Ceļā pēc vēl viena brīnuma – pusfināls ar Kanādu
Sestdienas pēcpusdienā ar spēli pulksten 14:20 Tamperē tiks aizvadīts pirmais pusfināls 2023. gada pasaules čempionātā hokejā, kas šogad norisinās divās valstīs – Latvijā, Rīgā un Somijā, Tamperes pilsētā. Labāko četru komandu pulkā pirmo reizi vēsturē iekļuvusi arī Latvijas izlase, kas ceturtdien fantastiskā spēlē ar 3:1 uzveica Zviedriju. Visas līdzšinējās spēles mūsējie aizvadījuši savu skatītāju priekšā, taču tagad cīņas par medaļām pārcēlušās uz Somiju. Tiesa gan, bez pašu mājinieku dalības, kuri piekāpās latviešu nākamajiem pretiniekiem Kanādas hokejistiem. Ko Latvija var likt pretī tik spēcīgam pretiniekam?
Ko saka statistika
Pirms izšķirošajiem mačiem par medaļām tomēr ielūkosimies gan Latvijas, gan Kanādas komandu iespētajā svarīgākajos statistikas rādītājos. Un dažas iezīmes paveras gana interesantas. Sāksim ar gūtajiem un ielaistajiem vārtiem. Atcerēsimies čempionāta atklāšanas spēli Rīgā, kuru kanādieši mums krietni sabojāja – 0:6. Spēli vārtos sāka Ivars Punnenovs, bet Harijs Vītoliņš savu lēmumu vēlāk pamatoja ar faktu, ka Punnenovs ir pavadījis visilgāko laiku kopā ar izlasi, tāpēc arī tika pie savas iespējas. Tiesa, vairāki eksperti gan par šo lēmumu bija mazliet izbrīnīti. Ņemot vērā faktu, ka izlases rīcībā jau bija šosezon piecas spēles Nacionālajā hokeja līgā (NHL) aizvadījušais Artūrs Šilovs, kā arī allaž pret Kanādu veiksmīgi spēlējošais Kristers Gudļevskis, kuru abu spēles stili izskatījās kā šķietami labākas pretzāles kanādiešu piekoptajam.
Bažas it kā piepildījās, jo Punnenovs ielaida ātrus divus vārtus un tika nomainīts pret Šilovu, kurš kopš tā brīža ir neapstrīdams pirmais numurs šajā turnīrā. Līdzīgi kā pērn, kad ar savainojumiem un “ne obligāti ielaistiem vārtiem” vēl paralēli cīnījās Elvis Merzļikins. Vītoliņš gan izcēlis faktu kā Punnenovs izturējies pret trenera lēmumu par nomainīšanu un vēlāk arī atstāšanu ārpus pieteikuma, esot trešajam vārtsargam – vīrišķīgi un kā īstens profesionālis, kas palīdzējis arī mikroklimatam. Jā, arī Šilovam pret Kanādu sanāca ielaist četras ripas, taču turpinājums ir bijis gaužām labāks gan viņam, gan komandai kopumā, ja runājam par spēli aizsardzībā. Kanāda mums iemetuši trešdaļu no visiem zaudētajiem vārtiem, bet nākamajās septiņās spēlēs Latvija ielaidusi 12 vārtus jeb 1,72 vidēji (ieskaitot Kanādas spēli tas ir 2,43). Identisks rezultāts (12 ielaisti vārti) ir arī Kanādai šajā septiņu spēļu nogrieznī, bet, skaitot arī latviešu atstāšanu “sausā”, komandai ir patiesi astronomisks vidēji ielaisto vārtu rādītājs – vien 1,48 ik maču. Absolūtie līderi ir ASV ar vienu. Savukārt, runājot par iemestajiem vārtiem, tad Kanādai ar visu handikapu pēc pirmā mača ar mums visā turnīrā kopā ir tikai par pieciem vairāk – 29 pret 24. Un šajā kontekstā tas pa tiešām ir “tikai”…
Pēc pirmajām trīs turnīra spēlēm kā viena no galvenajām lietām, kas tika minēta kā potenciāls, kuru vēl neesam sākuši izmantot, bija vairākums. Brīnumainā kārtā čehus izdevās uzvarēt ar 4:3 un bez neviena realizēta vairākuma. Turpinājumā mūsējie katrā mačā to ir paveikuši vismaz vienu reizi, bet pret kazahiem divreiz. Tas dod 21,43% realizāciju un vietu ārpus top 10 šajā rādītājā. Labā ziņa ir tā, ka Kanāda nav tālu mums priekšā, esot desmitie ar 22,22%. Toties Latvija ir šī čempionāta labākā komanda mazākumā ar neticamu 96% izturēšanu, kas reālos skaitļos ir ielaisti vieni vārti no 25 gadījumiem. Lūk, viena no galvenajām panākumu atslēgām, ko lieliski varējām izjust mačā ar zviedriem, kad tika izturēts apšaubāms piecu minūšu noraidījums! Te gan jāpiebilst, ka arī Kanāda labi spēlē mazākumā un ir trešajā vietā un ielaidusi tikai divas reizes.
