• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Vai Krievu futbola izlase ir izslēgta no 2022 Pasaules kausa Katarā?

Vai Krievu futbola izlase ir izslēgta no 2022 Pasaules kausa Katarā?

Jau pavisam drīz, futbola fani visā pasaulē varēs līksmot, jo sāksies futbola lielākais notikums – 2022. gada Pasaules kausa izcīņa Katarā. Trīsdesmit divas komandas astoņās grupās, kur katrā grupā četras izlases cīnīsies par vietu izslēgšanas spēlēs, pēc kurām sekos galvenā balva – gods spēlēt Pasaules kausa finālā.

Šā gada Februārī, pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, nebija īsti skaidrs, vai Starptautiskā Futbola federāciju asociācija (FIFA) ļaus piedalīties arī Krievijas izlasei šajā Pasaules kausa turnīrā. Pēc vairākām sanāksmēm un tikšanām, FIFA marta sākumā nāca klajā ar skaļu paziņojumu – Krievijas futbola izlase tiek izslēgta no kvalifikācijas izslēgšanas spēlēm, kas liedz krievijas futbolistiem jebkādas izredzes piedalīties 2022. gada Pasaules kausā Katarā. Līdz ar šo lēmumu, bez jebkādas cīņas, Polijas futbola izlase “nodrošināja” sev ceļazīmi uz Kataru. Papildus, arī Krievijas sieviešu futbola izlasei tika atņemta iespēja piedalīties Pasaules kausā un viņu vietā dosies Portugāles sieviešu izlase. Taču ar to viss nebeidzas. 

Ar ko nācās samaksāt Krievijas futbolam, par agresiju Ukrainā?

Ne tikai Krievijas nacionālās vīriešu un sieviešu futbola izlases, bet arī visiem krievu klubiem no 2022. gada 28. Februāra ir stājies spēkā liegums piedalīties visos UEFA rīkotajos futbola turnīros. Tā, piemēram, UEFA Nāciju līgā Krievijas futbola izlasei automātiski tika piešķirta pēdējā, ceturtā vieta savā grupā, tādējādi automātiski ieņemot sešpadsmito vietu B līgā. 

Arī jauniešu izlasēm liegta dalība starptautiskajos turnīros

Krievijas U-21 futbolistiem tika liegta iespēja Martā aizvadīt pēdējos divus mačus Eiropas U-21 čempionātā, kur C grupā, neskaitot Krievijas U-21 izlasi, tika ielozēti arī Spānijas, Slovākijas, Maltas, Lietuvas un Ziemeļīrijas vienaudži. Pēc šī lēmuma krievu komandai automātiski paredzētās spēles tika atzītas par “nederīgām” un pārējās komandas šajā C grupā savstarpēji cīnīsies piecu izlašu sastāvā.

Krievu klubiem atliek vien noskatīties, kā norisinās Pasaules futbols

Krievijai nebūs neviena futbola komanda, kura 2022./2023. gada sezonā piedalīsies UEFA rīkotajos klubu turnīros. Tādējādi, krievu futbola fani var aizmirst par pašmāju komandu dalību UEFA Čempionu līgā, UEFA Eiropas līgā, UEFA Konferences līgā, UEFA sieviešu Čempionu līgā un UEFA jauniešu līgā. Turpinot, lai “izbalansētu” FIFA klubu un izlašu reitingus, Krievijas izlasei tika piešķirts zemākais reitinga punktu skaits, ko tā ieguvusi pēdējo 5 sezonu laikā, kas ir 4.333 punkti vīriešu un 1.750 sieviešu komandām. Kā medijiem vēstija paši FIFA pārstāvji, teju neviens no Krievijas futbolistiem nav nosodījis savas valsts iebrukumu Ukrainā. Tieši otrādi – daļa no spēlētājiem savos sociālo tīklu profilos atbalsta teroristisko režīmu un tā darbības Ukrainas teritorijā. Tieši tāpēc šāds “dzelzs priekškars” ir ticis novilkts Krievijas futbolam. Galvenais, ka īsti nav zināms, uz cik ilgu laiku šī diskvalifikācija būs spēkā. 

Gar degunu iet arī Eiropas čempionāta rīkošana

UEFA galvenā izpildkomiteja tajā pašā Martā paziņoja, ka Krievijas pieteikums organizēt un uzņemt 2028. gada un 2032. gada UEFA Eiropas čempionātus tiek anulēts. Šis lēmums tika balstīts uz UEFA pieņemtajām galvenajām vadlīnijām par to, ka “katrs pretendents, kurš vēlas rīkot kādu no mūsu turnīriem, ar savām darbībām un rīcībām neapdraud un neceļ neslavu Eiropas futbolam, kā arī neapdraud kādu no mūsu dalībvalstīm”. Patlaban, diemžēl, Krievijas Federācija to arī atklāti dara un izskatās, ka nedomā pārtraukt savu agresiju Eiropā. “Līdz ko tiks pārtraukta šī agresija Ukrainā, mēs esam gatavi sēsties pie sarunu galda ar viņu pārstāvjiem un risināt Krievijas integrešanu atpakaļ futbolā” medijiem norādīja viens no UEFA pārstāvjiem. 

Ņemot vērā, ka 28. februāra lēmums par Krievijas futbola izlases un klubu izslēgšanu no dalības visos UEFA rīkotajos turnīros ir spēkā līdz nenoteiktam laikam, atļauja uzņemt 2028. gada un 2032. gada Eiropas čempionātus būtu pretrunā ar UEFA galvenās izpildkomitejas pieņemto lēmumu. Patlaban vēl nav skaidrības, kurai valstijs tiks uzticēta 2028. gada Eiropas čempionāta rīkošana. Ir palikušas divas valstis – Turcija un Apvienotā Karaliste – kā galvenie pretendenti turnīra rīkošanai, un gala lēmums tiks līdz 2023. gada beigām.