
Viens solis aiz “play-off”, bet tālāk – cerības par medaļām


Uzvaram, kas jāuzvar, zaudējām tiem, ko varējām arī uzvarēt
Latvijas izlasei aiz muguras sešas spēles, kur uzvaras un zaudējumi dalīti uz pusēm.
- pret Franciju 4:1 (labākie momenti)
- pret Kanādu 1:7 (labākie momenti)
- pret Slovēniju 5:2 (labākie momenti)
- pret Zviedriju 0:6 (labākie momenti)
- pret Somiju 1:2 (labākie momenti)
- pret Slovākiju 5:1 (labākie momenti)
Tas dod 9 punktus pēc sešiem mačiem un 4. vietu A apakšgrupā ar gūto un zaudēto vārtu attiecību 16:19 – rezultātu ziņā šī starpība veidojusies no diviem graujošiem mačiem ar visa turnīra favorītiem Zviedrijas un Kanādas hokejistiem. Tomēr svarīgākais fakts – esam uzvarējuši visus “uzvaramos” un “50 vs 50” (pret slovākiem) mačus.
Šķērsli – negaidīti labā Austrija. Vai tomēr gaidīti?
Austrija ir divkārtēja bronzas medaļas ieguvēja, tiesa, tam notiek pagājušajā gadsimtā – 1931. un 1947. gadā. Šīs valsts kontā ir arī Eiropas čempionu tituls 1927., taču tādas sacensības jau sen netiek rīkotas. Kaut cik modernajos laikos jeb kopā Aukstā kara beigām austrieši vienreiz tikuši labāko astotniekā – 1994. gadā, kad izspēles formāts bija pavisam vēl cits.
Kopš tā laika Austrija pasaules čempionātos mētājās no augstākās divīzijas uz pirmo. Vien 2022. gadā, kad tā tajā atkal iekļuva, vieta līdz šim gadam ir sagalabāta. Vēl jo vairāk – pērn pietrūka pavisam maz, lai tiktu ¼ finālā. Iepriekš tika uzveikta Somija ar 3:2 , kas nozīmēja, pēdējā grupu turnīra spēlē bija tikai jāapspēlē jau uz pirmo divīziju izkritusī Lielbritānija un “play-off” būtu rokā. Rezultātā zaudējums 2:4 un 10. vieta.
Arī šogad Austrija spējusi demonstrēt labu sniegumu. Pret Skandināvijas grandiem Somiju un Zviedriju cīņa par uzvaru bijusi līdz pēdējam, attiecīgi 1:2 pret somiem, kur vēl piecas minūtes pirms pamatlaikā beigām netika ieskaitīti austrieša Kaspera vārti, kā arī 2:4 pret mājiniekiem Zviedriju. Līdz spēles 56. minūtei Austrija bija vadībā ar 2:1, bet tad sekoja trīs zviedru vārti minūtes laikā un zaudējums 2:4. Vēl viena sakāve piedzīvota pret Kanādu – 1:5, starp citu labāka spēle nekā Latvijai.
No izcīnītajām trīs uzvarām, divas nākušas papildlaikā – identiskais 3:2 pret Slovākiju un Slovēniju, savukārt franči uzveikti drošāk ar 5:2, kas summā dod 7 punktus pret mūsējo 9.
Kas vajadzīgs Latvijai, lai atgrieztos “play-off” cīņās?
Latvijā pēdējo reizi ceturtdaļfinālā tika leģendārajā 2023. gadā, bet vēl iepriekš tas notika 2018. gadā Boba Hārtlija vadībā. Vītoliņam ir lieliskas iespējas kļūt par pirmo Latvijas hokeja izlases treneri, kurš ar komandu spējis kvalificēties ¼ finālam divas reizes! Jāatzīmē, ka šis ir viņa 4. pasaules čempionāts galvenā trenera amatā, bet iepriekš viņš bija arī piecus gadus asistents Oļegam Znarokam, vienreiz arī sasniedzot 7. vietu.
Bet kas Latvijai nepieciešams, lai ietu tālāk un turpinātu cīņas par medaļām? Svarīgi saprast, ka augstāk par 4. vietu grupā mēs ieņemt vairāk nevaram, jo Somija ir četru punktu attālumā.
Scenāriji, kas der:
- Uzvara pamatlaikā
- Uzvara papildlaikā/bullīšos
- Zaudējums papildlaikā/bullīšos
Vienīgais iznākums, kas mums neder, ir zaudēt pamatlaikā, neiegūstot punktus. Slovākija, kuru mēs pēdējā mačā pārliecinoši uzvarējām, ceturtdaļfinālam kvalificēties nevar vairs teorētiski.
Līderi un favorīti
Latvija šajā spēlē ir favorītes lomā. Pēdējo 10 spēli nogrieznī mūsējie spējuši svinēt uzvaru 9 no 10 mačiem. Lielākā daļa no tiem kam bijušas pārbaudes spēles. Pēdējo reizi PČ ietvaros abas vienības tikās 2022. gadā, kur mūsējie uzvarēja ne bez grūtībām ar 4:3 pēcspēles metienu sērijā. PČ ietvaros.
