• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Eirovīzija 2023 – Latvija kā potenciālie pārsteiguma autori?

Eirovīzija 2023 – Latvija kā potenciālie pārsteiguma autori?

9. maija vakarā tiks ieskandināts lielākais dziesmu konkurss mūsu kontinentā “Eirovīzija” (Eurovision Song Contest), kurš šogad norisināsies Lielbritānijā, Liverpūlē. Tam gan bija jānorisinās Ukrainā, taču Krievijas uzsāktās agresijas dēļ drošības apsvērumu vadīti pasākuma organizētāji šīs tiesības uzticēja britiem. Tas gan nenozīmē, ka “Eirovīzija 2003” būs mazāk aizraujoša kā citus gadus! Par konkursa mērogu visskaļāk runā skaitļi. Pērn dažādās platformās īsāku vai garāku brīdi “Eurovision 2022” vēroja vairāk nekā 160 miljonu liela auditorija! Lieliska atspēriena platforma tālākai Eiropas un pasaules iekarošanai. Vai arī Latvija teiks savu vārdu?

welcome-offer

Konkursa formāts

Šis būs jau 67. starptautiskais dziesmu konkurss tā vēsturē! Pirmais pusfināls, kurā piedalīsies arī Latvija, norisināsies 9., otrais 11., bet fināls paredzēts 13. maijā. Pusfinālos valstis sadalītas pa 15 un 16, no kurām pa 10 no katras grupas iekļūs finālā. Tās pieviensies “lielajam pieciniekam” Lielbritānijai, Vācijai, Francijai, Spānijai un Itālijai, kā arī pērnā gada uzvarētājai Ukrainai.

Pusfinālisti tika noskaidroti izlozes kārtībā, balstoties uz vēsturiskajiem telefona un interneta balsojumiem, ko aprēķinājis konkursa oficiālais sadarbības partneris “Digame”. Tas darīts ar nolūku, lai atsijātu, tā sauktās, “balsošanas bloku” valstis, kuras ierasti balso viena par otru. Tādējādi konkursa rīkotāji vēlējušies paaugstināt spriedzes un sacensības garu jau sākot ar pusfināla stadiju. Pēdējo gadu ierastā prakse liecina, ka šī pieeja sevi ir attaisnojusi, kaut gan aizvien nereti redzam tieši ģeopolitisku motīvu vadītu balsojumu. Iespējams, par tādu varētu nosaukt pagājušā gada uzvarētāju balsojumu.

Balsojums gan pusfinālā, gan finālā, tiek iedalīts sekojoši: 50% no kopējā rezultāta piešķir katras valsts neatkarīgā žūrija, un tikpat procentus sastāda skatītāju balsojums. Ja pusfinālā vienkārši tiek paziņotas finālistes, tad finālā sākotnēji tiek izveidots video savienojums ar katru valsti, kur tiek paziņoti žūrijas rezultāti. bet beigās pēc ilgas intrigas pauzes šiem rezultātiem tiek pievienotas skatītāju balsis klāt tabulā. No intrigas viedokļa – ļoti aizraujoša nodarbe!

Latvijas izredzes: mazas, bet ar potenciālu pārsteigt

Vai Latvija iekļūs beidzot finālā pēc piecu gadu pārtraukuma? Eksperti gan ir piesardzīgi. Pirms konkursa prognozes latviešu puišu grupai “Sudden Lights” ar dziesmu “Aijā” nav glaimojošas. Proti, tiek paredzēts, ka fināls norisināsies jau sesto gadu pēc kārtas bez mūsu līdzdalības. Bet kādas valstis ir vienā pusfinālā ar Latviju? Te gan uzreiz jāteic, ka abas galvenās favorītes uz uzvaru visā konkursā Zviedrija un Norvēģija atrodas mūsu grupā. Ja pieņemam, ka tās ir divas vietas, kuras automātiski tiek aizņemtas, jāskatās uz pārējiem konkurentiem.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sudden Lights (@suddenlights)

Latvijas izredzēm par labu nerunā arī fakts, ka abas draudzīgās kaimiņvalstis Igaunija un Lietuva atrodas otrajā pusfinālā. Tas nozīmē, ka no viņiem balsis pusfinālā saņemt nevarēsim. Tiesa, tajā pašā Norvēģijā ir pietiekami liela latviešu komūna, bet labā ziņa ir tā, ka mūsu grupā ir Īrija, kas ir ļoti biežs galamērķis uz dzīvi daudziem Latvijas iedzīvotājiem. Pilnu pirmā pusfinālistu dalībnieku un dziesmu sarakstu var aplūkot šeit.

Tomēr vairāki respektabli izdevumi un arī ārzemju raidījumi par un ap “Eurovision 2023” nesteidz Latviju norakstīt. Dziesmas plusi esot tas, ka tā ir grupa, turklāt solists ir spējīgs uz spēcīgu vokālo sniegumu dzīvajā pavadījumā. Noteikti ne mazāk svarīgs faktors būs šova elementi, kas, gadiem ejot, ir apliecinājuši savu lietderību – publiku ir iespējams “paņemt” arī ar vāju vokālo izpildījumu, bet ar lielisku vizuālo noformējumu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sudden Lights (@suddenlights)

Tikmēr otrajā pusfinālā, neskaitot abas pārējās Baltijas valstis, ir viena no šī gada citām favorītēm Austrija, Austrālija, kura ir kā vienīgā pieaicinātā valsts ārpus šī kontinenta, kā arī šogad spēcīgu dziesmu uz konkursu ir aizsūtījusi arī Gruzija, kura tiek ierindota starp top 10 potenciālajām vietu ieguvējām. Pilnu otrā pusfināla dalībnieku un dziesmu sarakstu var aplūkot šeit. Pasākumu, kā jau ierasts, translēs Latvijas Televīzijas pirmais kanāls!

 

welcome-offer