• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Skandāls, kas var satricināt “Red Bull”

Skandāls, kas var satricināt “Red Bull”

Jaunajā “Formula – 1” sezonā aizvadīti divi posmi, kur turpinās 2023. gadā redzētais – vērojama “Red Bull Racing Honda RBPT” pilotu un mehāniķu dominance. Divas uzvaras Maksam Verstapenam un tikpat otrās vietas viņa komandas biedram Serhio Peresam. Vai tiešām “Red Bull” rūpnīcas formulām nav trūkumu, un kā pārtraukt to atrāvienu no pārējiem konkurentiem? Ja ne ar aerodinamikas elementu uzlabošanu sacīkšu bolīdā, tad varbūt skandāls ārpus trases satricinās komandu no iekšienes?

welcome-offer

Hornera ziepes

Aktuālie F-1 čempioni pēkšņi pusi no ziemas pavadīja sarkstot no skaļiem, dīvainiem un mulsinošiem ziņu virsrakstiem. Viens no tiem komandas bosa Kristiāna Hornera seksa skandāls. Uzņēmuma vadība uzsākusi iekšējo izmeklēšanu par Hornera it kā uzmākšanos un nepiedienīgu uzvedību pret darbiniecēm. Presē par un ap šo tēmu iet karsti, un kas tik “neizpeldēja” plašākai publikai pieejamā telpā! Nopludinātas sarakstes, fotoattēli, dažadas liecības, u.t.t… Tika publicētas arī ziņas, ka Horners vardarbīgi izturās ģimenē, tostarp pret sievu. Viņš gan uz pirmo čempionāta posmu ieradās ar viņu kopā, kaut gan nepameta sajūta, ka šis akts bija iestudēts.

Rezultātā oficiālajā paziņojumā teikts, ka “pēc stingras, godīgas, neatkarīgas un objektīvas iekšējās izmeklēšanas veikšanas, izskanējušie pārmetumi publiskajā telpā bijuši vērsti uz centieniem pārmaiņām uzņēmuma vadībā ar mērķi gāzt Hornera kungu”. Pēc izmeklēšanas tika iesniegts 150 lappušu garš ziņojums, kurā Horners attaisnots. Tomēr preses uzmanība šim skandālam bija milzīga un būsim godīgi – arī F-1 iekšējās cīņas nav nekas svešs, tomēr šim atgadījumam varēja būt arī tālejošākas sekas.

Atskaņas ir tādas, ka tās radītie satricinājumi paliks un neizzudīs vienas nakts laikā. Tas bija pirmais šāds gadījums F-1 saimē pēdējo 10 gadu laikā, kad tiek vērstas apsūdzības pret komandas vadītāju. Stāsts arī nav beidzies, jo gan vienības kontrolpaketes turētāji, komandas vadītāji, dažādi augsta līmeņa darbinieki un žurnālisti saņema e-pastā vēstuli ar saiti, kura it kā aizvedīs līdz pilnai pierādījumu paketei par Hornera necilajām darbībām…

Var zaudēt partnerus

“Red Bull” “Formula – 1” rūpniecības komanda sadarbojās arī ar “Ford”, bet šajā uzņēmumā arī ir vairāki cilvēki, kuri ir neapmierināti ar radušos situāciju. Tiek pieprasīta visa iekšējās izmeklēšanas laikā gūtā informācija un “Ford” iekšienē apspriesta pat potenciālā sadarbības pārtraukšana, ja apsūdzības Horneram izrādīsies patiesas. Tad tā būtu vērtējama kā pārāk liela tēla sabojāšana ar nesavienojamiem reputācijas riskiem.

Un “Red Bull noteikti nevēlas tādu draugu pazaudēt. Tik spēcīga tehnoloģiskā partnera zaudēšana dzinēja izstrādes cikla vidū saskaņā ar jaunajiem noteikumiem var radīt milzīgus tūlītējus zaudējumus personāla sastāvā, samazinot iespējas attīstīt automašīnu un atbaidot inženierus pievienoties rūpnīcas komandai nākotnē.

“Red Bull”  šobrīd patiešām ir vajadzīga savstarpējā iekšejā tehniskā sapratne mehāniķu vidū. Galu galā komanda ir nomainījusi pieeju šasiju izmantošanā, pārejot uz jauno aero korpusa komplekta koncepciju. Jebkura svarīga aerodinamikas speciālista zaudēšana šādā brīdī ir ārkārtīgi bīstama un var izmaksāt dārgi. Ne tikai tūlītēju rezultātu krišanās ziņā, bet šādas zināšanas potenciāli var nonākt konkurentu rokās, kas ļautu spēku samēru izlīdzināt. Arī tādas spēles tiek spēlētas F-1 čempionātā.

Un vēl…

Notiek arī pilotu iekšējās cīņas. Peress vairākkārtīgi ir teicis, ka arī viņam ir ambīcijas uz čempiona titulu un viņš ir gatavs mest izaicinājumu Verstapenam. Abu vidū jau valda, ja ne saspīlētas, tad noteikti ne sirsnīgākās attiecības. Tāpat Peress ne visai labi saprotas ar visiem komandas mehāniķiem, bet tik lielā kolektīvā darbošanās sinhronā mehānismā ir uzvaras atslēga!

Savu lomu noteikti arī spēlē fakts, ka Peresam ir spēkā līgums līdz sezonas beigām un viņš pelna gandrīz 5x mazāk nekā Verstapens (55 vs 14 miljoni ASV dolāru). Ja vienošanās par līgumu nav panākta, tad ierasti piliotiem, kuriem tā ir vai potenciāli var būt pēdējā sezona komandā, pieeja tehniskajai informācijai ir ierobežota. Arī mikroklimats attiecīgi no tā noteikti neiegūst, jo arī braucēji var sniegt svarīgu informāciju mehāniķiem. Faktoru, lai “Red Bull” kristu, ir daudz. Bet līdz šim neviens nav piepildījies.

Nākamais posms paredzēts marta vidū (22. – 24. datumi), kad piloti cīnīsies par “Australian Grand Prix”! Vai “Red Bull” dominance turpināsies, un vai iekšējie konflikti lauzīsies uz āru un ietekmēs pozīcijas kopvērtējuma tabulā? Citas komandas noteikti berzē rokas, gaidot šādu brīdi.

Atcerēsimies, ka pirms sezonas tika runāts, ka izaicinājumu metīs “Ferrari”, kas treniņu braucienos izskatījās un bija pat reāli ātrāki. Tomēr šobrīd “Red Bull” mehāniķu noslēpumi citiem vēl nav atkosti. Varbūt sezonas gaitā…

welcome-offer