Kopumā oficiālos mačos austrieši mūs kopš neatkarības atjaunošanas tā arī nav spējuši uzveikt, vien ar atsevišķiem uzņēmumiem draudzības spēlēs un turnīros.
Austrijas rezultatīvākais spēlētājs ir jaunais talants, “Detroit Red Wings” rindās spēlējošais Marko Kaspers. Aizvadītajā NHL regulārajā sezonā viņš 77 spēlēs iekrāja 37 punktus (19+18), bet šajā PČ sešos mačos viņam 5 punkti (4+1). Tikpat punktu (vien 2+3) ir pieredzējušajam Austrijas čempionāta zelta medaļas ieguvējam Šnaideram no Zalcburgas “Red Bull” un Dominikam Cvergeram (1+4), kas spēlē Šveice NLA līgā.
Ar visu Austrijas izlases sastāvu ir iespējams iepazīties šeit.
Savukārt mūsējiem rezultatīvākā vīra godu šobrīd ieņem Eduards Tralmaks, kurš nākamgad būs austrieša Kaspera komandas biedrs Detroitā. Tralmaks ticis pie 6 punktiem (2+4), bet aiz vīns seko Dans Ločmelis ar 5 (4+1) un Toms Andersons ar 4 (1+3) punktiem.
Ar visu Latvijas izlases sastāvu ir iespējams iepazīties šeit.
Komandu gūto un zaudēto vārtu attiecība ir liti līdzīga – Latvijai tā ir 16:19 pret austriešu 15:17. Abas komandas vieno fakts, ka tās metieni efektivitātē atrodas top 10 – mūsu pretinieki ir 7.
vietā, kamēr mēs noslēdzam labāko desmitnieku. Toties Latvija var lepoties ar lielisku mazākumu – no 18 epizodēm zaudēti tikai 3 vārti, kas dod 83,33% neitralizāciju. Austrijai šis rādītājs ir zemāks – no 20 reizēm 5 zaudēti vārti un 75% jeb 11. vieta starp visiem turnīra dalībniekiem.
Abām izlasēm ir arī viens vienojošais negatīvais faktors – pēc sešiem aizvadītiem mačiem un attiecīgi 13 austriešu un 12 latviešu iespējām spēlēt vairākākumā abas komandas izmantojušas tā arī nav. Esot vienīgajām izlasēm, kas tā arī vēl nav spējušas izcelties vairākumā. Varbūt šodien?
Par to izteicās arī Rihards Bukarts pēc vakardienas treniņa: “Pieslīpējām vairākas nianses. Paši saprotam, ka ar vairākumu ir kā ir. Izrunājām ar treneri Vilkoitu detaļas, kuras mēs varētu uzlabot. Esmu liels ticētājs tam, ka vairākums ir pretinieka piemānīšana. Ka vārti jāgūst ar viltību un sīkām detaļām.”
Un rindkopa fantāzijām – ja Latvija kvalificējas “play-off”, tai pretī nāks B grupas uzvarētāja, uz kuru godu šobrīd pretendē trīs izlases – Šveice (vēl palicis mačs pret kazahiem) un ASV un Čehija, kuras aizvadīs savstarpējo spēli.
Čempionātā iespējams arī kuriozs. Proti, par pirmo vietu A grupā šodien cīnīsies mājinieki Zviedrija un Kanāda. Ja pirmie uzvar, viņi arī ieņems 1. vietu apakšgrupā un teorētiski B grupā 4.tie var palikt otri mājinieki dāņi. Tādā gadījumā ¼ pāri tiks mainīti, lai abas mājinieces varētu vismaz pirmo “play-off” maču aizvadīt savu skatītāju priekšā.
Who do you think is advancing to quarter-finals at this year’s #MensWorlds? 👀 pic.twitter.com/6IqFs6BQyv
— IIHF (@IIHFHockey) May 19, 2025
Spēles sākums pulksten 13:20 un to tiešraidē translēs Latvijas Televīzijas 7. kanāls. Par uzvaru !
Tāpat aicinām interesentus uz “Tonybet Fan” fanu teltīm. Vairāk informācijas lasi rakstā.
Hokejs, mūzika un alus! TonybetFanU zona sveic līdzjutējus Rīgā
Čempionāts šogad no 9. līdz 25. maijam norisināsies Zviedrijā – Stokholmā un Dānijā – Hērningā. Neskaitot B apakšgrupas spēles, Dānija uzņems vēl divus ceturtdaļfinālus, bet A grupa un pārējie izšķirošie mači, tostarp spēles par medaļām un čempionu kausu, norisināsies Stokholmā, slavenā zviedru Dīdžeja Avicii vārdā nosauktajā arēnā.