• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Pēc 14 gadu pārtraukuma Latvijas klubs beidzot pārvarējis pirmo kvalifikācijas kārtu

Tas beidzot ir noticis – pirmo reizi kopš 2010. gada kāds no Latvijas futbola klubiem pārvarējis pirmo kvalifikācijas kārtu Eiropas spēcīgākajā klubu turnīrā UEFA Čempionu līgā. To paveica aktuālie “Tonybet Virslīgas” čempioni RFS, kas, skatoties no rezultāta viedokļa, viegli pieveica Ziemeļīrijas klubu “Larne”. Cik nozīmīgs bija šis panākums, un kas sagaida RFS turpmākajās cīņās?

welcome-offer

Iespaidīgas divas uzvaras

RFS pirmo maču aizvadīja “LNK Sporta Parks” stadionā, kur atklāta jaunā tribīne, palielinot tā ietilpību. Stadions bija izpārdots jau divas dienas pirms mača! Arī futbolisti atnākušajiem skatītājiem nelika vilties, nokārtojot pārliecinošu uzvaru ar 3:0 (30.’ Ķigurs, 49.’ Balodis, 60.’ Paničs).

Rīgas klubs bija labāks visos aspektos – bumbas kontrolē (57% pret 43%), izdarītajos sitienos (14 pret četriem, no kuriem deviņi lidoja vārtu rāmī) un bīstamajos uzbrukumos (58 pret 24).

Arī otrajā spēlē aina nemainījās un jau pēc 45. nospēlētām minūtēm Ziemeļīrijā rezultāts uz tablo bija tāds pats, kā pēc pirmā mača 90. minūtēm. Otrajā puslaikā tika gūti vēl vieni vārti un rezultāts viesos vēl graujošāks – 4:0 (38.’ Emersons, 44.’ Lemajičs, 45+3.’ Ikaunieks, 56.’ Diomande).

Pēc mača komentāru sniedza RFS galvenais treneris Viktors Morozs, kurš arī norādīja – lai arī rezultāta starpība bija liela, pati spēle nemaz tik viegla nebija. Par to liecina kaut vai sešas parādītās dzeltenās kartiņas (četras mājiniekiem) pirmajā puslaikā.

Moroza vārdus daļēji apstiprina arī pirmā puslaika statistika: bumbas kontrole 63% pret 37% “Larne” labā, arī sitienu bija vairāk pretiniekiem (trīs pret pieciem) un par diviem bīstamiem uzbrukumiem vairāk. Tomēr lieliska puslaika izskaņa nolika visu pa vietām, kad 10 minūšu laikā tika iekaroti vārti trīs reizes.

Neskaitot zīmīgo panākumu, kad pārtraukta 14 gadu “klusēšana” Čempionu līgas otrajā kārtā, RFS uzvara divu spēļu summā ar 7:0 ir 21. gadsimta iespaidīgākais sniegums šādā sērijā jebkuriem no Latvijas klubiem! Līdz “Skonto” rekordam (10:0) 1999. gadā pret Luksemburgas klubu gan mazliet pietrūka… bet kas komandu sagaida nākamajā kārtā?

Pretinieks daudz nopietnāks. Bet ne neuzvarams

Izloze laicīgi bija lēmusi, ka otrajā kārtā RFS spēkosies ar Norvēģijas klubu “Bodo/Glimt”. Šoreiz pirmais mačs viesos (23.07.), savukārt atbildes cīņa 31. jūlijā “LNK Sporta Parks” stadionā. Kas zināms par pretinieku?

Klubs ir ar senu vēsturi – tas dibināts 1917. gadā, bet vienīgie trīs norvēģu Eliteserian tituli izcīnīti šajā gadu desmitā, proti, 2020., 2021. un 2023. gadā. “Bodo/Glimt” arī šobrīd ir sava čempionāta līdervienība, kur pēc 16 spēļu kārtām tuvākos sekotājus apsteidz par sešu punktu tiesu. Bodo pilsētā bāzētais klubs ir nopietns spēks, par ko liecina fakts, ka tas spējis aizsniegties līdz kāda no UEFA sacensību grupu turnīriem pēdējos trīs gadus pēc kārtas!

2021./22. gada sezonā tas Konferences līgā spēlēja C grupā ar “AS Roma” (sensacionālā 6:1 uzvara mājās un 2:2), “Luhansk Zorya” (3:1 mājās un 1:1) un “CSKA Sofia” (2:0 mājās un 0:0 viesos). Komanda ieņēma otro vietu grupā, bet aizspēlējās līdz ¼ finālam, kur divu spēļu summā ar 2:5 atzina sev zināmās “AS Roma” pārākumu ar leģendāro Žuzē Mourinju uz komandas vadības tiltiņa. Vēlāk Romas klubs arī izcīnīja šī turnīra trofeju.

2022./23. gada sezonā Bodo klubs kāpa augstāk un iekļuva Eiropas līgas grupu turnīrā kopā “London Arsenal” (0:1, 0:3), “PSV Eindhoven” (1:2, 1:1) un “Zurich” (2:1, 1:2). Rezutātā četri punkti un trešā vieta grupā, kas nozīmēja Konferences līgas “play-off”, kur gan divu spēļu summā ar 0:1 (0:0, 0:1) zaudēts poļu “Legia”.

