• Instagram
 • Facebook
 • X (Twitter)
 • Tiktok
Merzļikins atgriežas izlasē. Kāpēc ne visi ir priecīgi?

Merzļikins atgriežas izlasē. Kāpēc ne visi ir priecīgi?

Pirmajā aprīļa dienā oficiāli pirmo reizi kopā sanāca Latvijas vīriešu hokeja izlase, kura uzsāk gatavošanos 2024. gada pasaules čempionātam. Tas no 10. līdz 26. maijam norisināsies Čehijas pilsētās Prāgā un Ostravā. Par ažiotāžas trūkumu par un ap notikumiem izlases nometnē hokejisti nekad nav varējuši sūdzēties un pērn izcīnītā bronza noteikti nav iemesls, lai tā tas nebūtu arī šogad. Pirms neilga laika par atgriešanos izlasē pēc vairāku gadu pauzes paziņojis Nacionālās hokeja līgas (NHL) kluba “Columbus Blue Jackets” vārtsargs Elvis Merzļikins. 

Tas izsaucis divējādu sabiedrības reakciju. Citi steidz būt piesardzīgi, citi gaida Elvi atpakaļ. Kāpēc vispār radusies publiskā diskusija par NHL līmeņa vārtsarga liet – vai nelietderību Latvijas izlasei?

welcome-offer

Pie vainas daži izteikumi?

Atcerēsimies, ka pagājušajā gadā vētru, īpaši sociālo tīklu “komentētāju” vidū, sacēla Merzļikina sekojošais izteikums: “Es atvainojos, bet par spēlēšanu izlasē man nemaksā, bet klubs man maksā lielu algu. Ir pienācis laiks atdot parādu.” Atkāpei – šis ir otrais no pieciem līguma gadiem par kopējo summu 27 miljoniem ASV dolāru.

Vēlāk, kad Latvija tika pie bronzas medaļām, intervijā ar “The Athletic” Elvis centās precizēt, ka ticis no daudzu puses pārprasts.


Saprotams, ka par spēlēšanu izlasē nekad nemaksās un to arī negaidu. Man prieks par savu valsti un puišu paveikto. Gribēju tikai uzsvērt, ka man pietiekami labi jāsagatavojas sezonai, jo klubs man maksā lielu algu. Tiku nepareizi saprasts un daudzviettika sagrozīts manis teiktais.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elvis Merzlikins (@merzly)

Internets ir nežēlīgs un tā vidē klejo apkārt dažādi viedokļi par Elvja pievienošanos. Eļļu ugunij noteikti kādai daļai masas pielēja viņa izteikumi, ka viņam vienalga, ko par viņu domā tie, kuri nesaprata viņa teikto. Citviet izskan tēzes, ka patraucēt varētu viņa straujais raksturs un vēlme uzvarēt mačus vienatnē, kas izpaužas vairāk riskējot. Un citi uzdod jautājumu – vai Elvis ir gatavs dalīt spēles ar pērn sevi lieliski apliecinājušo Artūru Šilovu? Kurš pērn bija PČ MVP, bet šosezon NHL spēlēs ticis tikai nesen divos vakaros, to gan darot atzīstami.

Viens no trīs – varbūt ceturtais būs atkal laimīgais?

Iespējams, situācija nemaz neprasa tik lielu ažiotāžu. Turklāt viedokļu dažādība liecina par plašo spektru no interešu grupām. Ir maz vienaldzīgo, kas ir labi. Lai arī Merzļikinam šobrīd nesokas ar savu labāko spēju nodemonstrēšanu uz ledus. 41 spēlē atvairīti vien 89,7% pretinieku metieni un ielaisti 3,45 vārti vidēji mačā. Izīnītas tikai 13 uzvaras, bet noteikti ne Elvis ir galvenais iemesls komandas neveiksmēm. Šosezon atkal kaut kas neiet kopā…

Daudzi jau aizmirsuši, ka pirms pērnās bronzas, Latvijas labākais rezultāts bija 2018. gada PČ Dānijā izcīnītā 8. vieta. Vēl pirms tam ceturtdaļfināls nebija sasniegts deviņus gadus pēc kārtas, bet ar Merzļikinu vārtos sešos mačos šo “sauso” bez “play-off” sēriju izdevās pārtraukt. Elvis bija fenomenāls – ielaisti vien 1,50 vārti un atvairīti 94% metienu! 

Merzļikins piedalījies vēl 2019. un 2022. gada PČ, tomēr tikpat veiksmīgs sniegums nav sekojis. Varbūt jaunas emocijas izlasē nāks par labu? Jo zināms, un Elvis par to nav kautrējies arī izteikties publiski, ka starp “Blue Jackets” vadību un vārtsargu nav vienota sapratne par kopīgu nākotni. Precīzāk sakot Elvja vārdiem, “tā turpināt vairs nevar”. 

Tiesa, Šilova piemērs rāda, ka izcilība pasaules čempionātā lielu iespaidu Ziemeļamerikā neatstāj. Bet iekšēji un emocionāli tas Merzļkinam var palīdzēt. Bet izlase nav vieta retrītam, bet gan tuvu savu spēju robežas demonstrēšanai. Īpaši tāda līmeņa komandai kā Latvija, kur vārtsargam ir lielāka nozīme.

