vaļi” teju vienmēr ir pierādījuši – lai pa kādiem kalniem sezona ietu, lai kādā sportiskajā formā viņi arī nebūtu, uz lielajiem forumiem viņi vienmēr ir spējīgi saņemties!

Runājot par rūpēm, noteikti jāpiemin arī Džokoviča gurna savainojums, kurā viņš iedzīvojās pagājušajā nedēļā Adelaidas turnīrā. Tas gan netraucēja tajā tikt pie uzvaras un iegūt savu 92. ATP līmeņa titulu kopumā. Arī izlozes zars no pirmā acu skatiena serbam ir saudzīgs un pēc daudzu ekspertu domām viņam būs laiks, lai uzņemtu optimālo formu sacensību gaitā.

Top 5 favorītus kā Medvedevu un Cicipu Džokovičs var satikt tikai ceturtdaļfinālā, turklāt, savainojuma dēļ turnīrā nepiedalās pasaules pirmā rakete Alkazars. Tikmēr ar Nadalu ir pavisam citādi. Ņemot vērā viņa sportisko formu, daudziem ekspertiem bija bažas pat par pirmās kārtas pārvarēšanu. Tajā viņam pretī stājās jaunais un talantīgais brits Džeks Dreipers. Apgalvojot, ka viņš bija spēcīgākais iespējamais neizsētais pretinieks, ko spānis varēja iegūt pretī, nebūs nekas samelots. Tomēr šo pārbaudījumu viņš izturēja, uzvarot četros setos. Ar piebildi – cīņa ilga četras stundas… Un līdz ar šo uzvaru Nadals pakāpās uz dalīto trešo vietu izcīnīto uzvaru skaitā ATP elites līmenī atklātajā ērā – tādu viņam kopskaitā jau ir 1068.

Tāpat Nadals var saskarties ar nopietnām problēmām ceturtajā kārtā, kur pēc ranga un snieguma viņu teorētiski vajadzētu sagaidīt Frensisam Tiafo vai Karenam Kačanovam. Runājot par Tiafo, vairāku respektablu apskatnieku ieskatā viņš ir viens no potenciālajiem turnīra „melnajiem zirdziņiem”. Par tādu tiek uzskatīts arī Kaspers Rūds, kurš „Tonybet” ieskatā noslēdz top 10 pirms turnīra prognozēs.

Sieviešu turnīrs – Švjateka un pārējās

Ja vīriešu konkurencē pēdējās divās desmitgadēs dominējuši trīs cilvēki, tad dāmām paveras pavisam cita aina. Neskaitot Serēnas Viljamsas uzvaru gājienu kopš 2000. gadu sākuma, pēdējos septiņos gados sieviešu „Grand Slam” turnīros piecos gadījumos katrā no četriem forumiem bija cita uzvarētāja.

Respektīvi, pēdējo septiņu gadu laikā nevienai tenisistei nav izdevies izcīnīt divus „Grand Slam” vienā sezonā ar izņēmumiem pērn, kad divos tomēr spēja triumfēt WTA tūres uzlecošā zvaigzne Iga Švjateka, un 2016. gadā, kad to iespēja Andželika Kerbere. Salīdzinot ar vīriešu sacensībām, ja par atskaites punktu ņem 2010. gadu, tad 13 sezonu laikā bijušas 27 dažādas „Grand Slam” čempiones!

Bet kādu ainu pirms turnīra ieskicē „Tonybet” sporta totalizatora piedāvājums? Prognozēs līdere ir Švjateka, kurai 21 gada vecumā jau ir trīs šādas raudzes uzvaras, bet viņas demonstrētais sniegums ir vairāk nekā iespaidīgs – kopš septembra viņas bilance ir 24-3.

Kā nākamā reālākā kausa ieguvēja tiek minēta neitrālā sportiste Arina Sabalenka, kura pasaules rangā ir otrajā vietā un gada izskaņā spēja triumfēt „WTA Finals” jeb sezonas noslēguma turnīrā, pārspējot tieši Švjateku. Tālāk minētas tādas sportistes kā Džesika Pegula, Karolīna Garsija, Koko Gaufa un citas.

Ko sagaidīt no Ostapenko?

Ar uzvaru sacensības iesākusi Aļona Ostapenko, kura šobrīd WTA pasaules rangā atrodas 17. Vietā. Esot izsētās tenisistes godā, kas nozīmē, ka līdz ceturtajai kārtai viņa pretiniekos nevar iegūt nevienu citu top 32 spēlētāju, izlozes zars viņai izskatās ļoti pateicīgs. Pirmajā kārtā Aļona svinēja uzvaru divos setos ar 6:4 un 6:2 pret ārpus pirmajā simtniekā esošo ukrainieti Dajanu Jastremsku.

Ostapenko pretiniece otrajā kārtā būs 81. vietā esošā Ungārijas sportiste Anna Bondara. Ja nenotiks nekas ārkārtējs, proti, latvietes zaudējums, tad trešajā kārtā potenciāli visaugstākajā vietā esošā tenisiste ieņem 95. vietu. Būtu grēks šādu izlozi neizmantot. Protams, zinot Aļonas spēles stilu, notikt var jebkas, bet… uz abām pusēm! Un jābūt arī godīgiem – jebkura top 20 tenisiste būtu priecīga, ja izloze pirmajās trijās kārtās būtu piespēlējusi no 80. līdz 100+ vietu īpašnieces rangā. Un ceturtajā kārtā, ja tā tiks sasniegta, viņai pretī var stāties top 10 spēlētāja Koko Gaufa.

Protams, pirms „Australian Open” pastāvēja nelielas bažas par latvietes sportisko formu, jo divos turnīros Adelaidā tika piedzīvoti zaudējumi jau pirmajā kārtā pret rangā zemāk esošām pretiniecēm. Tomēr šī turnīra ievadā pret Jastremsku Aļona nospēlēja līmenī – pirmā serve trāpīta laukumā 73% gadījumu, bet punkti pie tās uzvarēti 79% reižu. Ja viņa spēs noturēt labo servi, potenciāls aizspēlēties līdz turnīra izšķirošajām spēlēm ir.

Jāatzīmē, ka Ostapenko labākais rezultāts „Australian Open ir ceturtdaļfināls 2020. gadā, bet pērn tika sasniegta trešā kārta. Izloze, lai aizstāvētu punktus ir pateicīga.

Nedrīkst aizmirst arī faktu, ka Latvijas pārstāve WTA rangā dubultspēlēs šobrīd ieņem pat augstāku vietu nekā vienspēlēs, proti, 14. Tajās viņa spēlē kopā ar ukrainieti Ludmilu Kičenoku. Abas spēles Aļonai būs jāaizvada naktī uz 18. janvāri un, visticamāk, īsā laika posmā. Pirmais būs vienspēļu duelis, kam sekos pāru spēles.