• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
“Super Bowl LVIII” – “Chiefs” un Mahoums jaunā NFL dinastija?

“Super Bowl LVIII” – “Chiefs” un Mahoums jaunā NFL dinastija?

Naktī uz 12. februāri pēc Latvijas laika 1:30 norisināsies Ziemeļamerikas lielākais sporta notikums “National Football League” (NFL) sezonas kulminācija jeb fināla mačs “Super Bowl LVIII”. Tajā sacentīsies “Kansas City Chiefs” ar “San Francisco 49ers”. Mačs notiks Lasvegasā vairāk nekā 70 tūkstošu skatītājiem ietilpstošajā “Allegiant Stadium”. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tonybet Fan (@tonybet_fan)

Kas izpildīs ASV nacionālo himnu un uzstāsies puslaiku pārtraukuma šovā, cik naudas ģenerēs šis pasākums, un cik izmaksā reklamēties televīzijā šī notikuma laikā – viss par un ap gaidāmo notikumu šajā rakstā!

welcome-offer

Ceļš līdz finālam un favorīti

Regulārajā sezonā mazliet labāk veicās “49ers”, kuri ar bilanci 12 – 5 ierindojās pirmajā vietā NFC konferencē un tāpēc viņiem nebija jāaizvada izslēgšanas spēļu pirmā kārta. Tikmēr “Chiefs” ar 11 – 6 bija trešie savā konferencē.

“Chiefs” nokļuvuši līdz finālam ceturto reizi pēdējo piecu gadu laikā, no kurām divos gadījumos izcīnījuši titulu. Kanzassitijā bāzētā vienība ir tikai trešā NFL vēsturē, kurai tas izdevies, līdzās “New England Patriots” (2014. – 2018.) un “Buffalo Bills” (1990. – 1993.). “Chiefs” uzvara nozīmētu jaunas dinastijas dzimšanu! Ceļi līdz finālam gan bijuši mazliet atšķirīgi.

Šis būs 2019. gada fināla atkārtojums, bet toreiz “Chiefs” guva virsroku ar 31:20. Pēc ekspertu domām šogad gan nelieli favorīti ir “49ers”. “Play – off” ceļš viņiem bija sekojošs – pirmajā kārtā tika uzveikta “Green Bay Packers” (24:21) un otrajā “Detroit Lions” (34:31).

Savukārt “Chiefs” vispirms pārliecinoši uzveica “Miami Dolphins” (26:7), vēlāk sīvā cīņā “Buffalo Bills” (27:24), bet pusfinālā “Baltimore Ravens” (17:10).

Spēlētāji, kurus vērot

Par šī brīža labāko NFL spēlētāju tiek uzskatīts “Chiefs” saspēles vadītājs Patriks Mahoumss (Patrick Mahomes), kurš šajā nedēļas nogalē gaida savu trešo “Super Bowl” trofeju. Viņa iecienītākais piespēļu adresāts ir Treviss Kelss (Travis Kelce), kurš, pateicoties attiecībām ar dziedātāju Teilori Sviftu (Taylor Swift), ir nonācis pastiprinātā mediju uzmanības centrā. Citi uzbrukuma ieroči ir Aizeja Pačeko (Isiah Pacheco) un Rašijs Raiss (Rashee Rice), savukārt aizsardzību cementē Kriss Džounss (Chris Jones), kā arī L’ Džaris Snīds (L’ Jaruis Sneed).

Tikmēr “49ers” galvenais ierocis arī ir saspēles vadītājs Broks Pērdijs (Brock Purdy), kurš ir viena no līgas uzlēcošajām zvaigznēm. Draftēts tikai 2022. gadā un ar pēdējo izvēli, šobrīd tikai savā otrajā sezonā kā pamata quaterback viņš iemantojis iesauku “Mr Irrelevent” un vada ar zvaigznēm pilnu uzbrukuma grupu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Brock Purdy (@brock.purdy13)

Tajā ietilpst Kristians Makkefrijs (Christian McCaffrey), Dībo Semjuels (Deebo Samuel), Brendons Aijuks (Brendon Aiyuk) un Džordžs Kitls (George Kittle). Visu spēlētāju talantu līmenis ir tāds, ka viņi spēj uzvarēt maču galotnes vienatnē! Arī aizsardzības zonā “49ers” ir, ko likt pretī Nika Bosas (Nick Bosa) un Dre Grīnlava (Dre Greenlaw) personās, kuri centīsies noteikt toni laukuma otrajā galā.

Treneru faktors

Pastāv uzskats – lai uzvarētu “Super Bowl” maču, vajag labu saspēles vadītāju un treneri. Ja tas ir, vairāk nekā puses no uzvaras garantēta. “49ers” stūrmanis ir Kails Šanahans (Kyle Shanahan), kurš tiek uzskatīts par vienu no pēdējās desmitgades asākajiem uzbrukuma futbola prātiem. Viņš aizvien ir sava pirmā čempionu gredzena medījumos, kad iepriekš viņam kāju pielika priekšā “New England Patriots”, esot upurim leģendārai atspēlēšanās ainai. Nepaveicās arī laikā, kad viņš vēl bija “Atlanta Falcons” uzbrukuma koordinators “Super Bowl LI” mačā, un, protams, abu esošo finālistu tikšanās reizē pirms četrām sezonām.

