• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Stenlija kauss ir modies. Un kāda loma būs Bļugeram

Stenlija kauss ir modies. Un kāda loma būs Bļugeram

Naktī uz 18. aprīli ar četrām spēlēm startēja viens no svarīgākajiem pasaules hokeja notikumiem – pie apvāršņa atkal ir parādījies Nacionālās hokeja līgas (NHL) galvenais apbalvojums Stenlija kauss un tā izcīņa. 

Ņemot vērā, ka tieši NHL “play – off” spēles komandu sporta veidos tiek uzskatītas par visgrūtāk prognozējamākajām, potenciālo favorītu uz triumfu ir vairāk nekā patieso varētāju, kuri tikpat labi var arī “nākt” no “play-off” zara apakšējām vietā. Bet kuras komandas šī gada izslēgšanas spēļu turnīrā ir pieskaitāmas pie galvenajām pretendentēm uz uzvaru 16 mačos un četrās sērijās, un ko šajā visā mikslī varētu darīt Teodors Bļugers un Lasvegasas “ Golden Knights”.

welcome-offer

“Play – off” formāts

Lai arī komandas ir iedalītas divās konferencēs, aizvien lielāka nozīme tiek piešķirta divīzijām. Lai arī izslēgšanas mačiem aizvien kvalificējas 16 komandas, 12 vietas nodrošina četru divīziju trīs labākās komandas, bet kā nākamās tur iekļūst tās, kuras iekrājušas visvairāk punktu savā konferencē. Izspēle notiek starp pirmajām divām vietām divīzijā, kurām pievienojas arī, tā saucāmās, “Wild Card” komandas. Visas sērijas rit līdz kādas komandas četrām uzvarām.

Lai arī lielas izmaiņas klasiskajā izsēšanas formātā (no augstākā pret zemāko, uzsākot “play-off”), tomēr nereti tās ievieš izmaiņas un izveido potenciāli intrigējošākus pārus kā tas būtu, ja turpinātos pēc pēdējo desmitgažu formas. Sīkāk par izspēles formu var lasīt šeit.

Vēsturiska sezona Bostonai, bet prognozēs čempioni neiepaliek

Apkopojot “gaišāko nozares prātu” jeb dažādu Ziemeļamerikas ekspertu un profesionālu apskatnieku kopējo domu lidojumu, pirmajā vietā un kā reālākā pretendente uz Stenlija kausa izcīnīšanu tiek minēta Bostonas “Bruins” organizācija. Protams, uz pirmo acu skatienu var teikt – nav jau liela māksla nominēt vadošajā lomā komandu, kura izcīnījusi visvairāk punktu, turklāt pat vēsturiskā griezumā – šī gada “Bruins” iekrāja 135 punktus un pārspēja 1976./77. gada Monreālas “Canadiens” iespēto, kas bija 132 punkti. Tiesa, tolaik vēl regulārajā sezonā bija 80 mači. Tāpat bostonieši izcīnīja 65 (!) uzvaras – arī rekords. Vai kāds šo komandu spēs apstādināt?

Prognozēs “uz papēžiem” min pērnā gada čempioni Kolorādo “Avalanche”, kuri spēja noturēt lielāko daļu no pērnā gada sastāva, piesaistīt jaunus spēkus un arī pēc neizteiksmīga sezonas sākuma uzņemt apgriezienus un atgriezties savā līmenī. Interesants arī ir fakts, ka komandai, kas triumfējusi regulārajā sezonā, nav izdevies izcīnīt Stenlija kausu kopš 2013. gada. Vēl interesantāk ir tas, ka šī gada Prezidenta balvas ieguvējai “Bruins” pirmajā kārtā pretī stāsies pagājušās sezonas šīs balvas laureāti Floridas “Panthers”. Tas vien parāda, cik potenciāli bīstama ir katra sērijas NHL “play-off”. Tiesa, pirmo pārbaudījumu jau “Bruins” izturēja, svinot uzvaru.

