• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
NHL pieaug interese par izlašu sacensībām

NHL pieaug interese par izlašu sacensībām

Ar iespaidīgu spēli kā Holivudas cienīgā trillerī noslēdzās Kanādas un ASV izlašu tikšanās jaunizveidotajā Nacionālās hokeja līgas (NHL) zibens turnīrā “4 Nations Face – Off” jeb kā latviešu valodā tas tiek dēvēts – Četru nāciju kauss. Vēl pirms šī turnīra beigām tika paziņots arī par vēl vienas Pasaules kausa izcīņas rīkošanu, kas, tāpat kā šis turnīrs, ir nesaistīts ar Starptautisko Ledus Hokeja federāciju (IIHF). 

Vai NHL met acis uz starptautisko izlašu hokeju, un cik nopietni ir līgas vadības nodomi ielikt savu kāju šajā lauciņā?

Turnīrs Zvaigžņu spēles vietā. Un politika kā mārketings

NHL šosezon izšķīrās par drosmīgu, bet lielisku soli. Ierastā Zvaigžņu spēle tika aizstāta ar četru nāciju turnīru ar anglisko nosaukumu “4 Nations Face – Off”, kurā piedalījās Kanāda, ASV, Zviedrija un Somija. Visas komandas bija komplektētas tikai no NHL hokejistiem ar līgas vadības svētību. Mači norisinājās Monreālā un Bostonā, kur norisinājās arī fināls.

Iespējams, šim turnīram nebūtu tik liela nozīme, ja vien ne lielā politika. Pie vainas šoreiz ir nesenie ASV prezidenta Donalda Trampa izteikumi par naftas tarifu noteikšanu Kanādai, kā arī par to, ka tai vajadzētu kļūt par ASV 51. štatu. Tramps papildus izteicās, ka amerikāņi savus kaimiņus sakaus arī uz hokeja laukuma. Lūdzu, intriga gatava!

Kanāda ir lepna nācija ne tikai hokejā un mediji arī pielika savas pūles, lai situāciju uzkurinātu. Vēl pirms abu izlašu tikšanās laukumā spēlētājiem laiku pa laikam kādā intervijā tika vaicāts, kādas ir viņu reakcijas uz ASV prezidenta izteikumiem. Protams, viņi bija diplomātiski, tomēr ne brīdī, kad devās laukumā…

ASV un Kanāda grupu turnīrā sagādāja šovu, pirmajās padsmit sekundēs sarīkojot trīs kautiņus! Skatītājiem tas patika, arī pašiem spēlētājiem. Kas svarīgi – tā noteikti nebija privāta hokejistu vēršanās vienam pret otru, bet gan drīzāk netieša atbilde Trampam. Efekts izdevās, jo par šo pasākumu sāka runāt arī Eiropā.

Rezultātā turnīrs tiek saukts par izdevušos un NHL paziņoja par nodomiem nākotnē. Tie izskatās daudzsološi izlašu spēļu faniem. Bet vai IIHF?

NHL piedāvās vairāk labāko izlašu hokeju. PČ to diemžēl nevar

Vispār zināms fakts – gadiem ilgi nopietnākā un mazāk nopietnā līmenī izskan publiskas diskusijas par IIHF rīkoto pasaules čempionātu jeb, precīzāk runājot, par tā regularitāti. Tas notiek katru gadu, turklāt laikā, kad NHL vēl norisinās regulārās sezonas izskaņa un tiek ievadīta Stenlija kausa izcīņa. Rezultātā izlases nespēj pulcēt labākos hokejistus zem sava valsts karoga pat gribēdami.

Tam paliek olimpiāde, kurā NHL spēlētāji pēdējo reizi piedalījās 2014. gadā Sočos. Kopumā pēc Aukstā kara beigām no deviņām iespējamām Ziemas OS, NHL ar savu klātbutni pagodinājusi tikai piecas reizes. No vienas puses var saprast NHL lēmumu, jo pēdējās divas spēles norisinājās Āzijas tirgū, Dienvidkorejā un Ķīnā, kur hokejs ne tuvu nav no populārākajiem sporta veidiem. Kāpēc riskēt ar savu spēlētāju veselību un apgrūtināt biznesa intereses?

Savulaik alternatīva, lai sarīkotu hokeja svētkus, tika izveidota 1976. gadā ar nosaukumu “Canada Cup” (Kanādas kausa izcīņa), tomēr 1996. gadā tas tika aizstāts ar Pasaules kausu. Neskaitot debijas reizi, tas norisinājies vēl tikai divas reizes – 2004. un 2016. Zīmīgi, ka NHL oficiālajā paziņojumā par Četru nāciju kausu minēja, ka tā būs pirmā reize kopš 2016. gada, kad darbībā būs iespējams vērot pasaules labākās izlases savos labākajos sastāvos. Laikam jau nebija melots…

Nākamais Pasaules kausa turnīrs norisināsies 2028. gadā un par to izteicies arī NHL komisārs Garijs Betmens.

