Trīs soļi līdz Turīnai – Vītoliņš ar vīriem dodas cīņā
Sākot ar 29. augustu Latvijas vīriešu hokeja valstsvienība dosies trīs cīņās par ceļazīmi uz Ziemas olimpiskajām spēlēm Turīnā un Kortīnā d’Ampeco 2026. gadā. Komanda ir tuvu optimālajam sastāvam, bet kādi pretinieki latviešiem stāsies pretī, un kura izlase potenciāli var sagadāt grūtāko pārbaudījumu? Izlases galvenais treneris Harijs Vītoliņš apgalvo, ka visus pretiniekus uzlūko vienlīdz nopietni. “Mūsu uzdevums ir trīs spēlēs izcīnīt trīs uzvaras un tikt uz olimpiādi,” sacījis speciālists. Kas Latvijas izlasi sagaida tik svarīgajā turnīrā un kādas korekcijas bija jāievieš gatavošanās gaitā?
Sagatavošanās posms un sastāva aprises
Hokejisti gatavošanos oficiāli uzsāka 19. augustā. Sākotnēji tika plānots, ka ierindā būs visi labākie spēlētāji. Vēlāk gan Latvijas Hokeja federācija (LHF) paziņoja, ka “šajā olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā personisku iemeslu dēļ Latvijas izlasei nevarēs palīdzēt Nacionālās hokeja līgas (NHL) spēlētāji Teodors Bļugers un Elvis Merzļikins, kā arī aizsargs Kārlis Čukste.”
Vītoliņš pirmajā preses konferencē iepazīstināja ar iemesliem, kā arī darba plānu un izteicās par spēlētaju izvēli šajā sasaukumā, minot arī klubu dažādo attieksmi sarunās.
Vēlāk tika aizvadītas arī pārbaudes spēles ar Dānijas valstsvienību, kurai mūsējie piekāpās iepriekšējā olimpiādē astotdaļfinālā ar 2:3. Šoreiz uzvaras tika dalītas uz pusēm. Pirmajā mačā zaudējums ar 2:3, bet otrajā paņemts revanšs ar 5:3.
Vītoliņš pēc spēlēm izteicās sekojoši: “Kļūdas ir vienmēr, bet kvalitāte un agresīvā spēle šodien bija redzama. Ir, pie kā piestrādāt, piemēram aizsardzības zonā. Vienmēr saku – viss sākas no aizsardzības. Ja aizsardzība būs laba, kompakta un pašaizliedzīga, tad uzbrukums vienmēr izveidosies. Mums vēl ir pāris dienas. Ar labu garastāvokli dodamies turnīrā,” treneris citēts portālā sportacentrs.com pēc spēles preses konferencē.
Tāpat Vītoliņš sacīja, ka 2023. gada PČ labākais vārtsargs un turnīra vērtīgākais spēlētājs Artūrs Šilovs apzināti pietaupīts pārbaudes spēlēs, jo viņš aktīvi gatavojas jaunajai Nacionālās hokeja līgas (NHL) sezonai jau kopš 12. jūnija un treniņos ir ļoti noslogots. Tāpēc nolemts viņu pietaupīt izšķirošajām spēlēm. Treneris apgalvoja arī, ka Rodrigo Ābola gūtais savainojums (vairākas šuves uz sejas) otrajā pārbaudes spēlē neliegs viņam piedalīties turnīrā.
Savukārt viens no Vītoliņa asistentiem Raimonds Vilkoits sarunā ar portālu hokejazinas.com sacīja:
“Šajā īsajā treniņnometnē mūsu plāns paredz, ka spēlētājiem jāsasniedz optimālā forma, jo hokejisti starpsezonā bija savos klubos. Kāds ir aizvadījis pārbaudes spēles, savukārt cits varbūt nemaz nav devies laukumā. Iespējams, ka ir spēlētāji, kuriem bija intensīva slodze, līdz ar to jāsaprot, kuram nepieciešama atjaunošanās, bet kuram vajag uzlabot fizisko kondīciju. Kopumā visi puiši ir labā fiziskajā formā. Otrs uzdevums ir atjaunot mūsu spēles sistēmu, kuru piekopjam izlasē. Mērķis ir labi sagatavoties olimpiskajai kvalifikācijai.”
Latvijas izlases sastāvs pieejams šeit.
Atkāpei – nauda un politika
Rīkot šādu turnīru ir jauki, tomēr viss maksā naudu. Sākotnēji no valsts budžeta netika paredzēta līdzekļu piešķiršana OS kvalifikācijas turnīra rīkošanai un gatavošanās posmam, tomēr 28. augustā nāca prieka vēsts. “Atbilstoši apstiprinātajam rīkojumam no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” Izglītības un zinātnes ministrijai piešķirti 411 617 eiro pārskaitīšanai Latvijas Hokeja federācijai,” rakstīts Latvijas Hokeja federācijas (LHF) mājas lapā. Šeit gan ir atkāpe – nosauktā summa ir par 31 tūkstoti mazāka nekā sākotnēji plānots, bet ir labi, kā ir.
Salīdzinājumā ar basketbolu, kur valsts iztērēja vairākus miljonus eiro gan licences apmaksai, gan paša turnīra sarīkošanai, piešķirtā summa hokeja izlasei ir ievērojami mazāka. Ja hokejisti kvalificēsies, tas noteikti būs papildus arguments nākotnē, lai vērstos pie valsts varas šī sporta veida atbalstīšanai. Jo tas ir nepieciešams.
