• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Pirmais latvietis ar diviem Stenlija kausiem

Pirmais latvietis ar diviem Stenlija kausiem

Nacionālajā hokeja līgā (NHL) noskaidroti čempioni - par tiem otro sezonu pēc kārtas kļuvuši “Florida Panthers” hokejisti ar latviešu aizsargu Uvi Balinski ierindā. Tādējādi viņš kļuvis par pirmo Latvijas pārstāvi ar diviem Stenlija kausiem. Ar ko šī sezona bija citādāka kā pērn, un kas kalpoja kā panākumu atslēga Floridas kluba uzvarai? Atskatīsimies arī uz Balinska iespēto savā otrajā sezonā pasaules spēcīgākajā hokeja līgā.

Un atkal “Panthers”!

“Panthers” šajā sezonā nebija tik lielos favorītos ekspertu prognozēs kā pirms gada vai diviem, kad arī tika sasniegts fināls. Un zīmīgi, ka abas pretinieces arī pērn tikās finālā. Tad drāmas pilnā sērijā no vadības 3-0 tai nonākot līdzsvarā 3-3, beigās laimīgu uzvaru septītajā spēlē svinēja “pantēras”. Arī šogad prognozēs tika minēts līdzīgs scenārijs, kas gandrīz arī piepildījās, sērijā aizvadot sešus no septiņiem iespējamiem mačiem. Vienīgi nevienai no komandām neizraujoties drošā vadībā sērijā kā pērn tas izdevās Floridai.

Trīs no sešiem mačiem noslēdzās pagarinājumā, kas netraucēja piedzīvot rezultatīvu finālu. Mazākais gūto vārtu skaits kādā no spēlēm bija seši – tas notika titula sasniegšanas spēlē, kur ar 5:1 triumfēja “Panthers”. Trīs spēlēs tika gūti septiņi vārti, bet divās pat deviņi – abos gadījumos 5:4, katrai komandai uzvarot pagarinājumā pa reizei.

“Panthers” var priecāties arī par to, ka abās titula svinēšanas reizēs tas noticis mājas spēlē.

Par Stenlija kausa izcīņas vērtīgāko spēlētāju jeb MVP tika nosaukts “Panthers” uzbrucējs Sems Benets, kurš 23 spēlēs iekrāja 22 (15+7) punktus un lietderības koeficientu “+6”. Benets nebija pat pirmās maiņas uzbrucējs (otrā virknējuma centrs), bet vienlīdz lieliski darbojās abos laukuma galos. Arī eksperti izcēla viņa nozīmi un pasniegto balvu uzskata par pelnītu.

Arī šogad par rezultatīvāko (tiesa – dalīti) “play-off” kampaņā kļuva “Oilers” superzvaigzne Konors Makdeivids, iekrājot 33 (7+26) punktus. Pērn viņa kontā bija 42 punkti un tā bija viena no retajām reizēm (vēsturē bijušas vien sešas tādas), kad Kona Smita (Conn Smythe) vārdā nosauktā Stenlija kausa izcīņas MVP balva nonāca zaudētāju komandas spēlētāja rīcībā, to piešķirot tieši viņam.

Līdz ar “Panthers” uzvaru tika turpināta vairāk nekā trīs dekādēs ilgusī ASV bāzēto klubu dominance NHL – pēdējo reizi, kad Kanādas klubs izcīnīja Stenlija kausu, fiksēja 32 gadus atpakaļ.

Uzvaras atslēgas

Par “Panthers” lielāko trumpi tiek uzskatīts sastāva dziļums un tā universiālisms. Reti kurš no Floridas kluba uzbrucējiem “neatstrādā” savu daļu arī aizsardzībā, bet katrā no četriem virknējumiem ir vismaz viens spēlētājs, kurš pazīstams arī ar savām īpašajām pretinieku neitralizēšanas nepieciešamajām īpašībām. Pie tādiem pieskaitāmi ne tikai rezultatīvie Aleksandrs Barkovs un Sems Reinharts, bet arī viņu mainas biedrs Rodrigess, kā arī MVP Sems Benets ar vairākiem skandināvu kadriem.

Arī uzbrukumā spēlētāji ir meistarīgi un visas maiņās spēj veidot rezultātu. Par to liecina kaut vai tas, ka šajā Stenlija kausa izcīņā astoņi “Panthers” kluba rezultatīvākie spēlētājie atradās tikai piecu punktu robežās, turklāt 3. – 8. vietu šķīra līdz trīs punktu starpībai.

Sastāvu veido komandas ģenerālmenedžeris, par kuru piekto sezonu strādā Bils Zito. Pirms pieturas Floridā viņš bija pazīstams kā aģents, strādājis kā ģenerālmenedžera asistents Kolumbusā un kā ĢM Amerikas hokeja līgā (AHL). 

