• Instagram
  • Facebook
  • X (Twitter)
  • Tiktok
Šveices Taisnīguma komisija pret FIFA izskata sūdzību par kaitējumu videi

Šveices Taisnīguma komisija pret FIFA izskata sūdzību par kaitējumu videi

Starptautiskā Futbola federāciju asociācija (FIFA) turpina piedzīvot grūtus laikus. Jau vēstījām, ka ap Katarā notiekošo Pasaules kausa finālturnīru ilgu laiku bija savilkušies pelēki mākoņi – runas par FIFA darbinieku kukuļošanu, kura it kā palīdzējusi Katarai tikt pie finālturnīra rīkošanas, kā arī izskanējusī informācija par viesstrādnieku nāvēm un skarbajiem darba apstākļiem, būvējot nepieciešamos futbola stadionus 2022. gada Pasaules kausa spēlēm. 

Klimats un cīņa ar globālo sasilšanu kļuvusi par vienu no galvenajām prioritātēm pēdējās dekādēs visā pasaulē. Nav šaubu – ledāji kūst, ūdens līmenis okeānos ceļas un gaisa temperatūras katru gadu kļūst arvien siltākas. Tāpēc tiek veidotas dažādas organizācijas un komisijas, kuras uzrauga, analizē, nepieciešamības gadījumā soda un sniedz rekomendācijas kompānijām, kā kļūt videi draudzīgākām un samazināt sevis radīto negatīvo iespaidu uz vidi. 

Decembra sākumā, Šveices Taisnīguma komisija, kas ir autonoma institūcija un sniedz dažādas rekomendācijas, uzsākusi jaunu sūdzību izmeklēšanu par apgalvojumiem, ka finālturnīra rīkošana Katarā nav nodarījusi kaitējumu videi, izplatot maldinošas reklāmas. Kā medijiem paziņojis komisijas juridiskais sekretārs Reto Inglins, sūdzības pret FIFA iesniegušas vairākas klimata aktīvistu grupas no Francijas, Lielbritānijas un Beļģijas, kuras apsūdz futbola federāciju maldinošu un nepatiesu saukļu izmantošanā, lai radītu priekštatu, ka organizācija un Pasaules kausa finālturnīra rīkošana ir videi draudzīga.

Pasaules kauss Katarā vēl nebija sācies, kad jau Vācijas patērētāju aizsardzības organizācijas cēla trauksmi par FIFA, kura it kā bez pamata izmantojot video draudzīgus saukļus un citu maldinošu informāciju savās reklāmas kampaņās, lai tikai spodrinātu savu tēlu un popularizētu šī gada finālturnīru. Vislielāko kritiku klimata aktīvistu grupas izsaka par FIFA paziņojumiem savos sociālo tīklu profilos, ka 2022. gada Katarā notiekošais pasaules kauss esot pirmais klimatam neitrālais futbola turnīrs. Pēc viņu domām, tās ir pilnīgas muļķības.

Vairāki populāri ziņu mediji un klimata pētnieki veikuši dažādus pētījumus, kuros secināts, ka Starptautiskās Futbola federāciju asociācijas paustā informācija esot nepatiesa. Turpretī pati federācija pret sevi vērsto kritiku pilnībā noliedz. 

Mēs turpināsim sekot līdzi, kā attīstīsies šie notikumi un ziņosim saviem lasītājiem par skaļākajiem jaunumiem, saistībā ar šo procesu.