Un kā bez politikas kopējā konteksā? Olimpiādē piedalīsies 12 valstsvienības. Starptautiskās Ledus hokeja federācijas (IIHF) izstrādātie noteikumi paredz, ka pa tiešo tur iekļūst astoņas spēcīgākās komandas pēc 2023. gada IIHF ranga – Kanāda, Somija Krievija, Zviedrija, Vācija, ASV un Šveice un Čehija, kā arī mājiniece Itālija.
Atlikušās trīs komandas tiek noskaidrotas trīs kvalifikācijas turnīros, kur katrā piedalās par četrām vienībām, labākajai nodrošinot vietu OS. Interesants fakts ir tāds, ka teorijā pa taisno tur iekļuvusi arī Krievija. Kura gan ir diskvalificēta no starptautiskajām sacensībam pēc neizprovocētā iebrukuma Ukrainā 2022. gada februārī. Baltkrievija par tā atbalstīšanu arī saņēma sankcijas, tāpēc nepiedalās nevienā no kvalifikācijām.
Pagaidām oficiāls paziņojums par diskvalifikācijas pagarināšanu nav sekojis. “Uz papīra” tai drīz būtu jābeidzas, proti, 2025. gada vasarā, tomēr pavisam reāla ir iespēja, ka tas tiks pagarināts, un uz Turīnu dosies ne tikai katra kvalifikācijas turnīra uzvarētāja, bet arī labākā no visām otrajām vietām. Tā tiks noteikta kā ierasts pasaules čempionātos: Vispirms izcīnīto punktu skaits -> vārtu starpība -> gūto vārtu skaits, ja nepieciešams.
Kādi būs pretinieki?
Latvijai pretī stāsies Slovēnija, Ukraina un Francija. Slovēnijas sastāvā bija iespēja redzēt šī turnīra potenciāli lielāko zvaigzni Anže Kopitaru, kurš gan kārtējo reizi izlasei atteicis. Pēdējo reizi Slovēnijas izlases kreklu viņš uzvilka tieši iepriekšējā OS atlases ciklā 2021. gadā.
Slovēņi aizvadīja divas pārbaudes spēles pret Austriju, abās kapitulējot ar 1:2, vienā no gadījumiem tas notika papildlaikā. Zīmīgi, ka šogad slovēņi spēlēja 1A divīzijā (pēc spēka otrā), bet tajā uzvarēja, kas nozīmē 2025. gada PČ tā būs atkal labāko 16 vienību vidū. Sastāvs veidots no pārsvarā vietējā kluba Ļubļanas “Olimpija” hokejistiem, bet līderu status piemērojams vairākiem Vācijas DEL līgas kadriem.
Tikmēr Ukraina ar 6:3 uzveica Ungāriju. Arī ukraiņi nespēlē augstākajā divīzijā, bet gan 1B jeb pēc spēka trešajā. Tur gan izdevās izcīnīt pārliecinošu pirmo vietu ar uzvarām visos mačos pamatlaikā un vārtu attiecību 31:2 un 2025. gadā tā būs 1A divīzijas dalībniece. Nospiedošais vairākums hokejistu ir Kijivas “Sokil” pārstāvji, bet ir arī spēlētāji no laba līmeņa Eiropas līgām.
Francija, kas tiek uzskatīta par nopietnāko pretinieci, un ar kuru nācās cīnīties arī iepriekšejā OS kvalifikācijā uz Pekinas spēlēm, aizvadīja divus pārbaudes mačus ar Norvēģiju. Pirmajā zaudēts ar 2:3, bet otrajā sagrāve ar 0:9… Par līderiem gaidāms būs jāsauc NHL pārstāvjus Pjēru Eduardu – Belemaru (pērn “Seattle Kraken”, tagad bez līguma), Aleksandrē Teksjēru (“St. Louis Blues”) un Pjeriku Dubē (“Washington Capitals”), kā arī Kontinentālajā hokeja līgā (KHL) spēlējošais Stefans Da Kosta (Jekaterinburgas “Avtomobilist”). Tāpat komandā ir vairāki Šveices, Čehijas un Somijas līgu pārstāvji.
Zīmīgi, ka kopš gatavošanās 2024. gada PČ sākuma aprīlī, ieskaitot pārbaudes spēles un pašu PČ, franči 17 mačos tikuši tikai pie četrām uzvarām. Uzvaras garšu šie hokejisti noteikti būs piemirsuši. Latvijas uzdevums – neļaut to atcerēties!
Kas interesanti – gan ar Slovēniju, gan Franciju Latvija spēlēs vienā apakšgrupā 2025. gada pasaules čempionātā.
Rīgā spēlē E grupa, bet vēl divi kvalifikācijas turnīri norisināsies Bratislavā (D grupa, mājiniece Slovākija, Austrija, Ungārija un Kazahstāna) un Āborgā (F grupa, mājiniece Dānija, Norvēģija, Japāna un Lielbritānija).
Spēļu kalendārs
- 29.08. Latvija – Slovēnija pulksten 20:00
- 30.08. Latvija – Ukraina pulksten 20:00
- 1.09. Latvija – Francija pulksten 17:00
Biļetes uz spēlēm “Arēnā Rīga” var iegādāties šeit. Jāatgādina, ka uz trešo spēli visas biļetes jau ir izpārdotas, tāpēc LHF laida apgrozībā papildus vietas un stāvvietas. Atmosfēra solās būt lieliska!