
Bez satricinājumiem un brīnumiem – Latvija turpinās cīņas Stokholma ledus laukumā


Minimālā programma izpildīta
Latvija čempionātu uzsāka ar maču pret Franciju, kurus mūsējie uzvarējuši pēdējās sešās savstarpējās tikšanās reizēs, bet pēdējais panākums oficiālos mačos frančiem pret Latviju bija tālajā 2015. gadā. Lai arī rezultāts izskatās gana pārliecinošs 4:1, tomēr notikumi laukumā bija daudz saspringtāki.
Ar diviem vārtiem izcēlās Dans Ločmelis, kurš abus raidīja, kad tajos vairāk neatradās vārtsargs, bet par labāko spēlētāju atzīts Kristers Gudļevskis. Viņš būšot čempionāta pirmais numurs, ko spēlē ar Franciju viņš lieliski apliecināja.
Debiju PČ piedzīvoja cits vārtu vīrs Gustavs Grigals, kuram tā nesolīja vieglas dienas. Pretī stājās Kanāda, kas šoreiz uz Stokholmu atdevusi īpaši zvaigžņotu sastāvu. Sidnijs Krosbijs, Neitans Makinnons, 40 gadus vecais debitants vārtos Flerī un citi – kopumā septiņi hokejisti ir karjeras laikā izcīnījuši Stenlija kausu.
Lai arī mūsējie iesāka labi, komandu vadībā izvirzot Tralmakam, turpinājums bija gaužām bēdīgs – septiņi bezatbildes vārti un zaudējums ar 1:7. Arī par šo maču jāsaka, ka rezultāts uz tablo neatspoguļoja reālo tā gaitu. Jā, šaubas par kanādiešu uzvaru, šķiet, kādam bija tik uz īsu brīdi spēles ievadā, bet mūsējo kļūdas un nerealizētās lieliskās iespējas neļāva starpībai būt cienījamākai.
Trenera komentārs un gaidāmais papildinājums
“Tas bija raksturs. Paldies arī mūsu faniem, kas atbalstīja. Tas bija jūtams. Bija jūtams arī nervozums, daudz kas mums nesanāca. Jutu, ka soliņš ir elektrizējies. Tam visam bija savi iemesli – daudz debitanti, pirmā turnīra spēle un citi. Bet atkārtošu – tikai pateicoties raksturam, mēs šo spēli salauzām sev par labu. Čempionāts ir tikai sācies, mums ir daudz ko uzlabot,” par uzvaru pār frančiem izteicās Harijs Vītoliņš.
Tikmēr pēc spēles ar kanādiešiem intervijā LTV “Sporta Studijai” sacīja:
“Bija arī labi momenti. Puiši cīnījās, bet pieļāvām parastas kļūdas. Pretinieks patiešām bija spēcīgs. Un redzējām, ka viņi ar savu kustību un kvalitāti piespieda mūs kļūdīties. Sākumā likās, ka varam ieķerties, vēl Balceram bija moments un būtu 2:0. Bet, mēs tikai iesākam pasaules čempionātu. Viss ir vēl priekšā.”
Treneris arī minēja, ka bija redzams, ka laukumā vairāk enerģijas bija pirmajā spēlē pret frančiem. Viņš arī piebilda: “Šī spēle būs kā ģenerālmēģinājums olimpiskajām spēlēm. Zinām, pret ko tur būs jāspēlē.” Latvijai, visticamāk, pretī būs gan kanādieši, gan ASV, kurā būs pilns ar vēl vairāk NHL zvaigzēm.
Tikmēr vienīgo vārtu guvējs pret kanādiešiem Tralmaks sacīja:
“Bija kā bija. Sākums bija daudzsološs. Iedevām viņiem nedaudz par daudz laiku un vietu un samaksājām par to. Pret šāda līmeņa komandām tā darīt nedrīkst. Bija arī mūsu momenti, kur varējām iemest un pagriezt spēli citā virzienā, bet diemžēl nesanāca. Šajā gadījumā vajadzēja nospēlēt vēsāk un prātīgāk, bet nu mācīsimies no šādām spēlēm. Domāju, ka turpinājumā uzlabosim sniegumu.”
Atnākusi arī laba ziņa no Ziemeļamerikas – sezona Amerikas hokeja līgā (AHL) noslēgusies Rodrigo Ābolam, kurš pievienosies komandai uz noslēdzošajām trīs turnīra spēlēm – Somiju, Slovākiju un Austriju. Vītoliņs jau pirms čempionāta sākuma sacīja, ka Ābolam vieta izlasē tiks atvēlēta vienmēr. Arī, ja viņš brauktu tikai uz pēdējo maču.
Lai arī vēl pāragari runāt par Latvijas izlases izredzēm šajā turnīrā, jau pirms došanos uz to gan faniem, gan ekspertiem, un galu galā arī treneru korpusam aptuveni bija skaidrs, kuri mači, vadoties pēc aktuālā spēku samēra, mūsējiem varētu būt īpaši nozīmīgi cīņā par iekļūšanu ceturtdaļfinālā. Viens no tādiem mūsējiem jau aiz muguras, kad uzveicām frančus. Ne tāpēc, ka Francija būtu uzskatāma par mūsu tiešo konkurenti, bet gan tāpēc, ka tika izcīnīti “plānotie” trīs punkti. Bet kāda aina izskatās tālāk?
