• Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Pasaules kausa kopsavilkums

2022. gada Pasaules kausa finālturnīrs Katarā ir noslēdzies ar dramatisku Argentīnas izlases uzvaru. Fināla mačā, Argentīnas futbolisti dramatiskā cīņā, pēcspēles 11 metru soda sitienu sērijā ar 4:2 uzvarēja iepriekšējā Pasaules kausa ieguvēju Franciju. Spraigāku cīņu fināla skatītāji nevarēja vēlēties, jo francūži īsi pirms pamatlaika beigām spēja atgūt divu vārtu deficītu, kā arī pagarinājumā nonākot zaudētājos, atgūt vēl vienus vārtus.

Argentīnas futbolisti uz fināla maču iznāca tikai ar vienu domu galvā – izcīnīt savu trešo Pasaules kausu pēc 36 gadu pārtraukuma. Turpretī Francijas izlase cerēja kļūt par otro valstsvienību, kas spējusi izcīnīt divus Pasaules kausa titulus pēc kārtas. Līdz šim tas ir izdevies tikai Brazīlijas futbolistiem, kuri 1962. gadā nosargāja savu pirms četriem gadiem izcīnīto Pasaules kausu.

Mesi tiek pie ilgi kārotās trofejas

Argentīnas kapteinim Lionelam Mesi šis finālturnīrs bija jo īpaši svarīgs, jo pēdējos gados arvien vairāk tiek runāts par futbolista karjeras beigām. Līdz šim, Mesi bija aizvadījis divdesmit sešas pasaules kausa spēles un nebija ticis pie pasaules vērtīgākās futbola trofejas. Taču beidzot, 35 gadu vecumā, Mesi ar Argentīnas izlasi ir ticis pie kārotā titula.

Tikmēr Francijas izlases sākumsastāvā šajā finālspēlē bija 6 futbolisti, kuri pirms četriem gadiem svinēja uzvaru Krievijā rīkotajā finālturnīrā.

Finālspēles atskats

Argentīnas futbolisti spēli iesāka ar tālajām piespēlēm un koncentrējot uzbrukumus caur kreiso laukuma malu, kurā biežus reidus un centrējumus veica Anhels Di Marija. Kaut arī Di Marija šajā Pasaules kausā netika laists laukumā katrā spēlē, tieši viņš fināla mačā bija atslēgas spēlētājs argentīniešu bīstamajiem uzbrukumiem uz Francijas sargātajiem vārtiem.

Mača rezultāts tika atklāts 21 minūtē, kad pēc Francijas izlases uzbrucēja Usmana Dembelē kļūdas aizsardzībā, Anhels Di Marija tika nogāzsts pretinieku soda laukumā un tika piešķirts 11 metru soda sitiens. Soda sitienu uzņēmās izpildīt neviens cits kā komandas kapteinis Lionels Mesi, kurš bez problēmām bumbu aukstasinīgi ieripināja vārtu labajā stūrī, panākot 1:0 argentīniešu labā.

Pēc gūtajiem vārtiem tā vien šķita, ka Francijas futbolisti nonākuši tādā kā šokā, jo nespēja izdarīt precīzas piespēles un nekādi apdraudēt argentīniešu vārtus. Argentīnas komanda lieliski cīnījās laukuma vidusdalā, kā arī disciplinēti spēlēja aizsardzībā, neļaujot Francijai veidot bīstamus uzbrukumus.

Pārsvaru Argentīnai izdevās dubultot mača 36 minūtē, kad pēc Lionela Mesi piespēles, labā pozīcijā tika nostādīts Aleksi Makalisters. Paverot skatu uz laukuma kreiso malu un brīvā pozīcijā ieraugot komandas biedru Di Mariju, Makalisters tam atdeva piespēli un Di Marija ar spēcīgu sitienu raidīja bumbu vārtos. Pēc gūtajiem vārtiem varēja redzēt, ka Anhels Di Marija nespēj valdīt saviļņojuma asaras.

Francija nomaina savu labāko vārtu guvēju

Daudziem par pārsteigumu, Francijas izlases galvenais treneris Didjē Dešāns jau pie 40 minūšu robežas veica spēlētāju maiņas, laukuma malā sūtot Francijas futbola izlases visu laiku labāko vārtu guvēju, Olivjē Žirū. Otrs spēlētājs, kuram fināla spēle beidzās jau pie 40 minūšu robežas, bija Dembelē, kura dēļ tika ielaisti pirmie vārti.

Jāuzslavē vēlreiz argentīniešu lieliskā aizsardzība, jo tikai mača 70 minūtē, pateicoties Mbapē, pirmo reizi fināla spēlē tika apdraudēti Argentīnas izlases sargātie vārti. Tiesa, finālturnīra labākais vārtu guvējs Mbapē šo sitienu raidīja krietni virs vārtu pārlikņa.

Dramatiskais pavērsiens 12 minūtes pirms pamatlaika beigām

Spēles 79. minūtē, argentīniešu soda laukumā tika nogāzsts uz maiņu iznākušais Kolo Muani. Kaut arī vārtsargs Martiness uzminēja, kurā virzienā lidos Mbapē raidītā bumba un ar pirkstu galiem to aizskāra, ar to bija par maz, lai glābtu savu komandu no vārtu zaudējuma.

Varēja redzēt, ka gūtie vārti ir devuši cerību un papildus motivāciju Francijas futbolistiem cīnīties līdz fināla svilpei. Nepilnas divas minūtes vēlāk pēc gūtajiem vārtiem, Mbapē vēlreiz atgādināja par sevi. Izspēlējot sieniņu ar komandas biedru Markusu Turāmu, Mbapē sarežģītā situācijā no gaisa trieca bumbu vārtu tālajā stūrī un panāca 2:2, tādējādi divu minūšu laikā pilnībā mainot spēles gaitu.

Papildlaikā gūtie vārti

Sākoties jau otrajam papildlaikam, pēc Lotaro Martinesa sitiena, bumba vārtu priekšā nonāca pie Mesi, kurš to raidīja vārtos un atguva pārsvaru Argentīnas izlasei. Tā vien šķita, ka futbola dievi bija jo īpaši dāsni šajā finālā, jo tikai 2 minūtes pirms papildlaika beigām, Francijas izlase tika pie iespējas kārtējo reizi izlīdzināt mača rezultātu. Argentīniešu spēlētājam Leonardo Paredesam neveiksmīgi nospēlējot ar roku savā soda laukumā, tika nozīmēts 11 metru soda sitiens, kuru devās izpildīt divu vārtu autors Mbapē. Demonstrējot savus spēcīgos nervus, uzbrucējs arī šoreiz bija precīzs no 11 metru sitienu atzīmes un ne tikai panāca neizšķirtu 3:3, bet līdz ar šo vārtu guvumu panāca arī hat-trick jeb savus trešos vārtus.

Vērtīgākie spēlētāji

Par turnīra vērtīgāko spēlētāju un zelta bumbu saņēma 35 gadus vecais Mesi. Par turnīra rezultatīvāko spēlētāju un zelta buci saņēma francūzis Kilians Mbapē. Zelta cimdu kā labākais vartsargs ieguva Argentīnas vārtsargs Emiljano Martiness, bet par finālturnīra jaunāko labāko futbolistu tika atzīsts argentīniešu centra aizsargs Enso Fernandess.