
Stenlija kauss meklē saimnieku. Vai atkal pieteiksies kāds no latviešiem?


Stenlija kausa vēsture
Stenlija kauss ir vecākā sporta trofeja Ziemeļamerikā, kuras izcīnīšanas pirmsākumi meklējami vēl 19. gadsimtā (1892.). Tā nosaukta Lorda Stenlija Prestona, ietekmīga kanādiešu politiķa vārdā. Sākotnēji tas tika piešķirts Kanādas amatieru hokeja klubiem. Profesionālie klubi pievienojās šīm sacensībām 20. gadsimta sākumā un uzreiz sāka tajās dominēt.
Hokeja spēļu popularitāte Kanādā piedzīvoja strauju pieaugumu līdz 1913. gadā abas tā brīžā lielākās profesionālās hokeja organizācijas – Nacionālā hokeja asociācija (NHA), kas bija NHL priekštece, un “Pacific Coast Hockey Association” (PCHA) vienojās, ka abu līgu čempioni aizvadīs savstarpēju spēļu sēriju, kurā galvenā balva būs… Stenlija kauss!
Pēc tam, kad tika apvienotas vairākas līgas, tostarp daudzām pazūdot, Stenlija kauss kļuva par reālo (tiesa, ne juridisko, ja tā var teikt) NHL uzvarētāju trofeju. Formāli NHL dzimšanas gads tiek minēts kā 1917., tomēr kausa vēsture ir senāka. Jāpiebilst, ka de iure jeb pilnīgi oficiāli par NHL galveno trofeju tas tika atzīts neilgi pēc Otrā pasaules kara 1947. gadā.
Kura organizācija ir varenākā vēsturē?
Visvairāk Stenlija kausu ir “Monreal Canadiens”, kas triumfējusi 24 reizes. Savus titulus šīs organizācijas rindās savā laikā izcīnīja arī Veins Greckis. 13 kausi ir “Toronto Maple Leafs” kontā, bet 11 “Detroit Red Wings”.
Zīmīgi, ka tikai piecām no aktīvajām organizācijām tā arī nav izdevies ne reizi iekļūt Stenlija kausa finālā. Te gan jāpiebilst, ka divas no tām ir pavisam jaunas – “Seattle Kraken” aizvada tikai trešo sezonu līgā, bet Jūtas klubs šogad piedzīvoja debiju NHL. “Vegas Golden Knights” stāstu, šķiet, kādam klubam būs grūti atkārtot, proti, pirmajā sezonā iekļūt finālā, bet piecus gadus vēlāk arī tajā triumfēt. 2023. gada čempionu sastāvā bija arī mūsu uzbucējs Teodors Bļugers.
Vēl bez fināla ir Elvja Merzļikina pārstāvētā “Columbus Blue Jackets”, “Minnesota Wild” un “Vinipeg Jets”. Tiesa, tās ir arī vienas no jaunākajām franšīzem NHL. Tā arī daļēji izskaidrojams, kāpēc tieši šis trio + divi pavisam jaunie klubi ir bez tāda veida vēstures ieraksta. Bet kuri ir favorīti šajā Stenlija kausa izcīņā?
Latvieši bez “play-off”
Latvijas līdzjutējiem bija pamatotas cerības, ka aprīļa beigās tiem būs iespēja sekot līdzi NHL izslēgšanas spēlēm vairāku latviešu pārstāvētajām komandām. Runājot par Rodrigo Ābola darba vietu “Philadelphia Flyers”, tad tā nebija no tām, jo jau pirms sezonas vairāki apskatnieki un eksperti norādīja, ka šis sastāvs, visticamāk, ne uz ko lielu spējīgs nebūs. Tas diemžēl piepildījās arī praksē, jo “Flyers” finišēja pēdējā vietā Austrumu konferencē.
Cerības bija par vārtsarga Artūra Šilova un uzbrucēja Teodora Bļugera “Vancouver Canucks”, kas beigās Rietumos palika sešu punktu attālumā no kārotā astotnieka. Vēl sāpīgāka sezonas izskaņa sanāca Elvim Merzļikinam un “Columbus Blue Jackets”, kam bija iespēja ielēkt pēdējā vilcienā vēl pēdējā spēlē, tomēr tiešie sāncenši dabūja sev nepieciešamos punktus, lai to nepieļautu.
Vai atkal “Panthers” un Balinskis?