Kā iet konkurentiem?
Latvija katru gadu nostāda mērķi – cīnīties par iekļūšanu labāko astotniekā. Pēc IIHF ranga un reālā spēku samēra kā ticamākās divas komandas, kuras cīnīsies 4. vietu grupā aiz Kanādas un Zviedrijas (abas galvenās PČ favorītes), kā arī Somijas, tika minētas tieši Latvija un Slovākija. Tomēr somu aizvadītais mačs pret frančiem (4:3 tikai papildlaikā) šo prognozi var apgāzt. Ar nosacījumu, ja arī slovāki vai latvieši spēs iekost somiem un atņemt viņiem punktus.
Arguments, ka Somijai šogad ierindā ir maz vīru no Nacionālās hokeja līgas (NHL), tāpēc Latvija noteikti var pacīnīties par punktiem vai uzvaru, neiztur kritiku. Respektīvi – tas nenozīmē šīs izlases vājumu attiecīgajā gadā. Somijas Hokeja federācija jau labu laiku piekopj stratēģiju, kad uz pasaules čempionātiem, kuri norisinās katru gadu, netiek meklētas iespējas izlasi nokomplektēt ar pārsvarā NHL spēlētājiem, kaut gan tādu šai valstij ir vairāk nekā 50.
Šī pieeja turpinās arī šogad, kur somiem ierindā ir tikai četri NHL pārstāvji, pērn bija tikpat, bet arī 2023. gadā, kad čempionātu viņi rīkoja, bija tikai pieci šāda līmeņa spēlētāji. Pat 2022. gadā, kad Somija pēdējo reizi izcīnīja zeltu, tai ierindā bija tikai četri spēlētāji no pasaules labākās līgas.
Ja neskaitām neveiksmīgo spēli 2018. gada PČ, kad izlasi vēl vadīja Bobs Hārtlijs un mūsējie zaudēja ar 1:8, vēlāk gan iekļūstot ceturtdaļfinālā, tad ar Somiju, tostarp oficiālajos mačos allaž esam spēlējuši kā līdzīgs ar līdzīgu. Tiesa, pēdējo reizi PČ ietvaros Somiju esam uzvarējuši 2014. gadā. Kas gan lielu pievienoto vērtību nedeva, jo izšķirošajā cīņā pret Baltkrieviju, kas bija turnīra saimniece, piedzīvojām zaudējumu.
Ar Somiju gan mums vēl cīņa priekšā pēc vēl viena “back – to – back” cēliena pēc Slovēnijas un Zviedrijas dueļiem. Pret slovēņiem pēdējo reizi pasaules čempionātos zaudējums piedzīvots 2011. gadā, kamēr zviedri uzveikti tajos tikai divreiz – 2009. gadā pirmais to trenera amatā paveica būdams Oļegs Znaroks, bet kas paradoksāli – otro reizi tas notika 2023. gadā Rīgā ceturtdaļfināla cīņā, kad komandu jau vadīja Znaroka tā laika asistents Harijs Vītoliņš.
Zviedrija pēc iespaidīga sākuma ar 5:0 pret Slovākiju radīja jautājumus par savām darbībām pret Austriju – tikai 4:2 un galvenais, kas sešas minūtes pirms pamatlaika beigām mājinieki atradās vēl iedzinējos 1:2. Tas pasaka divas lietas – zviedrus noķert “guļošus” šajā turnīrā būs grūtāk pēc šādas izbīles, savukārt austrieši jāņem patiesi par pilnu. Atgādināsim, ka pērn šī izlase bija tikai vienas uzvaras attālumā, lai pirmo reizi kopš 1994. gada tā iekļūtu top 8, bet no viņu skalpa krita somi.
Atlikušo spēļu kalendārs:
- 13.05. pret Slovēniju plkst. 17:20
- 14.05. pret Zviedriju plkst. 21:20
- 17.05. pret Somiju plkst. 13:20
- 18.05. pret Slovākiju plkst. 21:20
- 20.05. pret Austriju plkst. 13:20
Tāpat aicinām interesentus uz “Tonybet Fan” fanu teltīm. Vairāk informācijas lasi rakstā.
Hokejs, mūzika un alus! TonybetFanU zona sveic līdzjutējus Rīgā
Čempionāts šogad no 9. līdz 25. maijam norisināsies Zviedrijā – Stokholmā un Dānijā – Hērningā. Neskaitot B apakšgrupas spēles, Dānija uzņems vēl divus ceturtdaļfinālus, bet A grupa un pārējie izšķirošie mači, tostarp spēles par medaļām un čempionu kausu, norisināsies Stokholmā, slavenā zviedru Dīdžeja Avicii vārdā nosauktajā arēnā.