Lai arī mums patīk slavēt Šilovu, tomēr jāsaprot, ka arī kanādiešiem vienmēr būs kāds talants, ko likt pretī. Šogad par pirmo numuru izvirzījies Semjuels Montebo, kurš aizvadītajā sezonā Monreālas “Canadiens” rindās piedalījās 40 spēlēs. Salīdzinājumam – Elvis Merzļikins Kolumbusas vārtos šosezon stājās vien 30 mačos un arī statistika viņam bija vājāka par Montebo – vidēji ielaisti 4,23 goli pret 3,42, kā arī atvairīto metienu procents bija attiecīgi 87,6% pret 90,1%. Ko ar to vēlos pateikt? Ne jau iemest akmeni Elvja dārziņā par visiem skaidro neizteiksmīgo sezonu. Bet gan faktu, ka, neskatoties uz to, ja Elvis piekristu piedalīties PČ Rīgā, viņš tiktu sagaidīts kā tautas glābējs. Vienlaikus, kad lūkojamies uz pretinieku komandu līdzīga kalibra vārtsargiem, ja tas nav no superzvaigžņu plaukta, mēdzam teikt: “Šis jau dos iespējas!” Tāpēc pretinieks jānovērtē. It īpaši Kanāda.
Komandu līderi
Šobrīd rezultatīvākais spēlētājs Kanādas rindās ir Makenzijs Vīgars (pērn NHL 81 spēlē “Flames” kreklā 31 (4+27) punkts), kurš izcēlies ar 10 punktiem (3+7). Bet ar sešiem punktiem katram ir divi Arizonas “Coyotes” spēlētāji Losons Krūss un Maikls Karkūns, kurš gan lielāko daļu sezonas pavadīja AHL. Te gan jāatzīmē, ka no vismaz trīs līdz pieciem punktiem kopumā ir ieguvuši vēl 12 dažādi spēlētāji, kas nozīmē – briesmas var nākt no jebkuras maiņas un to ir skaidri jāapzinās. Kanādas izlases sastāvs:
Tikmēr latvieši kā ierasts, kad viņš ir klāt, var likt pretī Rūdolfa Balcera rezultativitāti, kuram šogad jau 8 (1+7) punkti. Pa septiņiem ir Rodrigo Ābolam (5+2), kuram arī atkārtots valstsvienības rekords viena PČ laikā gūtājos vārtos ar lielu iespēju to uzlabot, un Rihardam Bukartam (3+4). Seši punkti (3+3) ir Kasparam Daugaviņam, bet pa pieciem Mikam Indrašim (2+3) un Jānim Jakam (1+4). Latvijas izlases sastāvs:
Ko saka sirds…
Ja šo materiālu iesākām ar nodaļas virsrakstu par to, ko saka statistiska, tad noslēgsim to ar vairāk patosa piedevu. Pretī stājas kanādieši, kuri, ticiet vai nē, bet arī ir ievainojami. Ne tikai tāpēc, ka zaudēja šī turnīra ietvaros jau divas spēles pēc kārtas (tiesa, tie tā arī ir vienīgie zaudējumi), bet tāpēc, ka viena no tām bija pret Norvēģiju (2:3 “bullīšos”). Jā, norvēģi ir solīds pretinieks un arī Latvijai sagādā grūtības paņemt no viņiem trīs punktus (2:1), tomēr šis fakts noteikti var nospēlēt par labu mūsējiem.