“Chiefs” komandu vada veterāns galvenais treneris Endijs Rīds (Andy Reed), kurš, kad viss būs pateikts un izdarīts, noteikti ieies NFL vēsturē kā viens no visu laiku labākajiem sava aroda pārstāvjiem. Nevienam aktīvam trenerim nav vairāk uzvaru par viņu, un Rīds ir viens no galvenajiem “Chiefs” dominēšanas ēras panākumu atslēgas arhitektiem!

Par ko ir cīņa?

Šī mača uzvarētāji varēs saukt sevi par pasaules čempioniem, un tie varēs pacelt virs savām galvām Vinsa Lombardi (Vince Lombardi) vārdā nosaukto trofeju  – leģendārais bijušais “Green Bay Packers” galvenais treneris, kurš aizveda savu komandu līdz uzvarai pirmajās divās “Super Bowl” spēlēs.

Tāpat uzvarētāju komandas spēlētāji katrs iekasēs papildus 164 tūkstošus ASV dolāru, kamēr zaudētāji uz pusi mazāku summu.

Komerciālā puse

Jūs domājiet, ka “Super Bowl” ģenerē simtiem miljonu dolāru? Ir vēl vairāk! Saskaņā ar ASV Nacionālās mazumtirdzniecības federācijas aptauju vairāk nekā 200 miljoni  

cilvēku ASV teritorijā plāno skatīties “Super Bowl LVIII”! Tas ir krietni vairāk nekā puse valsts iedzīvotāju, kas ir 335 miljoni, un vairāk nekā puse no šiem faniem apgalvo, ka viņi vai nu rīkos, vai apmeklēs kādu skatīšanās ballīti. Vēl 16 miljoni fanu plāno finālu vērot kādā bārā vai restorānā. Un vēl ir multimiljonu auditorija ārpus ASV robežām.

Šādi skaitļi uzsver pasākuma milzīgo ekonomisko mērogu. Paredzams, ka kopumā izdevumi pārtikai, dzērieniem, apģērbam, ballīšu dekorācijām un citām ar “Super Bowl” saistītām aktivitātēm sasniegs 17,3 miljardus. Tas ir par aptuveni miljardu dolāru vairāk nekā pagājušā gada spēlē, un tie ir aptuveni 86 dolāri no vienas personas tēriņiem.

Kā vēsta “America Gambling Association” (AGA), tad vismaz 67,8 miljoni pieaugušo amerikāņu ir vai nu veikuši vai grasās veikt likmes sporta totalizatorā uz fināla spēli, kas nozīmē, ka vismaz 20% no visas ASV populācijas ir gatava riskēt ar savu naudu, prognozējot mača uzvarētāju vai kaut ko saistītu ar maču! Salīdzinājumā ar pagājušo gadu, pieaugums ir aptuveni 35% robežās. Sagaidāms, ka uz “Super Bowl LVIII” vien tiks apgrozīti vismaz 23,2 miljardi ASV dolāru. Neiedomājāmi skaitļi! Aprēķināts, ka pērn šī summa bija 16 miljardu robežās.

Tāpat dārgs prieks būs tiem, kuri vēlēsies 30 sekunžu reklāmas laiku fināla spēles pārraides laikā televīzijā. Tas izmaksās 7 miljonus ASV dolāru – tikpat, cik pērn. Bet vairāki uzņēmumi jau paspējuši izteikties, ka tas ir to vērts un atnāk atpakaļ ar uzviju!

Mākslinieciskā puse un Sviftas efekts

Liels pagodinājums ir arī māksliniekiem, kuri tiek ielūgti uz šo pasākumu. ASV himnu šoreiz izpildīs Rība Makentaira (Reba McEntire), bet puslaiku šovā uzstāsies Usher. Tiesa, tā nebūs viņa pirmā reize “Super Bowl”, jo 2011. gadā viņš uzstājās kopā ar grupu “Black Eyed Peas”. Taču kā solistam tā ir pavisam cita atzinība.

Tāpat bulvāra preses izdevumi un ne tikai apspēlē teju katru Teiloras Sviftas parādīšanos kādā no spēlēm, atbalstot Trevisu Kelsu un “Chiefs”. Arī šobrīd tas tiek apspēlēts pie katras izdevības, medijiem jau paspējot apgalvot, ka līdz ar viņas parādīšanos uz mačiem augusi jaunu meiteņu interese par šo pasākumu. Tiesa, nav zināms vai viņa atradīsies tribīnēs arī pašā “Super Bowl LVIII”, ņemot vērā, ka šobrīd viņa atrodas pasaules tūrē un ierašanās saspringtā grafika dēļ ir uz jautājuma zīmes.

welcome-offer