Savukārt pērn atkal tika spēlēts Konferences līgas grupu turnīrā ar “Club Brugge” (0:1 mājās un 1:3), “Besiktas Istanbul” (2:1, 3:1) un “Lugano” (5:2, 0:0). Tikmēr par iekļūšanu Konferences līgas astotdaļfinālā zaudēts titulētajam “Amsterdam Ajax” (2:2 viesos un mājās 1:2 papildlaikā), kas turnīrā iesaistījās, izkrītot no Čempionu līgas.

Interesants fakts – “Bodo/Glimt” jau ir tikušies ar Latvijas klubu uz Eirokausu skatuves. Tas notika tālajā 1994./95. gada sezonā, kur “UEFA Cup Winners Cup” ietvaros spēkojās ar Rīgas “Olimpiju”, mājās sagraujot to ar 6:0 un Rīgā esot bezvārtu neizšķirtam.

Tāpat jāvērš uzmanība, ka savā 5,6 tūkstošu ietilpīgajā stadionā norvēģu klubs spēlē izcili. Ja par atskaites punkta sākumu ņemam 2020./21. gada sezonu, tad Eirokausos 27 mačos mājās izcīnīta 21 (!) uzvara un piedzīvoti tikai pieci zaudējumi un viens neizšķirts. Turklāt zaudējumi bijuši pret Eiropas līmeņa klubiem (“Arsenal”, PSV, “Club Brugge”, “Ajax” un “Legia” – regulāri visu līmeņu grupu turnīru dalībnieki). Arī šogad Norvēģijas čempionātā astoņās mājas spēlēs piecas uzvaras un trīs neizšķirti, zaudējuma rūgtumu tā arī vēl nesajūtot.

Ja var ticēt interneta dzīlēs pieejamai informācijai (skatīt šeit kopā ar komandas sastāvu un algas čekiem), tad “Bodo/Glimt” šajā sezonā spēlētāju algās vien tērēs 6,85 miljonus eiro! Savukārt kopējā spēlētāju tirgus vērtība pēc portāla transfermarkt.com datiem tiek lēsta ap 32 miljoniem eiro.

Vēl tikai nesen par 15 miljoniem eiro tika pārdots komandas līderis dāņu pussargs Alberts Grendbergs (uz Francijas “Ligue 1” klubu “Rennes”). Tomēr sastāvs palicis ļoti spēcīgs un kluba mērķis ir viens – beidzot iekļūt UEFA Čempionu līgas grupu turnīrā, kas līdz šim vēl nav izdevies.

Ko pretī liks RFS un kādas ir starptautiskās perspektīvas?

RFS ir “Tonybet Virslīgas” līdere, vidēji mačā izceļoties ar trīs vārtiem (un skaitļiem aiz komata). Tāpat uzmanības vērts ir fakts, ka pirmās kārtas cīņas pret “Larne” vārtus guva septiņi (!) dažādi spēlētāji, kas nozīmē vienu – briesmas var nākt no teju jebkura spēlētāja. RFS šosezon ir piedzīvojuši tikai divus zaudējumus, turklāt pēdējas notika maija ievadā.

Svarīgi skatītājiem – biļetes uz RFS Eirokausu mačiem tiek izpārdotas ļoti ātri, tāpēc nepalaidiet garām savu iespēju!

Zināmi arī potenciālie pretinieki trešajā kārtā, ja RFS tajā iekļūs.

Tikmēr audējuma gadījumā RFS turpinās spēlēt Eiropas līgas kvalifikācijā (pēc spēka otrais turnīrs UEFA hierarhijā), pēc tam priekšā būs vēl viena iespēja iekļūt grupu turnīrā un tā būs UEFA Konferences līgas “play – off” kārta. Atgādināsim, ka 2021./22. gada sezonā RFS jau tur spēlēja. Vai vēsture atkārtosies?

RFS nav vienīgie, kas turpina starptautisko uznācienu – citi pat tikai sāks

Ja RFS startē Čempionu līgā, tad vēl trīs klubi piedalās Konferences līgā (pēc spēka trešais spēcīgākais klubu turnīrs kontinentā). “Riga FC” kā izsētā vienība to uzsāks no otrās kvalifikācijas kārtas, spēkojoties ar Polijas Ekstralīgas pārstāvi “Wisla” (mači 24.07. “”Skonto” stadionā un 1.08. viesos), bet FK “Auda” un FK “Liepāja” pirmo kārtu aizvadīja ar mainīgām sekmēm.

FK “Liepāja” pēc neizšķirta savā laukumā 0:0 ar 0:2 viesos atzina Fēru salas vienības “Vikingur” pārākumu, kamēr FK “Auda” pirmo reizi kluba vēsturē pārvarējis pirmo kārtu, divu spēļu summā ar 3:0 (2:0 mājās un 1:0) uzvarot citu Fēru salas klubu Toršavnas “B36”. Otrajā kārtā tam pretī stāsies Ziemeļīrījas komanda “Cliftonville” (spēles notiks 24. un 31. jūlijā Rīgā).