“Šobrīd virzāmies uz priekšu, lai rīkotu Pasaules kausa izcīņu divus gadus pēc olimpiādes jeb 2028. gadā. Lūgsim arī pieteikties potenciālajiem spēļu rīkotājiem, izvēloties labāko kandidatūru. Mūsu plāns ir piekopt ciklisku formātu: pasaules kauss – olimpiāde – pasaules kauss – olimpiāde. Tādējādi mēs regulāri sarīkosim augstākās klases izlašu spēles ar visiem labākajiem spēlētājiem, par ko esam patiesi sajūsmināti.”

Viņš piebilda:

“Četru nāciju kauss ir tikai paraugs tam, ko redzēsim Pasaules kausā. Jau šobrīd strādājam pie tā formāta izveides, kas būtu vislabākais gan skatītājiem, gan spēlētājiem, kā arī sponsoriem.”

Oficiāli zināms, ka NHL un NHLPA (NHL spēlētāju asociācija) vienojušās ar LOK (Starptautisko Olimpisko Komiteju) par tās spēlētāju dalību 2026. un 2030. gada ziemas olimiskajās spēlēs, kas norisināsies attiecīgi Itālijā, Milānā un Kortīnā un Francijā, bet norises vieta minēta kā “Francijas alpi”. Plāns tuvākajiem gadiem gatavs.

Zināms vien tas, ka 2028. gada Pasaules kausa formāts atšķirsies no 2016. gadā piedzīvotā, kad bija izveidotas jauktās komandas kā Ziemeļamerikas U23 un apvienotā Eiropas (varēja piedalīties jebkurš spēlētājs, kas nav no Krievijas, Zviedrijas, Somijas un Čehijas). Šoreiz pavisam noteikti būšot individuālo izlašu sacensības.

Ideja laba, bet lai sarīkotu, NHL – prāt, pilnvērtīgu un komerciāli izdevušos turnīru, ir viens “bet”… Krievija! Ko darīs ar to?

NHL mīl krievus

Kur nauda, tur amerikāņiem vērtību skala, ja ne pazūd, tad vismaz izslēdz gaismas uz laiku, kamēr tas tiem ir izdevīgi. Arī šobrīd NHL komisārs un citas augsta ranga amatpersonas nekautrējas publiski flirtēt ar krievu spēlētāju atgriešanu starptautiskajā apritē.

Par to izteicies arī NHLPA izpilddirektors Mārtijs Volšs.

“Es ar lielāko prieku redzētu krievu spēlētājus piedalāmies mūsu rīkotajos turnīros. Viņi ir lieliski šī sporta veida meistari. Tā ir politiska rakstura problēma [kāpēc viņi nevar piedalīties]. Ne mūsu piekoptās politikas dēļ, bet gan globālās. Ļoti ceru, ka tuvojoties olimpiskajām spēlēm, tuvāk nākot pasaules kausam, mēs redzēsim Krievijas hokejistus atgriežamies starptautiskajā apritē.”

No biznesa viedokļa NHL vadību var saprast – ar krieviem ienākumi no pasākumu būtu daudz lielāki, īpaši dāsno sponsoru līgumu dēļ. Arī sportiskais līmenis būtu ievērojami augstāks. Vienkāršs piemērs: NHL šosezon uz vismaz vienu spēli laukumā devušies vairāk nekā 60 spēlētāji, bet vadošajiem esot arī līgas pirmā līmeņa zvaigznēm. Aleksandrs Ovečkins tūlīt vispār pārspēs leģendārā Veina Grecka rekordu par visvairāk gūtajiem karjeras vārtiem…

Atklātais jautājums – ja politiskais fons, “pateicoties” Trampa izteicieniem, uz Četru nāciju turnīru atsaucās labi, tad flirts ar krieviem var nospēlēt pretēji. Jau runāšana par krievu atgriešanu uz globālās skatuves, kamēr nav izbeigts šīs valsts neizprovocētais uzsāktais karš, rada nelāgu fonu. Tad fiziska viņu pielaišana  praktiski pārvilktu pāri strīpu šim pasākumam, jo pavisam droši var teikt, ka ar to kā minimums mierā nebūtu Skandināvijas valstis, zinot to politisko nostāju. Arī plānotās citas Eiropas izlases (netiek gan publiski atklātas, bet runa ir par Čehiju kā vienu no variantiem noteikti) ir visai stingras savā nostājā.

Betmens cer uz krievu atgriešanos jau nākamā gada olimpiādē un starp citu arī IIHF vēl oficiāli nav paziņojusi, ka krievi tajā nespēlēs. Teorijā viņi aizvien gozējas IIHF ranga augšgalī (2. vieta), kas nozīmētu, ja olimpiāde notiktu šodien, krievi un latvieši būtu vienā grupā.. bet tas jau ir stāsts citām reizēm. 

NHL ir gatava uzņemties starptautisko līderību izlašu sacensībām. Kā tas nostrādās praksē? Un kāda būs IIHF atbilde. Kuluāros runā, ka tāda noteikti būs…