Turpinot iepriekšējo domu, “Bruins” šogad demonstrē tik saturīgu sniegumu, ka šeit tik tiešām formula *punkti turnīra tabulā + parādītā spēle* kliķē. Tāpēc ir pilnībā pamatoti šo komandu arī uzskatīt par reālāko kausa ieguvēju, ko šī organizācija nav ieguvusi kopš 2011. gada.

Jāatzīmē, ka Austrumu konferencē, kurā spēlē “Bruins”, ārpus labāko astotnieka pirmo reizi kopš 2006. gada palika tādi NHL līmeņa klubi – smagsvari kā Pitsburgas “Penguins” un Vašgintonas “Capitals”. Bet pie aizraujošākajiem pirmās kārtas dueļiem noteikti jāatzīmē Ņujorkas “Rangers” un Toronto “Maple Leafs” pretstāve.

Tikmēr Rietumu konferencē, no kuras nāk esošie čempioni “Avalanche”, triumfēja Teodora Bluģera pārstāvētā Lasvegasas “Golden Knights”. Taču vairākās pirms “play – off” prognozēšanas iestāžu prognozēs komanda svaidās no top 4. – 8., kad runa ir par potenciālajiem čempioniem sezonas noslēgumā. Vairāk par “Golden Knights” izredzēm un Bļugera lomu nākamajās nodaļās.

Pieskaroties vēl Rietumos esošajām komandām, pie potenciālajiem “melnajiem zirdziņiem” var uzskatīt abas Ņujorkas apgabala komandas Ņūdžersijas “Devils” un “Rangers”, kuras attiecības noskaidros pirmajā kārtā savā starpā. Otrs tikpat spraigs pāris tika paredzēts Edmontonas “Oilers”, kurai šosezon teju brīnumains vairākums gandrīz 33% jeb katrs trešais izmantots, un Losandželosas “Kings” starpā un šī priekšnojauta uzspējusi jau materializēties, pirmajā spēlē pagarinājumā uzvaru izcīnot viesu statusā esošajai “Kings” 4:3.

NHL-Playoff-bracket

Avots: sportingnews.com

“Golden Knights” – gatavībā atkārtot debijas pasaku

Atcerēsimies, ka Lasvegasā bāzētā komanda NHL parādījās vien 2017. gadā, kad tika dibināta un piedalījās nākamajā sezonā. Debijā izdevās aizkļūt līdz Stenlija kausa izcīņas finālam, kur sērijā 1-4 atzina “Capitals” pārākumu. Kopumā komanda tikai reizi nav spējusi iekļūt izslēgšanas spēlēs, kas notika pērn. Šajā sezonā “atriebība” pagaidām izdevusies salda, jo sasniegta pirmā vieta savā konferencē.

Tas gan vieglas dienas “play-off” mačos nesola. Lai arī abas komandas spēlē labi aizsardzībā (ielaisto vārtu ziņā Vinipega ir 8., bet Lasvegasa 11. vietā līgā), uzbrukumā šajā rādītājā tās atrodas ārpus līgas 10 rezultatīvāko komandu skaita. Arī vairākumā tās meklējamas apakšgalā. Tāpēc liela nozīme būs vārtsargu spēlei, kur pagaidām neliela priekšrocība jāatdod “Jets” komandai.

Tās vārtos par pārliecinošu pirmo numuru pēdējās sezonās kļuvis Konors Helebuks, kurš ieguva Vezina balvu 2019./20. gada sezonā. Šosezon viņš stājies vārtos 64 spēlēs un atvairījis 92% pretinieku metienu (5. labākais rādītājs līgā), ielaižot vidēji 2,49 vārtus. Tikmēr “Golden Knights” šajā pozīcijā ir problēmas – trauma ir iepriekšējam 1. numuram Robinam Leneram, kuras dēļ viņš šosezon vispār nespēlē, tāpat savainojumi arī vēl diviem citiem kadriem. 