Pērn Stenlija kausu ieguva Uvja Balinska pārstāvētā “Florida Panthers” vienība, kas ir starp galvenajām favorītēm arī šosezon. Tiesa, mūsu ekspertu ieskatā šobrīd kā reālākā čempione tiek minēta “Carolina Hurricanes” komanda. Savukārt Prezidenta kausa (pasniedz regulārās sezonas uzvarētājiem) ieguvēja “Vinipeg Jets” pagaidām kotējas tikai kā ceturtā reālākā kandidāte. Ar piebildi, ka NHL pastāv, tā saucamais, Prezidenta kausa ieguvēju lāsts…
NHL spēku samērs ir ievērojami līdzīgāks nekā, piemēram, NBA. Tomēr viena lieta abām ir kopīga, proti, regulārās sezonas uzvarētāji reti kad “play-off” laikā attaisno savas ambīcijas un tiek pie titula.
Ja NBA kopš 2000. gada tikai piecas reizes visā turnīrā triumfējušas labākās komandas pēc 82 spēlēm, tad NHL Prezidenta kausa ieguvēji tikai 8 (!) reizes līgas vēsturē spējuši tajā pašā sezonā celt virs galvas Stenlija kausu! Te gan jāpiebilst, ka NHL Prezidenta balvu pasniedz vien kopš 1985./86. gada sezonas.
NHL pēdējo reizi tas notika 2012./13. gada sezonā, kad triumfēja “Chicago Blackhawks”. Vēl interesantāka ir statistika par laika posmu kopš 2000. gada – pirmajā “Stanley Cup” izcīņas kārtā zaudējušas sešas komandas, kuras tajā gadā bijušas labākās pēc reguārās sezonas.
Vēl trakāk ir tas, ka kopš Čikāgas kluba pēdējā triumfa neviens no regulārās sezonas labākajiem klubiem nav spējis tikt pat līdz NHL finālam, augstākajam rezultātam esot apstāšanās konferences finālā. Prezidenta kausa lāsts ir īsts!
Balinskis pret Girgensonu
Šo rindu autors nav aizmirsis, ka Stenlija kausa izcīņā piedalās arī cits latvietis Zemgus Girgensons, kuram pēc vairāk nekā 10 gadiem līgā šī būs debija NHL izslēgšanas spēlēs. Viņš pārstāv “Tampa Bay Lightning” komandu un tā nu sakrita, ka abi latvieši piedzīvo savstarpējo dueli jau pirmajā kārtā. Pagaidām veiksmīgāki ir “Panthers” hokejisti, kas it kā pēc prognozēm ir atbilstoši – Tampas kluba izredzes kļūt par čempioniem tiek vērtētas kā 10. reālākās.
Zīmīgi, ka “Panthers” ir tikuši Stenlija kausa finālā pēdējās divās sezonās, kas nozīmē, ka tai ir iespēja sasniegt maģisko trīs secīgu finālu robežu. NHL vēsturē tādi gadījumi ir piedzīvoti 14 reizes, bet pēdējais klubs, kurš to spējis paveikt, ir Girgensona “Lightning” laika posmā no 2020. – 2022. gadam (ieskaitot).
Arī “back to back” tituli mūsdienu NHL nav bieža parādība, kaut gan tieši pēdējo gadu laikā ir piedzīvoti divi tādi piemēri. Jau ar minēto “Lightning”, kad trīs finālu nogrieznī bija izdevies triumfēt pirmajos divos, kā arī “Pittsburgh Penguins” 2015. un 2016. gadā. Vēl iepriekš pēdējo reizi tas tika piedzīvots 1999. gadā.
Lai arī Girgensons nav īpaši rezultatīvs, viņam ir citas funkcijas. Ne par velti viņš pirmo reizi karjerā piedalījās visās 82 regulārās sezonas spēlēs, iekrājot 2+4 punktus. Tikmēr Balinskis no caurumu lāpītāja savainojumu gadījumā un laba treniņu biedra šosezon ir kļuvis par stabilu pamatsastāva spēlētāju ar solīdu spēles laiku. Arī sezona pati padevās gana rezultatīva aizsargam, izceļoties ar 4+14 punktiem.
Latvijas hokeja izlases kontekstā it kā fakts, ka pirmajā kārtā tiekas divu latviešu pārstāvētās komandas, varētu uz pirmo aci šķist pozitīvs. Teorētiski tas nozīmē, ka pieejams uz gaidāmo pasaules čempionātu būs vismaz viens NHL vīrs. Šoreiz gan par to pilnīgi droši nevaram būt, jo, ja izkritīs Tampa, tad Girgensons jau paziņojis laicīgi, ka ģimenes apstākļu dēļ izlasei nepievienosies. Tikmēr Balinska kontekstā par to runāt pāragri – ļausim puišiem spēlēt.
Kurš būs Stenlija kausa ieguvējs 2025? To uzzināsim jūnijā.