Pirmkārt, ticībai saviem spēkiem. Esam uzveikuši Kanādu jau divus gadus atpakaļ Rīgā, bet norvēģi kā maza hokeja nācija atgādināja, ka tas ir paveicams uzdevums arī šogad. Otrkārt, spiediens jebkurā gadījumā būs lielāks Kanādas pusē, jo neviens no Latvijas izlases neko līdzīgu ne tuvu negaidīja. Izsist no cīņas par medaļām mājiniekus, ar kuriem piedevām bija spēlēts pēdējos trīs PČ finālus pēc kārtas un divas reizes zaudēts, bet tagad zaudēt cīņā par iekļūšanu finālā Latvijai, kur reģistrēto hokeja spēlētāju skaits ir ap astoņiem tūkstošiem, bet Kanādā pāri pusmiljonam… ziniet, tur varētu to nesaprast. Turklāt Ziemeļamerikas mediji, kuri pievēršas šim pasākumam, ko sauc par pasaules čempionātu hokejā, un kas nav nemaz tik populārs notikums “tajā galā”, aizvien vairāk izplata naratīvu par potenciālo Ziemeļamerikas finālu Kanāda – ASV. Pēdējo reizi tāds notika 1960. gadā, kad tā bija vienlaikus gan olimpiāde, gan pasaules meistarsacīkstes. Bet abas izlases tagad spēkosies ar turnīra lielākajiem pārsteigumu autoriem Latviju un Vāciju. Perfekts fons, lai to izdarītu! Skatoties no viņu pozīcijām.
Kas interesanti — IIHF jaunākajā spēka rangā, kas tiek veidots pa pusei nopietni, pa pusei ar krietnu humora devu, Latvija nonākusi pirmajā vietā ar pavadošo tekstu: “Šilovs glābj mūs, Miks [Indrašis] rada maģiju.” Otrie ir tieši kanādieši ar tekstu: “Pagaidiet, šī taču ir mūsu spēle, pareizi?”.
Latvia jumps into first place after its historic 3-1 upset win over Sweden to make the semi-finals for the first time ever.💪 #IIHFWorlds
Read more at ⤵️https://t.co/nCSH9g5kuo pic.twitter.com/BRfxJxSsiD
— IIHF (@IIHFHockey) May 25, 2023
Saprotams, ka noteikti nebūsim šī mača favorīti. Saprotams arī, ka laimes formula uzvarai skaidra jau gadiem. Proti – jābūt lielajai dienai vārtsargam, jāspēlē disciplinēti nenoraidoties un jāizmanto savas iespējas. Arī, ja to būs maz. Tomēr kā teica Vītoliņš: “Apetīte rodas ēdot”. Treneris arī vairākās intervijās norādījis, ka puišiem pēc vēsturiskās uzvaras teicis tikai vienu – mums vēl viss priekšā šajā turnīrā. Ir atlikuši vēl divi mači, lai pārrakstītu ne tikai Latvijas, bet arī pasaules hokeja vēstures grāmatas ar vēl treknāku ierakstu! Atbildes sāksim gūt sestdien pulksten 14:20. Latvijas Hokeja federācija jau sākusi kārtot čarterreisus uz Tamperi un pastāv cerība, ka līdzjutēju atbalsts tribīnēs būs arī atlikušajos divos mačos. Par lielu Latviju!