Rezultātā šobrīd par galveno vārtsargu izvirzījies bijušais Helebuka dublieris “Jets” rindās trīs gadus Lorans Broso, kurš pirms tam šosezon pārsvarā spēlēja Amerikas hokeja līgā. Tiesa, Broso sevi apliecinājis godam – 11 mačos ar viņu vārtos komanda tika pie punktiem 10 gadījumos. Bet te noteikti spēlēs pieredzes jautājums, kura viņa konkurentam “Jets” vārtos ir daudz lielāka. No otras puses – nereti tieši Stenlija kausa izcīņā “uzspīd” pa kādam pelnrušķītes stāstam tieši vārtsargu formā. Atcerēsimies kaut vai Artūra Irbes un tā laika “Hurricanes” tikšanu līdz finālam, latvietim esot vienam no galvenajiem šo panākumu arhitektiem!

Vai Bļugers spēlēs?

Uzreiz pēc maiņas, kuras rezultātā Bļugers nonāca Lasvegasā no Pitsburgas, viss izskatījās ļoti spīdoši – 10 spēlēs pieci punkti un loma it kā atrasta. Turpinājums gan nebija tik veiksmīgs, bet uz regulārās sezonas beigām aizvien biežāk redzējām latvieti ielas drēbēs un mačus noraugoties no tribīnēm.

Laba ziņa organizācijai, varbūt ne tik laba savtīgi domājot Bļugeram, ir komandas kapteiņa Marka Stouna atgriešanā ierindā pēc tam, kad viņš guva traumu sezonas vidū un veica operāciju. Tagad viņš ir vesels un ierindā uz pirmo maču. Aktuālo “Golden Knights” maiņu izkārtojumu var aplūkot šeit. Bļugera vietā komandas galvenais treneris šobrīd dod priekšroka ne – klasiskiem centriem un veterāniem, bet arī latvietis vairāk nav uzskatāms par jauno, un ir sevi pierādījis kā universiālu spēlētāju.

blugers

Teodors Bļugers

Jebkurā gadījumā situācija ir sekojoša – ja Lasvegasas klubam padodas “garāks “play-off” skrējiens” vai kaut šī pirmās kārtas sērija, ņemot vērā savainojumu, kā arī taktiskā zīmējuma izmaiņu faktorus, pastāv ticama iespējamība, ka Teodors nav vēl pēdējo reizi šosezon vilcis kājās slidas oficiālos mačos. Lai noskaņojums būtu gaišāks, īsumā atcerēsimies iepriekšējo latviešu hokejistu pieredzi, kuri ir nokļuvuši līdz finālam.

Atgādināsim, ka Stenlija kausa finālos ir spēlējuši vairāki latvieši – Sandis Ozoliņš (Kolorādo “Avalanche”, 1996. gadā izcīnīts kauss – vienīgais Latvijas vēsturē), Artūrs Irbe (Karolīnas “Hurricanes”, 2002.), Oskars Bārtulis (Filadelfijas “Flyers”, 2010.) un Kaspars Daugaviņš (Bostonas “Bruins”, 2013.). Ja Irbe ar Ozoliņu šajās kampaņās bija vieni no galvenajiem spēkiem, tad Bārtulis un Daugaviņš uz savas ādas izjuta, ko NHL pasaulē nozīmē frāze “esi gatavs jebkurā brīdī”. Abi aizvadīja attiecīgi “tikai” septiņas un sešas spēles, turklāt ar lielām pauzēm “play-off” sākumā un tad tika “iemesti” kaujā finālsērijā. Bļugeram jābūt uz to gatavam.

Bet, lai vispār cerētu uz kāda latvieša panākumu, “Golden Knights” vienībai būs jāmeklē atslēga uz Helebuka vārtiem. Mūsu ekspertu ieskatā šī dueļa favorīti gan aizvien ir Lasvegasas kluba hokejisti, bet kā tas (ne)realizēsies dzīvē? Pirmā spēle jau naktī uz 19. aprīli pulksten 4:30 pēc Latvijas laika.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tonybet Fan (@tonybet_fan)