Matemātiski rēķinot, Elvis izlasē “izšāva” vienreiz no trīs piegājieniem. Vai tas būtu tas risks? Ja paskatāmies godīgi vēsturē, tad arī NHL līdz šim piecu sezonu (šo ieskaitot) ilgajā karjerā, labākā bijusi pirmā un ar atrāvienu, kamēr 41 aizvadītā spēle ir otrais labākais rādītājs aizvadīto spēļu skaita ziņā.

Jāatceras arī, ka Merzļikinam aprīļa vidū paliks tikai 30 gadi – jā, tikai, jo mēdz teikt, ka tieši šie ir gadi, kad vārtsargi ieiet savā pīķa formā. Un diskusijas par tāda līmeņa vārtsargu tāda mēroga valstij kā Latvija laikam tomēr ir mazliet pārspīlētas. Vai varbūt šoreiz kādam prasās, lai Vītoliņš rīkojas pārdroši?

Vārtsargu līnija – droša kā nekad?

intervijā raidījumā “900 sekundes izteicās izlases galvenais treneris Harijs Vītoliņš, tad: “Mums tās ir galvassāpes, bet izlasei tas ir labi, ka mums ir vairāki labi vārtsargi. Artūram Irbem būs daudz darba priekšā, un viņa loma ir arī saliedēt vārtsargus.” Un izvēlēties mums no kā ir.

Šilovs AHL “Canucks” fārmklubā 33 spēlēs vidēji ielaidi 2,74 vārtus un atvairījis 90,7%, bet NHL divos mačos no 43 metieniem ielaisti tikai trīs vārti un atvairīti 93%. Atgādināsim vēl pēdējo reizi arī par aizvadītā gada sniegumu. “Canucks” spēlē arī Teodors Bļugers un komanda šobrīd atrodas starp līgas labākajām, kas nozīmē potenciāli “garu” “play-off” skrējienu. Šilovs uzskatāms par trešo vārtsargu organizācijas hierarhijā un var tikt nepalaists, ja “Cans” tālu aizspēlējas Stenlija kausa izcīņā. Redzēsim.

Vācijā turpina spīdēt arī Kristers Gudļevskis, kurš tika atzīts par labāko DEL līgas vārtsargu aizvadītajā regulārajā sezonā. Statistika bija lieliska – ielaisti 2,04 vārti un 91,4% atvairīto metienu 45 spēlēs “Fichtown Penguins” rindās. Uzņemts arī iespaidīgs kurss “play-off”, jo sešos mačos, kad Kristers stājies vārtos, izcīnītas uzvaras! Šobrīd viņa pārstāvētais klubs ir vadībā 2-0 pusfināla sērijā. Jāatceras, ka viņš nemaz nekur nebija arī pazudis. Gudļevskis trešais vārtsargs gan pēdējā PČ, gan pēdējās OS. Varbūt šogad atkal pienāks viņa laiks?

Pieejams būs arī solīdajā Šveices augstākajā līgā spēlējošais Ivars Punnenovs. Labā ziņa ir tā, ka katrs no nosauktajiem vārtsargiem ir aizvadījis kādu super – spēli izlases kreklā, daži arī visa turnīra griezumā. Un visiem ir potenciāls, ko tādu atkārtot.

Augstāk minētās intervijas noslēgumā Vītoliņš vērsās pie faniem: “Atbalstiet mūs, jo būs arī grūti brīži. Atbalsts mums vienmēr būs vajadzīgs un palīdz iet uz priekšu.” Tāds noteikti vajadzīgs arī mūsu hokejistiem, tostarp Merzļikinam, kura vārds pēc viņa paziņojuma par dalību izlasē tika apspriests no dažādiem rakursiem. Viņš jau reiz ir spējis pierādīt, ka var palīdzēt sasniegt virsotnes.

Atbildot uz raksta sākumā uzdoto jautājumu vai izlasei nepieciešams Merzļikins? Protams, ka ir! Savu varoņus nedrīkst aizmirst un norakstīt pēc dažām neveiksmēm. Turklāt Elvis nav karjeras norietā. Uzticēsimies treneru korpusam un gaidīsim tuvojošos čempionātu. Pirms tam gan tuvākās aktivitātes gaidāmas pašā mēneša ievadā.

Pārbaudes mači:

Mūsējiem kopā paredzētas astoņas pārbaudes spēles pirms čempionāta sākuma:

 • pret Austriju (4. un 5. aprīlī aiz slēgtām durvīm)
 • pret Somiju (10. un 11. aprīlī “Arēna Rīga”)
 • pret Šveici (25. un 26. aprīlī viesos)
 • pret Norvēģiju (3. un 4. maijs “Arēna Rīga”)

Biļetes uz mačiem Rīgā ir iespējams iegādāties šeit.

Ar ko spēlēsim grupā?

Šogad čempionāts norisināsies Čehijā no 10. līdz 26. maijam divās pilsētās – Prāgā un Ostravā. A grupā Prāgā startēs Čehija, Kanāda, Somija, Šveice, Dānija, Norvēģija, Austrija, Lielbritānija, bet Latvija būs B grupā ar Zviedriju, ASV, Vāciju, Kazahstānu, Slovākiju, Franciju un Poliju.

Spēļu kalendārs:

 • 11.05. Latvija – Polija, pulksten 17:20
 • 12.05. Latvija – Francija pulksten 17:20
 • 14.05. Latvija – Kazahstāna pulksten 17:20
 • 15.05. Latvija – Vācija pulksten 17:20
 • 18.05. Latvija – Zviedrija pulksten 13:20
 • 19.05. Latvija – Slovākija pulksten 21:20
 • 21.05. Latvija – ASV pulksten 17:20

welcome-offer