Viņa vadībā komanda veikusi vairākas iespaidīgas maiņas, bet iespaidīgākā no tām, ar atrāvienu ir Džonatana Hiberdo iesaisti pēc individuāli veiksmīgākās 115 punktu sezonas uz “Calgary Flames” apmaiņā pret Makenziju Vīgaru un Metjū Tkačuku. Hiberdo šo trīs sezonu laikā tikai vienreiz savācis vismaz pusi punktu no savas minētās labākās sezonas… Zito kaut ko zināja. Tāpat viņa laikā dažādos darījumos (maiņas, līgumu parakstīšana un drafts) komandai pievienojušies arī Benets, Reinhārts, Māršands, Lundels, Forslings un citi svarīgi rotācijas spēlētāji.

Un kā bez galvenā trenera Pola Morisa nopelniem? Kuru arī piesaistīja Zito. Kanādiešu speciālistam Morisam ir 58 gadi, bet viņš ir neticami pieredzējis treneris. Šajā arodā viņš strādā kopš1995. gada un 2002. gadā, kad viņam bija vien 35 gadi, viņa vadībā Stenlija kausa izcīņas finālu sasniedza “Carolina Hurricanes”. Šajā komandā ierindā bija arī Latvijas mūris Artūrs Irbe. Tieši Irbes brīnumdarbi bija viens no iemesliem, kāpēc Karolīna tika tik tālu.

Morris šobrīd ir trešajā vietā starp visiem līgas treneriem pēc aizvadīto sezonu skaita (27) un otrajā pozīcijā pēc novadītajām spēlēm (2089). Pastāv liela iespēja, ka līdz karjeras noslēgumam, kuram gan šobrīd vēl galu neredz, kanādietis varētu kļūt par rekordistu abos šajos rādītājos.

Moriss un “Panthers” viens otram ļoti labi piestāvēja. Iepriekš Floridas kluba spēle balstījās tikai uz uzbrukumu, aizsardzības elementus atstājot otrajā plānā. Tā noteikti nav labākā taktika cīņā par Stenlija kausu. Morisa ideoloģija, kad jāstrādā arī aizsardzībā, tostarp komandas meistarīgākajiem uzbrucējiem, šķiet, bija pēdējais trūkstošais zobrats kopējā mehānismā, lai plūktu uzvaras laurus. Rezultāti runā paši par sevi – Moriss Floridā ir trīs sezonas un visās iekļūts finālā, pēdējos divos gados triumfējot arī visā NHL.

Balinska pienesums

Floridas klubā otro sezonu aizvada latviešu aizsargs Uvis Balinskis, kurš šosezon regulārajā turnīrā izlaida tikai sešas spēles, kopā aizvadot 76 un izceļoties ar 18 (4+14) punktiem un lietderības koeficientu “-7”. Salīdzinājumā ar pagājušo sezonu, tika piedzīvots ievērojams uzlabojums – tad bija 26 regulārās sezonas spēles un 3 (1+2) punkti. Tas viesa cerības, ka Balinskis būs stabils trešā aizsargu pāra spēlētājs šī gada Stenlija kausa izcīņā. Jo pērn viņš tajā tā arī laukumā nedevās…

Šosezon piedzīvots uzlabojums un aizsargs kopumā piedalījās piecos Stenlija kausa izcīņas mačos – trīs pirmajā kārtā pret “Tampa Bay Lightning” un Zemgu Girgensonu ierindā, turklāt visos komanda tika pie uzvaras. Kā arī otrās kārtas ievadā pret “Toronto Maple Leafs”, kur viņš izcēlās ar pirmo karjeras “play-off” vārtu guvumu. Tas bija viņa vienīgais punkts šajā titula kampaņā, bet izcelšanas vērts ir viņa lietderības koeficients “+4”. Tas nozīmē – ar viņu laukumā komanda guva par četriem vārtiem vairāk nekā pretinieki.

Tad atkal viņš tika nosēdināts rezervē un posmā kopš 6. līdz 27. maijam netiekot pieteikumā līdz pēdējam sērijas mačam ar “Carolina Hurricanes” konferences finālā. Tas palika viņa pēdējais iznāciens, fināla gaisotni pašam neizjūtot. Salīdzinājumā ar pagājušo gadu individuāli solis uz priekšu ir sperts. Un arī tituls ar komandu nosargāts.

Balinskim ir kabatā līgums arī uz nākamo sezonu. Un arī tajā “Panthers” komandai pirmšķietami izskatās labas izredzes atkal izcīnīt titulu un iespēt pirmo “three – peat” jeb trīs titulu pēc kārtas izcīnīšanu kopš “New York Islanders” laikiem laika posmā no 1980. – 1984. gadam, kad šī komanda tika pat pie četriem secīgiem tituliem. 

Līdz šim līgas vēsturē piedzīvoti pieci “three – peat”. Vai Florida nākamgad sagādās sesto?